Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Kwiecień zaraz się kończy i trzeba złożyć zeznanie podatkowe. Uznałem, że czas nauczyć się samemu wypełniania papierków. Tak wyszło, że trafił mi się rok, kiedy otrzymywałem dochody na dwa sposoby. W styczniu byłem jeszcze na etacie, a od lutego już prowadziłem działalność. Mocno mi to komplikuje sprawę? Wypełniam jeden formularz czy dwa?

Odnośnik do komentarza

Zależy jak masz opodatkowaną tę działalność.

- jeżeli to jest ryczał - to zeznanie PIT-28 powinieneś był złożyć do końca stycznia,plus PIT-37 z pracy do końca kwietnia

- jeśli podatek liniowy to składasz dwa zeznania: PIT-36L dla działalności i PIT-37 dla pracy

- jeśli to są zasady ogólne to składasz jedno zeznanie PIT-36.

 

Ale jeżeli zaczynasz od szukania w necie jaki formularz powinieneś złożyć to radziłbym żeby przynajmniej to pierwsze zeznanie zrobił Ci ktoś kto ma o tym pojęcie :)

Odnośnik do komentarza

No dobrze, ja wykaże w deklaracji VAT, że po odliczeniu mam do zapłaty x PLN, a przelew puściłem do US na y PLN, gdzie y > x. Co z tego wyniknie?

Albo urząd Cię zapyta co ma zrobić z tą nadwyżką, albo w rozliczeniu za następny kwartał zapłacisz mniej o tę nadwyżkę.

Mozesz też napisać pismo by zwrócili Cię tę kwotę bo omyłkowo wpłaciłeś za dużo.

Odnośnik do komentarza

W druku SDZ2 jest pole 82

Miejsce, z którego są
nabywane środki
(należy podać nazwę
banku, SKOK-u lub inne
miejsce położenia środków)

 

Wpisuje się tu nazwę banku na który idzie przelew czy z którego poszedł?

 

Dodatkowo

Data powstania obowiązku podatkowego - w przypadku darowizn jest to data otrzymania przedmiotu darowizny (np. przyjęcie rzeczy, wpłata pieniędzy na konto).

To data przelewu czy data wpływu? Bo to czasem dzień albo i trzy różnicy.

Odnośnik do komentarza

Co do pytania pierwszego to ciężko znaleźć odpowiedź: nawet broszura informacyjna nie precyzuje o który rachunek chodzi. Ponieważ jednak SD-Z2 wypełnia obdarowany to na logikę wpisałbym rachunek obdarowanego.

 

W drugim pytaniu - datą otrzymania darowizny jest data gdy pieniądze znajdą się na rachunku obdarowanego.

Odnośnik do komentarza

Zagadnienie następujące: jeden znajomy jest zameldowany w innym mieście niż to w którym aktualnie mieszka(i twierdzi że nie bardzo może się przemeldować, jako że dom ma kilku różnych właścicieli którzy są ze sobą totalnie skłóceni). Miejscem jego meldunku jest mieszkanie(stojące w papierach na niego) w którym mieszka jego babcia(plus jakiś tam wujek) z którymi też nie żyje mu się w dobrych stosunkach. Nie spodziewa się po nich nic dobrego i generalnie chce się tego pozbyć(choćby przepisując je na tę babcię czy kogoś innego z rodziny). Pytanie czy da się to zrobić tak żeby być gdziekolwiek(czy raczej tam gdzie aktualne mieszka) zameldowanym?

Odnośnik do komentarza

Mam zawieszoną działalność, ale i tak musiałem złożyć PIT-36. Mam zwrot podatku. Jako że firma de facto nie działa, rachunek, który ma mój US, już nie istnieje. Nie mogę złożyć wniosku NIP-7 z aktualizacją numeru rachunku, bo firmy de facto nie ma, więc nie mogę powiązać swojego prywatnego konta z firmą, która już nie będzie odwieszona. W jaki sposób mogę odzyskać swój zwrot?

Odnośnik do komentarza

Zagadnienie następujące: jeden znajomy jest zameldowany w innym mieście niż to w którym aktualnie mieszka(i twierdzi że nie bardzo może się przemeldować, jako że dom ma kilku różnych właścicieli którzy są ze sobą totalnie skłóceni). Miejscem jego meldunku jest mieszkanie(stojące w papierach na niego) w którym mieszka jego babcia(plus jakiś tam wujek) z którymi też nie żyje mu się w dobrych stosunkach. Nie spodziewa się po nich nic dobrego i generalnie chce się tego pozbyć(choćby przepisując je na tę babcię czy kogoś innego z rodziny). Pytanie czy da się to zrobić tak żeby być gdziekolwiek(czy raczej tam gdzie aktualne mieszka) zameldowanym?

Nie za bardzo rozumiem o co w tym wpisie chodzi, ale ogolnie zameldowany mozesz byc gdziekolwiek, jesli Cie zamelduje wlasciciel danej nieruchomosci.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...