Skocz do zawartości

[FM 2008] Zgubne skutki


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Do Lagoi na tygodniowe testy przyjechał kolejny reprezentant Gwinei-Bissau, Viano Mendès (30, DL; Gwinea-Bissau: 3/0), ale kompletnie mnie rozczarował i nie zamierzałem go zatrudniać.

A może jednak warto byłoby dać mu szansę? Afrykanie z reguły są niesamowicie zaniedbani, grając na klepiskach w swych krajach. Pół roku treningu na przyzwoitej murawie, w połączeniu z korzystaniem z siłowni, potrafi w tym przypadku czynić cuda. :-k

Odnośnik do komentarza
Do Lagoi na tygodniowe testy przyjechał kolejny reprezentant Gwinei-Bissau, Viano Mendès (30, DL; Gwinea-Bissau: 3/0), ale kompletnie mnie rozczarował i nie zamierzałem go zatrudniać.

A może jednak warto byłoby dać mu szansę? Afrykanie z reguły są niesamowicie zaniedbani, grając na klepiskach w swych krajach. Pół roku treningu na przyzwoitej murawie, w połączeniu z korzystaniem z siłowni, potrafi w tym przypadku czynić cuda. :-k

 

Nie w tym przypadku. Pan jest za stary na to, poza tym gra gdzieś we Francji. To już wolę grać wychowankami.

Odnośnik do komentarza

Przedłużyłem do 2014 roku kontrakty z oboma młodymi prawymi obrońcami, Sandro i , przy okazji zmieniając ich status na profesjonalny. W barażach o awans do Liga de Honra zwycięstwo zgodnie z oczekiwaniami odniosło Portimonense, wracając po roku do pierwszej ligi. Wraz z nimi historyczny, pierwszy awans wywalczyła ekipa Infesty z Serie B. Natomiast z Serie D pożegnało się w tym sezonie aż sześć drużyn, Esmoriz, Messinense, Lusitânia, Cova Piedade, Caniçal i Sátão.

 

Pos   | Inf   | Team				| Pld   | Won   | Drn   | Lst   | For   | Ag	| G.D.  | Pts   
1st   | C	 | Portimonense		| 26	| 24	| 2	 | 0	 | 91	| 6	 | +85   | 74	
2nd   |	   | Lagoa			   | 26	| 16	| 4	 | 6	 | 57	| 27	| +30   | 52	
3rd   |	   | Rio Maior		   | 26	| 15	| 6	 | 5	 | 64	| 33	| +31   | 51	
4th   |	   | Operário dos Açores | 26	| 13	| 9	 | 4	 | 64	| 41	| +23   | 48	
5th   |	   | Portomosense		| 26	| 13	| 7	 | 6	 | 51	| 31	| +20   | 46	
6th   |	   | Tondela			 | 26	| 12	| 6	 | 8	 | 41	| 37	| +4	| 42	
7th   | R	 | Esmoriz			 | 26	| 10	| 7	 | 9	 | 49	| 44	| +5	| 37	
8th   |	   | Avanca			  | 26	| 10	| 4	 | 12	| 32	| 50	| -18   | 34	
9th   |	   | Pampilhosa		  | 26	| 9	 | 6	 | 11	| 40	| 50	| -10   | 33	
10th  | R	 | Messinense		  | 26	| 6	 | 9	 | 11	| 29	| 52	| -23   | 27	
11th  | R	 | Lusitânia		   | 26	| 8	 | 3	 | 15	| 36	| 57	| -21   | 27	
12th  | R	 | C. Piedade		  | 26	| 7	 | 2	 | 17	| 31	| 51	| -20   | 23	
13th  | R	 | Caniçal			 | 26	| 2	 | 3	 | 21	| 21	| 57	| -36   | 9	 
14th  | R	 | Sátão			   | 26	| 0	 | 6	 | 20	| 15	| 85	| -70   | 6

Odnośnik do komentarza

W ligowym podsumowaniu sezonu dwie nagrody zdobył Milá, który zajął trzecie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców z 28 bramkami oraz trzecie miejsce w klasyfikacji na najbardziej wartościowego zawodnika z 8 nagrodami MVP.

 

Mistrzostwa Europy 2012 stanowiły pierwszą od dwóch lat okazję dla reprezentacji Polski, by rozegrać parę spotkań o stawkę. Na inaugurację spotkań grupowych Polacy zmierzyli się z Bułgarami, i przy żywiołowym dopingu poznańskiej publiczności udało się im wygrać 2:1 po golach Smolarka i króla strzelców Bundesligi, Łukasza Piszczka.

Odnośnik do komentarza
i króla strzelców Bundesligi, Łukasza Piszczka.

 

:o

 

W tej karierze to już czwarty polski król strzelców w zagranicznej lidze - Matusiak w Serie A, Rasiak w Premiership, Wichniarek i teraz Piszczek w Bundeslidze.

 

W drugim meczu doping już nie pomógł, Polska przegrała gładko z Hiszpanią 0:2 i szczęścia musiała szukać w decydującym o wszystkim spotkaniu z Portugalią.

 

Tymczasem w Lagoi odbyła się zwyczajowa uroczystość zamykająca sezon, tym radośniejsza, że nasza postawa uznana została za największą pozytywną niespodziankę Serie D. Do tego prezes Costa trzeci rok z rządu wykazał się niezwykłą wprawą w pisaniu wniosków o subsydia rządowe, dzięki czemu klubowe konto wzbogaciło się o kolejne 1.230.000€, a zarząd postanowił sfinansować z niej powiększenie stadionu o następne 686 miejsc siedzących.

 

Kibice swoją nagrodę przyznali bezdyskusyjnie najlepszemu zawodnikowi ostatnich lat, Gwinejczykowi Milí, wybrali też jedenastkę sezonu w następującym składzie: Miguel — I.Miguel, Júlio, Joel, S.Sandro Fábio Sabino, Carlos Pinto, Canoa, J.Lima Milá, A.Kikas. Do zespołu wszech czasów dokooptowanych zostało trzech zawodników, Carlos Pinto, Fábio Sabino i Jorge Lima.

 

Zarząd tradycyjnie już zażyczył sobie zajęcia miejsca w górnej połowie tabeli, co mogłem mu obiecać bez większych obaw. Fundusz płac na nowy sezon ustalony został na 11.250€ tygodniowo, zaś fundusz transferowy, z którego zapewne i tak nie miało mi być dane skorzystać, wynosił aż 800.000€.

 

Do pierwszego zespołu z drużyny U-19 przeniesieni zostali Carlos Rebocho, Manuel Borges, Vitor, Paulo Narciso oraz Sérgio Artur, ale tylko pierwszy z nich mógł liczyć na to, że dłużej w nim zagości; pozostali dziewiętnastolatkowie mieli już za parę tygodni opuścić klub. Za to do klubowych juniorów dołączyła grupa nowych wychowanków: Daniel Ferreira (16, GK; Portugalia), João Luís (15, AMRC/FC; Portugalia), Marco Tavares (16, MLC; Portugalia), Hélder Leite (16, GK; Portugalia), Sérgio Manuel Antunes (16, DM; Portugalia), Felipe Oliveira (15, FC; Portugalia), Hugo Monteiro (16, SW/DC; Portugalia), Sérgio Teixeira (16, AML; Portugalia) oraz Romeu Gouveia (15, DM; Portugalia). Spośród nich najlepiej na przyszłość rokowali Luís i Gouveia, ale by osiągnąć dostrzegany przeze mnie potencjał, czekało ich mnóstwo pracy.

Odnośnik do komentarza

W trzecim meczu grupowym Polska grała o awans z Portugalią, więc na wszelki wypadek poszedłem sobie z laptopem na plażę, by nie rzucać się w oczy ani tubylcom, ani turystom z ojczyzny. Ku mojej wielkiej radości myśl taktyczna selekcjonera Michniewicza zatriumfowała po raz kolejny, gole Smolarka i Matusiaka dały Polsce zwycięstwo 2:1 i miejsce w ćwierćfinałach Mistrzostw Europy!

 

W Lagoi trwały przygotowania do letniej sesji transferowej. Pierwszy dorosły kontrakt podpisał wychowanek klubu, środkowy pomocnik Vitor Carrapito, a gdy na wolnym transferze znalazł się obserwowany przez nas junior Nacionalu da Madeira, Paulo Barbosa (19, ST; Portugalia), szybko zgarnęliśmy go z rynku, za termin finalizacji transferu przyjmując 1 lipca.

Odnośnik do komentarza

Wychodząc z grupy selekcjoner Michniewicz zyskał sympatię polskich kibiców. Gdy kończył się ćwierćfinałowy mecz w Kijowie z Francją, zastąpiło ją uwielbienie, gdyż bramka Ireneusza Jelenia z 100. minuty była dla biało-czerwonych przepustką do strefy medalowej. Gol Jelenia padł po jedynym celnym strzale na bramkę Frey'a, zaś Francuzi aż siedmiokrotnie sprawdzili czujność Boruca, niestety dla nich na próżno.

Odnośnik do komentarza
Wychodząc z grupy selekcjoner Michniewicz zyskał sympatię polskich kibiców. Gdy kończył się ćwierćfinałowy mecz w Kijowie z Francją, zastąpiło ją uwielbienie, gdyż bramka Ireneusza Jelenia z 100. minuty była dla biało-czerwonych przepustką do strefy medalowej. Gol Jelenia padł po jedynym celnym strzale na bramkę Frey'a, zaś Francuzi aż siedmiokrotnie sprawdzili czujność Boruca, niestety dla nich na próżno.

:o to się Polacy rozhulali

Odnośnik do komentarza

Carlos Rebocho podpisał profesjonalny, dwuletni kontrakt z klubem, podobnie jak Fabiano — w przypadku Brazylijczyka uznałem, że w obliczu niemocy moich scoutów nie mogę sobie pozwolić na stratę choćby jednego środkowego pomocnika. Zaklepałem także transfer doświadczonego napastnika Atlético CP, Pedrasa, który miał przyjść do klubu na jeden rok, jako że był już dosyć zaawansowany wiekowo. Udało mi się za to znaleźć nowego pracodawcę dla jednego z naszych piłkarzy, którzy w lipcu odejść mieli z Lagoi — Nigeryjczyk Okanu zasilić miał za darmo kadrę drugoligowego B. C. Branco.

 

Piękny sen polskich kibiców zakończył się w półfinale ME 2012. Na Stadionie Śląskim długo prowadziliśmy 1:0 z Włochami po trafieniu Matusiaka, ale bramka Gilardino z 82. minuty doprowadziła do dogrywki, a na dwie minuty przed jej końcem sędzia Groves podpisał na siebie wyrok śmierci, odgwizdując karnego dla Włochów, pewnie wykorzystanego przez Aquilaniego.

Odnośnik do komentarza

Jako że do klubu przyjść miało dwóch napastników, oprócz Okanu wypadało pozbyć się jeszcze jednego gracza z tej pozycji. Wybór padł na Rotondale, który nie był trafionym transferem i jego braku nie powinniśmy odczuć. Moja decyzja ewidentnie nie zmartwiła prezesa Costy, który nieoczekiwanie zaproponował mi podpisanie nowego, dwuletniego kontraktu z klubem i podwyżkę w wysokości 75€ tygodniowo. Nie zamierzałem sprawiać kłopotu mojemu dobrodziejowi i szybko doszliśmy do porozumienia, co oznaczało, że powinienem pracować w klubie z Algarve do 2014 roku.

 

Sezon 2011/2012 w liczbach

 

Ligi

 

Anglia:

Czołówka Premiership: 1. Liverpool, 2. Arsenal, 3. Sunderland

Spadek z Premiership: 18. Blackburn, 19. Reading, 20. Burnley

Awans do Premiership: 1. West Brom, 2. Man City, 3. Southampton

Puchar Anglii: Chelsea (2:1 z Man Utd)

Najlepszy piłkarz: Silva (26, AMRLC; Hiszpania: 43/8) — 7.65 (Arsenal)

Król strzelców: Andy Carroll (23, ST; Anglia: 2/2) — 21 (Newcastle)

 

Francja:

Czołówka Ligue 1: 1. PSG, 2. Marseille, 3. Sochaux

Spadek z Ligue 1: 18. Lorient, 19. Nantes, 20. Le Havre

Awans do Ligue 1: 1. Metz, 2. Caen, 3. Libourne

Puchar Francji: Marseille (2:0 z Nantes)

Najlepszy piłkarz: Fred (28, ST; Brazylia: 17/11) — 7.65 (Lyon)

Król strzelców: Eric Mouloungui (28, ST; Gabon: 16/8) — 19 (Strasbourg)

 

Hiszpania:

Czołówka PD: 1. Barcelona, 2. Real Madryt, 3. Deportivo

Spadek z PD: 18. Mallorca, 19. Recreativo, 20. Real Sociedad

Awans do PD: 1. Osasuna, 2. Ferrol, 3. Tenerife

Puchar Hiszpanii: Barcelona (2:1d z Villarreal)

Najlepszy piłkarz: Marouane Chamakh (28, ST; Maroko: 76/56) — 7.58 (Villarreal)

Król strzelców: Emmanuel Adebayor (28, ST; Togo: 60/39) — 17 (Sevilla)

 

Niemcy:

Czołówka 1. Bundesligi: 1. Bayern, 2. Leverkusen, 3. Wolfsburg

Spadek z 1. Bundesligi: 16. Fürth, 17. Werder Brema, 18. Freiburg

Awans do 1. Bundesligi: 1. HSV, 2. 1860 Monachium, 3. Offenbach

Puchar Niemiec: Kaiserslautern (2:1 z Aachen)

Najlepszy piłkarz: Sebastian Freis (27, ST; Niemcy U-21: 1/0) — 7.67 (Wolfsburg)

Król strzelców: Łukasz Piszczek (26, AML/ST; Polska: 14/1) — 21 (Hertha BSC)

 

Polska:

Czołówka OE: 1. Wisła, 2. Lech, 3. Korona Kielce

Spadek z OE: 15. Widzew, 16. Górnik Zabrze

Awans do OE: 1. Cracovia, 2. Ruch Chorzów

Puchar Polski: Lechia Gdańsk (1:0d z Górnikiem Zabrze)

Najlepszy piłkarz: Przemysław Pitry (30, ST; Polska) — 7.46 (Polonia Warszawa)

Król strzelców: Mariusz Mężyk (28, ST; Polska) — 17 (Korona Kielce)

 

Portugalia:

Czołówka SuperLigi: 1. Porto, 2. Sporting CP, 3. Benfica

Spadek z SuperLigi: 15. Leiria, 16. Estoril

Awans do SuperLigi: 1. Académica, 2. Maia

Puchar Portugalii: Braga (2:1 z Marítimo)

Najlepszy piłkarz: Cláudio Pitbull (30, AMR/FC; Brazylia) — 7.54 (Marítimo)

Król strzelców: Hélder Postiga (29, ST; Portugalia: 34/13) — 15 (Porto)

 

Rosja:

Czołówka Premier Ligi: 1. CSKA Moskwa, 2. Spartak Moskwa, 3. Zenit St. Petersburg

Spadek z Premier Ligi: 15. Rubin, 16. Rostów

Awans do Premier Ligi: 1. Terek, 2. Urał

Puchar Rosji: CSKA Moskwa (2:2k z Saturnem)

Najlepszy piłkarz: Jo (24, ST; Brazylia: 1/0) — 7.44 (CSKA Moskwa)

Król strzelców: Oleg Kożanow (24, AM/FC; Rosja U-21: 4/0) — 17 (Zenit Sankt Petersburg)

 

Włochy:

Czołówka Serie A: 1. Lazio, 2. Juventus, 3. Livorno

Spadek z Serie A: 18. Reggina, 19. Brescia, 20. Atalanta

Awans do Serie A: 1. Rimini, 2. Genoa, 5. Salernitana

Puchar Włoch: Lazio (2:0 z Romą)

Najlepszy piłkarz: Adriano (30, ST; Brazylia: 77/56) — 7.58 (Juventus)

Król strzelców: Adriano (30, ST; Brazylia: 77/56) — 18 (Juventus)

 

Rozgrywki międzynarodowe

 

Liga Mistrzów: Liverpool (1:0 z Chelsea)

Puchar UEFA: Ajax (2:1 z Newcastle)

Puchar Narodów Afryki 2012: Kamerun (1:0d z WKS)

Puchar Azji 2011: Australia (4:2 z Koreą Południową)

Puchar Narodów Oceanii 2012: Nowa Zelandia (2:0, 3:0 z Wyspami Salomona)

Copa América 2011: Argentyna (2:1d z Meksykiem)

Mistrzostwa Świata U-20 2011: Meksyk U-20 (1:0 z Niemcami U-20)

Mistrzostwa Europy U-19 2011: Holandia U-19 (2:0 z Hiszpanią U-19)

 

Nagrody indywidualne

 

Piłkarz roku wg FIFA: Samuel Eto'o (30, ST; Kamerun: 107/61) — Barcelona

Zawodnik roku wg FIFA: Francesc Fàbregas (25, MC; Hiszpania: 53/9) — Arsenal

Złoty But: Bobô (26, ST; Brazylia U-21: 6/0) — 23 (46 pkt) (Besiktas)

Odnośnik do komentarza

Czerwiec 2012

 

Bilans (Lagoa): —

II° Divisão Serie D: 2. [—], 52 pkt, 57:27

II° Divisão Serie D (baraże): 2. [—], 17 pkt, 20:11

Taça de Portugal: 4. runda (0:4 z Estoril)

Finanse: +1.990.000€ (w ostatnim miesiącu +852.000€)

Budżet transferowy: 791.462€ (70% z transferów)

Budżet płac: 11.480€ (wykorzystane 6.970€)

Nagrody: —

 

Transfery (Polacy):

 

1. Paweł Adamiec (25, AMR/ST; Polska) z Górnika Zabrze do Bełchatowa za 1.500.000€

2. Mariusz Baranowski (23, AMRLC/FC; Polska U-21: 1/0) ze Śląska do Bełchatowa za 875.000€

3. Łukasz Broź (26, D/WBRL; Polska U-21: 2/0) z Jagiellonii do Korony Kielce za 825.000€

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Lasse Qvist (25, ST; Dania U-21: 6/4) z Piacenzy do Verony za 7.750.000€

2. Hernani (28, SW/DC; Brazylia) z Cruzeiro do Grêmio za 7.000.000€

3. Tommaso Bianchi (23, MC; Włochy U-21: 4/0) z Genoi do Piacenzy za 2.400.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: —

Francja: —

Hiszpania: Barcelona [+1] (M)

Niemcy: —

Polska: —

Portugalia: —

Rosja: CSKA Moskwa [+4]

Włochy: —

 

Ranking FIFA: 1. [—] Argentyna (2056), 2. [—] Francja (1806), 3. [—] Niemcy (1767), 92. [—] Polska (311)

Odnośnik do komentarza

1 lipca otwarło się letnie okno transferowe, które nie przyniosło zbyt wielu niespodzianek kibicom Lagoi, spragnionym spektakularnych transferów. Do klubu przyszło bowiem jedynie dwóch zawodników, zaklepanych zresztą w czerwcu i mających wzmocnić linię ataku — wychowanek Nacionalu da Madeira, Paulo Barbosa (19, ST; Portugalia) oraz były gracz Atlético CP, Sérgio Silva "Pedras" (31, ST; Portugalia).

 

Znacznie większa grupa piłkarzy pożegnała się z Lagoą. Najbardziej rozpoznawalnym nazwiskiem wśród nich byli dawny kapitan zespołu, Marco Botelho (36, GK; Portugalia) [98-103-40-6, 6.94; 5s], oraz Dominic Okanu (27, ST; Nigeria) [62-20-20-4, 7.05; 3s], który przeniósł się do B. C. Branco. Oprócz tej dwójki z pierwszego zespołu odeszli na wolny transfer Ricardo Branco (33, DL; Portugalia) [24-0-1-0, 6.72; 2s], Miguel Ângelo Marquez Granja "Bura" (23, DC; Portugalia) [6-0-0-0, 6.67; 4s], Bruno Figueiras (21, AMRL; Portugalia) [55-3-2-1, 6.93; 5s], Jaime Cabral (21, AMR; Portugalia) [36-0-1-0, 6.92; 5s] i Ricardo Teixeira (20, AML; Portugalia) [7-0-1-0, 6.86; 4s]. Pozbyłem się również sporej grupki piłkarzy zespołu U-19, którzy nie mieli szansy na zaistnienie w pierwszym składzie, a byli to Manuel Borges (19, SW/DC; Portugalia) [—; 3s], Paulo Narciso (19, AMC; Portugalia) [—; 3s], Vitor Alves (19, DC/DM; Portugalia) [—; 3s], Sérgio Artur (19, AMRC; Portugalia) [—; 3s], André Salvador (18, DC; Portugalia) [—; 2s], Rui Gomes (18, ST; Portugalia) [—; 2s] i Ricardo Miranda (17, D/WBR; Portugalia) [—; 1s].

 

A może przeniósłbyś część funduszy transferowych na budżet płacowy? Może wtedy byłoby łatwiej zachęcić jakieś ciekawych grajków do zawitania do Lagoi?

 

Mam wystarczająco wiele luzu, by przebić każdy zespół drugiej ligi i dorzucić kupę gotówki jako bonus. Problemem jest reputacja klubu, nie pieniądze.

Odnośnik do komentarza

Mistrzami Europy zostali Holendrzy, którzy pokonali Włochów 2:1. Na lokalnym froncie też wiele się działo — na początku lipca z klubu odeszli dwaj kolejni zawodnicy. Tiago Giovanni Rotondale (22, ST; Włochy) [19-5-2-1, 6.52; 2s] za 3.000€ przeniósł się do SC Caldas, zaś Luís Rocha (20, GK; Portugalia) [—; 4s] dostał ode mnie 4.000€ w dłoń i został odprowadzony za próg klubowego budynku. Straciłem też na miesiąc Gabriela Vaza, który na jednym z pierwszych treningów naciągnął sobie achillesa. Ale najważniejszym wydarzeniem pierwszej połowy lipca było podpisanie przez Lagoę dwóch umów partnerskich z amatorskimi klubami União Micaelense oraz União Serra, do których mogłem od tej pory wysyłać naszych zawodników, by tam nabierali doświadczenia.

Odnośnik do komentarza

W 1. rundzie eliminacyjnej Pucharu UEFA grały dwa polskie zespoły i oba odniosły zwycięstwo w swoich pierwszych meczach. Lechia Gdańsk pokonała KR 2:1 po golach Buzały i Pietrowskiego, a Lech wygrał na wyjeździe 3:0 z Portadown po dwóch trafieniach Rybskiego i jednym Rożeja. Udało mi się też w końcu dokonać znaczącego wzmocnienia pierwszego składu, kupując za rekordowe 8.000€ z Pinhalnovense byłego gracza Naval i Estoril, Williama Cleyde Boaventurę (32, AMRL; Brazylia), który zajął miejsce na prawym skrzydle, odsyłając na ławkę rezerwowych młodego Limę.

 

Naszym pierwszym sparingpartnerem było amatorskie Silves i o tym meczu można było powiedzieć jedynie, że się odbył. Na plus zaliczyć należało wygraną. co w pierwszym spotkaniu okresu przygotowawczego nie było łatwe, za to gra obronna rezerwowej jedenastki pozostawiała wiele do życzenia. Bez wzmocnień nie mieliśmy szans na udany sezon.

 

21.07.2012 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 834 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Silves [NL] 3:2 (1:0)

18. Milá (L) n.g.
40. Milá 1:0
47. Jorge Timóteo 2:0
49. M.Paulo 2:1
77. Carlos 2:2
90+5. Filipe 3:2 sam.

MVP: Milá (ST; Lagoa) — 8

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...