Skocz do zawartości

Praca


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

Art. 34.

Okres wypowiedzenia umowy o prace zawartej na okres próbny wynosi:

1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

 

Czyli frodo ma rację. Poza tym nie wiem w czy to jest dla Ciebie lepsze, bo z tego co się orientuję, jeśli Ty wypowiedziałeś umowę, to ewentualny zasiłek dla bezrobotnych będzie Ci przysługiwał dopiero po 90 dniach od zarejestrowania się w Urzędzie Pracy - a jeśli wypowiedziana została by przez pracodawcę (nie z powodów dyscyplinarnych), zasiłek ten przysługiwał by Ci od początku :-k

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...
Gość MitnickMike

Miałem pochwalić się już wcześniej ale jakoś nie było okazji. Po 1,5roku męczarni w urzędzie (starostwo powiatowe - wydział budownictwa) zmieniłem pracę. Od 29 grudnia jestem oficjalnie asystentem projektanta w biurze projektowym i po 2 latach spędzonych tutaj (+1 rok na budowie jako inżynier budowy) mogę startować do egzaminu uprawniającego mnie do samodzielnego projektowania :kekeke: Warunek, zaliczony conajmniej 3 rok studiów inżynierskich (aby wziąć dziennik praktyk zawodowych ze świętokrzyskiej izby inżynierów, pod koniec czerwca). Czyli kolejny krok do otwarcia swojego biura uczyniony.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Tak czy inaczej musisz dostać nową umowę o pracę (możesz się na nią zgodzić lub nie) - w umowie określony jest wymiar czasu pracy (np. 4 godz. dziennie, 20 godz. tygodniowo) oraz wynagrodzenie - czyli tyle ile dostaniesz (brutto) pracując te 20 godzin w tygodniu. Czyli nie dzielisz już tego 1000 na pół, bo to jest Twoje wynagrodzenie za 1/2 etatu - tak przynajmniej powinno być w umowie.

Odnośnik do komentarza

Dostałem coś takiego jak porozumienie zmieniające do wcześniejszej umowy. A w tamtej umowie miałem tak, że w umowie było tygodniowa norma czasu pracy: 40h i płaca zasadnicza 1500 brutto. A wymiar czasu pracy był 3/4 etatu, czyli tamte liczby były mnożone przez 0,75. I teraz mam zmieniony wymiar czasu pracy do 1/2 etatu i płaca zasadnicza 1000 pln. No i dostałem wybór: albo takie warunki albo wypowiedzenie.

Ale generalnie na pół etatu nie mogę dostawać mniej niż 602pln brutto, tak? Gdzie znajdę potwierdzający to przepis? W kodeksie pracy?

Odnośnik do komentarza

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę:

 

Art. 8. 1. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie niniejszej ustawy.

 

Czyli na pół etatu nie możesz zarabiac mniej niż 602. Oczywiście możesz nie podpisać nowej umowy i następuje rozwiązanie umowy o pracę (bez Twojej winy).

Odnośnik do komentarza
Dostałem coś takiego jak porozumienie zmieniające do wcześniejszej umowy. A w tamtej umowie miałem tak, że w umowie było tygodniowa norma czasu pracy: 40h i płaca zasadnicza 1500 brutto. A wymiar czasu pracy był 3/4 etatu, czyli tamte liczby były mnożone przez 0,75. I teraz mam zmieniony wymiar czasu pracy do 1/2 etatu i płaca zasadnicza 1000 pln. No i dostałem wybór: albo takie warunki albo wypowiedzenie.

Ale generalnie na pół etatu nie mogę dostawać mniej niż 602pln brutto, tak? Gdzie znajdę potwierdzający to przepis? W kodeksie pracy?

Na to wypowiedzenie się nie zgadzaj bo nie będziesz mógł korzystać ze świadczeń jako bezrobotny. Jeśli już costo niech oni cię zwolnią z okresem wypowiedzenia.

Odnośnik do komentarza

Źle przepisałem kwotę: rzeczywiście, pensja minimalna to 1276 czyli na pół etatu musisz dostać co najmniej 638. Tyle musisz mieć zagwarantowane w umowie, czyli musisz tyle dostac nawet jeśli w danym miesiącu nie osiągnąłbys żadnej premii z utargu. W pierwszym roku pracy wynagrodzenie minimalne może wynosić 80% czyli 1020,80 miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
Czy pracodawca ma prawo odmówić mi urlopu na zadanie? Zmieniły się jakoś przepisy prawa pracy?

Nie przypominam sobie:

 

"Art. 167(2).

 

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu." (Kodeks pracy)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Wieści z frontu na 9 miesięcy przed datą ukończenia naszej inwestycji:

a) przedsprzedaż (umowy przedwstępne w formie aktu) = 21,46% powierzchni użytkowej mieszkalnej;

b) przedsprzedaż powyżej + rezerwacje = 45,32% powierzchni użytkowej mieszkalnej/usługowej.

 

PS. jeszcze pochwalę się:P

Zwycięzcy Perfect Stand

 

Konkurs Perfect Stand ósmej edycji Targów Mieszkaniowych tabelaofert.pl wygrała firma Nowa Sienna. Jury konkursu w składzie: Witold Kondzewicz - Telewizja WTK, Katarzyna Kwaśniewska - TerazDom.info, Krzysztof Raczkowski oraz Sebastian Wdowiak z Giełdy Nieruchomości Pomorze, jednogłośnie uznało stoisko Nowej Siennej za najatrakcyjniejsze i zdecydowanie wyróżniające się spośród innych na hali targowej. Doceniono tym samym jego kreatywną aranżację oraz jakość obsługi, co w konsekwencji przełożyło się na efektywną prezentację marki wystawcy, jak i jego oferty. Drugie miejsce zajął Ataner. Na trzecim miejscu znalazł się Ronson Development Group.

 

odnośnik - http://targi.tabelaofert.pl/poznan/wystawc...iscyt/zwyciezcy

Odnośnik do komentarza

Dwa krótkie i proste pytania:

1) Jestem studentem <26 roku życia, podpisuję umowę-zlecenie z pracodawcą na kwotę 30 PLN brutto od wykonanej czynności. Ile dostanę na rękę?

2) Jako, iż mamy do czynienia z umową-zleceniem, nie jestem ubezpieczony od NNW w trakcie wykonywania pracy - przynajmniej tak zrozumiałem to, co mi powiedziano na szkoleniu :) i ogólnie zalecane jest ubezpieczenie się na własną rękę. Z czym to się je, ile to kosztuje, itd?

Odnośnik do komentarza

Jutro składam wypowiedzenie. Przygotuje sobie trzy egzemplarze. Zacznę najpierw spokojnie za porozumieniem stron. Jesli to nie pomoże to zloze natychmiastowe, ale nie wiem czy mam wystarczające argumenty. W najgorszym przypadku dam dwutygodniowe, a do tego kilkanascie dni bezpłatnego urlopu. Jutro musze się przyjąć w nowej firmie i musze cos wykombinowac:) Trzymajcie kciuki

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...