Skocz do zawartości

Praca


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

Adamus wielkie dzięki za informacje. Jakbyś miał jakieś bliższe info od brata to daj znać. Całą kwotę musiał spożytkować ? Rozumiem, że na wszystko FV brał ? W moim przypadku koszta takiego "rozruchu" duże nie będą... ot stacjonarka jakaś z dobrym monitorem, biurko, 2-3 szafki na papiery, ksero, drukarka A3 :-k Powinno wystarczyć :)

Brat dostał taką sumę jaką wypisał we wniosku, że potrzebuje tyle i tyle, wtedy chyba też już musiał mniej więcej wypisać na co te pieniądze zostaną przeznaczone. Na wszystko musiał mieć fakturę na firmę. Wszystko musiał wydać a jeśli by coś zostało to musiałby się z tego rozliczyć, czyli zwrócić do urzędu. Jeśli nie zbawi Cie około tygodnia czekania to pogadam z nim na spokojnie jak wrócę do PL.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
Witam.

Mam pytanie, jak sie postepuje w przypadku gdy ktos bedacy na urlopie zostaje w tym czasie wezwany do pracy? (Firma panstwowa)

Z tego co wiem to pracodawca musi ci zwrocic koszty powrotu z urlopu. Jezeli jestes np. na 10-dniowym urlopie to jesli pracodawca wezwie cie 9-tego dnia urlopu to ten urlop ci sie anuluje i masz dalej 10 dni urlopu

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Hmm szukałem tematu, ale coś znaleźć nie mogę. A mianowicie bardzo mocno zastanawiam się nad rozpoczęciem działalności gospodarczej - jednoosobowej firmy i skorzystaniu z samozatrudnienia w firmie, w której aktualnie pracuje. Opcja ta bardzo mocno mnie kusi. Ogólnie nieco o biurokracji związanej z zakładaniem działalności już nieco poczytałem. Bardzo niejasna jest dla mnie kwestia różnych możliwości rozliczania się oraz dofinansowań. Ogólnie jestem na ostatnim semestrze studiów inżynierskich. W marcu zapewne będę już na bezrobociu, ale od października wybieram się na studia zaoczne. Jeśli macie jakieś doświadczenia, uwagi, plusy i minusy takiego rozwiązania z chęcią posłucham. Temat nie jest pilny i chcę zebrać informacji możliwie dużo zanim podejmę jakieś decyzje ;)

Odnośnik do komentarza

Rozwiązanie to może być korzystne (pod warunkiem, że uzgodnisz wszystkie warunki ze swoim obecnym pracodawcą, np. prawo do urlopu itp).

Samozatrudnienie może być zakwestionowane jako działalność gospodarcza w przypadku gdy faktycznie jest zatrudnieniem. Będzie tak w sytuacji gdy spełnione są łącznie trzy warunki:

1) podległość wobec "pracodawcy" (szczególnie obowiązek wykonywania bieżących poleceń)

2) odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi "pracodawca"

3) brak ryzyka gospodarczego

 

Podatkowo "samozatrudnienie" opłaca się, chociaż świadcząc usługi dla swego byłego pracodawcy musisz być opodatkowany na zasadach ogólnych wg skali (co akurat nie jest takie złe). Podatek płacisz od dochodu czyli przychód (to co dostajesz) pomniejszasz o koszty (wydatki związane z firmą, np: samochód, mat. biurowe, literatura fachowa, komputer itd).

Jednak świadcząc usługi dla swojego bylego pracodawcy nie możesz skorzystać z preferencyjnego ZUS-u.

Odnośnik do komentarza

Nie, jeżeli łaczy Was umowa o dzieło to nie jest on Twoim pracodawcą i te wszystkie nie mają wtedy zastosowania (oczywiście poza trzema negatywnymi warunkami działalności gospodarczej - najlepiej tak sformułować umowę aby żadna kontrola nie mogła się przyczepić, że to nie jest działalność gospodarcza tylko umowa o pracę.

 

Zaleta niebagatelna: przez pierwsze 2 lata będziesz mógł płacić niższy ZUS (ok. 300 zamiast 800 zł).

Odnośnik do komentarza

Choć w kodeksie pracy nie ma zapisu, który pozwalałby pracodawcy na nakaz wykorzystania urlopu wypoczynkowego, to jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego mówi, że z przepisu dot. konieczności wykorzystania urlopu do końca I kwartału roku następnego wynika, że do wysłania pracownika na urlop nie jest konieczna zgoda samego zainteresowanego. Pewną "podpórką" może być też zapis mówiący, że pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, co można rozumieć jako niemożność odmowy wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami.

 

Innymi słowy, moim zdaniem możesz odmówić wykorzystania urlopu do końca roku kalendarzowego, bo ustawa w żaden sposób nie precyzuje, że urlop za dany rok musi być w danym roku wykorzystany. Jeśli pracodawca zażąda jednak wykorzystania urlopu do końca I kwartału 2009, masz obowiązek ten urlop wykorzystać.

W praktyce chyba warto się dogadać, że w najbliższych 2-3 miesiącach wykorzystasz urlop w wygodnym dla Ciebie terminie.

Odnośnik do komentarza
W umowie, którą podpisałeś nie ma zapisu odnośnie ewentualego jej rozwiązania? Na jakich warunkach, jaki okres wypowiedzenia etc.?

była to umowa na 3 miesiące w której nie ma takiego zapisu, dzisiaj rano powiedziano mi że muszą mnie zwolnić ze skutkiem natychmiastowym i mogę rozwiązać umowę za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem przez pracodawcę,

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...