Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Kwotę "karty podatkowej" pomniejszasz o część składki zdrowotnej: kwota składki to 279,41 - z tego do odliczenia jest: 240,60. Tak więc Twój podatek to: 253 - 240,60 = 12,40 zł. Czyli zaokrąglając do pełnych zł płacisz 12 zł miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Ustawodawca wymieniając krąg osób zwolnionych z obowiązku podatkowego w przypadku darowizny wyznacza im szczególne warunki konieczne do spełnienia. Najbliższa rodzina zobowiązana jest do:

1. zgłoszenia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku;

2. udokumentowania - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekraczającą kwotę 9,637 zł ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Niespełnienie tych warunków skutkuje utratą prawa do zwolnienia z zapłaty podatku. Dotyczy to sytuacji, gdy obdarowana osoba z najbliższej rodziny nie dopełni obowiązku zgłoszenia lub udokumentowania. Ponadto, jeżeli osoba uchybi terminowi również traci prawo do zwolnienia z zapłaty podatku.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Do dziadka mojej dziewczyny przyszło pismo ze skarbówki o tytule: "Zawiadomienie o zajęciu świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej". Chodzi o nieopłacany abonament RTV w latach 2010-2014 (łot de fak) i kwotę 1390 zł. O co tu chodzi i skąd ta cała afera? Trzeba to zapłacić czy to jakaś próba naciągnięcia starych ludzi?

 

http://3obieg.pl/wezwanie-do-zaplaty-pomysl-zanim-cie-okradna

 

Coś takiego znalazłem. Można temu zaufać?

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Mam ciężkie (jak zawsze pytanie):

 

W dniach 20-27 marca bylem na zwolnieniu lekarskim, które dostarczyłem osobiście do ZUS-u. (prowadzę działalność gospodarczą)

 

Słyszałem, że teraz mogę za ten tydzień choroby zapłacić mniejszą składkę ubezpieczenia. Czy to prawda? Musze jakieś papiery wypełniać, czy zapłacić mniej, jest ktoś w stanie napisać ile muszę zapłacić? (składki bez ulg, działalność prowadzona od 4 lat)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

To zależy z jakiego tytułu masz wystawiony ten PIT-8C. Jeżeli to są "inne źródła" - wykazane w części D to wówczas wykazujesz ten dochód wraz z pozostałymi w PIT-36. Jeżeli to są dochody z giełdy - wykazane w części F wówczas wykazujesz te dochody w odrębnym zeznaniu PIT-38.

Odnośnik do komentarza

To zależy z jakiego tytułu masz wystawiony ten PIT-8C. Jeżeli to są "inne źródła" - wykazane w części D to wówczas wykazujesz ten dochód wraz z pozostałymi w PIT-36. Jeżeli to są dochody z giełdy - wykazane w części F wówczas wykazujesz te dochody w odrębnym zeznaniu PIT-38.

Dochód mam wyrażony w części D. Czyli tak jak rozliczały mi to programy, muszę zdać do urzędu PIT-36. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Mam ciężkie (jak zawsze pytanie):

 

W dniach 20-27 marca bylem na zwolnieniu lekarskim, które dostarczyłem osobiście do ZUS-u. (prowadzę działalność gospodarczą)

 

Słyszałem, że teraz mogę za ten tydzień choroby zapłacić mniejszą składkę ubezpieczenia. Czy to prawda? Musze jakieś papiery wypełniać, czy zapłacić mniej, jest ktoś w stanie napisać ile muszę zapłacić? (składki bez ulg, działalność prowadzona od 4 lat)

 

Odpowiem sobie sam ;). Wszystko za nas robią w ZUS-ie. Urzędniczka wydrukowała mi wszystko i sama wprowadziła do systemu. Ale ta instytucja się poprawiła... W sumie zaoszczędziłem prawie 200 zł na ubezpieczeniu społecznym i kilka zł na funduszu pracy, a jeszcze dostanę pieniądze za L-4.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...