Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2008


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

5. znakomity pomysł z ustawieniem bramkarza- gra przy przeciwniku całe boisko! :good:

Z ciekawosci - czym to skutkuje? :>

 

 

Stary patent na bramkarzo-obrońcę :>

hmm, nie znam tego w fmie.. Moglbys jakos bardziej fachowo opisac? :>

mhm...teoretycznie w zamyśle ma wychodzić do tych prostopadłych piłek zwanych bezpańskimi. I jak rywal ma piłkę w polu karnym to aktywnie iść do niego by skrócić kąt, wywołać presję, cokolwiek by mu przeszkodzić a nie stać jak kołek. Czy to wychodzi, to już różnie z tym bywa. :)

 

Dokładnie tak. Ma aktywnie grać na przedpolu bramkowym a nie oczarowywać widownię nieziemskim refleksem i robinsonadami:)

Odnośnik do komentarza
A skuteczne to? Szczerze mowiac, bardziej mi o 2k7 chodzi, ale temat dosc ciekawy :)

W 2k7 miałem podobne ustawienie bramkarza. Właściwie jest skuteczne ale zdarzają się też słabe występy Gk. Zauważyłem że większość ustawia na Gk rajdy rzadko, swoboda ograniczona na maksa, mentalność ultradefensywna. Wtedy bramkarz pilnuje tylko linii. I jak nie ma dobrego refleksu to są bramki. W 2k8 o dobry występ bramkarza trochę łatwiej, ale lepiej jak Gk jest bardziej aktywny (przynajmniej część tych prostopadłych piłek przejmie; dalej nie mogę znaleźć sposobu aby wychodził do absolutnie każdej piłki z dośrodkowania w pole karne). Oczywiście jeśli atrybut decyzje ma poniżej "10" może być fatalnie.

Odnośnik do komentarza

Skończyłem test taktyki RoxHome/RoxAway by Anderwalius opis i założenia do niej znajdują się tu: http://forumcm.net/index.php?s=&showto...st&p=270565

Nie będę powielał opisu i założeń taktyki, powiem tylko, że wszystko się zgadza, są poprawne.

Testy odbywały sie na Aston Villi, Lechu i Twente.

 

Aston Villa była typowana na 10 miejsce, a po 15 meczach ligowych byłem 6. Z tym, że nie grałem meczów między innymi z Chelsea i Man Utd (zostały przełozone na późniejsze terminy). Bilans spotkań- 10-3-2, goli- 32:15. Gra wyglądała naprawdę dobrze, szczególnie na wyjazdach, gdzie zabójcze kontry dawały nam zawsze 3 punkty, nie bez znaczenia była solidna obrona. Nie byłem zaskoczony dobrymi wynikami, bo miałem świetnych skrzydłowych, bardzo dobrego OPŚ, solidną defensywę i niczego sobie GK. Mając dobrych zawodników na te pozycje ta kasą możecie wiele zdziałać. Zasem zdarzały sie wpadki, ale tylko u siebie (np z Wigan 1:3).

 

Lech Poznań typowany był na 6 bodajże miejsce, a po 15 kolejkach byłem 3. Bilans soptkań 11-1-3, goli- 30:16. Gra i wyniki bardzo podobne co w AV, znowu świetna gra na wyjazdach (tylko 1 remis z Legią, reszta wygrane) i znowu były wpadki u siebie ze słabszymi rywalami (z Ruchem 2:3, z ŁKS-em 0:1) Co tu duzo pisać, wyniki mówią same za siebie.

 

Twente było typowane na 4 miejsce, ale po 15 spotkaniach byłem dopiero 11. Bilans spotkań- 6-3-7, goli- 15:17. Na początku gra nie wyglądała źle, mielismy sporo okazji, ale brakowało skuteczności w wyniku czego w pierwszych 5 kolejkach nie zdobyliśmy żadnego punktu. Potem zaczęliśmy sie rozkręcać i wyniki były całkiem dobre. Przypuszczam, że potrzeba było więcej czasu na zgranie i przyzwyczajenie do taktyki niż w przypadku Lecha i Aston Villi. Na słabych wynikach zaważyć mógł tez fakt posiadania tylko 1 solidnego NŚ.

 

 

W każdym z klubów początki były trudne, czasem nawet złe, ale z biegiem czasu zaczęły sie pojawiać dobre wyniki. Mam mieszane uczucia co do taktyki domowej, bo większość punktów gubiłem na własnym terenie po kontrach. Natomiast do taksy wyjazdowej nie mam żadnych zastrzeżeń. Moim zdaniem jej możnaby było używać równiez w domu i spodziewam się, że wyniki byłyby podobne co na wyjazdach.

 

 

PLUSY:

- zabójcze kontry (w taktyce wyjazdowej);

- prostopadłe piłki od OPŚ czesto otwierają drogę NŚ do bramki;

- stałe fragmenty gry w defensywie;

- aktywna postawa zawodników w destrukcji, biegają non stop za rywalem z piłką, nie pozwalają mu rozwinąć skrzydła;

- pressing juz na połowie rywali;

- dość dobry odsetek posiadania piłki, 50-60%;

- sporo stwarzanych sytuacji bramkowych (najczęściej ponad 20 w meczu);

- sporo goli (ok 1,7 na mecz);

- sporo przechwytów u defensorów i DM;

- boczni obrońcy często podłączają sie do akcji ofensywnych;

- świetna gra na wyjazdach.

 

MINUSY :

- boczni obrońcy często nie zdąrzają z powrotem do defensywy po akcji w ataku;

- OŚ czesto spóźniaja się do do prostopadłych piłek na dobieg granych do NĄ;

- słabe rogi w ofensywie (tylko 3 gole w 45 meczach);

- DM szybko sie męczy (to jest bug tej gry, albo cholera wie. Bo kto widział żeby zawodnik o wytrzymałości 18, który stoi z tyłu i nie zapędza sie do przodu w 70 minucie miał 65% energii);

- dość częste wpadki u siebie.

 

Mi sie taktyka podoba, gra jest miła dla oka, dynamiczna, ofensywna (nawet na wyjazdach). zmieniłbym tylko jedną rzecz- włączyłbym kontrataki w taksie domowej, to determinuje naszych zawodników do zaatakowania rywala zanim ten zdąrzy wrócić pod swoja bramkę i przygotować sie do "obrony Czestochowy".

 

Ponadto do kluczowych pozycji dodałbym szybkich OŚ (minimum 15), bo wolniejsi czasem maja problem w pojedynkach biegowych ze snajperami rywali, często przegrywają walkę o prostopadłe piłki zagrane za ich plecy na dobieg.

Ponadto zespół powinien być wytrzymały, w przeciwnym razie nie wytrzyma trudów długiego sezonu.

 

OCENA OGÓLNA: 5- ( w skali 1-6)

Odnośnik do komentarza

Czesc, chcialbym przedstawic wam moja taktyke, nazwalem ja 4-4-2 Pride PL, jak nazwa wskazuje ustawienie zespolu to czterech obroncow, tyle samo pomocnikow, no i dwoch napastnikow, wszyscy w tej samej lini. Ta taktyke stosowalem jak dotad tylko w Wisle krakow, rozpoczynajac gre chcialem stwozyc cos nowego, nowy sytem, powszechnie stosuje sie system 5-5, czyli pieciu do obrony i pieciu atakujacych, ja zastosowalem ina regole 4-2-4. Czterech defensywnych, czterech ofensywnych no i dwoch wspomagajacych defensywe, jak i ofensywe. Gra zepolu przy stosowanu tej taktyki, moze niejest porywajaca, ale skuteczna jak i w ofensywie i defensywie, obroncy srodkowi i boczni maja duzo przechwytow, sa calkowicie wylaczeni z akcji ofensywnych maja tylko dwa zadania odebrac pilke i jak najszybciej oddac ja komus z drogiej lini. Pomocnicy skrzydlowi graja ofensywnie i maja nieograniczona swobode, dlatego czasem wchodza w srodek i spelniaja role ofensywnego pomocnoka, co procentuje prostopadlymi podaniami, ale to niejet u nich najwarzniejszy bardzo czesto udaje im sie udanie dosrodkowac z lini koncowej i z pola. Napastnicy przy tej taktyce nie oddaja moze zbyt duzo strzalow na bramke, ale gdy juz strzela to celnie, szczegolnie ten po prawej i przewaznie pilka laduje tam gdzie powina, czyli w siadce. No i najwazniejsza pozycja, srodkowi pomocnicy, oni sa od czarnej roboty, dlatego niedzwcie sie jesli beda mieli slabe noty, sprawcie lepiej ich statystyki po meczowe, wtedy bedziecie wiedzieli o co mi chodzi ( niedawac im scislego krycia ).

 

Teraz troche przechwalek, w pierwszym sezonie zdobylem mistrza i puchar polski, w lidze na trzydiesci meczy 24 wygrane, 1 remis i 5 porazek, zdobytych goli 58, straconych 18. Drugi sezon w toku, aktualnie prowadze w tabeli , w lidze mistrzow odpadlem w fazie grupowej , zajelem trzecie miejsce, co mi dalo gre w pucharze UEFA, jestem aktualnie w drogiej fazie eliminacyjnej, pierwszy mecz przegralem na wyjezdze 0-2 z Livelpolem, drugi w toku mozna powiedziec.

 

Prosil bym nie stosowac na urlopie, moim zdaniem w nowym FMie taktyka to tylko 40%, najwarzniejsza jest motywacja, morale, kazdego z pilkarzy i kondycja.

 

A oto link do niej: http://rapidshare.com/files/87851506/4-4-2..._2009_.tac.html

Odnośnik do komentarza
Co ustawić skrzydłowym i bocznym obrońcom aby schodzili do środka?

- dośrodkowania z pola, krótkie podania :>

 

Co ustawić napastnikowi aby schodził często do boku?

najlepiej ustaw grę szeroko i daj strzałki do środka tym zawodnikom, o których piszesz

z napastnikiem podobnie

Odnośnik do komentarza

Szerokość jak szerokość. Już sama częstotliwość dośrodkowań, moim zdaniem, determinuje zawodników do schodzenia lub nie do boku lub do środka. IMHO, najlepiej jednak dać strzałki zawodnikom do środka, lub napastnikom na skrzydło.

 

Z tymże jeszcze to zależy od tego jak chcesz by Twoi napastnicy grali i w jakim momencie meczu schodzili na te boki. Np. jeśli chcesz by schodzili do boku w momencie gdy przy piłce jest przeciwnik, to wówczas napastników ustawiasz na środku i dajesz im strzałki do boku. Jeśli jednak chcesz, by napastnicy rozrzucali obronę przeciwnika, gdy Ty posiadasz piłkę, to najlepiej ich ustawić na bocznych atakach i dać strzałkę do środka i wtedy będą grać jak bardzo ofensywni skrzydłowi, aczkolwiek na wprost bramki przeciwnika będą zazwyczaj wtedy, kiedy przy piłce jest przeciwnik.

Odnośnik do komentarza

Test taktyki Kita070 – „23”

 

Grałem równolegle trzema klubami: Deportivo, Parmą i Newcastle. Sytuacja przedstawia się nastepująco:

 

W Hiszpanii taksa spisywała się świetnie, przerosła oczekiwania zarządu i ostatecznie po 15. kolejkach zajęliśmy 2. miejsce tuż za Betisem. Najwięcej bramek miał oczywiście wysunięty napastnik pełniący rolę odgrywającego z 10 trafieniami w 16 meczach. Najwięcej asyst zaś mieli skrzydłowi lewy i prawy – odpowiednio 7 i 6 asyst. Początki może nie były bajeczne, ale złe miłego początki i pod koniec nie baliśmy się już nikogo.

 

Włochy zaś to całkowity niewypał – nie wiem z jakiego powodu. 18. miejsce po 15. kolejkach to przykry incydent, ale – jak powiedziałem wcześniej – nie wiem w czym tkwił problem. Może napastnik nie był tego typu, co trzeba? Pomoc zdawało mi się miałem odpowiednią, ale zespół nie zagrał na miarę możliwości i po tych 15. meczach zostałem zdymisjonowany.

 

Anglia to drugi po Hiszpanii kraj, gdzie taksa spisywała się bardzo dobrze, dzięki czemu prowadzone przeze mnie Newcastle zajęło dobrą 6. pozycję. Świetnie w przodzie spisywał się nasz napastnik, który w 20 meczach zaliczył 16 bramek, co dało mu pozycję lidera strzelców. Z kolei asyst najwięcej miał nasz lewy skrzydłowy – 12 w 20 meczach, co dało mu fotel prowadzącego w klasyfikacji podających.

 

Deportivo (prognoza 11. miejsce)

2. miejsce, 15 spotkań ligowych

zwycięstw – 9

remisów – 4

przegranych – 2

Ogólnie – 22 mecze

zwycięstw – 13

remisów – 5

porażek – 4

 

Parma (prognoza 12. miejsce)

18. miejsce, 15 spotkań ligowych

zwycięstw – 2

remisów – 5

porażek – 8

Ogólnie – 22 mecze

zwycięstw – 7

remisów – 6

porażek – 9

 

Newcastle (prognoza 11. miejsce)

6. miejsce, 15 spotkań ligowych

zwycięstw – 8

remisów – 2

porażek – 5

Ogólnie – 24 mecze

zwycięstw – 14

remisów – 5

porażek – 5

Ustawienia drużynowe:

-lekko ofensywna gra z lekką swobodą w podejmowaniu decyzji przez zawodników

-podania są krótkie w dość wolnym tempie

-gra jest stosunkowo szeroka, co pomaga przy grze skrzydłami, choć paradoksalnie włączona jest funkcja gry środkiem

-GPP jest na całe boisko, co daje dobre efekty

-gra nie jest opóźniana, za każdym razem gramy o zwycięstwo

-linia obrony jest lekko cofnięta, co pomaga przy kontratakach

-inne funkcje to gra na rozgrywającego (OPŚlewy), odgrywającego (piłki na dobieg) oraz pułapki ofsajdowe, co nie sprawdziło się w niezgranej Parmie, ale funkcjonowało w innych klubach

Indywidualnie:

-boczni obrońcy – mają ograniczone GPP, ale włączone ścisłe krycie; pozycja ta w taxie Kita jest newralgiczna, gdyż często skrzydłowi rywala mijają ich jak pachołki, które tylko asystują, coś z tym trzeba zrobić

-środkowi obrońcy – cofnięci, ich zadaniem jest tylko i wyłącznie obrona, dlatego nie bawią się z piłką, posyłają ją od razu na odgrywającego, pressing mają ograniczony do obrębu pola karnego

-dPŚ – standardowy pivot, nieźle rozbraja akcje, pomagają mu w tym cofnięci ofensywni pomocnicy; bije po oczach tylko jedno – często we trzech atakują rywala, dzięki czemu stwarzają w środku pola miejsce dla innego zawodnika – może trzeba pomyśleć nad zmniejszeniem GPP i włączeniem ścisłego krycia DPowi?

-OPŚie – bardzo ofensywnie nastawieni, jednak pomagający i w defensywie; mają być pierwszą falą obrony, dlatego włączony jest wysoki pressing, co bardzo dobrze funkcjonuje w grze, mają sporo przechwytów i wyprowadzane są z nich groźne kontry

-skrzydłowi – również agresywnie atakują rywala już na jego połowie, boczne sektory boiska są najlepszym miejscem do przechwytu – bardzo dobra myśl

-odgrywający – powinien być szybki i skoczny, wtedy wykorzystuje do maksimum swoje sytuacje – ma dostawać piłki na dobieg, więc nie powinien być drągiem, ale też dostaje piłki ze skrzydeł – więc musi walczyć w powietrzu. Przydałoby się jednak zmniejszyć mu GPP, bo szybko się męczy, a przechwytów nie zalicza.

 

Plusy:

-pressing – agresywny, nastawiony na jak najszybsze odebranie piłki rywalowi

-gra przed polem karnym – swobodna wymiana piłki między 5 pomocnikami spokojnie rozklepuje obronę przeciwnika

-kontry skrzydłami (szczególnie zabójcze przy defensywnych sfg)

-bardzo dużo sytuacji bramkowych, tylko potrzebny odpowiedni odgrywający

-dużo niespodzianek (wygranych) z ligowymi potentatami

 

Minusy:

-bezbarwne sfg

-jak wcześniej wspomniałem – 3 środkowych pomocników atakuje jednego rywala, robiąc miejsce innemu

-boczni obrońcy biegają obok rywala, rzadko go atakując – najczęstsza przyczyna straty bramki

 

Rekomendowana na hiszpańską Primera Division.

 

Ogólna ocena: 5-

 

PS: Ponieważ Kit również najeży do TT, to proszę o podobny test, który wykona chętny - tak jak to jest z taxą Eddiego - ponieważ muszą być 3 opinie, a sam Kit070 nie będzie recenzował swojej taxy (wiadoma rzecz).

Odnośnik do komentarza

Ok, radzę wyłączyć pułapki ofsajdowe, mówisz że masz dużo nowych zawodników, za tym idzie że nie są zgrani i moga popełniać błędy przy tej kombinacji.

Dwa, cofnij obronę oraz zmniejsz grę na czas.

Ustaw grę na odgrywającego, wykorzystaj atrybuty zawodników..

O ile mnie pamięć nie myli, to Rengifo jest dosyć dobrze zbudowany i nieźle gra głową, więc daj grę na odgrywającgo i piłko do niego na głowę.

Oczywiście ustaw go jako odgrywającego.

Ogranicz zawodnikom swobodę, nie będą popełniać głupich błedów..

Zagrałbym też krótsze, oraz szybsze piłki.

 

Oczywiście to są moje rady, nie musisz się do nich stosować, jak każdy inny. :)

Odnośnik do komentarza

Jak będziesz miał cały skład z wytrzymałością 5 to wiadomo że nie warto grać przy przeciwniku na całym boisko, rywal przyzwoity technicznie cię wymęczy, rozklepie.

Jak mają przyzwoitą wytrzymałość to możesz dać więcej niż na własnej połowie, niech przeszkadzają w rozgrywaniu.

Ogólnie najczęściej stosowane w eFMie krycie to strefowe, nie ścisłe i GPP więcej niż na własnej połowie. Bynajmniej w większości taktykach widziałem takie ustawienia i myślę takie najlepiej się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza

Kapsel grając 3 defensorami i bez DM raczej nic wielkiego nie ugrasz. No chyba że masz Casillasa, Terrego, Puyola i Ramosa. to samobójstwo grać takim ustawieniem. Bardzo trudno osiągać sukcesy bez DM grając czterema obrońcami, a co dopiero trzema. Taksa w ogóle nie jest "wyważona" (3 broni, a 7 atakuje).

Odnośnik do komentarza

Witajcie. Nie było mnie tutaj już od dawna. Piszę ponownie po miesiącach przerwy, bo mam problem. Nie mam szczęscia do losowań eliminacji Ligi Mistrzów. W swoim drugi sezonie gry Legią trafiłem na Arsenal. Odpadłem choć było 2:2 i 1:1. Teraz trafia mi się Man Utd. i jak tu być zadowolonym. Szanse na dużą kasę znów przejdą mi obok nosa a i zespół mam słabszy trochę niż podczas konfrontacji z Arsenalem. Ale o co mi chodzi. Chodzi mi o to żeby ktoś pomógł stworzyć defensywną taxę którą będę mógł ograć Man Utd. Jest to duże wyzwanie, ale może ktoś już ma doświadczenie z takich meczów i je wygrywał, wiec moze taką taxa się podzielić. A może już ktoś wcześniej w dziale zamieścił taxę więc proszę o podanie linku do dobrej defensywnej taxy. POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Kapsel grając 3 defensorami i bez DM raczej nic wielkiego nie ugrasz. No chyba że masz Casillasa, Terrego, Puyola i Ramosa. to samobójstwo grać takim ustawieniem. Bardzo trudno osiągać sukcesy bez DM grając czterema obrońcami, a co dopiero trzema. Taksa w ogóle nie jest "wyważona" (3 broni, a 7 atakuje).

a wygrałem grając Lokomotivem Moskwa wygrałem lige rosyjską przegrywając 2 mecze i 7 remisując

nie mam żadnego z tych czterech piłkarzy

to może pomoc ustawic w romb??

Odnośnik do komentarza
Kapsel grając 3 defensorami i bez DM raczej nic wielkiego nie ugrasz. No chyba że masz Casillasa, Terrego, Puyola i Ramosa. to samobójstwo grać takim ustawieniem. Bardzo trudno osiągać sukcesy bez DM grając czterema obrońcami, a co dopiero trzema. Taksa w ogóle nie jest "wyważona" (3 broni, a 7 atakuje).

a wygrałem grając Lokomotivem Moskwa wygrałem lige rosyjską przegrywając 2 mecze i 7 remisując

nie mam żadnego z tych czterech piłkarzy

to może pomoc ustawic w romb??

 

Ja gram 4-1-2-1-2, gdzie jest DM, dwóch CM i AMC - czyli to o czym piszesz tzw. romb w pomocy. Przez długi czas sprawowało się świetnie ale ostatnio coś się taksa popsuła, albo za mało elastyczny jestem i nie potrafię się dostosować do warunków na boisku. Przy takiej taxie mam naprawdę mnóstwo fantastycznych akcji środkiem i czasami aż żal patrzeć jak bramkarz przeciwnika broni prawie wszystko. Tobie przy ustawieniu 3-4-3 odradzam romb w pomocy bo to stworzy straszne dziury na skrzydłach. Chociaż kto wie, FM lubi eksperymenty, więc można poeksperymentować:D

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...