Jump to content

Taktyczne wklejki


Recommended Posts

Temat do wklejania ciekawych artykułów i filmików taktycznych, zarówno dotyczących FM-a, jak i nie.

 

Na początek dwa filmy nt. ostatnich meczów LM:

 

 

 

I artykuł na temat dawnej Barcelony i WW.

 

https://www.theguardian.com/sport/blog/2010/oct/26/the-question-barcelona-reinventing-w-w 

 

Quote

The Question: Are Barcelona reinventing the W-W formation?


To counter teams who sit deep, Barça push both full-backs up the pitch – echoing the 2-3-2-3 formation of the 1930s.

 

Football is a holistic game. Advance a player here and you must retreat a player there. Give one player more attacking responsibility and you must give another increased defensive duties. As three at the back has become outmoded as a balanced or attacking formation – though not as a defensive formation – by the boom in lone-striker systems, coaches have had to address the problem of how to incorporate attacking full-backs without the loss of defensive cover.

 

Link to comment

Ja myślę, że warto dodać taką ściągaweczkę w 3 częściach o rolach, a najbardziej - o ich poruszaniu się po boisku.

 

https://strikerless.com/2018/05/16/understanding-roles-in-football-manager-and-real-life-part-1/

https://strikerless.com/2018/05/23/understanding-roles-in-football-manager-and-real-life-part-2/

https://strikerless.com/2020/03/01/understanding-roles-in-fm-the-defenders/

 

Szkoda, że w PL nie ma czegoś takiego.

 

 • Like 2
Link to comment
 • 2 weeks later...
 • 3 weeks later...

 

Ciekawa konkluzja dla grających z HB: jeśli przeciwnik pressuje wysoko i mają 3 zawodników w polu, to nie warto ustawiać defensywnego pomocnika w roli HB, bo wtedy traci się przewagę w środku pola. Lepiej trzymać go jako DLP i robić build up przez bocznych obrońców. Wychodzi więc, ze HB nie nadaje się do zespołów broniących, mimo tego, że czasem tworzy trójkę obrońców, a raczej dominujących.

 

Link to comment
 • 3 weeks later...

https://totalfootballanalysis.com/competitions/eliteserien/eliteserien-2020-fk-bodo-glimt-the-scandinavian-atalanta-team-analysis-tactics

 

Skandynawska Atalanta i autorskie ustawienie 4-3-3 – różne od tego, co grają Klopp i Guardiola. Trzecia droga?

 

Quote

Bodo/Glimt are one of the most entertaining clubs right now. This tactical analysis and scout report will focus on the tactics of Bodo/Glimt and aims to provide thorough analysis of the players as well.


+

 

https://blog.wyscout.com/bodo-glimt-analysis-wyscout/

 

+

 

https://scandinavianfootballanalysis.com/analysis/patrick-berg-2020-scout-report-tactical-analysis-tactics

 • Thanks 1
Link to comment
 • 1 month later...

Od @lad

 

https://www.leftbackfootball.com/home/2020/3/20/the-3-1-6-attacking-formation

 

Quote

THE 3-1-6 ATTACKING FORMATION

The 3-2-5/2-3-5 attacking formation became an integral facet of modern-day positional play with a front five spreading across the zones to create spaces for passes and switch balls to the opposite flank. However, teams like Erik ten Hag’s Ajax, Marco Rose’s Borussia Monchengladbach, Julian Nagelsmann’s RB Leipzig and Mikel Arteta’s Arsenal are utilising the 3-1-6 attacking formation. With the continued development of attacking fullbacks, ball-playing centre-backs and the well-rehearsed uniformity of opposition defensive blocks, a staggered front six has become more integral at creating goalscoring opportunities. Years ago, Thomas Tuchel imposed his 3-1-2-4 formation at Borussia Dortmund to great effect with Julian Weigl, Ousmane Dembele and Pierre-Emerick Aubameyang thriving as coaches have taken this ideal to another level.

 

Link to comment
 • 2 months later...
 • 8 months later...
W dniu 5.11.2021 o 19:42, RadzioFCB1905 napisał:

Filozofia gry Xaviego. Al Sadd oficjalnie potwierdziło że odchodzi do Barcelony. Może doczekamy się od dawien dawna jakiegoś konkretnego pomysłu na grę w Barcelonie. 

 

Poświęciłem temu Panu kilka godzin mojego życia.

 

Filozofia Xaviego w Al Sadd opierała się nie tyle na posiadaniu piłki, co jej utrzymywaniu.

 

Xavi buduje akcje od tyłu przy pokryciu wszystkich aktywnych stref boiska. Zawsze asekuruje swoje pozycje. Budowanie zaczyna utrzymując czteroosobową strukturę i grając krótkimi podaniami na małej przestrzeni. Środkowi pomocnicy tworzą wyłącznie opcje, podczas gdy obrońcy zapewniają szerokość. To najdłuższa faza.

Najczęściej używana formacja to 4-2-3-1 z dwoma pivotami, ale w środkowej tercji przechodzą w 4-3-3, ostatecznie ustawiając się w 4-3-2-1 w zależności od przeciwnika. Podczas budowania akcji w tej formacji kluczowy jest jeden z dwóch defensywnych pomocników, który tworzy dodatkową opcję podania w grze i wykonuje pierwszy kontrpressing po utracie piłki.

 

Al Sadd stosowało dwa podejścia w wejściach do ofensywnej tercji: rzadziej podania z przełamywaniem linii bezpośrednio w pole karne, częściej wykorzystanie szerokości boiska do rozciągnięcia linii przeciwnika i rozgrywania piłki tuż przed polem karnym przeciwnika. Boczni obrońcy zapewniają wówczas wyłącznie szerokość rozegrania chowając się i wykonując wejścia do półprzestrzeni, zaś skrzydłowi ustawiają się na zewnątrz od nich tworząc opcję podaniową i jednocześnie asekurację w przypadku niepowodzenia.

 

Zarówno formacja 4-3-2-1 jak i 4-2-3-1 pozwalają mieć jednego odgrywającego, który może swobodnie szukać wolnej przestrzeni poruszając się w poprzek formacji defensywnej rywala oraz fałszywego napastnika (zwolnionego z obowiązków defensywnych), który wykonuje pionowe wejścia.

W defensywie zaczynają pressing głęboko, dopiero w środku własnej połowy przyjmując najczęściej kształt 4-3-2 i to z tej formacji najczęściej zaczynają atakować przejmując piłkę.

 

Mobilność obrony wygląda tak: zawsze zawodnik znajdujący się najbliżej piłki opuszcza swoją pozycję i wykonuje pressing, niezależnie od obowiązków pozycyjnych. Inny gracz w pobliżu zajmuje tę opuszczoną strefę zamykając kanały podaniowe i usztywniając strukturę.

 

Takie dość sztywne podejście zdecydowanie ogranicza co prawda szanse przebicia się przez linię pressingu, ale gdy już się to stanie, ryzyko wzrasta dwukrotnie, bo brak głębokości linii obrony (zawodnicy przesunięci do pierwszej linii pressingu). To z kolei oznacza podatność na skośne piłki grane za plecy bocznych obrońców, bezpośrednie pionowe podania na wolne pole oraz niską skuteczność przechwytów poza pierwszą linią pressingu.

 

Tyle.

 • I love it 1
 • Thanks 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...