Jump to content

Piotr Sebastian

Moderatorzy
 • Posts

  299
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Piotr Sebastian last won the day on November 10 2021

Piotr Sebastian had the most liked content!

About Piotr Sebastian

 • Birthday 12/20/1971

Informacje

 • Wersja
  FM 2021
 • Klub w FM
  #CAFC
 • Ulubiony klub
  Bilboko Athletic Kluba
 • Skąd
  Wrocław
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  tlen

Kontakt

 • Website URL
  https://tacticof.com/

Recent Profile Visitors

9954 profile views

Piotr Sebastian's Achievements

Junior

Junior (3/15)

120

Reputation

 1. Wskazówki słuszne. Masz Bardzo wysokie pozycje zawodników w momencie straty piłki i bez pressingu zwyczajnie ryzykujesz szybką kontrę zanim się ustawisz. Dodatkowo ten DLP zwalnia Ci grę. Brakuje też szerokości na prawym skrzydle.
 2. To będzie bardzo wysoki gegen Z dwoma KBO +SN +PD będziesz miał bardzo wysokie pozycje tracąc piłkę w tercji ofensywnej. W zasadzie jedno dobre podanie do skrzydłowego ustawi cię pod presją szybkiego powrotu bez możliwości pressingu. I nie chodzi tu o rozgrywającego bo ten decyduje o stylu atakowania a nie bronienia. O pressingu w FM decyduje środek pola i boczni obrońcy. Masz dobrą ofensywna wersję z dużym ryzykiem kontr. Nie widzę tu potrzeby oraz okazji do gegen.
 3. W tym ustawieniu problemem są pozycje środkowych pomocników, którzy oferują bardzo głębokie ustawienie i żadnego wsparcia z przodu oraz bardzo przewidywalna gra w ofensywie: piłka do skrzydłowych i holowanie po skrzydle + dośrodkowanie. Musisz zadbać o pionowe wejścia w pole karne (PD/w, SP/a lub OP/a) oraz zmianę systemu rozgrywania akcji na obu skrzydłach. W innym przypadku będziesz zbyt czytelny. Trzeci problem to bardzo wąska gra w obronie. Niski pressing i wysoka linia obrony narażają cię na długie szerokie piłki grane za plecy. Jeżeli to ryzyko akceptujesz, to ok. Czasami tak bywa, ale zadbaj o zyski w ataku i więcej kreacji pod bramką rywali.
 4. Ale gra z kontry opisuje działania ofensywne a nie defensywne. To nie musi oznaczać głębokiej defensywy, niskiego pressingu i wyprowadzania ataków spod własnej bramki. Gra z kontry to jedynie sposób na szybkie i bezpośrednie wyprowadzanie piłki pod bramkę rywali: sekwencja 3-4 podań ma ich znaleźć pod bramką rywali.
 5. Nie widzę tu nic dziwnego. Macie podobne i dość niskie xG, więc obie strony biją głową w mur. To, że gracze często tracą bramki w końcówkach wynika w 90% z tego, że starają się atakować za wszelką cenę odsłaniając tyły i dostają kontrę. życie. Zmień sposób atakowania, bo ze średnim xG 0.09 wiele nie zdziałasz. Musisz poprawić jakość sytuacji strzeleckich a nie ich ilość. To bolączka wielu taktyk w FM. Także moich. Sama przewaga nie wystarczy.
 6. Widzę tu dużo ostrożności i spokojnej gry obronnej, ale gorzej z atakowaniem. Nie wiem jak plasujesz się na tle rywali i jakie masz silne i słabe punkty, ale w pierwszej pozbyłbym się większej dyscypliny i zbalansował zadania ataku, bo będzie tam sporo ruchu bez wykańczania. W drugiej nic bym nie zmieniał, tylko obserwował jak wygląda współpraca atakującej czwórki i poprawiał zauważone problemy.
 7. poobserwuj jeszcze mecze wyjazdowe z silniejszymi rywalami niż Sampdoria, Torino czy Crotone
 8. A boki obrony jak wyglądają? No i co ma grać ta drużyna? Tikitaka? Jeżeli CN ma wyciągać, a OP strzelać, to zmień także ruch na skrzydłach, bo obaj OS wbiegają w strefę OP i pewnie dlatego jest mniej aktywny. W zależności od ustawień na bokach obrony sugerowałbym zróżnicować ruch na obu skrzydłach np. BWO/w+SN/a, BWO/a + OS/w lub odwrotnie. Indywidualne polecenia dla OPS zależą od umiejętności zawodników oraz pozostałych poleceń indywidualnych.
 9. Lepsi rywale zrobią Ci tutaj dużo problemów. Brak boków obrony oraz asekuracji w środku pola. Brak również opcji podaniowych z przodu. Sporo biegaczy i graczy strefowych. Brakuje grających piłką. Przy kontrze nie potrzebujesz rozgrywającego, ale już taki OP/w by się przydał. Lepszym wyborem byłby też jeden CN zamiast WN. Dwóch WN wykorzystuje co prawda lukę w silniku, ale jezeli mówimy o zwartości samej taktyki, to dwych dwóch WN + FN + PD są zdani na podania KBO oraz SP/w.
 10. Kaczy vel. Autsajder za dzielną obronę
 11. Widziałem to narzędzie. Bardzo fajnie uporządkowuje wszystkie opcje na poszczególnych pozycjach, ale w relacjach z innymi pozycjami mówi niewiele, a to co mówi w wielu miejscach mija się z prawdą. Wynika to głownie z tego, że podchodzi do ról w klasyczny sposób, który proponuje SI, czyli podręcznikowych zależności opartych w dużej mierze na założeniach jakie mieli tfurcy projektując zachowania na poszczególnych pozycjach, tyle, że trochę im się to rozjechało i zawodnicy zachowują się trochę inaczej.
 12. Brak na razie takiego opracowania w sieci. Tymczasem zapraszam do mojego TDW, gdzie jest sporo na ten temat, a już wkrótce będzie cykl artykułów na passion4fm.com dotyczacych ról w FM, które kompleksowo ten temat wyczerpią.
 13. Nie polecam tego allegrowicza. Wiedza intuicyjna. W wielu miejscach bez pokrycia w obrazie gry.
 14. Nie znam źródła rysunku. W FM wygląda to inaczej. W pionie z piłką jeżeli partnerzy obok są w strefach. Z pilką uzupełnia strefy jeżeli brak partnerów. Bez piłki wcale się nie porusza / broni strefy
×
×
 • Create New...