Skocz do zawartości

RadzioFCB1905

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    71
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    8

Zawartość dodana przez RadzioFCB1905

  1. Oczywiście że można grać obiegami przy kontrataku ale po co? Żeby zachęcić naszego BO do agresywniejszej gry z przodu? On startuje z bardzo głębokiej pozycji więc szkoda marnować czasu by pozwolić przeciwnikowi się ustawić. Skrzydłowi powinni pchać akcje do przodu przy szybkim tempie gry by wykorzystać błędy powstałe w fazie przejściowej do obrony przez rywala a nie przetrzymywać piłkę i czekać aż go ktoś obiegnie. Oczywiście to wszystko tylko instrukcje a na boisku i tak ważniejszą rolę odegra swoboda i decyzyjność skrzydłowego który przy szybkiej grze zignoruje obieg obrońcy na rzecz szybkiego tempa. Nic dziwnego że przy obiegach BO w fazie ataku gra jako skrzydłowy skoro jego mentalność wzrasta i podejmuje więcej ryzyka. Da szerokość pod warunkiem że na skrzydle będą grać wąskie role (OWS,SN,OS itp.) Mezzala znajdzie się tam tylko wtedy gdy będzie miał przestrzeń, w innym wypadku zostawi miejsce BO lub skrzydłowemu. Gdy nie ma miejsca na skrzydle szuka miejsca bardziej w środku pola i masz rację że zachowuje się niczym SPa z tą różnicą że bardziej szuka gry, przestrzeni, gry 1vs1. Ładnie wygląda manewr wyciągnięcia środkowego pomocnika na skrzydło przez mezzale i wbiegnięcie na jego pozycję OWSa który robi przewagę w środku. To przykład wykorzystania mezzali i jego propozycji szerokości.
  2. Jeżeli Twoim zamysłem jest przetrzymywanie piłki na jednym skrzydle by wykorzystywać wolne pole na drugim to takie instrukcje mają sens. To przykład gry pozycyjnej. W przypadku taktyki przedstawionej wcześniej gdzie zamysłem były kontrataki to czekanie na obiegi nie mają sensu. Nie zapominajmy że polecenia to tylko tendencje dane naszym piłkarzom by w sytuacjach zachowywali się tak a nie inaczej bo do tego dochodzą zmienne tzn sytuacje boiskowe. Zmierzam do tego że wydane instrukcje mogą być w ogóle nie realizowane na co ma milion czynników m.in gra rywala, swoboda taktyczna, atrybut decyzji itd. Mezzala to rola która może rozszerzać grę gdy np. stosuje się OWS i SN na jednym skrzydle. Czasami tak gram i to mezzala gra najszerzej co przynosi bardzo dobry efekt.
  3. Za mało danych by Ci jednoznacznie odpowiedzieć na poprawę tej taktyki. Widzę tu parę sprzeczności m.in gra na obieg przy szybkiej grze z kontry więc warto te obiegi wyłączyć bo spowalniają niepotrzebnie rozgrywanie akcji a zależy Ci na szybkim zaskoczeniu przeciwnika. No chyba że masz wybitnych ofensywnych bocznych obrońców to wtedy można warto taki manewr zastosować ale znowu należałoby spowolnić akcje i iść w stronę ataku pozycyjnego. Kolejnym elementem jest przeładowany środek gdzie w końcowej tercji boiska skupi Ci się dwóch schodzących napastników, wysunięty napastnik, pomocnik długodystansowiec a nawet mezzala. Tutaj wybór masz dwojaki bo zależy od tego jakich masz gwiazdorów w zespole. Jeśli świetnych schodzących napastników to wtedy zrezygnuj z roli pomocnika długodystansowca żeby nie przeszkadzał im w szukaniu wolnej przestrzeni a ustaw np. środkowego pomocnika z funkcją wsparcia. Jeśli jednak masz wybitnego pomocnika długodystansowca którego warto zostawić w tej roli to zmień po jego stronie schodzącego napastnika na rolę która może dograć mu piłkę czyli na np. odwróconego skrzydłowego lub zwykłego skrzydłowego. Zrezygnuj również z pchania gry środkiem bo w takim wypadku zagęścisz środek boiska a na bokach zostaną przestrzenie do gry a tam masz wyłącznie bocznych obrońców i to jeszcze w funkcji wsparcia. Można tu wiele zmienić ale bez zobaczenia kluczowych piłkarzy i dostępnego składu to ciężko dopasować taktykę aby w pełni wykorzystać potencjał kadrowy który masz w Zniczu.
  4. Tutaj sprawa jest prosta do rozwiązania. Zamień pozycjami segundo z łącznikiem, łącznik będąc po stronie OS na wsparciu i schodząc między obrońców w takim układzie właśnie odwrócony skrzydłowy z poleceniem zawężania pola gry pomoże w rozegraniu piłki w środkowej strefie boiska pozostawiając lewą flankę bardzo ofensywnemu bocznemu obrońcy. Kolejnym elementem skutecznym w wyprowadzaniu piłki który osobiście uwielbiam bo niegdyś cofnięty pomocnik a teraz łącznik defensywy to jedna z moich ulubionych ról i z użyciem właśnie tej roli to nakazanie środkowym obrońcom trzymania się linii oraz częstego dryblingu. Może ktoś uzna to za zbyt ryzykowne i trochę szalone aby środkowemu obrońcy kazać dryblować ale przypominam że to polecenie nie odnosi się do mijania przeciwnika a do częstotliwości biegu z piłką przy nodze. W wyprowadzaniu piłki w takim układzie powstaje 3 zawodników w obronie i grając rozegraniem po ziemii ciężko przeciwnikowi to pressować i dochodzi do sytuacji w której jeden ze środkowych obrońców ma dużo przestrzeni i miejsca przed sobą do wyprowadzenia piłki przy nodze co warto wykorzystywać przenosząc ciężar gry bliżej środka a tam już opcji podaniowych jest o wiele więcej niż tylko segundo volante czy obaj boczni obrońcy. Tak może to działać prawidłowo. Nie widzę tutaj sprzeczności co do ustawień. Kwestia doszlifowania taktyki na "żywym organiźmie" tzn obserwacji gry w trakcie gry
  5. Myślę że zamiast pomocnika długodystansowca spróbuj dać rolę mezzali. Będzie często pojawiał się na skrzydle i przy okazji rozszerzy nieco grę, zrobi miejsce dla odwróconego skrzydłowego który będzie często zapuszczał się w miejsce w którym operuje pomocnik długodystansowiec. Ponadto gdy odwrócony skrzydłowy zejdzie do środka to taki mezzala będzie go obiegał i stworzy dodatkową opcję podaniową.
  6. Sanchez w Udinese i w Barcelonie grał na prawym skrzydle jako skrzydłowy. A Ozil to nie jest rozgrywający a zdecydowanie ofensywny pomocnik w roli klasycznej 10.
  7. Formacja 4-2-3-1 gdzie Alexis Sanchez to skrzydłowy w funkcji ataku po prawej stronie, Ozil to jedna z najlepszych klasycznych 10 swego czasu, Van Persie wysunięty napastnik który wykorzystywał by piłki posyłane od Ozila operującego za jego plecami a Fabregas na typowej szóstce jako cofnięty rozgrywający bądź nawet można pokusić się go wystawić jako wysuniętego rozgrywającego w funkcji wsparcia.
  8. 4 miejsce z Leeds z takim składem to całkiem niezły wynik w ekstraklasie angielskiej. Jeśli miałbym Ci doradzić to na pewno większą aktywność na lewej stronie boiska bo masz tutaj trochę zastój. O ile prawa strona fajnie się prezentuje gdzie prawy obrońca obiega schodzącego napastnika oraz wspiera ich wchodzący z głębi pola pomocnik długodystansowiec to z lewej wszystkie role są nieco statyczne. Brak Ci na lewej stronie szerokości rozegrania (no chyba że OS ma instrukcję trzymania się linii). Proponuję tutaj zastosowania skrzydłowego do rozszerzania gry oraz na boku obrony OWSa żeby zróżnicować ataki z tej strefy boiska a z wysuniętego rozgrywającego zrezygnuj jeśli lubisz grać z kontry i wprowadź np. środkowego pomocnika w funkcji ataku. Poszerz również grę w poleceniach zespołowych aby rozszerzać linie defensywną przeciwnika. Zmniejsz nieco tempo gry bo za szybkie nie jest wcale takie dobre bo raz że piłkarze się gubią to dwa szybko spada kondycja szczególnie że preferujesz wysoki pressing. Pozdrawiam
  9. Problemem w Twojej taktyce jest formacja i zastosowane do niej funkcje. Masz bardzo wysokie pozycje graczy + PD na wsparciu który również będzie często atakował pole karne zamiast asekurować swoją strefę. Pole karne przeciwnika jest przeładowane bo w fazie ataku znajdzie się tam WN, NN, SN a nawet prawoskrzydłowy oraz PD. Nie ma gracza który by im podał piłkę. Dlatego proponuję zmienić np SN dać na wsparcie oraz od jednego z napastników również wymagać kreacji i zastosować rolę w stylu cofniętego napastnika bądź fałszywej 9. Wzmocnisz tym samym środek pola w którym masz CR który głęboko cofa się po piłkę. W obecnym ustawieniu przegrasz środek pola z każdym który zagra w ustawieniu z trójką środkowych pomocników. Dlatego ważne jest zachowanie w tym przypadku równowagi w przydzielaniu ról i funkcji. Na prawym skrzydle zastosuj przy skrzydłowym na boku obrony odwróconego bocznego obrońcę - efekt będzie dużo lepszy niż zwykły wysunięty obrońca a poza tym znowu będziesz miał wzmocniony środek pola. Z tym że wyłącz grę na obieg bo skrzydłowy nie doczeka się obrońcy go obiegającego. Podsumowując zmień na wsparcie lewego schodzącego napastnika, NN zmień na F9 a prawego wysuniętego bocznego obrońcę zmień na odwróconego z wyłączeniem obiegów na tej stronie boiska. Jeśli masz dobrze techniczny zespół to możesz nieco skrócić podania oraz lekko zwolnić tempo gry aby wzmocnić posiadanie piłki i mieć kontrolę nad meczem szczególnie że po przejęciu piłki utrzymujesz formację. Jeśli chodzi o obronę to również muszę przyczepić się do współpracy środkowych obrońców w odniesieniu do stylu w jakim mają bronić. Para funkcji obrona + zabezpieczenie źle współgra przy wysoko postawionej linii obrony. Nie będą ustawiać się w linii i prawie zawsze zostanie złamana linia spalonego w momencie bezpośredniego podania od rywala za plecy do szybkiego napastnika. Dlatego ustaw 2xobrona lub stoper/obrona a nawet 2xstoper super się sprawdza przy drużynowym wysokim pressingu. Warto też zagrać na spalone.
  10. Ciężko tak coś doradzić gdy jest za mało danych ale spróbuję. Widzę że najmocniejsze Twoje punkty to bramkarz, środek obrony i środkowy pomocnik więc słusznie że wybrałeś grę z kontry tzn połączenie fazy przejścia przegrupowania z kontrą po odzyskaniu piłki. Jeżeli grasz na przegrupowanie to zrezygnuj z takich opcji jak krótkie krycie oraz pułapki ofsajdowe ponieważ te opcje raczej sprawdzą się przy wysokiej linii obrony a Tobie powinno zależeć na jak najbardziej szczelnej defensywie. Linię obrony lekko cofnij, podobnie linie nacisku. Polecam dodać opcje delikatnego odbioru aby nie popełniać błędów poprzez pochopne podjęcie decyzji odbioru piłki. Wkońcu powinno przy takiemu stylu gry zależeć aby odebrać piłkę jak najgłębiej i wyprowadzić szybką kontrę by wykorzystać wolne miejsca na połowie przeciwnika. W poleceniach przy piłce skorzystaj bardziej z bezpośrednich podań dla napędzania kontrataku oraz warto zastosować podania na wolne pole(tutaj domniemam ze posiadasz szybkiego napastnika). Zrezygnuj ze strzałów z każdej pozycji a raczej postaraj się o szybkie dośrodkowania. Bramkarz niech wznawia piłkę szybko ale niech nie szuka na siłę rozgrywającego. Co do ról to zrezygnuj z cofniętego rozgrywającego bo spowolni Twoje akcje, podobnie cofnięty napastnik będzie przetrzymywał piłkę na czym nie koniecznie powinno nam zależeć. Kompletni boczni obrońcy będą za ofensywni do takiej gry więc sprobój zamienić ich na zwykłych bocznych obrońców z tym że prawego musisz trochę ustawić odważniej aby zapewniał szerokość gry. Carillero w pomocy gdzie jest tylko dwójka to też nie najlepszy pomysł bo zbyt często nie nadąży z asekuracja środka pola bo będzie przebywał przy linii bocznej. Ustaw środek pomocy pomocnik długodystansowiec + środkowy pomocnik z funkcją obrony natomiast atak wysunięty napastnik + odgrywający (jeżeli takiego posiadasz), jeżeli nie to warto wycofać jednego na pozycje ofensywnego pomocnika i zastosować rolę zwykłego ofensywnego pomocnika lub fałszywego napastnika. Nie licz na posiadanie piłki czy częste utrzymywanie się przy piłce w tercji obronnej rywala. Skoro masz z tym problem to nie warto z tym walczyć a raczej warto sobie ułatwić drogę do bramki tworzeniem przestrzeni poprzez wciąganie rywala na własną połowę. Ze słabszymi rywalami staraj się grać odważniej i ofensywniej. Nie wiem czy tak bym grał bo nie znam profili Twoich zawodników, nie znam mocnych i słabych punktów jednak uważam że niewiele się pomylę takimi wskazówkami.
  11. Gegenpressing czyli po polsku kontrpressing. Styl gry oparty na błyskawicznym odbiorze piłki po stracie a następnie zaskoczenie przeciwnika w pierwszej fazie w momencie gdy panuje u rywala dezorganizacja w ustawieniu. Według mnie playmaker w takim sposobie grania jest zbędny bo drużyna zamiast szybkiego ataku w momencie gdy przeciwnik jest zdezorganizowany będą na siłę szukać rozgrywającego co spowoduje spowolnienie akcji. Klopp sam stwierdził że nie potrzebuje w taktyce wybitnego ofensywnego gracza w środku pola na którym opierałaby mu się gra ponieważ to mu zapewnia kontrpressing czyli taki sposób dochodzenia do sytuacji i kreacji gry. Dlatego proponuję Ci zostawienie pomocnika długodystansowca bo to fajna rola do takiego stylu natomiast jeżeli chodzi o napastnika to lepsza będzie fałszywa 9. CN ma w poleceniach przetrzymywanie piłki co również nie jest pożądane w przypadku szybkiego ataku.
  12. Zrezygnuj z ról typu cofnięty rozgrywający, regista, swobodny rozgrywający, wysunięty rozgrywający itp ponieważ role te wymuszają na drużynie grę pozycyjną i podawanie piłek na siłę do tych zawodników a gegenpress wymaga szybkiej kontry zaraz po przejęciu piłki. Tak samo cofniętego napastnika lepiej zamienić np na fałszywą 9 lub NN albo nawet WN ponieważ CN ma włączone polecenie przetrzymywania piłki a nie jest to porządane w szybkiej grze jaką jest gegenpress. Nie da się na to pytanie ogólnikowo odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego jak gra ten mocny rywal i jakiego typu posiada zawodników w swoim składzie. W każdym bądź razie doradzam aby nie stosować głębokich zmian taktycznych nawet przed silnym rywalem bo ucierpi na tym zgranie zawodników. Masz np. zgrany wysoki pressing to tak graj. Rozszerzaj grę aby tworzyć jak najwięcej przestrzeni, graj na obieg oraz zapewnij wbieganie zawodników drugiej linii w pole karne, wyprowadzaj obrońców z linii obrony, w przypadku gdy przeciwnik gra 2xDP to nie pchaj się środkiem a raczej przenieść grę na skrzydła. Nie graj za wysoką mentalnością, warto ją trochę zmniejszyć aby dać rywalowi wyjść z własnej połowy i wtedy skontrować gdy przeciwnik stawia autobus. Sposobów na skomasowaną obronę jest multum. Regista jest niczym ofensywniejszy cofnięty rozgrywający. Z zasady nie stosuję więcej niż jednej roli rozgrywającego w taktyce tak więc odradzam taką kombinację. Tak ma to sens w przypadku np. gry z kontraataku gdzie będą szukać przestrzeni za linią obrony. Można też ustawić SN na wsparciu i liczyć że będzie tworzył przestrzeń oraz zagrywał piłki do wychodzącego na wolne pole LPK.
  13. W obu taktykach grasz ryzykownie wysoko więc trzeba liczyć się z tym iż nie zachowa się czystego konta w meczu a na dodatek Twoi środkowi obrońcy nie grzeszą zgraniem. Rozumiem że jesteś hegemonem w lidze skoro narzekasz na takie wyniki
  14. Na spokojnie sobie to bierz, to są realia polskich boisk a na poważnie w nowym FM duże znaczenie ma psychika graczy, nawet najlepszy obrońca przy zbyt dużej presji może się podpalić i zrobić głupi błąd w końcówce meczu. Skoro uzyskujesz co mecz wysokie xg a efekt punktowy mizerny to nie jest wina taktyki tylko podejścia do drużyny. Może nakładasz na drużynę zbyt dużą presję i efekt jest odwrotny od zamierzonego? Popracuj nad rozmowami motywacyjnymi, nie chwal za wcześnie, korzystaj umiejętnie z okrzyków w trakcie meczu. No i rada za 100ptk - nie cofaj się do głębokiej obrony aby utrzymać wynik, graj swoje do końca to co drużyna umie najlepiej grać bo FM interpretuje to inaczej niż sami myślimy że murowanie bramki jest najlepszym rozwiązaniem.. co najwyżej graj na czas w poleceniach drużynowych. Też mam takie mecze że przegrywam wygrany mecz a to jest niebagatelne doświadczenie dla drużyny że wiem iż popełniłem błąd nie w taktyce a w rozmowie z drużyną, jest jeszcze mały procent możliwości na sławetne słowo "pech" co też biorę pod uwagę ale jeśli coś jest powtarzalne jak u Ciebie to należy to przeanalizować i poprawić. Pozdrawiam
  15. Spróbowałbym jednak mimo wszystko zmniejszyć tempo i zamiast kontry stosować utrzymywanie formacji po odzyskaniu piłki. Zyskasz procent posiadania i ilość podań. Ponadto płynność Twojej drużyny jest sztywna a więc drużyna nie gra spójnie. Zwiększ ilość funkcji wsparcia aby mieć większą płynność co wymagane jest przy grze pressingiem i grze pozycyjnej. Przede wszystkim trzeba pracować nad wyprowadzaniem piłki od tyłu przy niskim rozegraniu, bardzo fajnie że jest jeden CR. Spróbowałbym jak w tym ustawieniu spisałby się Carillero zamiast PD bo już masz OP który pionowo wbija w pole karne. Carillero zabezpieczy środek pola i będzie dobrą opcją podaniową na lewym skrzydle.
  16. Wygląda to wszystko dobrze. Daj znać jakie będą wyniki. Pozdrawiam
  17. Kwestia motywacji widocznie a nie taktyki, zwołuj zebrania, chwal i gań za treningi i formę. A zgranie jak u Ciebie wygląda?
  18. Trochę więcej rozmaitości w środku pola tutaj by się przydało. Trzymaj się zasady by środek pola tworzyli piłkarze o różnych rolach i funkcjach bo w przeciwnym razie jesteś zbyt przewidywalny. Spróbuj np. PD ze PŚ w funkcji obrony. CN to napastnik nadający się bardziej do kombinacyjnej gry, spróbuj z LPK ustawić odgrywającego jeśli takiego posiadasz lub przesuń go na OPŚ i ustaw zwykłego ofensywnego pomocnika. Na skrzydle we współpracy skrzydłowego wsparcie ustaw bocznego obrońcy w funkcji ataku żeby była możliwość obiegu. Pamiętaj że głębokie zmiany taktyczne w trakcie sezonu wpłyną negatywnie na wyniki bo drużyna potrzebuje czasu na złapanie nowych ustawień. W polskiej lidze jest długa przerwa między rundami więc warto po obserwować jak zachowują się zawodnicy na boisku w trakcie sparingów i koryguj ustawienie gdy zauważysz nieprawidłowości.
  19. Role masz dobrane dobrze do zaproponowanego stylu gry. Jedynie zmieniłbym obu skrzydłowym funkcje ze wsparcia na atak żeby agresywniej ruszali do przodu w trakcie przeprowadzanego kontraataku. Rodzaj podań zależy od tego w jakim stopniu technicznym rozwinięta jest Twoja drużyna ale na warunki polskiej ligi raczej skłaniałbym się ku bezpośrednim podaniom. Formacja dedykowana jest znowu tym co posiadasz w zakładce "skład". Nie zagrasz 4 4 2 mając jednego dobrego napastnika albo 3 4 3 mając tylko dwóch obrońców grających na środku. Liczy się głębia składu oraz to aby najlepszy piłkarz grał na najlepszej swojej pozycji. Pamiętaj żeby drużyna dobrze realizowała Twoje polecenia taktyczne to musisz ich dobrze motywować bo inaczej najlepsza taktyka zawiedzie. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
  20. W pierwszej taktyce chcesz wykorzystywać kontraatak jako klucza do zdobycia gola. Jeśli chcesz by to się udawało musisz sobie zrobić przestrzeń na połowie przeciwnika aby uzyskać przewagę w fazie przejścia do ataku. Tyle teorii. Ty natomiast proponujesz tutaj grę z kontry przy dużej intensywności. Wyłącz opcje rozegrania po ziemi, podań w pole karne oraz zmniejsz pressing oraz cofnij linię obrony. Zapraszaj drużynę rywala na swoją połowę, blokuj przestrzenie i wykorzystaj błędy przeciwnika gdy ustawiona jest wysoko w ataku szybkim atakiem. Zrezygnuj z takich ról jak cofnięty rozgrywający lub fałszywa 9 które dobre są dla taktyk opartych na grze pozycyjnej. Zamiast tego zastosuj rygla defensywy jako dodatkowy bufor dla swoich obrońców oraz lisa pola karnego który wykorzysta przestrzeń za plecami obrońców a dodatkowo zbierze piłki odgrywane przez bocznego odgrywającego. Co do drugiej taktyki to proponuję Ci stworzyć coś na miarę tiki taki przeciwko słabszym rywalom skoro pierwszą chcesz oprzeć na kontraataku. Tutaj wyłącz podania na wolne pole, zmniejsz tempo, stosuj grę na obieg, utrzymuj formacje po przejęciu piłki a po stracie dąż do jak najszybszego odzyskania wysokim pressingiem. Co do graczy to bocznym obrońcom daj więcej swobody aby wspierali albo wręcz atakowali połowę rywali. Wystarczy jeden rozgrywający w środku pola więc CR może grać np. z pomocnikiem długodystansowcem albo WR np. z środkowym pomocnikiem. W ataku liczysz na fałszywego napastnika który szuka przestrzeni. Idealnie współgra z fałszywą 9 która tą przestrzeń tworzy. No i nie bój się odważniejszej pozytywnej mentalności.
  21. Ustaw na OPŚ fałszywego napastnika, agresywniej atakuje pole karne pionowymi wejściami niż zwykły ofensywny pomocnik który szuka gry też po bokach.
  22. Napisałeś że taktyka przestała działać bo dostajesz tzw oklep więc podejrzewam że Twoi ligowi przeciwnicy rozszyfrowali Twój sposób grania. Jedną taktyką sukcesu nie odniesiesz bo każdy przeciwnik wymaga dostosowania własnych ustawień pod rywala (no chyba ze jesteś hegemonem w lidze). W Twojej taktyce zmieniłbym role zawodników bo instrukcje drużynowe zaimplementowane masz ze schematu pionowej tiki taki więc nie będę poprawiał Twórców gry po pierwsze nie potrzebne Ci dwóch obrońców z funkcjami zabezpieczenia, przy wysokiej linii to w ogóle bym nie korzystał z tej funkcji bo łatwo można złamać linię spalonego a to ważne przy graniu wysoko. Ustaw trójkę obrońców w funkcji obrony lub ewentualnie jednego stopera. Fajną rolą jest również libero do wyprowadzenia piłki z obrony. Po drugie nie potrzebny Ci wysunięty rozgrywający skoro masz już cofniętego rozgrywającego. Jak to mówią gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść. Obok cofniętego rozgrywającego ustaw kogoś kto będzie dużo biegał i szukał przestrzeni czyli idealnie sprawdzi się pomocnik długodystansowiec. Z przodu wygląda to nieźle z tym że ofensywnemu pomocnikowi dałbym instrukcje gry do do przodu oraz wychodzenia na wolne pole aby bardziej niż kreacji szukał przestrzeni w polu karnym w miejsce cofającego się do drugiej linii jednego z napastników.
  23. Proponujesz szybką, techniczną grę z wysokim pressingiem w systemie z wahadłowymi. Warto tutaj upłynnić styl gry ale o tym za moment. Usunąłbym grę prawym i lewym skrzydłem ponieważ proponujesz wąską rozpiętość ataku oraz na skrzydłach masz tylko wahadłowych więc nie uzyskasz przewagi w tych strefach boiska. Dużo lepszym rozwiązaniem byłaby gra przez środek ale na Twoim miejscu dałbym dowolność drużynie w szukaniu ataku daną strefą boiska. Zmieniłbym role wysuniętego rozgrywającego na mezzala wsparcie(poszerzy grę) oraz cofniętego rozgrywającego przesunąłbym na pozycję DP i zastosował rolę zwykłego defensywnego pomocnika z funkcją wsparcia (będzie buforem bezpieczeństwa w środku pola oraz w razie potrzeby pomoże w rozegraniu piłki). Proponujesz grę z kontry po przejęciu piłki więc zastosowane obie role rozgrywającego tylko spowalniają Twoje ataki a poza tym zmiana tych ról na funkcje wsparcia upłynni Twój styl gry co porządane jest przy zespołowej grze pressingiem w myśl której napastnicy są pierwszymi obrońcami. Reszta myślę że jest w porządku.
  24. Nie wygląda to źle. Osobiście zmieniłbym parę rzeczy w ustawieniach drużynowych. Proponujesz tutaj tiki-takę a ten styl wymaga trochę więcej luzu więc nie trzymaj się tak kurczowo dyscypliny bo jeśli zmuszasz ich do klepania to potrzeba trochę więcej swobody w takich poczynaniach bo może się skończyć na wysokim procencie posiadania piłki a XG w wartości 0.5. Pytanie do Ciebie jak się ma średni współczynnik XG do procentu posiadania piłki? Następnie usunąłbym konieczność grania lewym i prawym skrzydłem skoro Twój mózg drużyny tzn rozgrywający gra w środku pola. Wyjątkiem są mecze w których mierzysz się z wąskimi formacjami opartymi na wahadłowych gdzie można uzyskać przewagę liczebną na bokach boiska. Nie bój się polecenia podań w pole karne, masz na OPŚ rozgrywającego a po bokach role wsparcia i przed nimi ustawionego WN ktory będzie poszukiwał przestrzeni w ostatniej tercji boiska. Zrezygnuj z wznawiania piłki przez bramkarza bezpośrednio do rozgrywającego bo jest ustawiony za wysoko. Proponuję wznawianie do obrońców i budowanie akcji od tyłu. Osobiście preferuję bardzo płynny styl gry więc sam zmieniłbym PŚ z funkcji obrony na wsparcie, sprawi to że jego mentalność będzie podobna do graczy grających wokół niego a więc w tym systemie gry wg mnie lepiej wpłynie np. na grę w pressingiem w środku pola ponieważ ryzyko będzie podejmował podobne jak PD, WR czy też gracze na boku obrony a ponadto będzie biegał spójniej w całej formacji pomocy. Oczywiście że da się zrobić wersję na kontraatak jednak wymaga to trochę zmian. Pytanie jaki rodzaj kontraataku preferujesz? Bezpośredni czy bardziej kombinacyjny? Drugie pytanie co do odbioru piłki tzn czy preferujesz coś w stylu gegenpressingu czyli wysoki pressing oraz natychmiastowa kontra czy wciąganie głęboko przeciwnika na własną połowę i wtedy zaskoczenie go kontraatakiem? W obu tych przypadkach zmianie muszą ulec po pierwsze polecenia drużynowe, po drugie rezygnacja z ról typu wysunięty rozgrywający oraz po trzecie płynność gry na nieco styl bardziej sztywny. Również pozdrawiam
  25. Niekoniecznie, wiele jest świetnych taktyk opartych na kontraataku z wykorzystaniem CR. Ta rola dostrzeże więcej niż PŚ (oczywiście przy odpowiednim wykonawcy). Ma potencjał by z głębi pola posłać penetrującą piłkę na wolne pole lub przerzucić piłkę na nie obstawione skrzydło i wręcz napędzić kontrę. Inaczej ma się sprawa z wysuniętymi, swobodnymi rozgrywającymi itp role operujące wyżej..Focus play w tych rolach sprawia że na siłę piłka jest do nich dostarczana co rzeczywiście spowalnia akcję. CR operuje głęboko cofając się po piłkę ku obrońcom więc nie ma to aż tak dużego wpływu na płynność i szybkość akcji a co za tym idzie do stworzenia dobrego kontraataku. Z prawdziwego życia idealnie odwzorowaną postacią która grała w ten sposób był Xabi Alonso w Realu Pana Mourinho gdzie zespół słyną z zabójczych kontraataków a Xabi odgrywał w nich role cofniętego playmakera na pozycji DP w trójce. Pozdrawiam Piotrze i czekam na kolejne odcinki Joint Story
×
×
  • Dodaj nową pozycję...