Skocz do zawartości

Partia Gawędziarska o Duszy Maryni zdobywa 5,62% głosów w wyborach i unieszczęśliwia 94% Polaków


Reaper

Dlaczego Polacy są nieszczęśliwi?  

47 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojej nieznajomości prawa - w sumie aż do samego końca. Okazało się, że w 2018 roku przed 10 z 12 miesięcy przekraczałem dopuszczalne limity zarobku, które wynoszą 70% średniej ogłaszanej przez GUS co trzy miesiące, jest to kwota, która się zmienia - dostawałem 2300 zł na rękę. Przeliczając kwotowo to przez 10 miesięcy łącznie przekraczałem miesięcznie o 100 zł brutto. Czytając przepisy i ustawy byłem niemal przekonany i kilka osób też tak twierdziło, że dotyczą mnie przepisy ustawy o rentach i emeryturach, o tych z tytułu niezdolności do pracy - tam są przepisy, że ZUS pomniejsza rentę o kwotę, którą przekroczysz danego miesiąca tzn. powinien mi obciąć rentę o 100 zł brutto w tych 10 miesiącach, czyli de facto - miałbym tysiaka z hakiem do oddania. A drugi punkt mówił, że płatnik sam wybiera korzystniejsze rozwiązanie rozliczenia z zusem - miesięczne lub roczne. U mnie w skali rocznej miałem spory zapas.

 

No i się okazało, że ja owszem, mam rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, lecz... jest to tzw także renta socjalna, do której stosuje się inne artykuły i w niej jest, że jeśli przekroczę w danym miesiącu choćby o złotówkę brutto to zabierają całą kwotę renty w tym miesiącu czyli u mnie 800-900 zł. I żadne inne punkty ustaw nie są brane pod uwagę. Wyszło więc, że 1- x 800-900 zł muszę im oddać, bo przyjąłem je nielegalnie.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, dziki_ryj_ napisał:

gdybyś wziął dobrego adwokata który ma znajomych nie było by problemu , a tak cóż przegrana:) 

 

Byłem jeszcze u adwokata tuż przed rozprawą, któremu normalnie zapłaciłem za ogarnięcie sprawy i on mi wtedy powiedział, że sprawa przegrana, bo zus ma racje. Może jedynie udałoby mi się odraczać sprawę przez to, że zus w pismach miał błędy i pisał niezrozumiale. Mówił, że może mnie reprezentować, ale to nie ma sensu, bo się nie wygra, a ja jeszcze będę musiał mu sporo zabulić.

Odnośnik do komentarza
  • lad zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...