Skocz do zawartości

Marynia zdobywa 544 mistrzostwa Szkocji z rzędu grając Celtikiem


lad

Największe wyzwanie w FM to?  

44 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MitnickMike
14 godzin temu, Gacek napisał:

Ale to przecież nie tak działa. Jeżeli jesteś współwłaścicielem działki, to znaczy, że konieczne są oświadczenia pozostałych byś mógł robić np. przyłącze, sam wpis w księdze wieczystej oznacza jedynie, kto taką zgodę może wyrazić. Skoro są tam inni współwłaściciele, to babka słusznie weryfikuje czy faktycznie zgoda jest czy nie.

Nie mówię, że administracja budowlana to nie jest patologia - bo często jest - ani nie neguję, że babka się na Ciebie uwzięła - bo może faktycznie się uwzięła, a może po prostu jest zawalona wnioskami i nie ma głowy do tego - tylko wskazuję, że tu akurat działa sensownie.

Gacek powiem Ci więcej, zgodnie z kpa może zawiadomić strony powtórnie o dokonanych zmianach w projekcie z terminem 7 dni na zapoznanie się z aktami. Ktoś awizuje 2x pocztę i już masz +3tyg do tematu. A jmk chodzi pewnie o oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane gdzie...mógł dać przyłącza wg odrębnego opracowania (zgłoszenie) i by problemu nie było. Nie chciało mi się odnosić w żaden sposób merytorycznie do tych jego pierdów które tu puszcza pod moim adresem robiąc z siebie wieczną ofiarę. Więc temat z oświadczeniami mam nadzieję, że wystarczająco logicznie wyjaśniłem. I to kurwa nie jest po stronie projektanta a INWESTORA. Inwestor podpisuje oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, inwestor za to odpowiada a nie projektant. Więc ci którzy mu rzekomo projekt po mnie poprawiali dupy nie dali i babka też w Starostwie ma rację. A że jmk jest takim cymbałem, że nie patrzy co podpisuje, nie zastanowi się nad tym tylko potrafi narzekać no to już inna bajka. Jmk inwestycja Cię przerosła. Wiem o czym mówię, bo nigdy nie dostałem od żadnego inwestora takiej odpowiedzi na maila:

 

Zastanów się nad rzeczami:
- jakie stropy robimy (żelbet czy gęstożebrowy), w koncepcji założyliśmy stropy żelbetowe jako najbardziej uniwersalne,
- jakie pokrycie dachu (blacha, blachodachówka, dachówka - jaka? ceramiczna? cementowa?), w koncepcji masz założoną blachodachówkę, zobacz sobie jak wygląda np Finnera Rukki czy Wenecja, wygląda to ładnie i nie wymusza jakichś większych przekroi jeżeli chodzi o drewno na dachu (mniej drewna = tańsza więźba dachowa = lżejsze stropy = mniejsze ławy fundamentowe = taniej :) )
- z czego budujemy ściany zewnętrzne (gazobeton, ceramika), w koncepcji nie ma konkretnego materiału, zakładamy grubość ściany min. 24cm (suporex ma 24 cm, ceramika np Porotherm Wienerberger ma 25cm), te zmiany są dopuszczalne nawet na etapie budowy, co bym polecał to zrobić ściany zewnętrzne z ceramiki (nie bierz Maxa, jak już to Leier lub Wienerberger) a wewnętrzne z gazobetonu (np H+H, w miarę tani)
Wiesz co... ogólnie to ja się w ogóle na tym nie znam, więc zdaję się na Ciebie. Tak jak rozmawialiśmy - ma być ekonomicznie i energooszczędne. Natomiast bez przegięcia w drugą stronę, że jakaś lipa, będzie zimno czy zaraz będą ściany pękać.
 
Nie da się rozsądnie i szybko pracować z kimś kto nie wie czego chce, nie potrafi odpowiedzieć na najprostsze pytania, nawet jeżeli go delikatnie nakierowujesz. Odrobinę samodzielności jmk, to naprawdę niewielki wysiłek. Żebyś chociaż zadał jakieś pytanie...ale nie, "zdaję się na Ciebie" a później "źle zrobiłeś". 
 
16.11.2017 pytanie... I mam takie jeszcze pytanie: czy dostaniemy do tego jeszcze jakąś wizualizację wnętrza? Czy to już za dużo hehe? :)
17.11.2017 pytanie... I jeszcze jedno, czy Ty projektujesz gdzie będą gniazdka elektryczne? Jak tak to poproszę o więcej niż zwykle :D. 
 
No kurwa budowa xd rotfl lol. 
 
Po czym...06.12.2017....Jak idzie? Strasznie długo to trwa :/  
 
Wracając na koniec do tematu Pani ze Starostwa w Twoim przypadku to babkę masz na widelcu. Trzeba tylko mieć trochę jaj i wiedzieć o czym się mówi. Masz tu prosty przykład jak ja załatwiam takie sprawy.
 

W nawiązaniu do złożonego w dniu 26.07.2013 rok, wniosku o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy dotyczącej budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą (przyłączem wodociągowym, kanalizacyjnym wraz ze bezodpływowym zbiornikiem na ścieki lub przydomową oczyszczalnią ścieków, przyłączem energetycznym) w msc. xxxxxx, ul. xxxxxx, gm. xxxxx, na działce o numerze geodezyjnym xxxxxxoraz na podstawie art.35, §1 i §3 i art.38 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r, Kodeks postępowania administracyjnego,

czy w związku z brakiem rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy w terminie niezwłocznym, brakiem informacji dotyczącej przyczyn zwłoki i braku wskazania nowego terminu załatwienia sprawy do dnia dzisiejszego (wniosek złożony 26.07.2013r.) dopełniony został obowiązek wynikający z art. 36 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r, Kodeks postępowania administracyjnego?

Jednocześnie informuję, iż w przypadku braku dopełnienia tego obowiązku oraz na podstawie art. 37 i art.38 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r, Kodeks postępowania administracyjnego złożę do organu administracji publicznej wyższej instancji zażalenie wraz z wnioskiem o wyciągnięcie odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa, gdyż czas oczekiwania na przedmiotową decyzję ustalającą warunki zabudowy oraz brak jakichkolwiek ruchów dążących do załatwienia sprawy bez zbędnej zwłoki jest niedopuszczalny.

 

I jest po temacie. Nie jesteś jakiś wyjątkowy, raz jest w danym urzędzie łatwiej, raz trudniej. Pismo które dostałeś z uwagami do projektu który ja zrobiłem, nie pierdol że poprawiałem to 3 tyg. Wysłałeś mi projekty od siebie do poprawy po 2 tygodniach, na poprawki został tydzień, gdzie poprawiłem wszystko to co było do poprawienia (z czym się nie zgadzałem, nie poprawiłem, bo żądanie geologa przy łatwych warunkach gruntowych, gdzie to PROJEKTANT określa w opinii geotechnicznej, czy takie badania gruntu są potrzebne). Ciebie pchnęli pod górkę, wydałeś 1k na geologa. Gratuluję. Nie chciałeś słuchać tego co się do Ciebie mówi, to płać, sorki, tak jest ten świat zbudowany. Aha, dla informacji ogólnej, przez tydzień twierdziłeś, żę nie będziesz wysyłał mi projektów do poprawy tylko...mam je wydrukować na nowo... bo to za długo zejdzie, zanim Ty je wyślesz itd. 

 

 

 
Odnośnik do komentarza
15 minut temu, Brudinho napisał:

Dzień dobry
Mój heroiczny bieg na tramwaj prawie zakończył się sukcesem. Gdyby nie fakt że 50 metrów przed przystankiem przypomniałem sobie że karta leży na biurku i biletu ni huhu :roll:

Do tej pory pamiętam jak znajomy biegł na tramwaj, wypadła mu z kieszeni stara, poklejona Nokia i rozsypała się po całym przystanku uniemożliwiając dalszą pogoń :keke:

 

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike
7 minut temu, Brudinho napisał:

No i to są jakieś tam argumenty a nie hehe rotfl omg I inne takie.

Brudi bo już mi się ciśnienie podniosło jak czytam te pierdy jmk na mój temat. Takich kwiatków mam więcej. Nie jestem bez winy, temat był zrobiony z opóźnieniem ok.2 msc ale to biorę na siebie. Był zrobiony dobrze. Uwagi które były do tematu zostały poprawione. Chciałem jmk zrobić przysługę i zrobić mu INDYWIDUALNY projekt po prostu taniej, bo wiem jaką ma sytuację prywatną. Że zachowuje się jak duże dziecko to co innego. Zatrudniam u siebie 6 osób, chłopak który odbierał telefony od niego później pytał o co chodzi bo na firmówkę jmk przysłał smsa że...nie pójdzie złożyc jednego wniosku bo biegunka go zatrzymała. Litości.

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, jmk napisał:

 

To napisz tylko czy nie wysłałeś maila z koncepcją projektu (szkic architektoniczny) 16.10.2017, 10:36 a projekt cały tydzień przed końcem marca? Na to akurat mam dowody.

 

 

Kamtek, TM, lad - Potwierdzam.

A zlot to proszę wziąć poprawke, że wśród reszty moja 1/3 kubeczka nalewki i porcja turbocoli z kawą przez cały zlot to trochę mało ;)

 

Odnośnik do komentarza
30 minut temu, MitnickMike napisał:

Gacek powiem Ci więcej, zgodnie z kpa może zawiadomić strony powtórnie o dokonanych zmianach w projekcie z terminem 7 dni na zapoznanie się z aktami. Ktoś awizuje 2x pocztę i już masz +3tyg do tematu. A jmk chodzi pewnie o oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane gdzie...mógł dać przyłącza wg odrębnego opracowania (zgłoszenie) i by problemu nie było. Nie chciało mi się odnosić w żaden sposób merytorycznie do tych jego pierdów które tu puszcza pod moim adresem robiąc z siebie wieczną ofiarę. Więc temat z oświadczeniami mam nadzieję, że wystarczająco logicznie wyjaśniłem. I to kurwa nie jest po stronie projektanta a INWESTORA. Inwestor podpisuje oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, inwestor za to odpowiada a nie projektant. Więc ci którzy mu rzekomo projekt po mnie poprawiali dupy nie dali i babka też w Starostwie ma rację. A że jmk jest takim cymbałem, że nie patrzy co podpisuje, nie zastanowi się nad tym tylko potrafi narzekać no to już inna bajka. Jmk inwestycja Cię przerosła. Wiem o czym mówię, bo nigdy nie dostałem od żadnego inwestora takiej odpowiedzi na maila:

 

Zastanów się nad rzeczami:
- jakie stropy robimy (żelbet czy gęstożebrowy), w koncepcji założyliśmy stropy żelbetowe jako najbardziej uniwersalne,
- jakie pokrycie dachu (blacha, blachodachówka, dachówka - jaka? ceramiczna? cementowa?), w koncepcji masz założoną blachodachówkę, zobacz sobie jak wygląda np Finnera Rukki czy Wenecja, wygląda to ładnie i nie wymusza jakichś większych przekroi jeżeli chodzi o drewno na dachu (mniej drewna = tańsza więźba dachowa = lżejsze stropy = mniejsze ławy fundamentowe = taniej :) )
- z czego budujemy ściany zewnętrzne (gazobeton, ceramika), w koncepcji nie ma konkretnego materiału, zakładamy grubość ściany min. 24cm (suporex ma 24 cm, ceramika np Porotherm Wienerberger ma 25cm), te zmiany są dopuszczalne nawet na etapie budowy, co bym polecał to zrobić ściany zewnętrzne z ceramiki (nie bierz Maxa, jak już to Leier lub Wienerberger) a wewnętrzne z gazobetonu (np H+H, w miarę tani)
Wiesz co... ogólnie to ja się w ogóle na tym nie znam, więc zdaję się na Ciebie. Tak jak rozmawialiśmy - ma być ekonomicznie i energooszczędne. Natomiast bez przegięcia w drugą stronę, że jakaś lipa, będzie zimno czy zaraz będą ściany pękać.
 
Nie da się rozsądnie i szybko pracować z kimś kto nie wie czego chce, nie potrafi odpowiedzieć na najprostsze pytania, nawet jeżeli go delikatnie nakierowujesz. Odrobinę samodzielności jmk, to naprawdę niewielki wysiłek. Żebyś chociaż zadał jakieś pytanie...ale nie, "zdaję się na Ciebie" a później "źle zrobiłeś". 
 
16.11.2017 pytanie... I mam takie jeszcze pytanie: czy dostaniemy do tego jeszcze jakąś wizualizację wnętrza? Czy to już za dużo hehe? :)
17.11.2017 pytanie... I jeszcze jedno, czy Ty projektujesz gdzie będą gniazdka elektryczne? Jak tak to poproszę o więcej niż zwykle :D. 
 
No kurwa budowa xd rotfl lol. 
 
Po czym...06.12.2017....Jak idzie? Strasznie długo to trwa :/  
 
Wracając na koniec do tematu Pani ze Starostwa w Twoim przypadku to babkę masz na widelcu. Trzeba tylko mieć trochę jaj i wiedzieć o czym się mówi. Masz tu prosty przykład jak ja załatwiam takie sprawy.
 

W nawiązaniu do złożonego w dniu 26.07.2013 rok, wniosku o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy dotyczącej budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą (przyłączem wodociągowym, kanalizacyjnym wraz ze bezodpływowym zbiornikiem na ścieki lub przydomową oczyszczalnią ścieków, przyłączem energetycznym) w msc. xxxxxx, ul. xxxxxx, gm. xxxxx, na działce o numerze geodezyjnym xxxxxxoraz na podstawie art.35, §1 i §3 i art.38 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r, Kodeks postępowania administracyjnego,

czy w związku z brakiem rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy w terminie niezwłocznym, brakiem informacji dotyczącej przyczyn zwłoki i braku wskazania nowego terminu załatwienia sprawy do dnia dzisiejszego (wniosek złożony 26.07.2013r.) dopełniony został obowiązek wynikający z art. 36 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r, Kodeks postępowania administracyjnego?

Jednocześnie informuję, iż w przypadku braku dopełnienia tego obowiązku oraz na podstawie art. 37 i art.38 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r, Kodeks postępowania administracyjnego złożę do organu administracji publicznej wyższej instancji zażalenie wraz z wnioskiem o wyciągnięcie odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa, gdyż czas oczekiwania na przedmiotową decyzję ustalającą warunki zabudowy oraz brak jakichkolwiek ruchów dążących do załatwienia sprawy bez zbędnej zwłoki jest niedopuszczalny.

 

I jest po temacie. Nie jesteś jakiś wyjątkowy, raz jest w danym urzędzie łatwiej, raz trudniej. Pismo które dostałeś z uwagami do projektu który ja zrobiłem, nie pierdol że poprawiałem to 3 tyg. Wysłałeś mi projekty od siebie do poprawy po 2 tygodniach, na poprawki został tydzień, gdzie poprawiłem wszystko to co było do poprawienia (z czym się nie zgadzałem, nie poprawiłem, bo żądanie geologa przy łatwych warunkach gruntowych, gdzie to PROJEKTANT określa w opinii geotechnicznej, czy takie badania gruntu są potrzebne). Ciebie pchnęli pod górkę, wydałeś 1k na geologa. Gratuluję. Nie chciałeś słuchać tego co się do Ciebie mówi, to płać, sorki, tak jest ten świat zbudowany. Aha, dla informacji ogólnej, przez tydzień twierdziłeś, żę nie będziesz wysyłał mi projektów do poprawy tylko...mam je wydrukować na nowo... bo to za długo zejdzie, zanim Ty je wyślesz itd. 

 

 

 

 

Wszystko się zgadza, nie miałem pojęcia o tym, a zaoferowałeś pomoc i nawet w kwestiach formalnych, ale tak pięknie było tylko przez dwa miesiące, potem prawie pół roku nic nic. Teraz piszesz mądrości, ale żadnej pomocy z Twojej strony nie otrzymałem w czasie. Narysowałem szkic domu, wysłałem Ci link do strony na którym się wzorować i odpowiedź, że z resztą zdaje się na Ciebie, bo się na tym nie znam. No bardzo trudny klient, jeszcze żebym zmieniał koncepcje, a Ty nawet po tym październiku/listopadzie o nic nie pytałeś :D 

 

Kij z poprawkami, cały temat dotyczy, ze projekt wysłałeś mi w ostatnim tygodniu marca, a nie stycznia. Przez to wszystko się zjebało. A co powiesz na architekta, który wysyła błędne podpisy? Nie o to mam żal, a o te pieprzone sześć miesięcy robienia projektu :|  Przesłałeś mi projekt do złożenia, okazał się niekompletny - chyba po Twojej stronie należało poprawienie go w terminie, nie? I mnie nie powinno obchodzić czy drukujesz czy nie. Czemu wysłałem Ci później też tłumaczyłem, bo ja leżałem w szpitalu, a mojej żony nie umieściłeś o co prosiłem jako inwestora i też był problem, żeby to odebrać. 

 

Nie wiem co jeszcze mam napisać,  wina jest Twoja, opóźnienie nie było dwa miesiące, a cztery. A moja, że Ci zaufałem, że pomożesz od A do Z i w terminie. 

Odnośnik do komentarza
12 minut temu, Reaper napisał:

łojezu, jakie komentarze na tym imgurze, musiałem skasować to zdjęcie. Całe konto skasuję, bo założyłem je tylko po to, żeby wygodnie wrzucać tutaj zdjęcia, ale jednak wszystkie foty dostępne publicznie mi jakoś mało odpowiadają :-k 

 

Hej, przecież można je zamykać dla publiczności. 

Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike

@jmk 30 sie 2017 15:45  wysyłasz mi maila że dostałeś umowę na prąd...uwaga...na siebie. Nie na siebie i małżonkę. Sam to składałeś :) Pretensje garbatego, że ma dzieci proste :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike

Co do tego co Cię powinno interesować a co nie... pisałem Ci na pw kiedy jeszcze prosiłeś, żebym nigdzie nie dawał info, że kupiłeś działkę, że w sprawach formalnych będzie ciężko bo odległość robi swoje. Nie będę w stanie pojechać do Szczecina czegoś złożyć itd. Sorki ale nie za takie pieniądze. Mogę pomóc ale w granicach rozsądku i logiki. Po projekty idzie inwestor do urzędu, bo on jest autorem wniosku o pozwolenie na budowę (nie projektant), projekty stanowią ZAŁĄCZNIK do wniosku, odbiera projekty i przekazuje do projektanta. Jak jest daleko to tak sie robi. Powtarzam, przerósł Cię ten temat pod paroma względami. Tyle. 

Odnośnik do komentarza

O nawet sam się datą pogrążasz, bo oczywiście unikasz odpowiedzi na pytanie o czas. Może dlatego, że wtedy nie byliśmy małżeństwem? A patrz na to:

Cytat

 

30 stycznia 2018 16:15

Dzięki. A jaka tu jest powierchnia zabudowy?

 
Co z tym nieszczesnym kominkiem?:)
 
Jakie kroki teraz, to co mi wyslales to juz wszystko i drukuje to i skladan pozwolenie?
 
Sek w tym, ze do stanu surowego zamknietego budowal mi bedzie moj przyszly tesc (tez mam za dwa miesiace slub) i chcialem mniej wiecej oszacowac rynkowe ceny, zeby nie zabraklo. 300 tysięcy powinno chyba byc ok?

 

data:

30 stycznia 2018 17:37

 

Jeszcze jedno: czy w miejsce inwestor nie powinienem być i ja i moja narzeczona razem czy to nie ma znaczenia?

 

 

data:

31 stycznia 2018 09:06

 

 

Nic nie drukujesz do pozwolenia, to tylko część projektu budowlanego to co dostałeś. Musimy całość przedrukować w 4 egzemplarze, opieczętować, ponumerować itd. Wyjdą 4 tomy po około 90-100str, to dopiero składasz do pozwolenia na budowę, wyślę Ci projekt kurierem. To co Ci wysłałem to możesz z wykonawcą się już dogadywać na tej podstawie.
 
Dzwoniliśmy też do urzędu w sprawie planu miejscowego który obejmuje Twoją działkę bo była pewna niejasność co do linii zabudowy, czy mamy się trzymać linii ściany czy słupy wyznaczają tą linię zabudowy od frontu. Bo na załącznikach graficznych w planie nie jest to jednoznacznie określone a mało tego piszą tam o 2 liniach zabudowy z czego widoczna jest tylko jedna. Tak czy siak z tym też sobie poradziliśmy. Czekam na instalacje sanitarne aktualnie.
 
Co do inwestora możemy to zmienić, nie ma znaczenia dla urzędnika czy będziesz tylko Ty, czy też Twoja narzeczona. Zrobimy jak będziesz chciał. Decyzja? :)
 

Ok. Na oko ile to jeszcze zajmie? Tak jak pisałem do stanu surowego zamkniętego wykonawcą będzie mój teść przyszły ze swoją ekipą i to zrobią po kosztach. Dlatego chciałem takie mniej więcej szacunkowe, uśrednione koszty.  Ok, super.  Jak możemy być we dwoje to lepiej ;) Adrian Juszkiewicz, Dorota Wojnicz. Jeszcze pomęczę z kominkiem, bo ciągle nie mam odp., a to ważna kwestia. Mam dostęp do tańszego drewna, więc chciałbym móc grzać drewnem + gdy mnie nie ma czy temperatura spadnie lub mi się nie chce wrzucać drzewa to uruchomi się piecyk gazowy. Byłoby to najbardziej ekonomiczne, a o to mi chodzi.
 
31 stycznia 2018 09:23

 







 

O kominku nie dostałem odpowiedzi do dziś, ale projekt przyszedł w ostatni tydzień marca. 

Odnośnik do komentarza
27 minut temu, Reaper napisał:

łojezu, jakie komentarze na tym imgurze, musiałem skasować to zdjęcie. Całe konto skasuję, bo założyłem je tylko po to, żeby wygodnie wrzucać tutaj zdjęcia, ale jednak wszystkie foty dostępne publicznie mi jakoś mało odpowiadają :-k 

jechali po flamingach? 

Odnośnik do komentarza

Owszem, temat mnie przerósł, ale gdyby nie Twoje opóźnienie albo chociaż: sorry mam taką i taką sytuację projekt będzie w kwietniu, a ja nie planowałbym reszty, budowy itp. to byłoby przynajmniej taktownie z Twojej strony, ale nie lepiej się nie odzywać miesiące i potem w pośpiechu, jak miałem wesele, pobyt w szpitalu, obronę i jeszcze babkę upierdliwą ze starostwa. I wiesz co? Chuj w to. Podołam tak czy siak, nie ważne co myślisz i jak kiepski ze mnie "inwestor".

 

 

Odnośnik do komentarza

Transport Tycoon > chatki z gówna > Cities: Skylines

 

Transport Tycoon: walka z miastem (często też korumpowanie urzędników), wolny rynek, konkurencja, prywatny sektor

Cities: Skylines: centralne planowanie, miasta bezwyznaniowe (brak budynków sakralnych, a nawet w SimCity były), brak sektora prywatnego, szkoły, szpitale, wszystko w rękach Wielkiego Planisty

 

Transport Tycoon - wspaniała, kapitalistyczna rzeczywistość

Cities: Skylines - komunistyczne gówno

 

Nawet z tym nie handlujcie

  • Lubię! 3
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...