Skocz do zawartości

The Special One - Wyndrowicz


z0nk

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zwolnić obecnego asystenta. Był totalnie bezużyteczny, a jego porady totalnie nietrafione. W związku z tym prezes wezwał mnie do siebie.

 

- Może mi pan wyjaśnić dlaczego zwolnił pan jednego z najważniejszych pracowników, mających tu największy staż? - zaczął prosto z mostu prezes.

- Tak jak tłumaczyłem Krzysztofowi, jego nastawienie mi nie odpowiadało. Chcę aby asystent mówił co myśli, ale kiedy walczymy o awans oczekuje raczej porad dotyczących tej walki. Tymczasem Borecki co mecz twierdził, że powinniśmy się murować i cieszyć nawet z remisu. Jego możliwości kończą się więc na III lidze.

- A skąd przekonanie, że nowy pracownik będzie lepszy?

- Gorszy być nie może, więc może być tylko lepiej.

 

 

Tak więc do klubu dołączył asystent Sebastian Wierzbicki. Nigdy nie pracował w innym klubie, więc jest to trochę loteria, ale co ciekawe przy większych kompetencjach od poprzednika chce mniej pieniędzy.

 

Rozegraliśmy 7 sparingów z czego 3 wygraliśmy, 2 zremisowaliśmy i 2 przegraliśmy. Do klubu chciałem ściągnąć jakiegoś środkowego obrońcę, niestety kiedy już znajdywaliśmy gracza o odpowiednim profilu wymagał zbyt wysokiej płacy. Zamiast tego jednak sprowadziłem niezwykle utalentowanego napastnika. Prawdopodobnie talent zmarnuje się u nas, jednak warto spróbować. Alexandru Dima dołączył do nas z Sportul Visina Noua z którego chciał odejść i udzielono mu pozwolenia do opuszczenia zespołu za darmo.

 

W skrócie nie dokonaliśmy żadnych wzmocnień. Górnik Łęczna i Promień Żary sprowadzili po 2 zawodników, no ale ich na to stać.

Odnośnik do komentarza

Rundę wiosenną rozpoczynamy kiepsko. Remis z walczącą o utrzymanie Bytovią nie jest wynikiem, który mnie zadowala. Graliśmy lepiej, ale nie potrafiliśmy przekuć tego na bramki w efekcie czego to rywale cieszyli się ostatecznie z uzyskanego wyniku.

 

10.03.2017, stadion MOSiR, Bytów: 681 widzów

II Liga grupa zachodnia [22/34]

[14] Bytovia Bytów 1-1 Unia Swarzędz [2]

5' P.Koralewski 0-1

28' R.Hirsz 1-1

 

Unia: W.Zebrowski - D.Dąbrowski; D.Wadas; A.Jasitczak; M.Paluba ż.k. - S.Strzelczyk; H.Kołodziejczyk (45' S.Zgrada); A.Malecki (73' R.Lubowski); P.Kuszczak (62' J.Peterka); P.Koralewski - M.Nawrocki (62' P.Białek)

MVP: Paweł Koralewski (AMC, Unia) - 7.4, 1 gol

 

 

 

Kolejny mecz wyglądał już znacznie lepiej. 2 gole padły po bezpośrednich strzałach z rzutów wolnych. 2 razy Koralewski był faulowany i 2 razy Peterka zamieniał to na bramki. Dziwi mnie, że sędzia nie pokazywał za te faule kartek, zazwyczaj zdarzały się one kiedy Paweł gubił swoich rywali.

 

18.03.2017, Stadion Miejski, Swarzędz: 311 widzów

II Liga grupa zachodnia [23/34]

[2] Unia Swarzędz 3-0 Ślęza Wrocław [12]

11' J.Peterka 1-0

35' H.Kołodziejczyk 2-0

54' J.Peterka 3-0

 

Unia: A.WIniecki - D.Dąbrowski; D.Wadas; A.Jasitczak (66' S.Fechner); M.Paluba ż.k. - S.Strzelczyk; H.Kołodziejczyk (43' S.Zgrada); K.Danielik (77' R.Lubowski); J.Peterka; P.Koralewski - M.Nawrocki (66' P.Białek)

MVP: Jan Peterka (ML, Unia) - 9.0, 2 gole

 

 

 

Do drużyny U18 pragnie dołączyć 13 nowych juniorów. Większość z nich to drewna bez przyszłości, ale kilku ma też ogromny talent. Najciekawiej z nich prezentuje się Paweł Nalepa. Kto wie, może w przyszłym sezonie będzie mu dane zadebiutować już w pierwszej drużynie.

Odnośnik do komentarza

Mecz 24 kolejki niespodziewanie okazał się dla nas dość ciężki. No może przesadzam z tym 'niespodziewanie' w końcu Błękitni są na 5. miejscu w lidze.

Tuż przed spotkaniem Szymon Krolak doznał poważnej kontuzji i nie zagra przez przynajmniej 5 tygodni, co przy zawieszeniu za żółte kartki Paluby oznaczało iż mam tylko 1 rezerwowego obrońcę. Na ławce rezerwowych usiadł więc nowy członek zespołu U18 - Nalepa.

Samo spotkanie zaczęło się dla nas tragicznie. Kretyński faul Kołodziejczyka, który mógł spowodować bardzo poważną kontuzję rywala sprawił iż graliśmy w dziesiątkę już od 5 minuty spotkania. Z standardowego ofensywnego nastawienia przeszliśmy na grę z kontry. Niestety oznaczało to, że Koralewski, który w tym sezonie jest wiodącą postacią zamiast grać jako AMC musiał przejść na pozycję MC, gdzie czuje się bardzo niepewnie.

W 17 minucie po świetnej akcji zespołowej gospodarze strzelili nam gola. To ich chyba usatysfakcjonowało, gdyż przestali napierać. I to był ich błąd gdyż zaczęliśmy grać piłką. Posiadanie z 35% wzrosło do 40% i w efekcie w 28 minucie Nawrocki przytomnie zagrał na wolne pole do Danielika, a ten wyrównał stan spotkania. Mimo tego po chwili zdjąłem z boiska Koralewskiego, który nie radził sobie jako MC. W jego miejsce wszedł Zgrada. W 43 minucie rajdem w stylu Robbena popisał się Peterka, jednak zamiast wykańczać swoją akcję strzałem zagrał piłkę do niepilnowanego kolegi i ten zaledwie 13 minut po wejściu na boisko zdobył gola! Do przerwy wygrywaliśmy niespodziewanie 1-2.

Rywale nie potrafili się pozbierać i nawet trener w szatni wiele nie wskórał. Dalej udawało nam się utrzymywać przy piłce i w 58 minucie po rzucie rożnym piłka wylądowała przed polem karnym pod nogami Zgrady. Ten zagrał ją do Danielika, który zamienił to na wynik 1-3. W 86 minucie dalekie wybicie piłki Dąbrowskiego trafiło pod nogi Danielika, a ten strzałem z 20 metrów zaliczył hattricka! Rywale zdobyli jeszcze gola w 89 minucie, ale to już zdecydowanie za późno. Świetna postawa moich zawodników mimo gry w 10tke. Debiut w meczu zaliczył Nalepa.

 

24.03.2018, Stadion Miejski, Stargard Szczeciński: 1 086 widzów

II Liga grupa zachodnia [24/34]

[5] Błękitni Stargard Szczeciński 2-4 Unia Swarzędz [2]

5' H.Kołodziejczyk cz.k.

17' G.Horubala 1-0

28' K.Danielik 1-1

43' S.Zgrada 1-2

58' K.Danielik 1-3

86' K.Danielik 1-4

89' D.Skiba 2-4

 

Unia: A.Winiecki - D.Dąbrowski; D.Wadas (76' P.Nalepa); A.Jasitczak; S.Fechner (64' P.Warykasz) - S.Strzelczyk (58' P.Kuszczak); H.Kołodziejczyk cz.k.; K.Danielik ż.k.; J.Peterka; P.Koralewski (29' S.Zgrada) - M.Nawrocki

MVP: Karol Danielik (MC, Unia) - 9.5, 3 gole

 

 

TABELA. Na 10 spotkań przed końcem rozgrywek nasza sytuacja wygląda bardzo dobrze. 10 punktów przewagi nad Promieniem pozwala grać spokojnie. Oczywiście to można jeszcze szybko stracić, ale jesteśmy w formie więc wierzę iż nie zmarnujemy tej okazji. Ba cały czas liczę, że uda się wyprzedzić w końcu liderującego od 2. kolejki Górnika Łęczna. Gramy z nimi za 3 tygodnie.

 

Co do Kołodziejczyka otrzymał ode mnie karę wstrzymania pensji a od ZPN otrzymał zawieszenie na 4 spotkania.

Odnośnik do komentarza

Bardzo słabo zagraliśmy w pojedynku z Odrą Opole. Udało nam się wygrać, ale nasza gra nie powalała. Przez cały mecz stworzyliśmy 5 niezłych okazje i żadnej nie wykorzystaliśmy sami. Tylko dzięki niepewnej grze jednego z obrońców rywali padła jedyna bramka w meczu. Dodatkowo Nawrocki doznał kontuzji i przez około 2 tygodnie będzie pod opieką lekarzy.

 

28.03.2018, Stadion Miejski, Swarzędz: 309 widzów

II Liga grupa zachodnia [25/34]

[2] Unia Swarzędz 1-0 Odra Opole [8]

10' R.Zawadzki (sam.) 1-0

 

Unia: A.Winiecki - D.Dąbrowski; D.Wadas (76' S.Fechner); A.Jasitczak; M.Paluba - S.Strzelczyk; S.Zgrada; R.Lubowski; J.Peterka (65' Z.Pankowski); P.Koralewski (65' A.Malecki) - M.Nawrocki (45' P.Białek)

MVP: Radosław Lubowski (MC, Unia) - 7.3, 1 asysta

 

 

 

Rezerwy Lechii Gdańsk prawdopodobnie czeka degradacja do III ligi. Chcąc dać odpocząć co wazniejszym zawodnikom wystawiłem lekko przemieszany skład. W efekcie doznaliśmy niespodziewanej porażki, która nie miała prawa teraz nam się przydarzyć. Jedyny plus to rozwiązanie jednego z pytań: czy w razie jeżeli Fechner nie będzie chciał przejść na emeryturę, pozostawić go w klubie? Odpowiedź brzmi NIE. To doświadczony zawodnik jest głównym winowajcą w tej porażce. Wadas w pierwszej połowie też grał dość niepewnie, ale nie na tyle, aby spartolić cały mecz.

 

31.03.2018, PGE Arena, Gdańsk: 279 widzów

II Liga grupa zachodnia [26/34]

[15] Lechia Gdańsk II 3-1 Unia Swarzędz [2]

19' A.Golunski 1-0

23' A.Golunski 2-0

48' A.Golunski 3-0

60' P.Nalepa 3-1

 

Unia: W.Zebrowski - P.Warykasz; D.Wadas; S.Fechner (45' P.Nalepa); M.Paluba ż.k. - Z.Pankowski; A.Malecki; K.Danielik ż.k. (66' M.Zbierski); J.Zieliński (45' J.Peterka); P.Koralewski - P.Białek (66' A.Dima)

MVP: Adam Golunski (ST, Lechia) - 9.5, 3 gole

 

 

Odnośnik do komentarza

W złym momencie na mecz z nami trafił zespół Zagłębia Sosnowiec. Po słabszych występach, kompromitacji w poprzedniej kolejce i solidnej dawce krytyki moi zawodnicy pałali żądzą wygranej. Goście zostali od pierwszych minut zepchnięci do defensywy. Przeprowadzili przez mecz kilka kontrataków, ale zaledwie raz poważnie zagrozili naszej bramce. Pewnie zdobyte 3 punkty.

 

07.04.2018, Stadion Miejski, Swarzędz: 315 widzów

II Liga grupa zachodnia [27/34]

[2] Unia Swarzędz 3-0 Zagłębie Sosnowiec [7]

12' J.Peterka 1-0

15' P.Białek 2-0

37' K.Dudala (sam.) 3-0

 

Unia: A.Winiecki - D.Dąbrowski; D.Wadas; A.Jasitczak ż.k.; M.Paluba (82' P.Warykasz) - S.Strzelczyk (58' P.Kuszczak); S.Zgrada (58' A.Malecki); K.Danielik ż.k.; J.Peterka; P.Koralewski (70' M.Nawrocki) - P.Białek

MVP: Jan Peterka (ML, Unia) - 8.4, 1 gol

 

 

 

 

Najważniejszy mecz sezonu wypadł na kolejkę numer 28. Wyjazd na spotkanie z liderem Górnikiem Łęczna. U siebie po wielkiej kanonadzie zremisowaliśmy 4-4, ale teraz musimy wygrać, jeśli chcemy myśleć o wygraniu ligi. Górnik od początku sezonu jest liderem i nawet na kolejkę nie oddał tej pozycji innemu zespołowi. Do tego to spotkanie rozgrywaliśmy bez obu podstawowych rozgrywających. Kołodziejczyk dopiero po tym meczu będzie mógł wrócić z zawieszenia, a za nadmiar żółtych kartek pauzuje Danielik.

Rozpoczęliśmy świetnie bo już w 3 minucie po świetnym rozegraniu piłki Paweł Koralewski stanął sam na sam z bramkarzem i umieścił futbolówkę w siatce. Znaczne problemy mojej linii defensywnej sprawiał Jan Pawłowski. W końcu w 36 minucie zdołał przedrzeć się pod bramkę i w sytuacji 1 na 1 z Winieckim pewnie strzelił. Do przerwy mieliśmy nieznaczną przewagę, jednak wynik zaledwie remisowy.

W drugiej połowie najciekawsze wydarzenia zawarły się w przedziale 73-78 minuta. Wtedy to rozstrzygnęły się losy spotkania.

W 73 minucie z pozoru groźny atak pozycyjny Peterka postanowił zakończyć strzałem z 25 metrów. Tor mocno uderzonej futbolówki został przecięty przez głowę Kalinowskiego. Ten jednak interweniował tak niefortunnie, że piłka zmieniła tor lotu i wpadła do bramki, czego bramkarz nie miał szans obronić. Chwilę później rajd prawą stroną Strzelczyka dał nam 3. gola, którego zdobył Białek. Rywale zdołali odpowiedzieć jeszcze raz, ale ostatecznie to my wygrywamy i przejmujemy fotel lidera!

 

15.04.2018, stadion przy Alei Jana Pawła II, Łęczna: 837 widzów

II Liga grupa zachodnia [28/34]

[1] Górnik Łęczna 2-3 Unia Swarzędz [2]

3' P.Koralewski 0-1

36' J.Pawłowski 1-1

73' W.Kalinowski 1-2 (sam.)

75' P.Białek 1-3

78' O.Chwedczuk 2-3

 

Unia: A.Winiecki - D.Dąbrowski; D.Wadas ż.k. (75' P.Warykasz); A.Jasitczak; M.Paluba ż.k. (57' S.Fechner) - S.Strzelczyk; S.Zgrada; R.Lubowski (72' A.Malecki); J.Peterka; P.Koralewski - M.Nawrocki (57' P.Białek)

MVP: Jan Pawłowski (ST, Górnik) - 7.9, 1 gol

 

 

Odnośnik do komentarza

Kolejny mecz to "derby" z Wartą. Trener rywali Dariusz Wdowczyk próbował wyprowadzić mnie z równowagi twierdząc, że nie zasługujemy na obecną pozycję w lidze. W takim razie zamiast wdawać się z nim w bezsensowną wymianę grzeczności wybrałem ścieżkę czynów. W skrócie: Warta oddała 2 celne strzały w meczu, osiągnęliśmy posiadanie 60% i zdecydowanie zdominowaliśmy rywali. Wygrywamy zdecydowanie i zasłużenie. A co ważne to zwycięstwo zapewnia nam awans do I ligi!

 

21.04.2018, Stadion Miejski, Swarzędz: 469 widzów

II Liga grupa zachodnia [29/34]

[1] Unia Swarzędz 3-0 Warta Poznań [3]

8' P.Koralewski 1-0

18' M.Nawrocki 2-0

70' M.Cyganowicz cz.k. (Warta)

90+2' R.Lubowski 3-0

 

Unia: A.Winiecki - D.Dąbrowski ż.k.; D.Wadas ż.k.; A.Jasitczak ż.k.; P.Warykasz - S.Strzelczyk (67' Z.Pankowski); K.Danielik ż.k. (79' R.Lubowski); H.Kołodziejczyk (45' S.Zgrada); J.Peterka ż.k.; P.Koralewski ż.k. (58' P.Białek) - M.Nawrocki

MVP: Jan Peterka (ML, Unia) - 8.0, 2 asysty

 

 

[9] Ślęza Wrocław 2-2 Górnik Łęczna [2]

 

 

 

 

W kolejnym meczu moi zawodnicy zapomnieli, że jeszcze wypadałoby wygrać tą ligę i zagrali bardzo słaby mecz. Szczęśliwie Górnik potracił po drodze punkty i mamy ich tyle samo co oznacza, że w takim wypadku to my zajmujemy wyższą pozycję. Warto dodac, że w tej kolejce zespół Górnika również zapewnił sobie awans.

 

28.04.2018, stadion Loretanska, Częstochowa: 415 widzów

II Liga grupa zachodnia [30/34]

[12] Skra Częstochowa 1-1 Unia Swarzędz [1]

30' A.Malecki 0-1

37' J.Kucharski 1-1

78' M.Rozwadowicz cz.k. (Skra)

 

Unia: A.Winiecki - D.Dąbrowski; S.Fechner ż.k.; S.Krolak (55' P.Nalepa); M.Paluba - S.Strzelczyk (55' Z.Pankowski); K.Danielik ż.k.; H.Kołodziejczyk; J.Peterka; A.Malecki (67' P.Kuszczak) - M.Nawrocki (55' P.Białek)

MVP: Adam Malecki (AMC, Unia) - 7.2, 1 gol

 

 

[2] Górnik Łęczna 1-0 Błękitni Stargard [9]

Odnośnik do komentarza

W meczu z Odrą Opole można mówić o prawdziwie mieszanych uczuciach. Z jednej strony w ataku nasz zespół wyglądał naprawdę dobrze, zwłaszcza wchodzący w 70 minucie Pankowski, który potrzebował 60 sekund aby zdobyć bramkę, a później jeszcze zaliczyć asystę. Z drugiej strony nasza dziurawa niczym durszlak defensywa. Co ciekawe z 5 zawodników, którzy zagrali w tyle 3 zagrało naprawdę dobrze, a i tak przysporzyło nam to wielu nerwów. Napastnik rywali co rusz zostawał z piłką sam. Gdy dokleiłem mu drugiego stopera nagle z bez opieki pozostawał inny zawodnik. Oto co znaczy niepewny mecz stopera, sam potrafi rozregulować dobrze grającą obronę. Jak to więc się stało, że straciliśmy tylko 1 gola? Winiecki zagrał niesamowity mecz i śmieszy mnie, że tytuł MVP nie trafił do niego tylko do rozgrywającego rywali. No, ale nie to jest ważne. Ważne, że zyskujemy znowu przewagę 3 punktów przewagi nad 2 miejscem!

 

06.05.2018, Stadion Miejski, Swarzędz: 302 widzów

II Liga grupa zachodnia [31/34]

[1] Unia Swarzędz 4-1 GKS Tychy [7]

4' P.Koralewski 1-0

30' F.Hlupik 1-1

38' J.Peterka 2-1

69' D.Jakubik cz.k. (GKS)

71' Z.Pankowski 3-1

90+1' M.Paluba 4-1

 

Unia: A.Winiecki - D.Dąbrowski; D.Wadas ż.k.; A.Jasitczak (50' P.Nalepa); M.Paluba ż.k. - S.Strzelczyk (70' Z.Pankowski); S.Zgrada ż.k.; H.Kołodziejczyk (61' R.Lubowski); J.Peterka; P.Koralewski (72' P.Białek) - M.Nawrocki

MVP: Piotr Pająk (MC, GKS) - 9.0, 1 asysta

 

 

 

[8] Odra Opole 1-0 Górnik Łęczna [2]

 

 

 

Przed kolejnym spotkaniem na wcześniejszy urlop wyruszył Dima. Nie potrafi się zaaklimatyzować w zespole, a skoro na razie nie widzę go w składzie nie jest problemem dać mu trochę więcej czasu. Jeżeli to nie pomoże wyleci z klubu.

My zaś dalej gramy w kratkę. Tym razem przegrywamy znowu z drużyną, z którą nie wypada tego zrobić. 15 w tabeli zespół dość szczęśliwie odniósł zwycięstwo co sprawia, że znowu mamy tyle samo punktów co Górnik Łęczna. Dodajmy, że w 57 minucie Zebrowski obronił rzut karny. Niestety nie dało to nam w sumie nawet punktu.

 

12.05.2018, Stadion im. Grzegorza Duneckiego, Toruń: 980 widzów

II Liga grupa zachodnia [32/34]

[15] Elana Toruń 2-1 Unia Swarzędz [1]

48' M.Wójcik 1-0

67' S.Fechner 1-1

90+3' M.Wójcik 2-1

 

Unia: W.Zebrowski - P.Warykasz (66' S.Fechner); D.Wadas; A.Jasitczak; M.Paluba - Z.Pankowski (74' P.Kuszczak); A.Malecki (54' K.Danielik); H.Kołodziejczyk; J.Peterka; P.Koralewski - P.Białek (66' M.Nawrocki)

MVP: Mateusz Wójcik (ST, Elana) - 8.8, 2 gole

 

 

[2] Górnik Łęczna 4-0 Lechia Gdańsk II [16]

Odnośnik do komentarza

Arcyciekawy wyścig o mistrza II ligi trwa dalej. Jeden błąd, jedna stracona bramka może zaważyć o losach pierwszego i drugiego miejsca. Oczywiście nie ma za to żadnej premii pieniężnej, sława za to osiągnięcie też nikogo nie czeka, wszak to tylko liga, która w hierarchii krajowej jest trzecia. Jednak po ciężkim i długim sezonie każdy chce ostatecznie wygrać. Górnik Łęczna cały sezon liderowała, aby pod koniec w końcu zostać dogonionym przez nas. Oczywiste jest, że chcą wygrać tą ligę. My spisywani na straty, przez wszystkich przymierzani maksymalnie do walki o utrzymanie chcemy udowodnić, że beniaminek może ostatecznie wygrać.

Na naszej drodze w przedostatniej kolejce stanęła Chojniczanka, która jak większość zespołów gra o nic na tym etapie rozgrywek. Było to trochę widać po poczynaniach naszych rywali. Grali nonszalancko, łatwo oddawali nam piłkę. Przez cały mecz oddali ledwie 1 celny strzał, a i tak nie był on groźny. My z kolei naciskaliśmy, atakowaliśmy, ale brakowało celności. Jedyna bramka po rzucie rożnym starczyła jednak do wywiezienia bezcennych 3 punktów.

 

19.05.2018, Stadion Miejski, Swarzędz: 309 widzów

II Liga grupa zachodnia [33/34]

[1] Unia Swarzędz 1-0 Chojniczanka Chojnice [6]

19' A.Jasitczak 1-0

 

Unia: A.Winiecki - D.Dąbrowski ż.k.; D.Wadas ż.k. (83' S.Fechner); A.Jasitczak; M.Paluba - S.Strzelczyk (60' P.Kuszczak); K.Danielik; H.Kołodziejczyk (72' S.Zgrada); J.Peterka; P.Koralewski - M.Nawrocki (60' P.Białek)

MVP: Arkadiusz Jasitczak (DC, Unia) - 7.9, 1 gol

 

 

[5] Zagłębie Sosnowiec 1-3 Górnik Łęczna [2]

 

 

 

Ostatni mecz w tym sezonie to pojedynek z ostatnim zespołem w lidze. Od dawna pewni spadku zawodnicy rezerw Ruchu nie wysilają się zbytnio w żadnym ze spotkań. Owszem zdarzyły się wygrane, ale były to bardzo przypadkowe zdarzenia. Górnik gra z zespołem, który również jest już pewien degradacji. Była to więc kolejka, w której należy udowodnić, że potrafi się zachować koncentrację nawet w meczu z znacznie słabszym rywalem.

Obu zespołom udało się to, chociaż my straciliśmy bramkę, która sprawia, że wynik nie odzwierciedla jednostronności tego pojedynku. Warto jednak dodać, że była to bramka po przepięknie rozegranej akcji i nie mogę tu mieć żadnych pretensji do moich zawodników. Jakby nie patrzeć, w linii pomocy grało dzisiaj aż 3 zawodników, którzy normalnie występują w pierwszym zespole Ruchu.

 

26.05.2018, stadion przy ul. Cichej, Chorzów: 220 widzów

II Liga grupa zachodnia [34/34]

[18] Ruch Chorzów II 1-2 Unia Swarzędz [1]

25' H.Kołodziejczyk 0-1

33' A.Jasitczak 0-2

72' H.Kontraktewicz 1-2

 

Unia: W.Zebrowski - P.Warykasz; S.Fechner (55' P.Nalepa); A.Jasitczak; M.Paluba - S.Strzelczyk (66' P.Kuszczak); K.Danielik (66' R.Lubowski); H.Kołodziejczyk; J.Peterka; P.Koralewski - M.Nawrocki (80' P.Białek)

MVP: Arkadiusz Jasitczak (DC, Unia) - 7.9, 1 gol

 

 

[2] Górnik Łęczna 2-0 Puszcza Niepołomice [16]

 

 

 

Jak widać wygrywamy ostatecznie II Ligę zachodnią! TABELA. Za sezon czeka więc nas ciężka przeprawa w walce o utrzymanie na zapleczu Ekstraklasy!

Odnośnik do komentarza

Następnego dnia wezwał mnie do siebie prezes.

 

- Na wstępie gratuluję zwycięstwa! Niesamowita sprawa, trudno uwierzyć, że jako beniaminek od razu awansujemy do I ligi! W związku z tym, mimo iż obecny kontrakt obowiązuje pana jeszcze przez rok postanowiłem przedstawić nową ofertę do 2020. Informacje tradycyjnie przesłałem mailem. - rzucił radośnie Matecki.

- Mam też dla pana parę informacji. Dokładniej 3, z czego 1 to wiadomość dobra, a 2 niestety złe. Zacznę od tej dobrej. Wie pan z czym wiąże się awans do I ligi? - zaskoczył mnie trochę pytaniem

- Yymmm podejrzewam, że nie chodzi o wyższy poziom sportowy? - odparłem

- Z uzyskaniem licencji panie Wyndrowicz. W związku z tym musimy rozbudować stadion. Prawdę mówiąc niezbyt mnie to cieszy i tak nie zapełnialiśmy 1 500 miejsc. No, ale wymagają od nas dodatkowych 500 miejsc siedzących.

- To chyba nie znaczy, że będzie trzeba zamknąć stadion na czas rozbudowy? - spytałem zaniepokojony. Liczyłem, że w I lidze na mecze będzie przychodzić około 500 kibiców co zawsze da trochę więcej pieniędzy w kasie klubowej.

- Na szczęście nie. Jak wie pan stadion jest mały, ale starczy rozbudować jedno skrzydło. Na czas rozbudowy będziemy więc mieć maksymalną pojemność około 1000 miejsc, ale to bez wątpienia więcej niż potrzeba.

- No dobrze to jest dobra wiadomość, a co jest złą nowiną?

- Rozbudowa musi się zacząć przed nowym sezonem. Nie wiem co za kretyn to wymyślił, gdybyśmy mogli zacząć ją w sierpniu dostalibyśmy pieniądze od nowych sponsorów, a tak niestety jesteśmy zmuszeni zaciągnąć pożyczkę. Koszt rozbudowy to 76.5 tys € i tyle też musimy zdobyć. Mam już odpowiednią ofertę przygotowaną, przez 4.5 roku będziemy to spłacać w trybie, który ani trochę nas nie obciąży.

- No dobrze faktycznie nie jest to najlepsza wiadomość, ale nie powinna nas zbytnio pogrążyć. Jaka jest druga?

- W związku z tym, że nasze finanse nie powalają na kolana nie mogę panu zwiększyć budżetu na płace na nowy sezon.

- Że co? - zapytałem myśląc, że się przesłyszałem

- Mamy jeszcze rok kontraktu z obecnym sponsorem głównym. Jeżeli nie znajdziemy sponsora dodatkowego, który da nam więcej niż obecny główny nie ma opcji żeby zwiększyć budżet.

- Dlatego mówiłem, że 2 letni sponsor to dla nas cios w plecy! Poza tym jak pan sobie wyobraża walkę w I lidze bez wzmocnień? Nasza obrona w co drugim meczu była w rozsypce, w ataku też nie wyglądamy na tyle dobrze, aby walczyć w wyższej lidze, a i Paluba nie ma godnego zmiennika na lewej obronie! Już w II lidze wydawaliśmy prawie najmniej na płace! Mniej wydawała tylko Ślęza! Bez dodatkowej kasy nie mam jak szukać wzmocnień! - zacząłem się "pienić"

- Niestety nie mogę z tym nic zrobić. Obecny budżet to 6500€ tygodniowo i wiem iż nawet go nie przekroczyliśmy. Jednak w nowym sezonie NIE WOLNO go przekroczyć. Jeżeli mamy szybko wyjść na prostą musimy przez rok zacisnąć pasa. Może niech pan pozbędzie się Peterki? Zarabia chyba około 420€ tygodniowo.

- Mam pozbyć się zawodnika, który jest w większości spotkań naszym motorem napędowym?! Owszem, jeżeli ktoś by złożył ofertę transferową godną jego umiejętności pewnie bym ją rozważył, ale dopóki nie będzie to chociaż 90 tys € nie mam zamiaru nawet myśleć o jego odejściu!

- W takim razie niech pan pozbędzie się nadmiaru rezerwowych. Nie ważne jak, ale musi pan walczyć utrzymując obecny poziom płac. Dobrze by było nawet jeszcze trochę go obniżyć. Dał pan radę awansować do I ligi jako beniaminek, wierzę więc iż da pan radę utrzymać się nie rujnując finansów. - tymi słowami Matecki uciął wszelkie próby negocjacji.

 

 

Podsumowując, żeby wzmocnić skład muszę najpierw go osłabić. Czeka mnie nie lada zadanie w przyszłym sezonie!

Odnośnik do komentarza

Dzięki. Faktycznie od klubu dostałem dokładnie tyle samo na pensje co w tym sezonie i oczywiście 0€ na transfery. Mam już pewien plan, ale muszę przyznać, że to będzie pierwszy raz chyba od FM09 kiedy wchodzę do wyższej ligi i muszę się solidnie nakombinować jak wzmocnić skład, a utrzymać odpowiednie pensje ;)

 

* * * * *

 

Przeanalizowałem finanse. Faktycznie nasz klub w tej chwili był 80 tysięcy na minusie, co jest sporą kwotą jak na tak mały zespół. Zakładając przypływ gotówki od obecnego sponsora oraz podobną kwotę od sponsora dodatkowego, którego mam nadzieję prezes Matecki wybierze teraz rozsądniej powinniśmy w sierpniu wyjść na spory plus. Pozostało dogłębnie przeanalizować kadrę i zastosować ostrożne kroki w przyszłym oknie transferowym.

 

 

BRAMKARZE (mecze - stracone gole - czyste konta - MVP - śr.ocena):

 

- Ariel Winiecki (Polska, 27, GK) - 29 - 33 - 11 - 1 - 6.90

Drugi solidny sezon tego bramkarza. Wiele razy udowadniał, że jego możliwości nie kończą się na II lidze. Na pewno będzie bronić naszych słupków także w kolejnym sezonie

 

- Wojciech Zebrowski (Polska, 21, GK) - 8 - 13 - 1 - 0 - 6.64

Wojtek całkiem nieźle rozwija się, ale nadal to za mało, aby wygryźć z bramki starszego kolegę. W tym sezonie bronił w spotkaniach z zespołami z miejsc 14-18, ale nie mam pojęcia co z nim zrobić w kolejnym sezonie. Może po 6-7 kolejkach ocenię czy ryzykować wystawianie go z miejscami 14-18 czy może z TOP5, z którym pewnie i tak nie będziemy mieć szans.

 

 

BOCZNI OBROŃCY (mecze (z ławki) - gole - asysty - MVP - żółte/czerwone kartki - śr.ocena):

 

- Patryk Warykasz (Polska, 23, DR) - 10(15) - 0 - 1 - 0 - 1/0 - 6.66

Podobnie jak sezon temu głównie był zmiennikiem. Interesują się nim dwa kluby z I ligi i może wykorzystam okazję, aby pozwolić mu odejść, a na jego miejsce znaleźć kogoś młodszego. Oczywiście najpierw ktoś musi się po niego zgłosić, a z nami ma jeszcze rok kontraktu.

 

- Mateusz Paluba (Polska, 21 DL) - 30 - 1 - 0 - 0 - 15/1 - 6.75

Trochę słabszy sezon niż poprzedni. Jego główny atut to brak innego zawodnika mogącego dobrze grać na pozycji DL. Mimo wszystko Mateusz gra nieźle i na pewno zostanie w składzie. To co martwi to ogromna ilość kartek. Co 2 mecz żółta kartka to za dużo, nawet przy tak agresywnym stylu gry jaki prezentujemy.

 

- Dariusz Dąbrowski (Polska, 19, DR/WBr) - 30(3) - 0 - 4 - 0 - 8/0 - 6.92

Najmłodszy nie znaczy najsłabszy. Darek grał najpewniej z tej trójki i poczynił całkiem solidne postępy przez ten sezon. Na pewno pozostanie w podstawowym składzie.

 

Wnioski: przydałby się rezerwowy na pozycję DL

 

 

ŚRODKOWI OBROŃCY (mecze (z ławki) - gole - asysty - MVP - żółte/czerwone kartki - śr.ocena):

 

- Dawid Wadas (Polska, 26, DC) - 32(1) - 0 - 0 - 0 - 10/1 - 6.85

Pierwszy transfer tego sezonu. Nie oszukujmy się Dawid nie zagrał idealnie, dobre mecze były przeplatane takimi, gdzie zupełnie sobie nie radził, ale generalnie było lepiej niż gorzej. Ma z nami nadal ważny kontrakt i nie zamierzam go rozwiązywać.

 

- Arkadiusz Jasitczak (Polska, 24, DC/DM) - 32 - 4 - 0 - 3 - 8/2 - 6.91

Bliźniaczo podobny sezon do poprzedniego. Tym razem wiedziałem czego po nim można oczekiwać. Rozwija się naprawdę nieźle i jeżeli zacznie grać na adekwatnym poziomie będzie w stanie utrzymać spokój w naszych szeregach defensywnych.

 

- Szymon Krolak (Polska, 20, DC) - 3(3) - 0 - 1 - 0 - 0/0 - 6.72

Odchodzi z klubu

 

- Sebastian Fechner (Polska, 34, DC/DR/DL) - 15(16) - 1 - 0 - 0 - 3/1 - 6.63

Sezon temu nie mogłem się go nachwalić, w tym wręcz przeciwnie. Kończy karierę, ale i tak nie przedłużyłbym z nim kontraktu

 

- Paweł Nalepa (Polska, 15, DC/DL) - 0(5) - 1 - 0 - 0 - 0/0 - 6.68

Według trenerów największy talent zespołu U18. Ze względu problemy kadrowe miał okazję zagrać w kilku meczach. Mam w planach dawać mu szanse za sezon.

 

Wnioski: nie muszę szukać koniecznie wzmocnień, ale też środek obrony nie jest naszą najmocniejszą stroną.

Odnośnik do komentarza

SKRZYDŁOWI (mecze (z ławki) - gole - asysty - MVP - żółte/czerwone kartki - śr.ocena):

 

- Sebastian Strzelczyk (Polska, 24, MR/WBr/DR) - 33 - 7 - 12 - 1 - 1/0 - 7.05

Drugi bardzo dobry sezon Sebastiana. Razem z Peterką zaliczył najwięcej asyst w tym sezonie. Mam nadzieję, że na boiska I ligi będzie równie efektywny.

 

- Jacek Zieliński (Polska, 20, ML/AML) - 1(3) - 0 - 0 - 0 - 0/0 - 6.60

Nie miał szans wiele pograć. Ma jeszcze rok kontraktu i mimo w miarę pozytywnego rozwoju pewnie po przyszłym sezonie odejdzie. Na pewno będę chciał go wypożyczyć, aby odciążyć trochę naszą kasę.

 

- Paweł Kuszczak (Polska, 19, ML/AML) - 8(19) - 1 - 3 - 0 - 1/0 - 6.68

Jestem bardzo rozczarowany. Mimo wielu szans do gry Paweł praktycznie nie rozwija się. Odchodzi więc z klubu.

 

- Zbigniew Pankowski (Polska, 19, ML/MR/AMR/AMC) - 2(5) - 1 - 1 - 0 - 0/0 - 6.74

Zniechęcony poczynaniami Zielińskiego i Kuszczaka ściągnąłem go z wypożyczenia. Nie zagrał wybitnie, jednak w zaledwie 7 spotkań pokazał więcej niż Paweł w 27. Do tego rozwija się lepiej od wspomnianej dwójki.

 

- Jan Peterka (Czechy, 23, ML/AML/MR/AMR/AMC) - 32(3) - 7 - 12 - 6 - 3/0 - 7.06

Do końca sezonu walczył o tytuł najlepszego skrzydłowego z Sebastianem. Na jego korzyść działa lepsza kondycja, ale spore umiejętności w wykonywaniu stałych fragmentów gry. Bez wątpienia świetny transfer i moim zdaniem numer 2 w naszym klubie w tym sezonie. Kibice z kolei wybrali go zawodnikiem sezonu. Zdobył też najwięcej nagród MVP w tym sezonie.

 

Wnioski: nie potrzeba nam żadnych wzmocnień.

 

 

ROZGRYWAJĄCY (mecze (z ławki) - gole - asysty - MVP - żółte/czerwone kartki - śr.ocena):

 

- Mateusz Zbierski (Polska, 26, MC/AMC) - 1(8) - 0 - 1 - 0 - 1/0 - 6.69

Słabiutki sezon. Został w klubie, jednak ostatecznie nie sprawdził się na boiska II ligi. Ma jeszcze rok kontraktu i będzie ostatnią deską ratunku.

 

- Radosław Lubowski (Polska, 21, DM/MC) - 6(13) - 1 - 1 - 1 - 3/0 - 6.67

Nie rozwija się tak jakbym sobie tego życzył. Ma jeszcze kontrakt, zobaczymy jak go wykorzysta

 

- Hubert Kołodziejczyk (Polska, 21, MC) - 25(1) - 4 - 1 - 1 - 5/1 - 6.83

Najcelniejszy podający w lidze, aż 84% celnych podań. Dzięki temu często osiągaliśmy przewagę w posiadaniu piłki. Na pewno pozostanie w składzie.

 

- Karol Danielik (Polska, 24, MC) - 30(1) - 4 - 1 - 1 - 10/1 - 6.79

Sprowadzony w tym sezonie zagrał trochę słabiej niż oczekiwałem. Również niezwykle wysoki procent celnych podań - 82%. Mimo niezbyt imponującej średniej oceny stworzył z Hubertem świetny duet. Zapewne i w kolejnym sezonie będą grali razem.

 

- Szymon Zgrada (Polska, 23, MC) - 11(13) - 2 - 7 - 1 - 3/0 - 6.94

Wypożyczony z Lecha Poznań. Świetny sezon, jednak prawdopodobnie ostatni w Unii. Nawet jeżeli nie przedłuży kontraktu z Lechem nie będzie nas stać na tego zawodnika.

 

Wnioski: Przydałby się klasowy zmiennik, najlepiej zawodnik na poziomie Zgrady.

Odnośnik do komentarza

OFENSYWNI POMOCNICY (mecze (z ławki) - gole - asysty - MVP - żółte/czerwone kartki - śr.ocena):

 

- Paweł Koralewski (Polska, 24, AMC/MC) - 25(6) - 16 - 11 - 5 - 4/0 - 7.20

Główny autor sukcesu w tym sezonie. Moim zdaniem nasz najlepszy zawodnik co potwierdza największa ilość strzelonych bramek. Zdarzały się mecze słabsze, ale generalnie nie popełniał błędów, które kosztowałyby nas straty bramek. Oby w I lidze radził sobie równie dobrze.

 

- Rafał Janczak (Polska, 18, AMC/ST) - 0 - ND - ND - ND - ND

Sezon temu co nieco pograł, ale w tym nie miał szans. Odchodzi.

 

- Adam Malecki (Polska, 20, AMC/MC) - 6(4) - 1 - 0 - 1 - 1/0 - 6.65

Sprowadzony w tym sezonie. Nie miał za zadanie grać w pierwszym składzie, ale i tak trochę jestem rozczarowany jego postawą. Pod koniec sezonu spisywał się nieźle. Pierwotnie myślałem o nim jako o MC, ale pewnie częściej będzie zmiennikiem Koralewskiego na pozycji AMC w kolejnym sezonie. Warto dodać, że w 10 występach celność jego podań to 83%. Jako AMC częściej w roli rezerwowego wyręczali go napastnicy.

 

Wnioski: Nie widzę potrzeby wzmacniania tej pozycji. Trudno powiedzieć czy będę w stanie korzystać dalej z formacji wykorzystującej AMC. W razie czego i Malecki i Białek powinni dać radę jako zmiennicy Koralewskiego.

 

 

NAPASTNICY (mecze (z ławki) - gole - asysty - MVP - żółte/czerwone kartki - śr.ocena):

 

- Mateusz Nawrocki (Polska, 24, ST/AMC) - 33(2) - 14 - 8 - 3 - 0/0 - 6.90

Król strzelców ligi III w tym sezonie znacznie obniżył loty. Owszem nadal strzelił dużo bramek, jednak w ostatni 10 kolejkach grał bardzo słabo i marnował bardzo dużo okazji. Zrobił wiele dla klubu, ale próby przedłużenia kontraktu od jakiegoś czasu zawodzą ze względu na zbyt wysokie wymagania finansowe. Prawdopodobnie więc opuści Unię.

 

- Marek Golembowski (Polska, 28, ST/AMC) - 10(3) - 1 - 2 - 0 - 2/0 - 6.75

Pierwotnie miał być rywalem jednocześnie dla Nawrockiego i Koralewskiego. Jednak kontuzja wykluczyła go z walki o skład, a po jej wyleczeniu po prostu nie było dla niego miejsca w składzie. Odchodzi.

 

- Przemysław Białek (Polska, 20, ST/AMC/MC) - 5(21) - 9 - 3 - 3 - 0/0 - 6.90

Przemek został w tym sezonie sprowadzony do klubu aż z IV ligi. Wielu twierdziło, że to zbyt wielki przeskok dla tego zawodnika i zalecało wypożyczenie go. Ja jednak konsekwentnie dawałem mu grać, a ten utalentowany chłopak wiele razy odwdzięczył się świetnymi zmianami. W przyszłym sezonie liczę, że uda mi się dawać mu grać częściej jako podstawowy zawodnik.

 

- Alexandru Dima (Rumunia, 20, ST/AML/AMR/AMC) - 0(1) - 0 - 0 - 0 - 0/0 - 6.70

Rumun przez moich skautów został obwołany niesamowitym talentem, na razie jednak ma wielki problem z aklimatyzacją. Jeżeli w przyszłym sezonie nie poradzi sobie w klubie nie przedłużę z nim kontraktu.

 

Wnioski: W razie odejścia Nawrockiego mogę potrzebować godnego następcy.

 

 

A i mistrzem Polski został Dolcan Ząbki! W Lidze Europejskiej zagrają Pogoń Szczecin (1. runda kwal.) i od 2. rundy Lechia Gdańsk i Legia Warszawa.

Odnośnik do komentarza

Jeszcze w połowie czerwca byłem pewien odejścia Nawrockiego. Jego prośba finansowa mieściła się na skraju maksymalnej płacy, ale po poprzednim sezonie, gdzie bardzo często grał słabiutko, nie miałem zamiaru płacić mu więcej niż nawet Peterce. Było więc pewne, w I lidze zagramy bez Nawrockiego.

 

Szybko przeliczyłem więc jak będą wyglądały nasze płace. W tym sezonie wydawaliśmy 6 300 € tygodniowo, a budżet wynosił 6 500 €. W przyszłym sezonie miał wynosić dokładnie tyle samo. Po odejściu Nawrockiego i kilku niepotrzebnych zawodników w kasie pojawiał się dodatkowy 1 000 € tygodniowo.

 

Jeszcze przed nowym sezonem wybrałem moim scoutom kilku napastników do obserwacji. 3 zawodników klubów spadających z I ligi, 3 zawodników z II lig i 1 zawodnik z ekstraklasy. Po analizie ich raportów pozostało 3 kandydatów, ale tylko 1 miał wymagania finansowe na naszym poziomie i prawdę mówiąc był to zawodnik, który najbardziej mi się podobał.

 

Nowym napastnikiem Unii Swarzędz został Bartosz Kaszubowski. Zawodnik II ligowej Pogoni Siedlce był w II lidze wschodniej 4. strzelcem. Co ciekawe jego drużynie to nie pomogło, gdyż zajęła 15. miejsce i spada z ligi. Co ciekawe po przejściu do nas pokazało wykańczanie na 11 i technikę na 9. Tak czy siak ogromny atut Bartka to wysoka skuteczność, mimo nie najwyższych umiejętności i młodość. Mając 22 lata jeszcze wiele może się podszkolić.

 

Z dniem 1 lipca 2018 klub opuściło aż 11 zawodników. Najbardziej rozpoznawalni wśród kibiców Unii to Szymon Krolak (obrońca, 26 spotkań dla Unii), Paweł Kuszczak (skrzydłowy, 55 meczów, 4 gole i 11 asyst) oraz Mateusz Nawrocki (napastnik, król strzelców III ligi, 64 spotkania, 38 bramek i 14 asyst dla Unii, 9 razy wybierany MVP meczu). Mam nadzieję, że ten ostatni znajdzie jakiś klub i potwierdzi swoją klasę.

 

Do klubu dołączył jeszcze obrońca. Karol Zaniewski, dotychczas obrońca Lecha Poznań, w poprzednim sezonie grał jednak tylko w rezerwach. Kolejorz zgodził się na jego odejście za darmo, co może mu uratować karierę. U nas zapewne wygryzie Wadasa ze składu.

 

Ponadto potrzebujemy zawodników U21. W I lidze wymagane jest, aby w pierwszej 11 przebywał przynajmniej jeden piłkarz tej kategorii. Co prawda Dąbrowski łapie się do tej kategorii, ale on i Pankowski to nadal za mało.

Postanowiłem więc zapchać braki kadrowe wychowankami. Do głównego składu przerzuciłem kilku najbardziej utalentowanych zawodników zespołu U-18:

 

Marcin Koziel - 16 lat, DR/DC, od biedy WBR. Pewnie nie pogra za dużo, Dąbrowski nie daje łatwo się wygryźć nawet z powodu kartek.

Paweł Nalepa - 16 lat, DC/DL. Największy talent, grał już kilka razy w poprzednim sezonie. Mimo 3 osobowej obsady DC ma szanse pograć.

Grzegorz Czerwiński - 16 lat, DM/DC. Ogromny potencjał DM. Dotychczas rzadko korzystałem z zawodnika grającego na tej pozycji, ale w I lidze to się pewnie zmieni.

Paweł Kościelniak - 17 lat, MC/DM. Wg trenerów nie jest utalentowany tak jak poprzednicy, ale nadal nieźle się rozwija. Szanse na grę ma marne, zwłaszcza że chciałbym jeszcze znaleźć klasowego MC.

Paweł Pietroń - 16 lat, ST/AMC/MC. Ciekawy napastnik. Obecnie pewnie 3-4 w hierarchii, ale mam przeczucie, że sprawi iż Dima po tym sezonie pożegna się z Polską.

Odnośnik do komentarza

"Wyndrowicz czyś ty zmysły postradał?!" Tymi słowami w swoim gabinecie przywitał mnie prezes Matecki.

"Nie bardzo rozumiem?"

"Nawrocki? Kaszubowski? Co cię do diabła tknęło, żeby pozbyć się naszego najlepszego strzelca i sprowadzić zawodnika klubu, który nawet się nie utrzymał w II lidze. On ma strzelać gole w I?"

"Tak. Podobnie pan reagował kiedy sprowadziłem Nawrockiego czyż nie? I jakie były efekty? Nieznany zawodnik, który grał niewiele w poprzednim klubie z marszu zostaje królem strzelców. Ale w tym była ogromna zasługa całego zespołu. W II lidze Mateusz już sobie nie radził tak dobrze, często nie było go widać. Z kolei Kaszubowski to 4. strzelec II wschodniej i to klubu, który spada do ligi III. Jeżeli damy mu odpowiednie wsparcie, utrzyma nas w I lidze!" Te rozsądne argumenty chyba uspokoiły prezesa.

"Jak widzisz więc linię ataku w nowym sezonie?"

"Numer 1 to Kaszubowski, tuż za nim Białek. O numer 3 walczyć będą Dima i Pietroń."

"Pietroń?! Przecież to ledwie 16 latek! Jeszcze ma mleko pod nosem, a ty chcesz żeby walczył o numer 3 w ataku?" Znowu Matecki zaczął się nakręcać po czym dodał kwestię, której się spodziewałem. "Zamiast młodzika z U18 dałbyś grać Telichowskiemu! Ogrywał się przecież na wypożyczeniu. Strzelił 7 bramek!"

"7 bramek w 31 spotkaniach w IV lidze. Pan wybaczy, ale to potwierdza tylko moje zdanie - Robert to drewno i nie ma dla niego miejsca w zespole."

"Dobra rób co uważasz za stosowne, ale jeżeli po tak lekkomyślnych krokach nie utrzymasz nas w I lidze będziesz szukał pracy u innego prezesa i oby on był tak wyrozumiały co ja."

Nie dodałem już, że nie potrzebowałbym 16 latków w zespole, gdybym dostał więcej pieniędzy na płace.

 

 

W tym sezonie mamy ustalone tylko 5 sparingów ze względu na start ligi jeszcze w lipcu. Rozegraliśmy więc następujące mecze kontrolne:

30.06.18 - Zielona Góra 1-2 Unia (II liga wschodnia)

04.07.18 - Unia 1-2 Legia Warszawa II (II wschodnia)

07.07.18 - Unia 0-3 Ruch Chorzów (Ekstraklasa)

13.07.18 - Unia 2-1 Górnik Zabrze II (III liga)

19.07.18 - Unia 2-0 GKS Katowice (I liga)

 

Bilans niezły, zwłaszcza że testowaliśmy nowe ustawienie. 4-2-1-2-1 z 2x DM, 1x MC, AML, AMR. W meczu z Ruchem starczyło pary do zmiany całej 11, z GKS graliśmy tą formacją tylko 45 minut i wygraliśmy tą połowę 1-0.

 

 

Rozegrano też Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji. Trzeci pod rząd tytuł zdobyła Hiszpania. W finale spotkali się ponownie z Niemcami i wygrali 3-1. 3. miejsce na świecie zdobyła Nigeria wygrywając z Belgią po rzutach karnych (2-2).

Złota piłka trafiła do Hazarda, podobnie jak złoty but (7 goli). Najlepszy bramkarz to David De Gea z Hiszpanii.

 

 

Polskie kluby zagrały pierwsze mecze w Lidze Europejskiej. 1 rundę Pogoń Szczecin rozgrywała jako jedyny nasz zespół i rozniosła Luksemburski Jeunesse (ten sam, który rok wcześniej trafił na Lecha) 3-0 i 4-0.

 

Liga Mistrzów, 2 faza kwalifikacyjna, mistrzowie, 1. mecz:

Dolcan Ząbki 2-0 BATE Borisov (Białoruś)

 

Liga Europejska, 2 runda kwalifikacyjna, 1.mecz:

Pogoń Szczecin 0-0 Szachtior Salihorsk (3. Białoruś)

Dnipro Dniepro. 2-1 Lechia Gdańsk (6. Ukraina)

Legia Warszawa 2-1 Qarabag FK Agdam (Azerbejdżan)

Odnośnik do komentarza

I liga okazała się bardzo niegościnnym miejscem. Przywitał nas zespół Korony Kielce, która sezon temu otarła się o awans do Ekstraklasy. Różnica w klasie zespołów była bardzo widoczna. Byliśmy słabsi w każdym możliwym aspekcie i w pełni zasłużenie przegrywamy to spotkanie.

28.07.2018, Kolporter Arena, Kielce: 4 115 widzów

I Liga [1/34]

[X] Korona Kielce 2-0 Unia Swarzędz [X]

19' P.Machacek 1-0

69' M.Wrześniewski 2-0

 

Unia: A.Winiecki - D.Dąbrowski ż.k.; K.Zaniewski; A.Jasitczak; M.Paluba - J.Tittel (70' R.Lubowski); K.Danielik; H.Kołodziejczyk (66' A.Malecki); S.Strzelczyk (66' Z.Pankowski); J.Peterka - B.Kaszubowski

MVP: Pavel Machacek (MR, Korona) - 8.5, 1 gol, 1 asysta

 

 

 

 

W europejskich pucharach z polskie kluby przypomniały na jakim poziomie znajduje się obecnie polska piłka.

 

Liga Mistrzów, 2 faza kwalifikacyjna, mistrzowie, rewanż:

 

Bate Borisov 5-0 (5-2) Dolcan Ząbki

 

Wielki zawód i wręcz kompromitacja. Mistrz Białorusi rozniósł u siebie polaków.

 

 

Liga Europejska, 2 runda kwalifikacyjna, rewanż:

 

Szachtior Salihorsk 1-0 (1-0) Pogoń Szczecin

Lechia Gdańsk 0-2 (1-4) Dnipro Dniepro.

Qarabag FK Agdam 0-2 (1-4) Legia Warszawa

 

Tak jak rok temu honoru polskich zespołów bronił Dolcan Ząbki, tak w tym roku ta rola przypadła Legii. O ile porażka Lechii jest jeszcze zrozumiała, to fakt porażki Pogoni z 3. zespołem w Białorusi jest niewybaczalny.

Odnośnik do komentarza

Taktyczny test numer 1 to właśnie debiut w I lidze :P jak widać fiasko totalne. Co do Dolcana mają graczy teoretycznie trochę słabszych od piłkarzy w Legii. Kluczowy zawodnik wg FM to Tomasz Kupisz. Grał w Serie A, ale nie radził sobie, wrócił do Polski i jest tu gwiazdą :D

W bramce niezmiennie co sezon Leszczynski ciągle zgarnia noty ponad 7.10. Ciekawy jest Waldemar Sobota (ten ze Śląska), po niezłej przygodzie w Club Brugge trafił do Dolcana. Stillić (znany zwłaszcza kibicom Lecha) jest ich czołowym rozgrywającym.

W sumie im kibicuję, zazwyczaj w FMie po 3-4 sezonach gry Polska E-klasa to tylko Lech i Legia, a tutaj mam już 2018 rok i po 4 latach panowania wspomnianych klubów najpierw Wisła, a teraz Dolcan przełamują ich passę :D

 

* * *

 

Po beznadziejnym rozpoczęciu sezonu gramy pierwszy mecz w Pucharze Polski. Naszym rywalem jest inny I ligowiec. Motor Lublin podobnie jak my jest beniaminkiem i awansował z 2. miejsca w lidze wschodniej. Prezentujemy więc podobny poziom.

Ze względu na status gospodarza i fakt, że Motor to klub, z którym musimy wygrywać postanowiłem obrać ofensywną taktykę. Przyniosło to niezłe efekty, gdyby nie... praca sędziego. Rywal zdobył 2 gole ze spalonego, my 1. Przez to wszystko musieliśmy przebrnąć przez dogrywkę, w której potwierdzamy iz jesteśmy jednak klubem lepszym.

 

02.08.2018, Stadion Miejski, Swarzędz: 371 widzów

Puchar Polski, 1. runda

Unia Swarzędz 5-3d Motor Lublin

9' P.Koralewski 1-0

31' A.Kierat 1-1

35' P.Koralewski 2-1

85' M.Volf 2-2

90' A.Komor cz.k. (Motor)

90+1' J.Peterka 3-2

90+2' M.Volf 3-3

93' D.Dąbrowski 4-3

118' K.Zaniewski 5-3

 

Unia: W.Zebrowski - D.Dąbrowski ż.k.; K.Zaniewski; A.Jasitczak ż.k. (67' D.Wadas); M.Paluba - S.Strzelczyk (59' Z.Pankowski); K.Danielik (77' A.Malecki); H.Kołodziejczyk; J.Peterka ż.k.; P.Koralewski - B.Kaszubowski

MVP: Marek Volf (ST, Motor) - 9.1, 2 gole, 1 asysta

 

 

 

W Lidze Europejskiej Legii trafił się wicemistrz Izraela. Wojskowi spotkanie u siebie wygrali 1-0.

 

 

 

I jako ciekawostka TOP transfery lipca w Polsce:

 

1. Rafał Makowski z Legia Warszawa do Borussia Monchengladbach za 1.6 mln €

2. Marcin Wdowczyk z Legia Warszawa do Olympique Lyon za 1.4 mln €

3. Stoyan Tonev z Dolcan Ząbki do Hamburger SV za 1.4 mln €

 

i na świecie:

 

1. Yannick Onana z Paris Saint-Germain do FC Barcelona za 33 mln €

2. Giovanni Russo z AC Milan do Manchester City za 31 mln €

3. Ewandro z FC Barcelona do Manchester United za 26.5 mln €

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...