Skocz do zawartości

FM 2010 - Taktyki


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Pjehehehe, skorzysta - a to dobre :P

 

Taksa

O PL

 

Dwaj O Ś mają domyślne, przy czym jeden ma Obronę, a drugi Zabezpieczenie (co, według mnie, nie działa tak, jak powinno, ale to już swoją drogą). Dałem bocznym Wsparcie, bo momentami aż się prosiło, by przy ciągnęli akcję po skrzydle, a ci zaburzali tempo akcji, podając do któregoś z rozgrywających.

 

link - takie efekty mojego kombinowania z obroną. Zaraz się to szybko skończy, bo włodarze mnie wyp... dyscyplinarnie, jak to miszcz Tomaszewski mówi. Nigdy, PRZENIGDY nie stosujcie duetu Obrona/Zabezpieczenie i Obrona/Stoper. Nic to nie daje, a mało tego - traci się farfocle jak stąd do Kansas. Szkoda nerwów i ocen obrońców (mój O Ś poszedł z płaczem do gazet, bo mu obciąłem tygodnikówkę. A on przecież nic nie zrobił! Tylko zagrał na 4.7 :rotfl:).

Kolejną śmieszną rzeczą wartą wzmianki jest posiadanie piłki... Padłem, kiedy zobaczyłem 57% dla siebie :lol: Pjehjehje, ciekawe kiedy mieliśmy przewagę... Chyba jak wyszli na boisko porozciągać się, zanim jeszcze rywale wrócili z przerwy...

 

link - ok, zacząłem robienie obrony od nowa, tym razem Tradycyjny Obrońca/Obrońca. Efekty? Lepsze niż w meczu z Hansą, ale wciąż niezadowalające. Dwie bramki padły w sposób, który cały czas mi wadzi:

Pierwsza: rywal niekryty na dwudziestym metrze. Uderza, bramkarz próbuje bronić, ale jest bez szans - strzał był za mocny. - brak opieki zawodników przed polem karnym, co przy dobrym uderzeniu pozwala im zdobywać gole.

Druga: prostopadłe podanie między obrońców - ci się gubią, a napastnik - niestety - nie marnuje takiej sytuacji. Prezent defensywy. - wtedy grałem dość wąsko, więc w tym momencie porada pooha (skrócenie pola gry) mi nie pomogła.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli już tak zaczynamy budować obronę, to może "wspólnie" :D. Kolazontha - może pokaż jakie masz ustawienia swoich środkowych obrońców i wlep jakieś screen'y z rezultatami spotkań etc.? Jeżeli nie sprawia Ci to problemu ;)

Ja osobiście, teraz, mam obu środkowych ustawionych na Tradycyjny Obrońca (Obrona) i ustawione nastawienie defensywne. Zobaczymy, czy to coś pomoże, a może wręcz przeciwnie :P

Odnośnik do komentarza

Zrobiłem sobie taki trwający pół sezonu test taktyczny. Szczegół, że się na tym nie znam :P

 

Do testu wziąłem Arsenal, czyli drużynę dobrą, ale bez przesady. Oczekiwaniem wszystkich było 4 miejsce.

 

link - wygląd taktyki.

 

Czyli banalne 4-4-2. Jakie są odstępstwa od normy?

Po pierwsze: duet obrońców. Zastosowałem układ Obrońca Zabezpieczenie/Tradycyjny Obrońca Stoper.

Po drugie: środkowi pomocnicy. Dostawiłem na duet rozgrywająco-wymiatający, czyli kombo: Wysunięty rozgrywający/Cofnięty rozgrywający.

Po trzecie: cofnięty napastnik ma polecone grać w ataku, nie wspierając tak bardzo pomocy.

 

Efekty taktyczne

 

Szału nie ma. Co prawda tylko trzy porażki, czyli stosunkowo mało, ale aż dziewięć remisów i raczej nierówna gra w rundzie jesiennej.

 

Wyniki (cz 1)

Wyniki (cz 2)

 

Niektóre wyniki naprawdę cieszą (4:1 z Manchesterem na Old Trafford, 5:1 z Tottenhamem na Emirates), niektóre nieco mniej (1:1 z Chelsea i mocnym City), a kilka kolejnych martwi i zmusza do refleksji (1:3 z Liverpoolem, 0:2 z West Hamem). Spośród remisów najczęściej pojawia się wynik 1:1, jak zauważyłem.

 

Na drugą część sezonu dam taksę z lekkimi korektami, a mianowicie:

- cofnięty napastnik będzie Wsparciem.

- cofnięty rozgrywający cofnie się do Obrony.

- linia obrony cofnięta o jedną kreskę w stosunku do ustawień domyślnych (1 na prawo od środka).

 

Jak skończę, dam znać co z tego wyszło. No, o ile mnie nie wywalą, bo ludki są niezadowolone z powodu wyników :]

 

EDIT:

No to mnie wywalili, więc tylko przekażę, co się działo do tego momentu.

 

Zmiany nie poprawiły gry, a nawet rzekłbym, że pogorszyły. Tym razem do remisów doszły "głupie" porażki jedną bramką (3:4 w jednym meczu, 2:3 w innym). Muszę więc szukać innego rozwiązania :P

Odnośnik do komentarza

Jak widać, początkowe ustawienia nie były złe. Więc nie rezygnuj z nich, lecz rozwijaj. Takie moje zdanie. Wiem, że w tej grze, można wygrywać mecze bez problemu, lecz wykluczając grę skrzydłami. Znana taktyka Complete Domination, czy jakoś tak. A jakby nie patrzeć udało Ci się nieźle dopasować ustawienia i rezultaty nie są złe. Pracuj pracuj ;P ja również mam do rozpracowania parę rozwiązań i jeżeli mi się to uda, to podzielę się tutaj nimi :P

Odnośnik do komentarza

można zastosować "skrzydła"- choć fm10 ich nie preferuje.

w mojej Dominacja_EdB ustawiałem bocznych obońców jako DPL i DPP. przed nimi nikogo. gają jako skrzydłowi i bardzo ładnie rozbijają ataki skrzydłami. do tego zageszczony środek pola.

może też wada leży po stronie ustawień teamowych a nie "wyglądu" taktyki.

 

ja u siebie zawsze gram- przewaga liczebna+ gra piłką (jak nie idzie), zwężenie pole gry.

Odnośnik do komentarza

Vetr, dzieki za rozwiązanie Cof. rozgrywający/of. rozgrywający. Ze swojej strony dodam, iż jak cofniętego ustawi się na DM + skrzydła pójdą na OPP i OPL przynosi zabójcze efekty.

A i asymetryczne polecenia dla skrzydłowych też dają radę. Jednego ustawcie jako schodzącego napastnika (atak), drugiego jako skrzydłowego ze wsparciem. Bardzo ciekawe efekty przynosi

Odnośnik do komentarza

Cieszę się, że się na coś przydałem :P Chociaż nawet na to nie liczyłem... Ale cóż, spośród tylu moich nieudanych prób, ta jedna wyszła. Jakoś już tak zauważyłem, że przy takim układzie środkowi grają dość dobrze i nie pozostawiają aż takiej luki między sobą, jak w ustawieniu pom odbierający piłki/wys rozgrywający. Swoją drogą, to jest ciekawe. Wedle tego, co gdzieś tam czytałem w jakiś poradach taktycznych, P Ś ustawieniu jako Wys rozgrywający/Odbierający piłki mieli być "iluzją" gry diamentem z DP i OP Ś. Tylko coś chyba nie wyszło, bo - przynajmniej u mnie - gra wyglądała źle.

 

Teraz pozostaną mi dwie rzeczy do sprawdzenia. Pierwsza to tak, o której wspominałeś, Keith. Chętnie zobaczę to ustawienie z DP jako cofniętym rozgrywającym i OP PL. Tylko jedna rzecz: nie robi Ci się wtedy spora luka między skrzydłowymi a bocznymi obrońcami? Bo tak było u mnie, ale jak grałem 4-2-2-2.

Drugą rzeczą do obadania będzie jedna rzecz z porady o skrzydłowym, którą widziałem na Revie. Zobaczyłem tam, że nasi P PL mają Atak ustawiony na środku, a nie - jak jest przy domyślnym ustawieniu - po prawej.

 

A czy ktoś jeszcze przetestował podawaną przeze mnie dwójkę stoperów? Wiecie, w układzie Tradycyjny Obrońca Stoper/Obrońca Zabezpieczenie? Bo nie wiem, czy dość solidna gra była dziełem taktyki, czy przypadku.

Odnośnik do komentarza

Ja nie zastosowałem osobiście Twoich poleceń i ustawień dla pary środkowych obrońców. Chociaż może niedługo to uczynię, na razie jednak testuję taktykę, którą udało mi się zdobyć od jednego z forumowiczów ;) i jedną, którą przerabiałem przez jakiś czas. Obie spisują się nieźle, a wręcz wyśmienicie, ale obie, nie są moim dziełem. Jeżeli skończę testy tych taktyk, mam zamiar stworzyć swoją, a następnie zacząć ją testować. Więc może wtedy wykorzystam Twoje ustawienie, bo według mnie to nie jest przypadek.

Odnośnik do komentarza

Chciałbym Wam przedstawić swoją taktykę i zaprosić do dalszych testów, gdyż mam co do niej ambiwalentne odczucia.

LINK

Oparta jest na bardzo skutecznych w tej wersji podaniach środkiem, normalnym polu gry, wolnym tempie rozgrywania akcji, wysuniętej obronie i płynnej filozofii.

Ustawienie to 4-3-1-2 z 3 środkowymi pomocnikami, 1 ofensywnym i 2 napastnikami.

 

W obronie nie ma specjalnych udziwnień, lekko zmodyfikowane polecenia dla środkowych obrońców grających z poleceniami obronnymi (odnosząc się do Waszej dyskusji - próbowałem różnych ustawień tej dwójki, jednak to wydaje mi się najlepsze, choć nie jestem z ich gry w pełni zadowolony, macie pole do popisu :D), boczni obrońcy z poleceniami wsparcia.

W środku pola bliżej lewej strony gra wysunięty rozgrywający, w centrum pomocnik odbierający piłkę, a bliżej prawej flanki środkowy. Wszyscy mają w stosunku do poleceń domyślnych skrócone podania, co dobrze sprawdza się z wolnym tempem gry. Tuż za napastnikami dzieli i rządzi ofensywny pomocnik. Dzięki płynnej filozofii w środku pola zachodzi bardzo duża wymienność pozycji, więc często nawet pomocnik odbierający piłkę może popisać się jakimś kozackim prostopadłym podaniem :D.

Przechodzimy do ataku, czyli największej zagadki tej taktyki. Napastnicy grają strasznie chimerycznie i właściwie jest to problem każdego zespołu prowadzonego przeze mnie. Zadania:

Cofnięty napastnik

Środkowy napastnik

 

Bywa różnie, ale bramki padają głównie po uderzeniach z dystansu, albo z pół dystansu, co mi się średnio podoba. Nie radzą sobie w sytuacjach sam na sam :(.

 

Stworzyłem tę taktykę pod Moreirense, jednak nie byłem do końca zadowolony z efektów i byłem bliski porzucenia jej, lecz postanowiłem się pobawić - puściłem ją na sezon urlopu w Barcelonie. Efekt - wygrane wszystko co było do wygrania poza małym falstartem w Superpucharze Hiszpanii. Barca to samograj, więc przeprowadziłem jeszcze jeden test Arką Gdynia i efekty były zaskakujące:

Wynik

Do tego asystent doczłapał do finału Pucharu Polski, gdzie poległ z Legią.

 

Teraz na poważnie wróciłem do kariery w Portugalii i będę na bieżąco informował o osiągnięciach.

 

PS: Wydawało mi się, że jest to taktyka skrajnie ofensywna, jednak nie wszystko gra jak powinno jak chciałem, a mimo to jest skuteczne. Póki wygrywam, nie zamierzam narzekać :D.

Odnośnik do komentarza

Jak dla mnie, mogę ci dać bardziej szczegółowe i praktyczne wskazówki. Oprócz teorii jest również, aby podjąć natychmiastowe działania. Używać na mój grzbietu marking.I strefowego pomyśleć, że człowiek CE może narazić Cię w każdej chwili i lubię grać na miejsca. Aby korzystać z przestrzeni kosmicznej, czy mogę powiedzieć, że lepiej.Również, I dont opuścić mój grzbietu wykorzystana do przeciwdziałanie atakom. Co oznacza, że mogę używać strzałek z powrotem do skrzydłowych i zawsze mogę użyć 3 środkowych pomocników. Teraz pozwala przejść do bardziej szczegółowych porad. My centralny plecy, grają z ultra mentalność defensife one najczęściej korzystają z bardzo bezpośredni gry w celu zniszczenia zagrożenia, używam twarde rozwiązania dla wszystkich moich graczy, ale do moich obrońców centralny używam czasami proste rozwiązania. W krajach, które mają bezpośredni i fizyczny gry, twarde walki nie może być problem. Jeśli chodzi o moje plecy, jeden z nich jest bardziej atakuje i drugi jest mniej. Widzę także bardzo dokładnie, kto jest skrzydłowy, który gra z przodu z tyłu i są pomocnicy, którzy grają obok nich. Ogólnie, moje plecy nie grać tak, popychając się, cross piłkę, nie zawsze biegnie do przodu, przechodząc bezpośrednio, ale nie dużo, tylko mentalność normalnych lub nieco trochę obronnych, walki i ogólnie ciężko oczywiście wolę mój powrót do dodatkowych korek niż dodatkowych skrzydłowego lub ofensywnego pomocnika poglądach. Jej jak mówisz Wolę jak Maldini dla gracza z powrotem lub roberto carlos. W każdym razie, chcę powiedzieć, że dobór graczy w wielu przypadkach może być bardziej istotne niż z instrukcjami. Ok, dobrze podać wskazówki najlepiej, ale kto za nimi, kto będzie je stosować? Potem masz przeciwnika, a przede wszystkim masz własnych potrzeb.Możesz mieć obrażenia, czerwone kartki, możesz mieć suspened gracz, którzy są w najwyższej formie. Szczerze mówiąc, to jednostka obrony. Zespół zrobić obrony, a nie odwrotnie. Uważam, że odpowiedzialność to kluczowe słowo. By o doświadczonych graczy ma wszelkie poświadczenia grać dobrą obronę. Jak Ancelotti lubi mówić, obrony jest grą dla dużych dzieci. Jej również dobrze jest wiedzieć, że gra przechodzi bardzo pomaga swoje funkcje obronne. Trzymając piłkę i podziału oraz do wszystkich kierunkach, stajesz się nieprzewidywalne i można sparaliżować przeciwnika. Odmian, jeśli wolisz w przejściu gry, jak w połowie lub przez centrum. Karnety nie powinno być więcej niż 10-15 metrów i zespół powinien być świeże i zwarte. W preperation rzeczywiście zrobić obrony. Obrona ma dużo fizyczne rzeczy, więc przez przygotowanie zawodników bardzo dobrze w szkoleniu przed sezonem, zapewnić im wymagane fitness. Unikanie urazów oznacza stabilność, co jest kluczem do obrony. Musisz wiedzieć, że automatisations Tworzysz utrzymując tym samym graczy razem, uznając rolę i po plan. Najpierw pomyśl, jak i z kim. To wszystko może być znacznie łatwiejsze dla zespołu.Każdy trener z Włoch, kładzie nacisk na mechanizmy obronne i nie na nazwiska.

 

 

 

 

Video - 3-5-2

 

Odnośnik do komentarza

 

Teraz pozostaną mi dwie rzeczy do sprawdzenia. Pierwsza to tak, o której wspominałeś, Keith. Chętnie zobaczę to ustawienie z DP jako cofniętym rozgrywającym i OP PL. Tylko jedna rzecz: nie robi Ci się wtedy spora luka między skrzydłowymi a bocznymi obrońcami? Bo tak było u mnie, ale jak grałem 4-2-2-2.

No właśnie nie za bardzo. Ale u mnie boczni obrońcy to raczej bronią (standardowe boczny (nie wysunięty) obrońca) i jakoś ładnie to na skrzydłach w obronie wygląda.

 

Co do tych dwóch rozgrywających, znalazłem chyba jeszcze lepszy wariant środkowych pomocników. Def. pomocnik (wsparcie)/wys. rozgrywający (atak). Mniej głupich bramek się traci wówczas. 

Odnośnik do komentarza

Co do tych dwóch rozgrywających, znalazłem chyba jeszcze lepszy wariant środkowych pomocników. Def. pomocnik (wsparcie)/wys. rozgrywający (atak). Mniej głupich bramek się traci wówczas.

 

Ok, będę miał kolejną rzecz do przetestowania ;) Na razie wybrałem kilka wariantów, które powoli sprawdzam na urlopie. Jak je wszystkie opiszę, dam znać tutaj, jak się wszystko sprawuje :)

 

***

 

Testów moich ciąg dalszy. Tym razem sprawdzam aż cztery różne warianty ustawienia linii pomocy. Dzięki za wszelkie sugestie na ten temat w temacie.

Co chcę osiągnąć? Ano jak najlepsze rezultaty, nie rezygnując ze skrzydłowych. Ja jakoś nie potrafię grać bez bocznych pomocników, jakoś mi to nie... leży. Początkowo chciałem to robić podczas rozgrywki, ale nie mam do tego cierpliwości, niestety. Jestem pod tym względem podobny do włodarzy klubów z polskiej ligi - chcę mieć rezultaty od razu, a nie po kilku, kilkunastu spotkaniach.

Drugim, znacznie poważniejszym powodem są błędy array. Zrobiłem wszystko, co było można. Wywaliłem śmieszne komentarze z CFM, wyłączyłem hiperłącza i inne pierdółki, a błędy się wciąż pojawiają. A nie ukrywam, że klikanie z pięćdziesiąt(!) razy na „OK” podczas trwania jednego meczu nie należy do przyjemności...

 

Tym razem do testów wybrałem fajny, lekki i przyjemny klubik z Premiership, będący nieco za Wielką Czwórką. Mowa tu o Evertonie. Oczekiwania mediów to 6 miejsce. Skład dość wąski, ale wystarczający do zabawy. By nie było żadnych „kantów”, puściłem grę na półrocznym urlopie. Niby to nie cały sezon, ale biorąc pod uwagę intensywność gry w lidze angielskiej, to wystarczy, by dać nam jakiś ogląd sytuacji.

 

Postawa taktyki:

- płynna filozofia gry.

- standardowe nastawienie.

- domyślne podania.

- obniżona kreatywność (stąd pomysł na nazwę taktyki - Powinność. Kto grał w Stalkera, ten wie, o co chodzi).

- łagodny pressing i odbiór piłki.

- krycie strefowe.

- dośrodkowania i swoboda pozycyjna - domyślnie.

 

Ustawienia pozostałych zawodników:

- Bramkarz (Obrona)

- Boczni Obrońcy (Obrona)

- Tradycyjny Obrońca (Stoper)

- Obrońca (Zabezpieczenie)

- Cofnięty Napastnik (Atak)

- Środkowy Napastnik (Atak)

 

 

I

 

Ustawienie: DP (cofnięty rozgrywający - wsparcie) - P Ś (wysunięty rozgrywający - wsparcie) - OP P, OP L (Skrzydłowy - Atak [Atak z głębi pola ustawiony na środek]).

 

Tabela

 

Wyniki są bardzo przeciętne, z naciskiem na słabe. Takie ustawienie się niespecjalnie sprawdza w Premiership. W efekcie mamy bardzo dużo remisów (1:1), zaledwie pięć zwycięstw oraz sześć porażek (najwyższa to 0:3). Co ciekawe, w Europie jest zgoła inaczej. Specjalnie wybrałem fragment terminarza, który możecie zobaczyć w linku poniżej. Sześć meczów w Lidze Europy i wszystkie wygrane. Najbardziej cieszy jednak spotkanie z Panathinaikosem, wygrane przez The Toffies 5:0!

 

Wyniki

 

Wnioski: To nie jest to. Owszem, wyniki w Europie cieszą, ale nie możemy grać dobrze kosztem rodzimych rozgrywek. Z tego, co zdołałem zaobserwować podczas jednej ze swoich gier, luka między środkowymi pomocnikami jest zbyt duża i daje rywalom duże pole do popisu.

 

II

 

Ustawienie: P Ś (cofnięty rozgrywający - wsparcie), P Ś (wysunięty rozgrywający - wsparcie) - OP P, OP L (Skrzydłowy - Atak [Atak z głębi pola ustawiony na środek]).

 

Tabela

 

Wyniki są zdecydowanie lepsze niż w przypadku pierwszego rozwiązania. Przesunięcie DP o jedną linię do przodu zwiększyło ilość zwycięstw o pięć, do dziesięciu na dwadzieścia rozegranych spotkań. Remisy spadły do trzech. Wciąż jednak pozostaje temat ilości przegranych spotkań. Siedem to wciąż dużo, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę to, iż przegrało się z Blackburn Rovers po dość słabym spotkaniu.

 

Wyniki

 

Wnioski: lepiej, ale może być jeszcze lepiej, prawda? Wyjazdowe spotkanie z Sunderlandem i mecz u siebie z Genuą skłaniają do refleksji nad tym, czy aby nasze ustawienie jest słuszne.

 

III

 

Ustawienie: P Ś (cofnięty rozgrywający - wsparcie) - P Ś (wysunięty rozgrywający - wsparcie) - P P, P L (Skrzydłowy - Atak [Atak z głębi pola ustawiony na środek]).

 

Tabela

 

Nie ma co ukrywać, fatalne ustawienie. Bardzo mało zwycięstw, ledwo dwa remisy i aż czternaście porażek! Nie cieszy nawet dobra postawa w meczu wyjazdowym z Manchesterem United, bo co z tego, skoro zajmujemy osiemnaste miejsce w tabeli? Szczerze odradzam takiego ustawienia!

 

Wyniki

 

Wnioski: test skończył się małą katastrofą. Mało zwycięstw, sporo porażek, czy to jedną, czy dwoma bramkami (a nawet większą ilością. Na tym skrinie nie widać przegranego 0:5 meczu z Chelsea). Bardzo słabo i poniżej oczekiwań.

 

IV

 

Ustawienie: DP (cofnięty rozgrywający - wsparcie) - P Ś (wysunięty rozgrywający - wsparcie) - P P, P L (Skrzydłowy - Atak [Atak z głębi pola ustawiony na środek]).

 

Tabela

 

Wyniki są porównywalne do ustawienia numer dwa. Jedynie zamiast jednego zwycięstwa mamy remis. Cieszy jednak gra obronna, tylko siedemnaście straconych bramek w porównaniu do trzydziestu jeden przy ustawieniu 4-2-2-2 to spory progres. Nie odbyło się to kosztem skuteczności - trzydzieści goli to tylko o jednego mniej, czyli praktycznie żadna różnica.

W europejskich pucharach nie było już tak świetnie, jednak lepiej niż w tragicznej „trójce”. Na minus przegrana 1-4 w wyjazdowym meczu z HSV Hamburg, na plus wygrana w takim samym stopniu z Krylią Sowietow na Goodison Park.

 

Wyniki

 

Wnioski: chyba najbardziej obiecujące rozwiązanie spośród wszystkich testowanych. Dość dobra gra w ataku, nie najgorsza defensywa, ale też bez jakiegoś błysku. Ot, solidna gra. Ustawienie jednak ma potencjał i z pewnością będzie przeze mnie dalej testowane.

 

Ciekawostka: w ostatnim teście los skojarzył mnie z Wisłą Kraków w rundzie kwalifikacyjnej do fazy grupowej Ligi Europy ;) Niestety dla Polaków, The Toffies nie mieli litości - pierwszy mecz wygraliśmy u siebie 7:1, a przy Reymonta 3:0. Uprzedzając pytania: nie, liga polska nie była wczytana :]

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...