Skocz do zawartości

Studia


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Z nieba mi spadacie. Dobra, jedziemy. Będzie tego trochę.

 

Jestem na 1 roku studiów stacjonarnych na kierunku europeistyka w Centrum Europejskim UW. Tutaj mam swój plan zajęć. I tak. Wiem, że to jeszcze nie teraz, ale chcę zarejestrować się na te wszystkie ćwiczenia, wykłady, lektoraty itp, ale nie do końca rozumiem o co w tym chodzi. Może zacznijmy od początku:

 

- Języki obce (to są lektoraty, tak?). Chciałbym uczyć się od podstaw niderlandzkiego oraz (zapewne odpłatnie) kontynuować naukę angielskiego. Mam FCE, w zimie zdaję CAE. Tutaj rejestruję się na języki obce. W odnośniku do rejestracji na lektoraty mam coś takiego: II tura zapisów na lektoraty (wszystkie grupy) w sem. zimowym 2009/10, od: 2009-09-21 21:00:00, do: 2009-10-05 23:59:00, limit wydanych żetonów: 60xLEK. Czyli jak rozumiem od 21 września zapisuję się na języki. Tyle tylko, że nie wiem jak to się odbywa. Czy jest tak, że kto pierwszy, ten lepszy dla danego języka? A co, jeżeli tak jak wspomniałem, chcę się uczyć dwóch języków, a nie wiem czy wystarczy mi żetonów bo te 60xLEK z 240 dostępnych wystarczy mi na 2 lata (4 semestry) czy mogę dokupić jakos te żetony, czy jak? Słyszałem tez o jakichś testach poziomujących. Jak posiadam jakiś certyfikat to chyba nie muszę ich wypełniać? Mogę tylko przedstawić dany certyfikat. Gdzie to zrobić? Czy od razu muszę rejestrować się na egzamin z języka?

 

- W-F. Tutaj nie ma normalnego czyli znanego z liceum W-F-u tylko zapisywanie się na wybrane dyscypliny (z tego co widzę jest piłka nożna, areobik, piłka ręczna itp)? Czy tutaj też jest coś takiego kto pierwszy ten lepszy? Czyli o czasie rozpoczęcia rejestracji muszę siedzieć przy kompie i liczyc na łut szczęścia, że akurat serwery się nie zatną i uda mi się wskoczyć do grupy?

 

- OG-UN, czyli wykłady ogólnouniwersyteckie. Mam napisane, że w czasie 3 lat mam zrealizować 120h. Czyli mogę albo zrealizować sobie 40h przez 3 lata, albo 120h przez jeden dowolny rok? I czy mogę sobie wybrać dowolne przedmioty OG? Mam opcję do wyboru przedmioty ogólnouniwersyteckie Centrum Europejskiego, ale czy mogę wybrać sobie na przykład Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne. Ile przedmiotów mogę wybrać minimalnie, a ile maksymalnie? I tak samo, czy obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy?

 

- Wykłady, ćwiczenia i egzaminy. Mam napisane, że mogę rejestrować się od 1.09, ale z tego co widzę na razie nie ma wpisanych przedmiotów w mojej jednostce (CE). Czyli rejestruję się na ćwiczenia i przedmioty, które mam w planie? Nic ponad to? Bo np. w przedmiotach fakultatywnych dla studentów CE mam "Metody badań nad integracją europejską". Nie mogę się na to zarejestrować bo nie mam tego w planie?

 

Myślę, że to wszystko. Jeszcze raz powtarzam - jestem ciemna masa jeżeli chodzi o te sprawy i prosze o pomoc :).

Odnośnik do komentarza

- Języki obce (to są lektoraty, tak?). Chciałbym uczyć się od podstaw niderlandzkiego oraz (zapewne odpłatnie) kontynuować naukę angielskiego. Mam FCE, w zimie zdaję CAE. Tutaj rejestruję się na języki obce. W odnośniku do rejestracji na lektoraty mam coś takiego: II tura zapisów na lektoraty (wszystkie grupy) w sem. zimowym 2009/10, od: 2009-09-21 21:00:00, do: 2009-10-05 23:59:00, limit wydanych żetonów: 60xLEK. Czyli jak rozumiem od 21 września zapisuję się na języki. Tyle tylko, że nie wiem jak to się odbywa. Czy jest tak, że kto pierwszy, ten lepszy dla danego języka? A co, jeżeli tak jak wspomniałem, chcę się uczyć dwóch języków, a nie wiem czy wystarczy mi żetonów bo te 60xLEK z 240 dostępnych wystarczy mi na 2 lata (4 semestry) czy mogę dokupić jakos te żetony, czy jak? Słyszałem tez o jakichś testach poziomujących. Jak posiadam jakiś certyfikat to chyba nie muszę ich wypełniać? Mogę tylko przedstawić dany certyfikat. Gdzie to zrobić? Czy od razu muszę rejestrować się na egzamin z języka?

 

Wszystko opiera się na mojej pamięci w tej chwili, mogło się pozmieniać:

a) musisz mieć zaliczone cztery semestry nauki jezyka. nie musi to być ten sam język; nie jestem przekonany, czy można robić w jednym semestrze dwa lektoraty bezpłatne, najprawdopodobniej nie.

b) poza tym, żeby uzyskać dopuszczenie do egzaminu licencjackiego, musisz mieć zdany egzamin językowy na poziomie B2. za moich czasów FCE zwalniał z takowego.

c) jeżeli omskniesz się na jednym semestrze, za powtórkę płacisz, wykupując kolejne żetony.

 

- W-F. Tutaj nie ma normalnego czyli znanego z liceum W-F-u tylko zapisywanie się na wybrane dyscypliny (z tego co widzę jest piłka nożna, areobik, piłka ręczna itp)? Czy tutaj też jest coś takiego kto pierwszy ten lepszy? Czyli o czasie rozpoczęcia rejestracji muszę siedzieć przy kompie i liczyc na łut szczęścia, że akurat serwery się nie zatną i uda mi się wskoczyć do grupy?

 

Bardzo dobrze rozumiesz, przy czym jako student pierwszego roku masz przechrumkane, bo rejestracja dla starszych roczników otwiera się wcześniej.

 

- OG-UN, czyli wykłady ogólnouniwersyteckie. Mam napisane, że w czasie 3 lat mam zrealizować 120h. Czyli mogę albo zrealizować sobie 40h przez 3 lata, albo 120h przez jeden dowolny rok? I czy mogę sobie wybrać dowolne przedmioty OG? Mam opcję do wyboru przedmioty ogólnouniwersyteckie Centrum Europejskiego, ale czy mogę wybrać sobie na przykład Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne. Ile przedmiotów mogę wybrać minimalnie, a ile maksymalnie? I tak samo, czy obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy?

 

Tu dużo zależy od wydziału i kierunku; na niektórych masz wybór tylko między przedmiotami dedykowanymi dla danego kierunku, na niektórych dowolnie. Dowiedz się w dziekanacie. Generalnie OGUNy wyrabia się - zgodnie z planem studiów - po jednej jednostce dydaktycznej na semestrach 2-4.

 

- Wykłady, ćwiczenia i egzaminy. Mam napisane, że mogę rejestrować się od 1.09, ale z tego co widzę na razie nie ma wpisanych przedmiotów w mojej jednostce (CE). Czyli rejestruję się na ćwiczenia i przedmioty, które mam w planie? Nic ponad to? Bo np. w przedmiotach fakultatywnych dla studentów CE mam "Metody badań nad integracją europejską". Nie mogę się na to zarejestrować bo nie mam tego w planie?

 

To najpewniej OGUN dedykowany; rejestrujesz w USOSie się na grupy ćwiczeniowe zapewne, a na koniec i tak się okaże, że robisz to jeszcze raz, bo dane podczas migracji zginęły, albo coś :)

 

hth

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Miałem dzisiaj egzamin ustny - poprawkowy oczywiście.

 

Wszedłem ładnie pięknie - wylosowane pytania i mam 20 minut na przygotowanie się, a w tym czasie osoba, która weszła przede mną odpowiada. Jako, że na uczelni jest teraz remont, a padło jeszcze na gabinet, w którym się odbywał - młotki, wiercenie - w tym samym pomieszczeniu (!!!). Rzekomo miało ich nie być, ale co mnie tu k***a obchodzi. Dziewczyna przede mną nie zdała - a że miała trudne zadanie - pracować w hałasie ma przyjść za tydzień na dopytanie. Przed moim podejściem zmieniliśmy salę na dużo, dużo bardziej cichą. Zacząłem od pytania drugiego. Przedstawić Firycka w zalotach i Cuda albo Krakowiaka i Górali w odniesieniu do Sceny Narodowej. Wskazałem proces historyczno-literacki - mniej więcej osadziłem dzieła w czasie, wskazując zależności do wydarzeń publicznych oraz politycznych. W Fircyku wskazałem pewne nawiązanie do próby pisana podobnej do Moliera, z czym egzaminatorka się zgodziła. Treść dramatów zdałem jednak bardzo słabo, co zostało również zauważone. Zostało mi jeszcze drugie pytanie. Memuarystyka przed okresem zaborów. Fajnie pięknie - temat miałem na pracy rocznej, więc w miarę ogarnięty - było co mówić. Kobieta stwierdziła jednak, że właściwie to miałem to na pracy rocznej, więc na pewno umiem, ale że nie odpowiedziałem do końca poprawnie na poprzednie pytanie to mam egzamin niezaliczony :|

 

Czy może mi nie pozwolić odpowiadać na pytanie, nawet jeśli jedno z dwóch, które były mi nie poszły? Niech mnie ktoś poprawi, ale zdaje mi się, że nie ma takiej możliwości i musi mi dać odpowiedzieć. Tutaj pytanie głównie do Profa, który wie jakie reguły i zasady panują na UAMie?

 

Drugie - mimo, że odpowiadałem w sali już cichej to przygotowanie merytoryczne do wypowiedzi miałem w sali, w której wiercono i młotkowano dość głośno. Kobieta stwierdziła, że poprzedniczce mojej da szansę dopytania, bo ona odpowiadała w trudnych warunkach, a ja tylko się przygotowywałem. No nie wiem, ale coś chyba nie teges :|

Odnośnik do komentarza

soryyy, ale gupi jestes!

"Zacząłem od pytania drugiego"

jak mozna zaczac odpowiedz od czegos co sie nie prawie nie umialo??

Treść dramatów zdałem jednak bardzo słabo...

no kurcze od strony technicznej zjebales totalnie, bo trza zaczac zawsze od tego co sie umie...zablysnac, zdobyc punkty, a dopiero pozniej zabierac sie za cos co slabiej pamietasz...

 

Swoja droga przegiecie z tymi warunkami...Jakie masz teraz mozliwosci? Jedna wtope mozna miec na warunek? :/

Odnośnik do komentarza

Co do oceny pytania - jeśli uznała, że do zdania potrzebne są poprawne odpowiedzi na oba pytania, miała prawo Cię ulać (inaczej - nie podważysz tego, chociaż powinna była poinformować Cię o tym przed egzaminem, zasady egzaminu i wymogi powinny być znane wcześniej).

 

Natomiast _moim zdaniem_ (to polonistyka, jak rozumiem, a więc inne księstwo feudalne od mojego, nie wiem, jak tam do tego podchodzą) remont w pomieszczeniu, w którym odbywał się egzamin lub jego część jak najbardziej stanowi podstawę do odwołania się od oceny.

Odnośnik do komentarza

Muszę w ramach studiów odpracować praktyki zawodowe. Problem jednak jest taki, że pracuję i nie mam za bardzo czasu, żeby to odbębnić, a mojej pracy nijak nie da się pod praktyki podpiąć, bo to zupełnie inna branża. Zastanawiam się więc, czy jest możliwość uzyskania zgody dziekana na zwolnienie z praktyk. Wiem, że to może zależeć od uczelni i najlepiej popytać w dziekanacie, ale może ktoś miał podobną sytuację i da mi nadzieję, że takie coś jest możliwe. Jeśli więc wiecie coś na ten temat to proszę o jakieś informacje :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...