Skocz do zawartości

Silver Path


Vetr

Rekomendowane odpowiedzi

01.10.2007

 

Do Jedenastki Tygodnia trafiło siedmiu naszych zawodników – Hurme, Itälä, Hartikainen, Kaijalainen, Nlend, Heikelä i Parviainen.

 

12.10.2007

 

Wróciłem do kraju po krótkim urlopie w Hiszpanii. Patrzyłem w międzyczasie po nieligowych hiszpańskich klubach, ale nie znalazłem w nich nikogo wartego uwagi. W Kuopio asystent z dumą zaprezentował mi nowy regał, na którym dumnie stały nasze trofea. Najbardziej z przodu stał puchar za zdobycie mistrzostwa kraju w 2007 roku.

 

Po tym miłym przyjęciu, zwrócił moją uwagę na pewien problem, dotyczący naszego gracza. Gość poszedł na wypożyczenie do MyPy, obecnie kończy się jego kontrakt z klubem z Anjalankoski, więc chciał z nim podpisać nowy. On jednak wypiął się na jego propozycję, wręcz domagając się pewnego miejsca w składzie. Patrik Turunen, bo o nim mowa, to chyba najzdolniejszy junior KuPS, ale na wypożyczeniu nie pokazał niczego, co mogłoby mnie przekonać do tego. W moim odczuciu jest jeszcze niegotowy do gry w pierwszej jedenastce. Nie wiem, czy faktycznie warto zaryzykować, czy pokazać mu „takiego wała!”.

 

W lidze wszystko już jest jasne, pucharowicz, Honka Espoo oraz PK-35 Helsinki spadły z Veikkausliigi, a zamiast nich w przyszłym sezonie zagrają RoPS Rovaniemi oraz PP-70 Tampere.

 

Okazało się, że niepotrzebnie wracałem do Kuopio tak szybko. Trzynastego mieliśmy grać z amatorami w pucharze, ale w związku z rozgrywkami międzynarodowymi, mecz przełożono o trzy dni.

Odnośnik do komentarza

14.10.2007

 

Fińskie nagrody:

 

Bramkarz roku:

1. Michał Sławuta (FC Haka)

2. Jani Tuomala (TPS Turku) [obecnie FC Haka]

3. Antti Kuismala (IFK Mariehamn)

 

Menedżer roku:

1. Mateo Lupo (KuPS Kuopio)

2. Keith Armstrong (HJK Helsinki)

3. Olavi Huttunen (FC Haka)

 

Król Strzelców Veikkausliigi:

1. Keijo Huusko [15 bramek] (HJK Helsinki)

2. Kalle Parviainen [14 bramek] (KuPS Kuopio)

3. David Carlsson [13 bramek] (IFK Mariehamn)

 

Jedenastka Marzeń:

Michał Sławuta (FC Haka) – Jarkko Hurme, Olli-Pekka Itälä, Jani Hartikainen (KuPS Kuopio), Gilberto Walter (Tampere United) – Matti Lähitie (FC Lahti), Kim Kaijalainen, Jean-Michel Nlend, Jussi Heikelä (KuPS Kuopio) – Keijo Huusko (HJK Helsinki), Kalle Parviainen (KuPS Kuopio)

 

15.10.2007

 

Delikatnie mówiąc, wkurzyłem się. Po raz kolejny przełożono nasz mecz pucharowy, z tego samego powodu, co ostatnio. Konflikt z meczami międzynarodowymi… Postanowiłem więc pokazać „takiego wała” i wyjechałem sobie na Kanary.

 

21.10.2007

 

Asystent przekazał mi informację o rozegranym – w końcu! – meczu. Nie było źle, choć nasi napastnicy chyba wręcz pojedynkowali się, kto nie wykorzysta większej ilości sytuacji. Ostatecznie jednak wygraliśmy 4:0, no bo to w końcu amatorzy. Dziwić może fakt, że Anyamkyegh zdobył trzy bramki. Ponoć pomogło maksymalne ograniczenie swobody taktycznej u snajperów. Ponadto, jedne trafienie dołożył Parviainen.

Odnośnik do komentarza

23.10.2007

 

W ćwierćfinale los nas skojarzył z sensacyjnymi, ubiegłorocznymi zwycięzcami pucharu Finlandii, rezerwami Interu Turku. Nie wiedziałem, czego mogę się po nich spodziewać. W końcu, kilku zawodników, którzy grali dzisiaj, znałem z rozgrywek ligowych.

Powiem tak, nigdy, ale to NIGDY WIĘCEJ nie chcę z nimi grać. Naprawdę! Goście postawili tak wysoko poprzeczkę, że aż się zdziwiłem. Teraz już wiedziałem, dlaczego właśnie oni zdobyli puchar w ubiegłym roku. Stawili nam opór przez całe dziewięćdziesiąt minut, z czego ostatnie pięć grali w osłabieniu. Dopiero solidna dawka ochrzanu poprawiła naszą grę. Błysnął Siikala oraz Kaijalainen, który nagle zaczął podawać niezwykle celnie.

 

Stadion Keskuskenttä, Kuopio,  66(!) widzów.
Suomen Cup ćwierćfinał, [EKS] KuPS Kuopio – [2L] VG-62 Turku (3:0)

101. Joonas Siikala 1:0
109. Joonas Siikala 2:0
116. Kalle Parviainen 3:0

Sillanpää – Kärkkäinen (9. Holopainen), Itälä, Hartikainen (k), Lehtonen – Rönkkö, Kaijalainen, Heikelä, Nlend  (45. Ablade) – Aadnevik (74. Siikala), Parviainen

MoM: Kim Kaijalainen

Odnośnik do komentarza

26.10.2007

 

Mecz z Lahti zapowiadał się na ciężkie starcie. Zwłaszcza, że z powodu kontuzji straciliśmy Sillanpę. Obawiałem się, że presja zeżre naszego rezerwowego golkipera, Reinikainena. Mitring zagrałby, lecz po ostatnim, bardzo słabym występie straciłem do niego zaufanie. Dodatkowo w ataku nie mógł wystąpił Parviainen, którego powstrzymały żółte kartki. Zamiast niego do jedenastki wskoczył zaskakująco dobry ostatnio Siikala.

 

Mecz był jednak beznadziejny, zupełnie nie na naszym poziomie. Zagraliśmy wyjątkowo słabo i daliśmy sobie wbić głupią bramkę. Zawiódł Lehtonen, a mnie za nadto poniosły nerwy. W efekcie obrońca zszedł już w dwudziestej minucie, a zastąpił go Kullström. Jednak ani on, ani inni zmiennicy nie zdołali odwrócić meczu na naszą korzyść. Nawet czerwona kartka dla skrzydłowego rywali nie dała nam przewagi. Dość powiedzieć, że tylko dzięki grze w dziesiątkę Lahti miało „jedynie” pięćdziesiąt procent posiadania piłki.

 

Stadion Urheilipuisto, Mikkeli,  6967 widzów.
Suomen Cup półfinał, [EKS] FC Lahti – [EKS] KuPS Kuopio (1:0)

11. David Obua 1:0
85. Kalle Eerola cz.k

Reinikainen – Kärkkäinen, Itälä (59. Holopainen), Hartikainen (k), Lehtonen (20. Kullström) – Rönkkö, Kaijalainen, Heikelä, Nlend  (45. Ablade) – Aadnevik, Siikala (74. Anyamkyegh)

MoM: David Obua [Lahti]

Odnośnik do komentarza

@UP: przyjęty

 

***

 

10.12.2007

 

Podsumowań nadszedł czas, ale najpierw słowem wstępu… Gilberto Angelucci [40, Wenezuela 38m/0br], były bramkarz FC Lahti, a obecnie trener, podpisał z nami trzyletni kontrakt. Nasi rywale nie kwapili się, żeby skorzystać z jego umiejętności szkoleniowych.

 

A nasi rywale z Lahti zdobyli puchar, wygrywając w finale z Klubi-04 dopiero po serii jedenastek.

 

Ciekawe rzeczy działy się w mojej rodzinnej Hiszpanii. Juan Veiga, dotychczasowy trener Racingu Ferrol, zrezygnował ze stanowiska, by poprowadzić naszą reprezentację. Co prawda murowanym kandydatem mediów na objęcie posady trenera klubu jest Andreas Köpke to gazety zauważyły też moje małe osiągnięcie w Kuopio, stawiając mnie w trójce kandydatów na stanowisko menedżera, w razie niepowodzeń w rozmowach z Niemcem. Miło przeczytać takie coś, nawet jeśli, obiektywnie myśląc, nie mam szans.

 

Jarkko Hurme, Kim Kaijalainen oraz Kalle Parviainen zyskali w oczach selekcjonera Finlandii i otrzymali powołanie na mecz z Maltą. Co prawda nie mieli szans zagrać, ale naszym sukcesem już jest to, że Parviainen usiadł na ławce rezerwowych. Finowie, wzmocnieni wsparciem duchowym zawodników z KuPS, rozgromili rywali 6:0 po hat-tricku Paulusa Roiha, dwóch bramkach Daniela Sjölunda oraz pojedynczym trafieniu Samiego Hyypii.

 

Kari Vähälä i Marko Toivonen zostali zwolnieni. Ich miejsce jako scoutów zajęła trójka fachowców: Tamir Mashiach [39, Izrael] (typowy wyszukiwacz), Héctor Fuentes [40, Hiszpania] (spec od potencjału zawodników) i Alexander Weiß [39, Niemcy] (typowy wyszukiwacz). Od razu wysłałem Tamira i Alexandra w teren. Mashiach będzie penetrować Europę Wschodnią, zaś Weiß Finlandię. Fuentes zostanie w klubie, by sprawdzać potencjały zgłaszanych zawodników.

Odnośnik do komentarza

W następnej części będzie...

 

***

 

PODSUMOWANIE: [Średnią biorę TYLKO z meczów ligowych, bo w pucharach zbyt łatwo sobie nabić dobry wynik, zwłaszcza w meczu z amatorami]

 

Bramkarze: (mecze; wpuszczonych bramek; ilość meczów z czystym kontem; średnia)

 

István Mitring (38, BR, Węgry) [10-10-8, 6.92]

Roope Reinikainen (21, BR, Finlandia) [1-0-1, 8.00]

Henri Sillanpää (28, BR, Finlandia) [12-10-5, 6.92]

 

Od początku zakładałem, że pierwszym bramkarzem będzie Sillanpää, ale – niestety – długa kontuzja Henriego nieco pokrzyżowała mi szyki. Podczas jego nieobecności grał Węgier, ale spisywał się co najwyżej poprawnie. Widać po nim, że wiek i umiejętności już nie te, co dawniej. Nie każdy jest Kahnem, bądź Lehmannem… Najmłodszy spośród golkiperów, Roope, zagrał w sumie jednym meczu, ale spisał się bardzo dobrze. Mitring zostanie zapewne do końca kontraktu, czyli jeszcze rok. Będę musiał zakupić jakiegoś zmiennika dla Sillanpy, bo Reinikainen to nie ta półka.

 

Prawa obrona: (mecze, bramki, asysty, MoM, średnia)

 

Jarkko Hurme (21, O P, Finlandia) [18-0-3-0, 7.33]

Pyry Kärkkäinen (21, O/DBP P, Finlandia) [7-0-1-2, 7.86]

Harri Penttilä (20, O/DBP P, Finlandia U-21 5m/0br) [1-0-0-0, 6.00]

Pietari Holopainen (25, O PL, OP PL, Finlandia] [0(3)-0-0-0, 6.00]

 

Muszę przyznać, że na tej pozycji mam największy ból głowy. Zarówno Jarkko jak i Pyry są młodzi, uzdolnieni i szkoda któregokolwiek posadzić na ławce. Niestety, na prawej obronie jest tylko jedno miejsce. Obecnie wszystko wskazuje na korzyść Kärkkäinena. No, może poza ilością rozegranych meczów, poza tym, Hurme miał przez pewien okres czasu o tyle dobrze, że jego konkurent był kontuzjowany. Co do Penttili to nie mam zdania. Zagrał raz, do tego słabo. Selekcjoner coś jednak w nimi widzi, bo kilka razy powołał dwudziestolatka do młodzieżówki U-21. Do tego jest jeszcze Holopainen, choć on jest taką zapchajdziurą, grającym tylko wtedy, kiedy to konieczne.

 

Lewa obrona:

 

Olli-Pekka Itälä (30, O/DBP/P L, Finlandia) [23-0-2-1, 7.26]

Jan Berg (22, O/DBP L, Finlandia) [3-0-1-0, 7.00]

 

Tutaj także nie wiem, na kogo stawiać. Mam do wyboru przeciętnego technicznie, ale bardzo szybkiego Itälę oraz wolnego, lecz z dobrymi umiejętnościami Berga. Póki co będzie grać starszy Olli-Pekka, przynajmniej dopóki Jan nie okrzepnie i nie nabierze wiary we własne możliwości. Przyda się jeszcze jeden typowy lewy obrońca. Bo na razie jakby – odpukać! – kontuzję odnieśli obydwaj, musiałbym stawiać na niepewnego Holopainena, bądź Riihimäkiego, który lepiej radzi sobie w ataku.

 

Środek obrony:

 

Petri Lehtonen (32, O Ś, DP, Finlandia) [11(4)-0-2-1, 7.33]

Jani Hartikainen (32, O Ś, DP, Finlandia) [23-1-1-4, 7.30]

Mathias Kullström (20, O Ś, Finlandia) [3-0-0-0, 7.00]

Eetu Koponen (20, O Ś, Finlandia) [1-0-0-0, 7.00]

Matti Hurme (25, O Ś, Finlandia) [14-0-1-1, 7.57]

 

Dosyć nietypowo zrobiłem, ustawiając Mattiego Hurme na końcu, prawda? Jest to uzasadnione tym, że w trakcie sezonu nasz najlepszy stoper odszedł do duńskiego klubu, gdzie radzi sobie znacznie gorzej (średnia 6.92). Z naszych obecnych stoperów najlepszą średnią ma Lehtonen, ale to Hartikainena uznałem za podstawę naszej defensywy. Kapitan wielokrotnie ratował nas przed utratą bramki, mało kiedy schodził ze swojego wysokiego poziomu. Petri co prawda zły nie był, ale nie miał „tego czegoś” w swojej grze. Mimo wieku, potrafił zagrać bardzo nerwowo. Kullström rozwijał się bardzo ładnie i miał szansę na grę, ale kontuzja mocno zahamowała jego rozwój. Z kolei Koponen… Asystent bardzo w niego wierzy, ale ja jestem sceptyczny. Gość został przeciągnięty do pierwszego składu, kiedy kontuzje mocno przetrzebiły naszą defensywę. Ale już został w pierwszym składzie, chociaż jego przyszłość jest niepewna.

Odnośnik do komentarza

Prawi pomocnicy:

 

Timo Tahvanainen (21, OP PŚ, Finlandia) [12(6)-2-3-1, 7.06]

Simo Rönkkö (20, OP PŚ, N Ś, Finlandia) [11(7)-3-5-0, 6.89]

 

Prawe skrzydło to zdecydowanie najsłabsze ogniwo naszej formacji. Obydwaj zawodnicy mają podobne umiejętności i dosyć nierówną formę, co było widać nazbyt często. Rönkkö ma przewagę goli i asyst nad Timo, ale ten z kolei miał mniejsze wahania i grał pewniej niż Simo. Pierwszą rzeczą przed Veikkausliigą 2008 będzie zakup prawego pomocnika.

 

Lewi pomocnicy:

 

Kim Kaijalainen (26, OP L, Finlandia) [19(1)-1-10-1, 7.30]

Jarkko Riihimäki (23, O/OP L, Finlandia) [7(7)-1-1-1, 6.79]

 

Tutaj jest znacznie lepiej, a to za sprawą Kima, który pokazał się z jak najlepszej strony podczas walki o mistrzostwo. Oczywiście miewał okresy słabszej formy, bo nie jest to zawodnik, który swoją grą ciągnie wszystkich innych, ale kiedy inni nie zawodzili, on pokazywał, co potrafi. A że potrafi sporo, niech świadczy o tym powołanie do kadry. Riihimäki, mimo niemałych umiejętności, zawodzi. Jakoś nie potrafi sprostać oczekiwaniom, nawet nie wiem, dlaczego. Chyba przyda się i na tą stronę ktoś nowy.

 

Środkowi pomocnicy:

 

Jussi Heikelä (21, OP Ś, Finlandia) [22-5-1-1, 7.45]

Jean-Michel Nlend (20, OP Ś, Kamerun) [23-0-3-0, 7.35]

Seth Ablade (24, OP Ś, Ghana) [5-0-2-0, 7.60]

Tamas Gruborovics (23, OP Ś, Węgry) [2-0-0-0, 7.00]

 

Na tej pozycji najlepiej sprawował się Heikelä. Grał pewnie w defensywie jak i ofensywie. Do tego potrafił nieźle rozpocząć akcję, wręcz ośmieszając podaniem rywali. Najczęściej towarzyszył mu Nlend, który jak na ofensywnego pomocnika, bardzo dobrze odbiera piłki. Także on wielokrotnie był barierą nie do przejścia dla rywali. Wartym uwagi zawodnikiem jest na pewno Ablade, który grał co prawda mało, ale pokazał się z dobrej strony. Ostatni na liście Węgier ani nie błysnął, ani nie zawiódł. Ot, solidny rzemieślnik.

 

Napastnicy:

 

Kalle Parviainen (25, N, Finlandia U-21 6/0) [18(1)-14-4-1, 7.32]

Stig Martin Aadnevik (22, N, Norwegia) [19(1)-12-6-2, 7.15]

Mikka Oinonen (24, N, Finlandia) [5(9)-6-1-1, 6.79]

Edward Anyamkyegh (29, N Ś, Nigeria 1/0) [5(4)-2-0-0, 6.67]

Joonas Siikala (24, OP/N Ś, Finlandia) [5(9)-5-0-1, 6.57]

 

Przed sezonem stawiałem, że najgorszym napastnikiem będzie Edward. Pewnym zrządzeniem losu, minimalnie wygrał z Siikalą. Nie wiem, czemu młody napastnik ma takie problemy. Raz potrafi pojedynkę wygrać mecz, a kolejnym zawodzi na całej linii. Wychodzi na to, że na razie możemy straszyć rywali Aadnevikiem i Parviainenem. Norweg na pewno spędzi z nami nieco czasu, a Fin… zapewne odejdzie. Już teraz stroi fochy i nie chciał nawet myśleć o renegocjacji kontraktu (głupi, chciałem mu dać podwyżkę). Oinonen więcej czasu spędził u lekarza niż na boisku, ale poza tym, nie postraszył rywali za bardzo.

Odnośnik do komentarza

30.12.2007

 

Za dwa tysiące euro przybył do klubu dziewiętnastoletni napastnik słoweńskiej młodzieżówki U-21, Gregor Capuder. Chłopak bardzo narzekał na zmęczenie, toteż – po konsultacji z fizjoterapeutą – dałem mu dwa tygodnie urlopu.

 

01.01.2008

 

Piłkarzem Roku w Finlandii został nasz Jussi Heikelä. Tuż za nim uplasował się Jarkko Hurme. Z kolei w rankingu na najlepszego młodego zawodnika w fińskiej lidze, bezapelacyjnie wygrał Simo Rönkkö.

 

07.01.2008

 

Zdaniem kibiców, najlepszym zawodnikiem KuPS był Kalle Parviainen.

 

Czterech młodych piłkarzy zostało przeniesionych do drużyny U-20. Na razie żaden nie prezentuje jakiś niesamowitych umiejętności, ale damy im na to czas.

 

W podsumowaniu zapomniałem napomknąć o największym rozczarowaniu sezonu, którym był Alin Vigariu. Rumun miał stanowić o sile KuPS na prawej stronie pomocy, tymczasem grał słabo, bez „błysku”, często tracił piłkę w kluczowych momentach akcji. Dlatego też postanowiłem przesunąć go do rezerw i wystawić na listę transferową.

 

19.01.2008

 

Pierwszego lipca do klubu dojdzie Gruzin Paata Shengelia. Dostaniemy go „na Bosmanie”, więc w razie rozczarowania nie stracimy za wiele.

Odnośnik do komentarza

07.02.2008

 

Pięć tysięcy euro wydałem na obiecującego polskiego bramkarza, Piotra Dmuchowskiego [22, GK, Polska]. Na razie chyba wygryzie ze składu Reinikainena.

 

08.02.2008

 

Moje przeczucie się nie myliło, chociaż… może to złe słowo, bo wcale nie życzyłem Finowi źle. Ale, po prostu na następnym treningu po przeniesieniu do rezerw, chłopak mocno nadwyrężył kostkę, przez co czeka go co najmniej dwumiesięczna przerwa w grze.

 

Warto też wspomnieć o świeżo upieczonym reprezentancie Finlandii. Tego zaszczytu dostąpił Jarkko Hurme, występując przeciw USA w meczu towarzyskim. Co prawda zagrał niezbyt dobrze, ale zawsze to pierwszy krok.

 

17.02.2008

 

W ramach przygotowań do nowego sezonu oraz gry w Lidze Mistrzów, stworzyłem taktykę od zera. Na pierwszy rzut oka to zwyczajne 4-4-2, ze strzałkami do przodu dla skrzydłowych, ale cały sekret to polecenia drużynowe. W meczu z nie takim słabym Esbjergiem fB, z którym sparing załatwiliśmy sobie poprzez transfer Mattiego Hurme, taktyka spisała się fenomenalnie. Goście wystawili swój pierwszy skład i… dostali bęcki. Nasi zawodnicy nie mieli litości dla Duńczyków, rozgromili ich 6:0. O naszej przewadze niech świadczy panowanie w środku pola, w tym obrębie boiska uzyskaliśmy wręcz kosmiczną różnicę dziewięciu punktów procentowych, czego nawet nie mieliśmy w meczu z fińskimi amatorami.

 

 

Stadion Keskuskenttä, Kuopio,  145 widzów.
Mecz towarzyski, [FIN] KuPS Kuopio – [DEN] Esbjerg fB (6:0)

26. Stig Martin Aadnevik 1:0
39. Kalle Parviainen 2:0
45. Kalle Parviainen 3:0
70. Stig Martin Aadnevik 4:0
81. Joonas Siikala 5:0
88. Joonas Siikala 6:0

MoM: Jean-Michel Nlend

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...