Skocz do zawartości

Przytułek hipochondryka


Dix__

Rekomendowane odpowiedzi

Zarządzenie, o którym mowa precyzuje, iż skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w gabinecie, zakładzie rehabilitacji lub fizjoterapii w terminie 30 dni od daty wystawienia.

Magdalena Stawarska z biura prasowego NFZ potwierdza taką interpretację Zarządzenia nr 52/2008: – Nie ma bowiem określonych terminów ważności skierowań na leczenie specjalistyczne w poradni czy w szpitalu. Obowiązuje natomiast zasada, iż skierowania są ważne do momentu ich realizacji, a tracą ważność w chwili, kiedy ustała przyczyna ich wystawienia.

 

Wszędzie jest info, ze nie ma określonego terminu.

Odnośnik do komentarza

No ja - jak mówiłem - głównie google, bo w ustawie nie ma nic o ważności skierowania.

 

Zgodnie z przepisem art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z., ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych udzielane są na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Żaden jednak z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności zaś żaden z przepisów przywoływanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie określa maksymalnego okresu ważności skierowania. W konsekwencji przyjąć należy, iż skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w celu objęcia pacjenta dalszym leczeniem specjalistycznym jest ważne, dopóki istnieje przyczyna i cel jego wystawienia, tj. dopóki mówić można o względach medycznych uzasadniających udzielenie specjalistycznego świadczenia zdrowotnego. Brak jest zatem jakichkolwiek podstaw prawnych by ograniczać ważność skierowania lekarskiego do okresu 1 miesiąca, czy nawet 1 roku kalendarzowego. Za uzasadniony należy uznać również wniosek, iż skierowanie lekarskie ważne będzie nawet w tych sytuacjach, gdy lekarz je wystawiający utracił następnie prawo wykonywania zawodu lekarza bądź też status lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wiarygodnym dla oceny ważności skierowania będzie bowiem moment jego wystawienia.

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy później...
  • 1 miesiąc później...

Panowie, mam taki problem, z którym walczę już prawie od roku :/

 

W październiku 2015 zderzyłem się podczas gry w piłkę i wygięło mi niefortunnie nadgarstek. Duży ból, bez opuchlizny, ale mocne ograniczenie ruchowe przez długi czas. Po badaniach RTG, USG i rezonansie, na tym ostatnim wyszło mi "rozwłóknienie kości nadgarstka". Do tej pory lekarze próbowali to leczyć różnymi zabiegami - fonoforeza, ultradźwięki, laser, krioterapia itd. ale nie odczuwam poprawy. Lewa dłoń jest słabsza, odczuwam w niej dyskomfort i czasami powracający ból wieczorami, po wysiłku itp.

 

Dzisiaj znów wybieram się do lekarza i nie mam pojęcia co mi zaleci, bo widzę, że on sam nie ma za bardzo pomysłu na to. Spotkaliście się może z czymś takim? W jaki sposób można to leczyć?

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 4 tygodnie później...

Ja dobrze kojarzę, że drgająca brew to oznaka niedoboru magnezu? To ciekawa sprawa, bo nie miałem z tym problemu, a dwa tygodnie temu lekarka hematolog mi zaleciła suplmenetację magnezu właśnie, ze względu na pękające naczynia krwionośnej w nogach i co... po 2 tygodniach brania preparatu co jakiś czas mi drga ta brew i to nawet kilka minut :D. Zgłupiałem czy to inny powód jest?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...