Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2009


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Ścisłego krycia nigdy nie stosowałem (bądź bardzo sporadycznie), sam do tego rozwiązania nie jestem przekonany. Choć niektórzy gracze (ponoć z powodzeniem) stosowali w poprzednich wersjach gry to rozwiązanie na skrzydłowych/bocznych pomocników rywala. Ja nie stosuję, bo to moim zdaniem ogranicza potencjał ofensywny grajków i raczej szybciej się męczą. Mam na tyle mocny zespół, że to rywal powinien obawiać się mnie kminiąc jak powstrzymać moje skrzydła, które są motorem napędowym.

Odnośnik do komentarza

Dałbym pressing, odbiór ostry, gra słabszą nogą, a do krycia takiego napastnika radziłbym wysłać szybkiego, zwrotnego, z dobrym startem do piłki stopera. Obrony bym nie cofał, bo dasz mu dojść blisko bramki, no chyba że przykleisz mu plasterek (DM) o ile nie zrobi to rywalom przewagi w środku pola.

Odnośnik do komentarza

Co do stosowania ostrej gry zauważyłem pewna prawidłowość. W FM2009, gdy masz dobrych graczy (Arsenal), bez problemu można stosować ostry odbiór na każdego gracza przeciwnika i ma to dobre skutki dla gry obronnej. Natomiast w słabszym klubie (Nottm Forest) taka gra prowadzi do nadmiernej liczby żółtych i czerwonych kartek, co zresztą sugeruje asystent. Tak więc, nie zawsze te same rozwiązanie, jest skuteczne w przypadku drużyn o różniej sile.

Odnośnik do komentarza
Jaki skład wystawiacie na mnie ważne mecze np. Puchar ligi, pierwsze mecze Pucharu krajowego albo UEFA kiedy wiadomym jest że nawet drugi czy trzeci zespół sobie poradzi. Ja osobiście mam zawsze 2 a czasem nawet 3 całkowicie różne drużyny w zależności od stawki spotkania. Aktualnie gram Man City i na ligę wystawiam Team A, Puchar krajowy i Puchar ligi, wczesne fazy Europejskich pucharów Team B a mecze o pietruszkę Team C. I tu mam właśnie dylemat czy dobrze robię. Czy grac tak jak do tej pory czy lepiej wystawiać zawsze najmocniejszy skład z ewentualnymi pojedynczymi zmianami aby zgrywać taktycznie zespół. Czy granie kilkoma teamami powoduje brak zgrania drużyny?

Tak się składa, że ja też gram Man City i stosuję podobny system rotacji, choć szczerze mówiąc zawsze w grę wchodzą sytuacje losowe. A to kontuzje, a to powołania, a to kary, a to zwyczajne zmęczenie (około marca, kwietnia poważny problem w Anglii). Ponadto często mniej istotny (co nie znaczy, że nieistotny) mecz poprzedzający ważne spotkanie wykorzystuję do sprawdzenia nie tylko schematu taktycznego, ale dwóch, trzech piłkarzy, którzy nie są w podstawowej jedenastce, ale mogą okazać się przydatni w obliczu konkretnych mankamentów lub przewag przeciwnika. Ponadto, powiedzmy szczerze, nie da się podzielić drużyny na jednoznaczne trzy składy, bo przecież zawsze dochodzi kwestia formy piłkarzy... Skoro jesteśmy przy Man City, to ja miałem spory problem z Robinho, który nie mógł się zaaklimatyzować, przez co grał wyraźnie słabiej (do tego na lewym skrzydle, czyli nienaturalnej dla siebie pozycji), a Petrow, który w końcu zajął jego miejsce w podstawowej jedenastce w środkowej fazie sezonu wymiatał.

Co do zagadnienia ostrej gry, to ja jestem zwolennikiem ostrej gry na całej szerokości boiska z uwzględnieniem wszystkich piłkarzy z wyjątkiem rzeczywistych "antytalentów" w tej kwestii (jak wspomniany Robinho chociażby).

Pressing zaś stosuję rozmaicie, ale zupełnie nie zgadzam się z tezą, iż nie opłaca się stosować go na środkowych obrońców (zwłaszcza, gdy zaleca się go na DM, którzy bywają słabi technicznie - obrońcy też). Jedyny napastnik w mojej taktyce ma zalecony pressing na obrońców jako jedno z najważniejszych zadań. W ten sposób zdobyłem już sporo bramek i to nie tylko ze słabymi rywalami, choć tu jest to najbardziej zalecane. Poza tym zwróćcie uwagę, iż w mocnych klubach często obrońcy zajmują się rozgrywaniem, podczas gdy w słabych odpowiednio stosowany pressing na obrońcach zmusza ich do niecelnego wybijania piłek.

Ścisłe krycie również stosuję nieczęsto. A już szczególnie jako polecenie dla OŚ, oni mają pilnować przed pola i jeśli ktoś się błąka na 20tym metrze to jest to problem pomocników. Natomiast zdarza się, że stosuję ścisłe krycie u PŚ lub jako zalecenie indywidualne przeciwko konkretnemu rywalowi, ale raczej nie od początku meczu, lecz w razie rozwoju sytuacji. Zgadzam się, iż jest to opcja, która wpływa negatywnie na możliwości ofensywne piłkarzy, zwłaszcza w słabszych drużynach.

Odnośnik do komentarza
Proste pytanie: JAKI ODBIÓR PIŁKI USTAWIĆ ZAWODNIKOM W TEJ WERSJI FM'a?????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Delikatny odbiór - STRATA!!!

Normalny odbiór - STRATA łatwiejsza

Ostry odbiór - w tej opcji piłkę traci sie najłatwiej...

Do tego dochodzą kombinacje ze ścisłym kryciem i GPP, które na dobrą sprawę ułatwiają odbiór przeciwnikowi. Takie przynajmniej odnoszę wrażenie z "zabawy" ... Jedyny sposób na obejście... to LOADSAVE!

 

 

Ja znalazłem ustawienie, które dość dobrze się spisuje w moim Tottenhamie. (3 pozycja po 22 kolejkach). Tak mimo iż gram ofensywną piłkę obronę mam lekko cofniętą, 4 obrońcy mają ustawione Krycie 1 na 1 oraz Ścisłe Krycie takie same ustawienia ma Defensywny pomocnik który ma dodatkowo odbiór agresywny.

 

Dużo, natomiast ustawiam w poleceniach dotyczących rywali, jeżeli zespół gra jednym napastnikiem, ustawiam mu - Ścisłe Krycie zawsze, Pressing zawsze,Odbiór delikatny,Wymuś zagranie słabszą nogą.

 

 

W Tottenhamie(czy innych podpakowanych team'ach) może i to się sprawdza ale w mojej ekipie - też liga angielska div.1 Hereford Utd., nadal jest tragicznie z : odbiorem piłki, podaniami, znalezieniem się grajków na boisku, STRZAŁAMI(!)... mam problem z MASĄ(!) dziwnych sytuacji na boisku, np.bezsensownym wybijaniem pilek poza boisko, mimo ustawienia gry krótkimi podaniami grajki wystrzeliwują piłkę daleko do przodu jak przy długich podaniach, nastrzeliwaniem własnego partnera z zespołu, i tego typu bzdury, które stwarzają liczne sytuacje zagrożenia pod moją bramką... Dziwne że program nie tworzy takich błędów w stosunku do siebie... Kto wybrał podobną ekipę wie o czym piszę...

W tej chwili jestem na etapie load save, a to znaczy że niedługo także i ta wersja FM'a skończy w piwnicy w pudełku z nieprzydatnymi rzeczami!

Pozdrawiam wszystkich eFeM-maniaków ;)

 

Spojrzałem na skład Hereford Utd. i bez zbędnego gadanie... to są cieniasy... w pył by ich rozniósł dowolny klub polskiej ekstraklasy... Jeżeli masz tak słabych graczy to raczej trudno jest grać krótkimi podaniami czyli w sumie grą kombinacyjną bo ci piłkarze po prostu tego nie potrafią... dodatkowo mają niską koncentrację czyli średnio będą się stosować do twoich zaleceń bo po prostu nie są w stanie ich zrozumieć... im bardziej wymyślną taktykę będziesz stosował tym gorzej...

 

Nastrzeliwanie partnera, wybijanie piłki jak nikogo przy piłkarzu nie ma zdarza się nawet dość często w moim Newcastle... ale zauważyłem że to głupie wybijanie zdarza się najczęściej u młodych bocznych obrońców i zapewne wynika z braku doświadczenia... taki młodzik widzi szarżującego Adebayora i już mu nogi miękną mimo że jest od niego oddalony o 30 metrów... a nastrzeliwanie partnera zdarza się głównie wśród zawodników mających problem z komunikacją między sobą... jeden myśli: podam mu piłkę do nogi, drugi: pewnie poda mi na dobieg, i w ten sposób jeden z nich dostaje piłką w plecy.

 

AI rzadko popełnia takie błędy może ponieważ są lepiej zgrani... ale czasami mam wrażenie że trochę oszukuje (i czasami bardzo przegina) ale może to tylko takie odczucie.

Odnośnik do komentarza
Ja raczej na odwrót.

Jeżeli krótkie podanie to tempo wolne, żeby piłkarze mogli swobodnie konstruować atak pozycyjny.

Jak bezpośrednie podania, to tempo szybkie.

 

Z ciekawości pooglądałem sobie taktyki prezentowane przez ludzi na forum SI, i w większości, stosują oni zależność

krótkie-szybkie

bezpośrednie-wolne

Odnośnik do komentarza

Ehh. Albo ja jestem taki cienki, albo gra taktyczna w tym FM to jakaś kpina.

 

Gram sobie Manchesterem United. Po 15 kolejkach mam cudowne piąte miejsce w tabeli Premiership.

 

No i rzecz w tym, że jakiej taktyki bym nie użył to w większości meczów moja gra w ofensywie wygląda wręcz żenująco. Próbowałem już standardowych 4-4-2 Attacking, 4-4-2 Diamond Attacking czy moją własną, która w FM 2008 była wręcz genialna. Efekty pozostają takie same, 0:0 z Hull City na Old Trafford czy 0:0 z Middlesbrough też u siebie.

 

Jakieś rady? Bo pomału doprowadza mnie to do pasji. Tym bardziej, że zamierzam w niedługim czasie zagrać sobie w Conference, a skoro nie radzę sobie wielkim United to nie chcę wiedzieć co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza

Witam!

Wybralem sobie Valencie do gry...

 

No i próbuje kombinuje i wynik tego ze w sparach z młokosami jakims, sie męcze a jak doszedł mecz z Romą to lanie 3:0...

najgorsze jest to ze wszystko jest zwalone...

 

Tak ze mam prośbę do was.

Jakie punkty zaczepienia dla tego zespołu?Na co dac nacik itp...

 

Bo teraz to wszystko takie rozstrojone ;/

Odnośnik do komentarza
A ja mam ogromny problem ze skutecznością. Gram Ajaxem i często w meczu mam posiadanie nawet ponad 60%, ale co z tego skoro przeważnie oddaje tylko ok. 10 strzałów z czego może 2 są celne.(szczególnie widać to na wyjazdach) Gram 4-4-2. Ktoś miał może podobny problem? Prosiłbym o jakieś rady:/

 

Też mam z tym problem, potrafię całkowicie zdominować przeciwnika ale bramki prawie zawsze padają po dośrodkowaniu i główce z 2 metrów lub strzale z lini pola karnego, prawie nigdy 1 na 1, zamieszania podramkowego itp. Gram 4-5-1 ale i tak powinno być ich trochę więcej

Odnośnik do komentarza
Witam!

Wybralem sobie Valencie do gry...

 

No i próbuje kombinuje i wynik tego ze w sparach z młokosami jakims, sie męcze a jak doszedł mecz z Romą to lanie 3:0...

najgorsze jest to ze wszystko jest zwalone...

 

Tak ze mam prośbę do was.

Jakie punkty zaczepienia dla tego zespołu?Na co dac nacik itp...

 

Bo teraz to wszystko takie rozstrojone ;/

 

Nacisk naciskiem...nie zmieniaj taktyki co 2 mecze, staraj się grać na 2-óch napadziorów - mniej problemów ze zdobywaniem bramek (jak to ma zazwyczaj miejsce przy grze 1-ym). No i, co u mnie sprawdza się wyśmienicie, słuchaj porad asystenta w trakcie meczu (pomiń tylko tę kwestię ze zbyt wielkimi odstępami między formacjami-moim zdaniem wierutna bzdura albo błąd gry). Może spróbuj, przy grze 2-ma napastnikami, jednego ustawić jako odgrywającego (mi to pasi jak talala:-)). Dzięki temu jadę w tych wszystkich sparingach od 4-5 do zazwyczaj 0 po 10-11... w ezonie, też nie najgorzej. W p UEFA w pierwszym sezonie doszedłem Lechem, bez właściwie żadnych wzmocnień (poza Celso Borges'em), do 2 rundy, gdzie odpadłem pechowo z Romą, a w lidze bez problemów Puchar Polski i Mistrz z rozjechaną Wisłą i Legią... Tylko P. Ligi Polskiej odpuściłem i odpadłem w ćwierćfinale.

Odnośnik do komentarza

Może ktoś to przetłumaczyć?:

 

 

V3 Matts TTF Set Final (Hopefully )

 

 

 

OK after taking on board some feedback, and gathering my own thoughts on things i decided to rebuild the set from relative scratch.

 

I have decided to put my 5 tactic sets into 5 category's. So its simple for people to see what they do, and what they don't do. And whilst i have my theory's on what you should use and when, this will allow you to decide, and for you to learn for yourselves which ones of these tactics is going to work best and in what situation.

 

Attack

 

High Mentality

Med/High Creative Freedom

High Defensive Line

High Closing Down

Minimal Marking

Slow Tempo

Width

Short Passing

Low Time wasting

 

Stengths

 

Aggressive and attacking play should allow you to effectively dominate play, as much as the opposition will allow you. Attacks will be built slowly, and will generally come down the wings. If you are a favourite, then this will probably see your side playing to its potential.

 

Weakness

 

With a high defensive line slow defenders could be caught out, particularly if the cpu is playing counter attack, use target man run onto ball.

Sides that park the bus and dominate possession. Why? Because these sides typically use a deep play maker who simple passes the ball between the back four until he can play a through ball or a rushed clearance. Typically he will wait for a space to appear before launching a pass. Even with the high defensive line and closing down settings, attack can struggle against a side playing this way.

 

 

Control

 

Very High Mentality

High Creative Freedom

Very High Defensive Line

Very High Closing Down

Minimal Marking

Slowest Tempo

Widest Width

Shortest Passing

Lowest Time wasting

 

Strengths

 

A beefier attack, effective against sides that park the bus from the outset, and will have no intention of attacking the whole game or until they change formation/2nd half arrives/they go 2-0 down. Effective in the final minutes when you need everyone pushing forward.

 

Weakness

 

Counter attack, losing possession pretty much anywhere on the pitch.

 

 

Standard

 

Mid/High Mentality

Med Creative Freedom

Normal Defensive Line

Normal/High Closing Down

Defenders Man Mark - Midfield Tight Mark

Normal Tempo

Normal Width

Normal Passing

Normal Time wasting

 

Stengths

 

Offering decent protection and decent options in attack. This tactic can defend and attack in equal moderation. Counter attacks can happen but are rare. Still possible to dominate teams with this tactic when used correctly.

 

Weakness

 

IF wrongly used will see you fail to attack or defend well.

Can be owned by a play maker if the user does not take the appropriate action.

 

 

Defensive

 

Low/Mid Mentality

Low/Selective Creative Freedom

Deepish Defensive Line

Low Closing down

Man and Tight Marking (Excluding Forwards)

Quick Tempo

Narrow Width

Normal/Direct Passing

High Tme wasting

 

Stengths

 

When used correctly is deadly, so effective when the you are the underdog. Draw them onto you, and only close down when the perfect opportunity arrives. Beautiful to watch. Tight defensively. Soaks up pressure.

 

Weakness

 

You invite pressure, so there will be times when counter attack does not work. Because of the invited pressure, you need to accept that the opposition will have chances, but if you let their play maker play, you will pay for it. Because the midfield tight mark already, just close down, tackle hard and show onto weaker foot for the play maker.

 

 

Shut Up Shop

 

Low Mentality

Low Creative Freedom

Deep Defensive Line

Lowest Closing down

Man and Tight Marking

Slowest Tempo

Narrow Width

Direct Passing

Highest Tme wasting

 

Stengths

 

Take some of that you stupid gay unrealistic piece of crap cpu ai i win button. Can lead to counter attack and seal the game goals. Seconds can turn into minutes as clock ticks down.

 

Weakness

 

Inviting pressure, saying to the cpu, we are not interested in attacking, we are happy to defend out right. Sometimes, the cpu gets lucky and scores.

 

 

FAQ's

 

I am playing Attack/Any other tactic and the cpu is having all the possession.

 

More than likely they are using a play maker or you are using a tactic that is too aggressive for the quality of opponent you are facing, remember match odds go up and down based on a current sides form. To effectively deal with a play maker you must first accept that some play makers are players that you just cannot keep out of a game, if they have technique good first touch etc then they will find a way to keep playing. However, you can stem their output somewhat by using opposition instructions to close them down, tackle hard and show onto weaker foot. If using the attack or control tactics you may also wish to tight mark.

 

 

I am not sure what to pick and when?

 

Use this as a rough guide, once you become familiar use you own knowledge to decide what to use and when, i don't know how good your decision of team talks and player abilities are.

 

Playing against a side 3 or 4 leagues below you Control

Clear Favourites Attack

Very Close Odds Standard

Underdog Defensive

Extreme Underdog Shut Up Shop

 

 

I have played a few games but its not working

 

 

You have to give it time to gel. Do you have players still blending into the squad? I would say a bare minimum of 15-20 games for a tactics to gel, even more with certain unsettled sides like Spurs.

 

 

Which type of forward goes where?

 

 

Creative and strong left striker, fast and finisher right striker.

 

 

I am using Standard/Defensive but the opposition just seem to be playing through/around me?

 

 

Use your initiative, pause the game, look at the oppositions player stats? Are they using a midfield play maker, does he has 50 passes attempted, 45 complete, 8 key passes? That is why, take action.

 

You chose the wrong team talk, you chose the wrong tactic. Try using Attack to close down more over the pitch (not advisable if the opposition is superior.

 

 

My Strikers are not scoring enough goals?

 

Either you strikers are not good enough, or you are not motivating/training them properly. I have two Strikers who are rated as Good championship players in the top 10 goal scorers for the championship using this set.

 

 

My question is not answered here

 

 

Post here or pm me.

 

 

Download Links

 

http://rapidshare.com/files/16826848...inal_Build.rar

 

More links provided upon request (this is so i can monitor how much this set is downloaded as i have a rapidshare premium account, and dont worry you won't have to wait to download these

 

 

 

Previous Version Links

 

V1

http://rapidshare.com/files/164362968/MattsTacs.rar

 

V2

http://rapidshare.com/files/166951515/Matts_Tacs_V2.rar

Odnośnik do komentarza

Giggsy witam.Moze problem tkwi w tym ze za czesto zmieniasz taktyke,wywnioskowalem to z twojego tekstu.Moze zdecyduj sie na jedna i pograj taka taksa dluzej, i odpowiednio ja dopracuj podania,szybkosc,swoboda taktyczna,itd.Przeciez tacy zawodnicy jak Roney,C.Ronaldo,czy Berbatow potrafia wygrywac mecze w pojedynke.

Odnośnik do komentarza
Przeciez tacy zawodnicy jak Roney,C.Ronaldo,czy Berbatow

Żaden Roney, Berbatow (;D) czy Ronaldo w FM'ie raczej nie wygrają w pojedynkę całych meczy. Naprawdę rzadko ogląda się akcje będące wynikiem przebłysku geniuszu, na dodatek nie muszą się kończyć bramką. W tym FM'ie zdecydowanie lepsze jest posiadanie średniego składu, niż słabego z jedną gwiazdą, na którą się gra.

Odnośnik do komentarza

No właśnie każdą taksą grałem po kilka meczów z rzędu, 7 czy 8. W każdym meczu wszystkie były równie żenujące.

 

Próbowałem już wszystkiego. Wysuniętych obrońców, hiperofensywy, maksymalnej szerokości gry, długich podań, któtkich podań. NIC. Ciągle mam kilka sytuacji na mecz, a moi napastnicy grają sobie w rugby.

 

Ale udało mi się dziś wygrać 3:0 z Preston North End w FA Cup, także jest progres w skuteczności. :keke:

Odnośnik do komentarza

To i ja się pochwalę swoją taktyką. Od razu info: jeśli ktoś chce taksę zapuścić na urlop i sprawdzić wyniki to nie ma sensu. Grając samemu (Lechem) uzyskałem wyniki m.in:

 

Z Jagiellonią 6:1

z Odrą W. 5:0

Puchar UEFA 1 runda z B36 5:0, drugi mecz 9:0,

Z FK Moskwa 2 runda (urlopem) 2:4 przegrałem, rewanż zagrałem sam, 4:0 i awans

 

Oczywiście dam informację jak taktyka ma się po sezonie, ale w ogólnym rozrachunku wszystko co gram sam wygrywam

 

Taktyka wygląda tak a polecenia tak.

 

Do Lecha nie robiłem żadnych transferów...

Przed meczem zawsze (u siebie i na wyjeździe) mówię zawodnikom, że "mają sznase wygrać", a w przerwie (zawsze prowadzę...) "podekscytowany".

 

Nie stosuję też poleceń indywidualnych (sic!) tylko te drużynowe... Tak naprawdę wystawiając 3 napastników w FM-ie 2009 trzeba się postarać, żeby przegrać. Zaczyna mnie to martwić, bo gra się zrobi nudna... :(

Odnośnik do komentarza

No co do tego przegrywania to masz racje,ja własnie rozpoczynam 2 sezon i w lidze nikt mnie nie pokonał a rozegrałem juz 32 mecze(gram Lechem)I w pierwszym sezonie też nie kombinowałem nic ze składem (nikogo nie kupiłem;) A co do wspomnianej przez ciebie nudy to poczekaj na kolejne rundy PU tam napewno ktoś cie pokona.

Odnośnik do komentarza
No właśnie każdą taksą grałem po kilka meczów z rzędu, 7 czy 8. W każdym meczu wszystkie były równie żenujące.

 

NIE MA idealnej taktyki. Kiedys byc moze byly (na FM07), ale od tego czasu silnik meczowy zostal gruntownie przebudowany.

W FM08 niektorzy twierdzili, ze maja 'super takse', ale to sciema - dobrali taktyke odpowiednio do swojego zespolu, ale jak ktos gral inna druzyna, to mimo kontroli meczu i znacznej przewagi pod wzgledem strzalow remisowal lub przegrywal.

 

W FM09 trzeba sie wysilic, przeczytac instrukcje, kilka poradnikow i dopiero wtedy stworzyc swoja wlasna taktyke, dostosowana do wlasnego zespolu.

 

Polecam przeczytac taki poradnik pod tytulem Tactical Theorems and Frameworks '09. Z tego co pamietam mozna to sciagnac ze strony SI. 50 stron opisow taktyk, razem z analizami taktyk stosowanych przez Lippiego, Mourinho, Beniteza czy Keegana.

Chcialbym zaznaczyc, ze nie jest to kolejny poradnik napisany przez jakiegos frajera, ale ludzi, ktorzy mieli wglad w to jak silnik meczowy byl budowany i wiedza jak kazdy 'trybik' dziala.

 

 

Nie stosuję też poleceń indywidualnych (sic!) tylko te drużynowe...

 

Nie kwestionuje skutecznosci taktyki, ale jaki jest sens grania w ten sposob? To tak jakby grac w Fallout 3 omijajac wszystkich przeciwnikow. Da sie, ale gdzie tutaj frajda?:P

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...