Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2009


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

hmm. Nie mam żadnych problemów z napastnikami, gram Man City w pierwszym sezonie najwięcej strzelonych w lidze, lecz równie dużo straconych (4 miejsce 73 strzelone na 48 straconych przy czym np. Arsenal który zajął 1 miejsce ma 73 strzelone na 26 straconych).

 

I tu moja prośba jak ustawic obronę, dac calej 4 defensywne nastawienie ? czy tylko środkowym ? ścisłe krycie zaznaczyc czy też może nie ? Macie już może jakiś "patent" ?

Odnośnik do komentarza
A ja mam inne pytanie. Co robicie w końcówkach, gdy przegrywacie 1 bramką. Stosujecie 4-2-4, czy tylko zmieniecia mentalalność na bardziej ofensywną? Ja do dej pory preferowowałem tylko to drugie. Ale chetnie bym poznał wasze opinie.

Idę w jeszcze inną mańkę, na pocycje defensywniejsze wystawiam ofensywniejszych graczy (jeżeli są zmiany), bądź też za obrońcę (tylko obrońcę) daje kogoś w atak bądź AMC. IMHO głupim ruchem jest zmianianie MC (np jak sie gra 442) na napastnika, gdyż tracimy możliwość kreowania akcji. Wolą tak grać niż grać z pominięcniem 2 linii.

 

Jak grać z pominięciem 2 linii, na pewno wydłużyć podania obrońcom, dorzucić kogoś na środek ataku co by piłki głową zbijał, dobrym ruchem jest danie mu roli odgrywającego i podania do odgrywającego na główkę. Nie testowałem tego zbytnio, gdyż preferuje to 1 rozwiązanie.

 

Dodatkowo przy 1 rozwiązaniu staram się grać szerzej i szybciej, dośrodkowania obrońców z daleka, pomocników też.

 

I tu moja prośba jak ustawic obronę, dac calej 4 defensywne nastawienie ? czy tylko środkowym ? ścisłe krycie zaznaczyc czy też może nie ? Macie już może jakiś "patent" ?

Wg rozkmin w akademi taktycznej, scisle krcie 'nie' dla obroncow, tak dla pomocnikow. Ja gram z nastawienie 4-6 dla srodka, 6-8 dla bocznych. Podobnie z pressingiem, działa calkiem.

Odnośnik do komentarza
Idę w jeszcze inną mańkę, na pocycje defensywniejsze wystawiam ofensywniejszych graczy (jeżeli są zmiany), bądź też za obrońcę (tylko obrońcę) daje kogoś w atak bądź AMC. IMHO głupim ruchem jest zmianianie MC (np jak sie gra 442) na napastnika, gdyż tracimy możliwość kreowania akcji. Wolą tak grać niż grać z pominięcniem 2 linii.

 

Jak grać z pominięciem 2 linii, na pewno wydłużyć podania obrońcom, dorzucić kogoś na środek ataku co by piłki głową zbijał, dobrym ruchem jest danie mu roli odgrywającego i podania do odgrywającego na główkę. Nie testowałem tego zbytnio, gdyż preferuje to 1 rozwiązanie.

 

Musze przyznać, że to pierwsze jest dość oryginalne. Nigdy nie próbowałem zwiąkszać siły ataku kosztem mniejszej liczby obrońców. Zwykle grając 4-4-2 zmieniam tylko ustawienie na 4-2-2-2 gdzie boczni pomocnicy przesywają isę na pozycje skrzydłowych. Obrońcom natomiast zmieniam jedynie nastawienie na bardziej ofensywne, a bocznym, właczam na często rajdy. Zwiększam pressing, twardsza obrona, nastawianie ofensywne (nigdy nie daje go na maxa, bo to zawsze kończy się dla mnie źle), podkręcam tempo i minimalizuje gra na czas.

Muszę nad tym popracować, bo nie daję to w 2009 takich efektów jakbym chciał.

 

Co do drugiego watku. No właśnie szukam jakiegos ciekawego ustawienia 4-2-4, gdzie mógłbym sprobować mimo wszystko grać z pominięciem pomocników. Przynajmniej przez krótki okres, gdy przeciwnik włacza gra na czas i zdecydowanie ogranicza swoje nastawienie na defensywne. Ryzyko kontrataku jest zawsze spore, ale co to za różnica czy przegram jedna, czy dwoma bramkami.

 

P.S.

Ostatnio próbuje ustawień z jednym napastnikiem i mój asystent w każdym meczu pisze mi coś takiego:

http://www.bankfotek.pl/view/157126

A oba mecze które grałem tym, ustawieniem wygrałem po 3:0

Odnośnik do komentarza

ja u widze że sami profesorowie są xD nie pogada hehe

ja aktualnie gram aktualnie gks jastrzębie i 5 spotkań przed końcem jestem 1 w 1 lidze :D

Taktykę postawiłem na środek - 4-2-1-2-1 xD no i jak narazie nie narzekam tylko dwie porazki po 29 meczach, nie strzelam za duzo ale nie trace, tylko mnie denerwuje ze przeciwnik raczej wiecej utrzymuje sie przy piłce, macie pomysł jak to zmienić ?1 może zmienić tempo gry ?!

 

edit.

mam jeszcze jedno pytanie: dotyczące stałych fragmentów gry. strzelacie dużo goli z rożnych?! bo mi to jakoś nie wychodzi heh

Odnośnik do komentarza
Nie ma co to jest napewno najtrudniejsza wersja gry z jaka mieliśmy doczynienia ;P Może kolejny patch coś zmieni bo dużo osób ma problem z grą . Ja dostaje cały czas w plecy . Strzelam bramke na 1:0 , a potem przeciwnik ładuje mi ni stąd ni z owąt 3 gole . I tak jest co mecz .

To tylko i wyłącznie Twój błąd. Poszperaj w ustawieniach taktyki, po strzelonej bramce zmieniaj ustawienia zespołowe, indywidualne - powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza

Szczerze to próbowałem grac kilkoma zespołami : Roma, Villarreal, Portsmouth, Tottenham . Ustawialem im treningi według poradnika (we wcześniejszych wersjach nie sięgałem po niego) Taktyke taką jak w 2008 (nic nie szło) z poradnika (to samo) nie wiem jak mam układać zespół do meczu juz nie mam pomysłu .

Odnośnik do komentarza

Panowie, może mało się znam na taktyce ale jak dla mnie najlepsza jest standardowa 4-3-3 Attacking!

Bardzo polecam! U mnie w Tottenhamie sprawdza się masakrycznie!

Wygrałem dwukrotnie z Arsenalem 2-0, 2-1.

Zajmuje obecnie 3 miejsce i mam szanse wywalczyć tytuł :)

Także wg mnie spróbujcie 4-3-3 Attacking.

 

:piwo:

Odnośnik do komentarza
Szczerze to próbowałem grac kilkoma zespołami : Roma, Villarreal, Portsmouth, Tottenham . Ustawialem im treningi według poradnika (we wcześniejszych wersjach nie sięgałem po niego) Taktyke taką jak w 2008 (nic nie szło) z poradnika (to samo) nie wiem jak mam układać zespół do meczu juz nie mam pomysłu .

cierpliwości - łatwo napisać nie xD ja tak samo nie mam cierpliwości i jak mi nie idzie z 5 meczy porażki to zaraz "wyjdź z gry" hehe xD teraz sie przełamałem , poczekałem na początku dół.... ale po mału humor mi wraca hehe.

może sprobuj słabszym klubem :)

Odnośnik do komentarza
Szczerze to próbowałem grac kilkoma zespołami : Roma, Villarreal, Portsmouth, Tottenham . Ustawialem im treningi według poradnika (we wcześniejszych wersjach nie sięgałem po niego) Taktyke taką jak w 2008 (nic nie szło) z poradnika (to samo) nie wiem jak mam układać zespół do meczu juz nie mam pomysłu .

 

1)Najpierw zobacz jakimi zawodnikami dysponujesz.

2)Początkowo musisz dostosować taktykę do zawodników jakich masz.

3)Ogólnie moge polecić 4-4-2, 4-1-2-2-1 i 4-3-2-1.

4)Na poczatku próbuj ustawień domyślnych, które stopniowo zmieniej.

5)W FM2009 lepiej sprawują sie taktyki ofensywne.

6)NIe poddawaj się, ja cały czas coś zmieniam, kombinuje (w tym największa frajda).

7)Warto poczytać ten temat: http://community.sigames.com/showthread.php?t=57400 (musisz znać angielski i być zarejestrowany na tym forum).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Panowie, może mało się znam na taktyce ale jak dla mnie najlepsza jest standardowa 4-3-3 Attacking!

Bardzo polecam! U mnie w Tottenhamie sprawdza się masakrycznie!

Wygrałem dwukrotnie z Arsenalem 2-0, 2-1.

Zajmuje obecnie 3 miejsce i mam szanse wywalczyć tytuł :)

Także wg mnie spróbujcie 4-3-3 Attacking.

 

:piwo:

trafiłeś taktyką w klub... można powiedzieć ze dla każdej drożyny pasuje inna taktyka. np jak komuś idzie 4-4-2 , to nie jest gwarantowane że u Ciebie sie sprawdzi, może nie będą takie złe wyniki ale tez nie super....

Odnośnik do komentarza
trafiłeś taktyką w klub... można powiedzieć ze dla każdej drożyny pasuje inna taktyka. np jak komuś idzie 4-4-2 , to nie jest gwarantowane że u Ciebie sie sprawdzi, może nie będą takie złe wyniki ale tez nie super....

 

Dokładnie. Ja, podobnie jak kolega wcześniej, również gram sobie Tottenhamem, używając własnego, zbudowanego od podstaw 4-3-3 (za parę sezonów może opublikuję z dokładniejszym opisem ;)) i wyniki póki co są zadowalające. Oczywiście nie obyło się bez wzmocnień - do pierwszej 11 kupiłem Pandeva (idealnie się sprawdza póki co), Dede (też nie narzekam) i Srnę (jeden z lepszych piłkarzy w drużynie).

 

Generalnie rzecz biorąc moja taktyka opiera się na mocno ofensywnej grze ze względnie bezpiecznymi tyłami. Mam szybkich obrońców, a więc linia defensywy jest wysunięta i gram na spalone, nawet z mocnymi zespołami (Liverpool, z pro-uber biegaczem Torresem pojechałem 4-1, jednak właśnie przed chwilą Chelsea wygrała ze mną 2:0, i to na White Hart). Z początku były problemy z luką przed własnym polem karnym, gdyż nie ma u mnie DMC, jednak problem ten po części udało mi się rozwiązać przez polecenie 'ścisłego krycia' u MC (zespół ma strefowe), co nie zmienia faktu, że sprawa ta wciąż wymaga szlifu. Skrzydłowi nie grają jakoś daleko z przodu, ale i tak b. często ciągną akcje ofensywne. Środkowy napastnik jest najbardziej wysunięty, powinien nieźle grać głową i być dość szybki (Pavlyuchenko), boczni mają włączoną zamianę pozycji (Pandev i Bent). Póki co najlepiej z całej trójki spisuje się Pandev (strzela bramki w prawie każdym meczu), Pavlyuchenko również dobrze sobie radzi, nieco gorzej jest z Bentem, jest za słaby technicznie i za mało uniwersalny, zaś dos Santos to wciąż melodia przyszłości. Mimo wszystko jednak jak narazie jestem w miarę zadowolony (nie mam czasu dużo grać, ale po 7 kolejkach jestem 4, przy czym drugie Man City ma tyle samo punktów. Mój bilans to 5-0-2).

 

Jak już mówiłem, za parę sezonów, po doszlifowaniu, wrzucę tu tę taktykę. Póki gramy dalej ;).

 

P.S. Ku mojej radości jak narazie nie dają mi się we znaki poważne bugi... Co nie zmienia faktu, że udało mi się już zaliczyć 4-6 z Boro' w Pucharze Ligi i porażkę z Villą po golu na minutę po upłynięciu doliczonego czasu gry... ;)

Odnośnik do komentarza

matekk a wiec sprobuje Ci pomoc ;]

 

przede wszystkim - musisz sobie wyobrazic wlasna wizje grania swojego zespolu. ustawic taktyke, osobiscie polecam 4-4-2 np. z jednym pomocnikiem w srodku a drugim defensywnym, lub ten pierwszy typowo ofensywny. dwoch skrzydlowych tez moze byc.

 

zalezy to tez oczywiscie od klubu, jaki prowadzisz. ja prowadze bolton w angielskiej, z kasa jest u mnie srednio, ale zalozylem sobie taktyke, ze glowa zespolu bedzie u mnie srodek pomocy, skrzydlowi nie beda tylko biegac szybko i dorzucac ale raczej dryblowac i probowac wchodzic w pole karne. musisz ustawic konkretne ustawienia, dac wysoki poziom swobody taktycznej dla rozgrywajacego i troche dla skrzydlowych. napastnikow musisz tez miec dobrych, co beda dobrze grali bez pilki, i byli oczywiscie dobrymi biegaczami, technicznymi i skutecznymi ;] ustawiasz wtedy dla zespolu glownie gre krotkimi podaniami, mocno nie rozciagasz gry itd. jest jeszcze sporo czynnikow na ten temat, ale to moze potem jak bedziesz chcial. aa i zapomnialem, tutaj w ustawieniach ustawiasz gre oczywiscie pod rozgrywajacego. w skladzie tez zalozylem sobie, ze bede mial na kazda pozycje dwoch zawodnikow w miare rownorzednych, duzo szukalem na listach transferowych i troche starszych zawodnikow, ktorzy beda doswiadczeni i niezbyt drodzy ;] trzeba posiedziec ale przeciez o to w tym chodzi :) bo jak sie nie ma budzetu, to sie wsystkiego nie ma :P

 

w fm07 rozpracowalem tez taktyke na odgrywajacego - np. w valencii na zmiane byli to zigic czy morientes - ktos kto dobrze gral glowa itd ;] no ale wiadomo, ze nie tylko oni dobrzy w tym fmie istnieja. no i wtedy obroncy boczni bardzo ofensywnie usposobieni, dobrze wrzucajacy itd, tak samo skrzydlowi, duzo biegania przy linii i wrzutek oczywiscie na odgrywajacych, ktorzy strzelaja albo odgrywaja. drugi napastnik np. w valencii to byl villa czyli wiadomo bardzo skuteczny dlatego dobrze bylo na niego odgrywac ;] [taktyka 4-4-2 oczywiscie, zapomnialem dodac]. no i tutaj tez musisz sie pobawic w ustawieniach kazdego zawodnika no i oczywiscie musisz miec dobrych zmiennikow na kazda pozycje co najmniej dwoch ;) ja u siebie w klubie mam na kazda pozycje dwoch zawodnikow i do tego jest w tym fm-ie super opcja, ze rezerowowi moga grac w rezerwach - no i organizuje mecze w rezerwach w terminach ktore mi odpowiadaja np. 2 x w miesiacu i ci co malo graja to sie ogrywaja ze jak bedize trzeba to beda mogli wejsc i pograc ;]

 

ogolnie trzeba przyznac, ze to wydanie fma ma naprawde duzo wspolnego z realistyczna gra - napastnicy nie maja tak duzo pilek i nie sa tak skuteczni, wyniki nie sa tak wysokie, motywacja ma tutaj duze znaczenie ;]

 

jakby jakies pytania, to prosze chetnie odpowiem. moze ktos ma jakies uwagi dla mnie? tez chetnie skorzystam, tak jak wspomnialem stosuje ta taktyke oparta na kreatywnosci w pomocy ;] w boltonie duzych wzmocnien poczynic nie moglem ze wzgledu na budzet, ale zawsze troche ;] np. dobry transfer - kupilem denilsona [tak tak, tego starego dobrego z brazylii]. chlopak ma 30 lat a na lewej wozi jak malo kto - i to naprawde inteligentnie a nie ze do konca i wrzuta - jak sie uda to fajnie a jak nie to sprobuje jeszcze 15 razy kiedys wyjdzie ;] facet wchodzi w pole karne z glowa i wie co robic ;) polecam transfer za 1.5 mln funciakow na pewno sie skusi ;)

 

albo ... kupilem tez zurawskiego, bo chcialem taniego napastnika a juz nie wiedzialem kogo, a ja tak lubie polakow ... szczerze nie polecam go w ta gre :D:D %-)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...