Skocz do zawartości

[FM 2008] Zgubne skutki


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Portugalskie media tradycyjnie przygotowały zwięzłe podsumowanie kończącego się sezonu. Było ono dla mnie niezwykle miłe, gdyż Lagoa uznana została za największą pozytywną niespodziankę rozgrywek Serie D.

 

Na Mistrzostwach Europy pierwsze rozstrzygnięcia zapadły w grupie B. Szwecja wymęczyła 1:0 ze Szwajcarami dzięki debiutanckiemu trafieniu naturalizowanego Erytrejczyka Goitoma, a Hiszpania tylko zremisowała 2:2 z Francją (Reyes 2 — Squillaci, Trezeguet) i zgodnie z wieloletnią tradycją odpadła z turnieju.

 

W grupie A Niemcy rozjechali Austriaków 3:0 (Klose, Podolski, Kießling), stając się jednymi z faworytów do końcowego triumfu. Zupełnie nieoczekiwanie obok nich awans wywalczyła Polska, która zdołała pokonać Rumunię 1:0, oczywiście po golu niezawodnego Jelenia, dla którego był to już jedenasty gol w reprezentacji w tym sezonie.

 

W grupie C Włosi podłożyli się Holendrom, przegrywając z nimi gładko 1:3 (Rocchi van Nistelrooy, Kuyt 2), przez co wygrana Turków 2:1 z Chorwatami (Altintop, Aurélio Olić) na nic im się nie zdała. Jeszcze większy przekręt miał miejsce w grupie D, gdzie świetni do tej pory Anglicy gładko przegrali 0:2 z Czechami, dla których gole strzelali Baroš i Sivok. Nasi południowi sąsiedzi awansowali kosztem Portugalii, która jednakże sama była sobie winna — w powtórce meczu finałowego sprzed czterech lat znów lepsi okazali się Grecy, zwyciężając 2:1 (Katsouranis, Karagounis Hugo Almeida).

Odnośnik do komentarza

Nasza drużyna U-19 została zaproszona do rozgrywek ligowych na kolejny sezon, co oczywiście przyjąłem z wielką radością. Kibice za najlepszego zawodnika Lagoi uznali Sadjó, z czym również wypadało mi się zgodzić. Przy wyborze jedenastki sezonu natomiast musiałem kilkakrotnie powstrzymywać cisnące się na usta komentarze, gdyż wyglądała ona tak: M.Botelho Dário, Tero, Júlio, Nilson — M., Travassos, Mano, Mauro — P.Tavares, Sadjó. Co najmniej trzech z tych zawodników wymieniłbym bez zmrużenia oka, ale nie zamierzałem się czepiać.

 

W dyskusji z zarządem uznaliśmy, że jest jeszcze za wcześnie, by stawiać sobie ambitniejsze cele. Najbliższy sezon miał być sezonem konsolidacji i budowy drużyny, która mogłaby za rok powalczyć o miejsce w czołowej szóstce. W okresie przygotowawczym zaklepałem sześć sparingów z lokalnymi drużynami amatorskimi, które miały pomóc mi w przygotowaniu zespołu do ligi. Przywitałem też czterech młodych piłkarzy, którzy dołączyli do drużyny U-19; byli to Ricardo Teixeira (16, AML; Portugalia), Ivan Miguel (16, D/WBL; Portugalia), Sérgio Sancho (16, D/WBR; Portugalia) oraz Luís Rocha (16, GK; Portugalia), którego mój asystent uznał za jeden z największych talentów Lagoi na przestrzeni ostatnich lat.

 

Poznaliśmy też szóstkę nowych zespołów, z jakimi mieliśmy rywalizować w Serie D. Z Serie B przesunięta została słabiutka Vila Meã, natomiast piątkę beniaminków stanowiły Lusitano de Évora, Merelinense, nasi znajomi z Pucharu Portugalii Paredes, Tondela oraz Barreirense, które zdaniem bukmacherów miało zająć drugie miejsce na koniec sezonu. Nam wszyscy jednogłośnie przydzielili rolę czerwonej latarni ligi i najpewniejszego kandydata do spadku.

Odnośnik do komentarza

Nowe kontrakty z klubem podpisali Estrela i Figueiras; naszemu młodemu bramkarzowi zaproponowałem jedynie roczną umowę, podczas gdy dla prawego pomocnika przedłużyłem pobyt w Lagoi do 2010 roku.

 

Mistrzostwa Europy powoli wchodziły w decydującą fazę. Po nudnym jak flaki bezbramkowym remisie pierwszym półfinalistą zostali Niemcy, a to za sprawą pudła Henry'ego w decydującym rzucie karnym. Karne były też potrzebne Holendrom do wyeliminowania Czechów, ale tu przynajmniej kibice obejrzeli aż cztery bramki — najpierw Sivok i Rosicky dali Czechom prowadzenie 2:0, a potem van der Vaart i de Guzman doprowadzili do remisu. Włosi za sprawą gola Brocchiego wygrali 1:0 z faworyzowanymi Anglikami, a w ostatnim ćwierćfinale Polska zebrała tęgie baty od Szwedów, przegrywając aż 0:3 po golach Ibrahimovicia, Edmana i Källströma.

 

Półfinały niespodzianek nie przyniosły. Niemcy zremisowali 1:1 z Włochami w meczu, w którym już w 2. minucie gola zdobył Gattuso, a wyrównał Ballack, znowu w 90. minucie, po czym lepiej wykonywali rzuty karne. W finale mieli zmierzyć się z Holendrami, którzy wygrali ze Szwecją 1:0 dzięki bramce van Nistelrooy'a. W tej sytuacji losy tytułu były dla wszystkich oczywiste — w meczu finałowym Holendrzy długo prowadzili po golu Kuyta, ale w 88. minucie wyrównującego gola zdobył oczywiście Ballack, zaś rzuty karne Niemcy wykonywali o wiele lepiej i to oni zostali mistrzami Europy.

Odnośnik do komentarza

Na zakończenie czerwca prezes Costa nieoczekiwanie zaproponował mi podpisanie nowego, dwuletniego kontraktu z klubem, uwzględniającego 75€ podwyżki tygodniowo. Oczywiście zgodziłem się na tę ofertę, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją prezesa.

 

Sezon 2007/2008 w liczbach

 

Ligi

 

Anglia:

Czołówka Premiership: 1. Liverpool, 2. Chelsea, 3. Arsenal

Spadek z Premiership: 18. Derby, 19. Wigan, 20. Fulham

Awans do Premiership: 1. Burnley, 2. Cardiff, 3. Charlton

Puchar Anglii: Arsenal (1:0 z Liverpoolem)

Najlepszy piłkarz: Michael Owen (29, ST; Anglia: 90/45) — 7.63 (Newcastle)

Król strzelców: Dean Ashton (25, ST; Anglia U-21: 9/2) — 22 (West Ham)

 

Francja:

Czołówka Ligue 1: 1. PSG, 2. Lyon, 3. Marseille

Spadek z Ligue 1: 18. St.Etienne, 19. Metz, 20. Strasbourg

Awans do Ligue 1: 1. Nantes, 2. Sedan, 3. Troyes

Puchar Francji: Bordeaux (1:0 z Monaco)

Najlepszy piłkarz: Fred (24, ST; Brazylia: 10/4) — 7.59 (Lyon)

Król strzelców: Djibril Cissé (26, ST; Francja: 37/11) — 24 (Marseille)

 

Hiszpania:

Czołówka PD: 1. R. Madryt, 2. Sevilla, 3. Valencia

Spadek z PD: 18. Valladolid, 19. Racing, 20. Murcia

Awans do PD: 1. Cádiz, 2. Albacete, 3. Gimnàstic

Puchar Hiszpanii: Valencia (1:0d z At. Madryt)

Najlepszy piłkarz: Ruud van Nistelrooy (31, ST; Holandia: 62/34) — 7.66 (R. Madryt)

Król strzelców: Javier Portillo (26, ST; Hiszpania) — 22 (Osasuna)

 

Niemcy:

Czołówka 1. Bundesligi: 1. Bayern, 2. Werder Brema, 3. Dortmund

Spadek z 1. Bundesligi: 16. Bochum, 17. Cottbus, 18. Duisburg

Awans do 1. Bundesligi: 1. Köln, 2. Mainz, 3. Gladbach

Puchar Niemiec: Schalke (2:1 z Leverkusen)

Najlepszy piłkarz: Stefan Kießling (24, ST; Niemcy U-21: 11/3) — 7.53 (Werder Brema)

Król strzelców: Marko Pantelić (29, ST; Serbia: 17/4) — 20 (Hertha BSC)

 

Polska:

Czołówka OE: 1. Zagłębie Lubin, 2. Wisła, 3. Lech

Spadek z OE: 12. Zagłębie Sosnowiec, 16. ŁKS Łódź

Awans do OE: 1. Polonia Warszawa, 2. Śląsk

Puchar Polski: Legia (2:1d z Lechem)

Najlepszy piłkarz: Piotr Włodarczyk (31, ST; Polska: 4/2) — 7.37 (Zagłębie Lubin)

Król strzelców: Arkadiusz Aleksander (28; ST; Polska) — 15 (Odra Wodzisław)

 

Portugalia:

Czołówka SuperLigi: 1. Porto, 2. Benfica, 3. Sporting CP

Spadek z SuperLigi: 15. E. Amadora, 16. Belenenses

Awans do SuperLigi: 1. Rio Ave, 2. Estoril

Puchar Portugalii: Porto (3:0 z Feirense)

Najlepszy piłkarz: Kléber (28, D/WBL; Brazylia: 9/0) — 7.38

Król strzelców: Ariza Makukula (27, ST; Portugalia U-21: 14/3) — 14 (Marítimo)

 

Rosja:

Czołówka Premier Ligi: 1. CSKA Moskwa, 2. Rubin, 3. Amkar

Spadek z Premier Ligi: 15. Kubań, 16. Tom

Awans do Premier Ligi: 1. Torpedo Moskwa, 2. Szynnik

Puchar Rosji: Lokomotiw Moskwa (3:0 z CSKA Moskwa)

Najlepszy piłkarz: Siergiej Wołkow (27, AM/FC; Rosja) — 7.25 (Amkar)

Król strzelców: Vagner Love (23, FC; Brazylia: 15/3) — 17/29 (CSKA Moskwa)

Włochy:

Czołówka Serie A: 1. Inter, 2. Juventus, 3. AC Milan

Spadek z Serie A: 18. Cagliari, 19. Atalanta, 20. Genoa

Awans do Serie A: 1. Brescia, 2. Bologna, 3. Chievo

Puchar Włoch: Fiorentina (0:0k z Romą)

Najlepszy piłkarz: Reginaldo (24, AMRC/FC; Brazylia) — 7.45 (Parma)

Król strzelców: David Trezeguet (30, ST; Francja: 74/39) — 22 (Juventus)

 

Rozgrywki międzynarodowe

 

Liga Mistrzów: Chelsea (2:2k z Man Utd)

Puchar UEFA: Fenerbahçe (1:0 z Fiorentiną)

Puchar Narodów Afryki 2008: Kamerun (1:0 z WKS)

Mistrzostwa Europy 2008: Niemcy (1:1k z Holandią)

Puchar Narodów Oceanii 2008: Nowa Zelandia (4:0, 1:2 z Wyspami Salomona)

 

Nagrody indywidualne

 

Piłkarz roku wg FIFA: Zlatan Ibrahimović (26, FC; Szwecja: 50/23) — Inter

Zawodnik roku wg FIFA: Zlatan Ibrahimović (26, FC; Szwecja: 50/23) — Inter

Odnośnik do komentarza

Czerwiec 2008

 

Bilans (Lagoa): —

II° Divisão Serie D: —

Taça de Portugal: —

Bilans (Tajwan): —

Eliminacje MŚ 2008: 1. runda (2:6, 0:7 z Uzbekistanem)

Finanse: +65.110€ (w ostatnim miesiącu -13.360€)

Budżet transferowy: 0€ (35% z transferów)

Budżet płac: 3.660€ (wykorzystane 2.740€)

Nagrody: —

 

Transfery (Polacy):

 

1. Grzegorz Fonfara (25, D/MR; Polska U-21: 5/0) z Bełchatowa do Lecha za 550.000€

2. Mariusz Marczak (25, MRLC; Polska) z Jagiellonii do Ruchu Chorzów za 375.000€

3. Marcin Kokoszka (24, D/WBRL; Polska U-21: 3/1) z Odry Wodzisław do Ruchu Chorzów za 375.000€

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Curtis Davies (23, DC; Anglia U-21: 3/0) z West Brom do Aston Villi za 14.500.000€

2. Landon Donovan (26, AM/FC; USA: 102/39) z Los Angeles do PSV za 7.000.000€

3. Klemen Lavrić (27, ST; Słowenia: 17/3) z Duisburga do Vitesse za 6.000.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: —

Francja: —

Hiszpania: —

Niemcy: —

Polska: —

Portugalia: —

Rosja: CSKA Moskwa [+6]

Włochy: —

 

Ranking FIFA: 1. [—] Brazylia (1495), 2. [—] Argentyna (1466), 3. [—] Włochy (1445), 17. [+2] Polska (1007), 171. [-1] Tajwan (56)

Odnośnik do komentarza

Pierwszy tydzień lipca spędziłem bardzo pracowicie. Poleciłem umieścić w lokalnej prasie ogłoszenie o wakującym etacie specjalisty od przygotowania fizycznego — zamierzałem w tym sezonie troszkę rozbudować sztab szkoleniowy. Wziąłem też na rozmowę w sześć oczu Botelho i Rochę, by zasugerować im, by bliżej ze sobą współpracowali, na co obaj bramkarze przystali — Marco bardzo chętnie, Luís z szacunku dla mnie.

 

Ale oczywiście wszyscy w klubie czekali na transfery. Zgodnie z moim planem jedynym zawodnikiem, który odszedł z Lagoi, był Roberto Vilar (31, ST; Portugalia) [19-3-3-1, 6.79; 1s], z którym nie przedłużyłem kontraktu. W jego miejsce z Sacavenense sprowadziłem za darmo doświadczonego Carlo Filipe Diogo Andrade (29, ST; Portugalia), który miał grać w ataku u boku Sadjó. Udało mi się również ściągnąć do klubu dwóch utalentowanych juniorów, także na zasadzie wolnego transferu — Espada (17, GK; Portugalia) był wcześniej graczem Palmelense, zaś Jorge Timóteo (16, ST; Portugalia) reprezentował barwy Pescadores. Owszem, w porównaniu z transferem Raúla Garcíi z At. Madryt do Barcelony za 51.000.000€ nie było to nic porażającego, ale dla nas miało spore znaczenie.

Odnośnik do komentarza

Polskie kluby zaczynały swoją przygodę z Pucharem UEFA od 1. rundy kwalifikacyjnej. Legia odniosła historyczny sukces, remisując bezbramkowo na własnym terenie z estońskim TVMK, natomiast Wisła zawiodła na całej linii, wygrywając na Malcie tylko 2:0 po golach Pawła Brożka i Patryka Małeckiego.

 

Przed pierwszym sparingiem okresu przygotowawczego skład Lagoi wzmocniło jeszcze dwóch prawdziwie wartościowych zawodników. Z Vit. Setúbal wypożyczyłem do końca sezonu João Monteiro (22, DL; Portugalia), który miał rozwiązać problem obsady lewej obrony, zaś z Monsanto za darmo przyszedł młody Umar Seidi "Milá" (17, ST; Gwinea-Bissau U-21: 3/0), wicekapitan gwinejskiej młodzieżówki i naturalny następca Sadjó.

 

Naszym pierwszym sparingpartnerem było Lusitano VRSA. Kurs na nasze zwycięstwo wynosił 16.00, więc postanowiłem w tym sezonie zainwestować 100€ i zobaczyć, ile uda mi się zarobić. Goście zagrali bardzo ambitnie, wykorzystując fakt, że naszym zawodnikom brakowało kondycji, objęli nawet prowadzenie po fuksiarskim strzale Bruno Cardoso, ale koniec końców udowodniliśmy im, kto tu rządzi. Co ważne, z bardzo dobrej strony pokazała się trójka nowych zawodników, Carlo, Espada i Jorge Timóteo.

 

19.07.2008 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 84 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Lusitano VRSA [NL] 2:1 (1:1)

25. Bruno Cardoso 0:1
39. Carlo 1:1
45+2. Bruno Cardoso (LV) knt.
90+1. Jorge Timóteo 2:1

MVP: Carlo (ST; Lagoa) — 8

Odnośnik do komentarza

Udało mi się namówić Sadjó, żeby popracował po treningach z Milą, co powinno być z wielką korzyścią dla młodego napastnika. W drugim meczu sparingowym zmierzyliśmy się z Padernense, które słynnym 0:6 wybiło mi przed rokiem z głowy ofensywną taktykę. Tym razem było już inaczej, goście znów zdobyli przypadkowego gola, lecz ostatecznie to my okazaliśmy się lepsi. Drugiego gola w drugim meczu zdobył Jorge Timóteo, i było to trafienie nietuzinkowej urody. Moje zadowolenie zmąciła jedynie poważna kontuzja Bolinhasa, który doznał skomplikowanego złamania nogi. Lekarze prognozowali mu półroczną przerwę w treningach, co w jego wieku na 99% oznaczało zakończenie kariery. Tym samym musiałem rozejrzeć się za nowym lewym pomocnikiem.

 

25.07.2008 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 76 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Padernense [NL] 2:1 (1:1)

14. Marco 0:1
19. Bolinhas (L) knt.
42. Sadjó 1:1
50. Jorge Timóteo 2:1

MVP: Sadjó (ST; Lagoa) — 8

Odnośnik do komentarza

Jako że zastąpienie Bolinhasa było sprawą niezwykle pilną, sięgnąłem po moje notatki i już następnego dnia dopinałem szczegóły umowy z bardzo doświadczonym pomocnikiem Canedo, Helmerem Rosą "Zito" (37, AML; Portugalia/Angola), który za darmo przeniósł się na rok do Lagoi. Potrzebowałem też dobrego środkowego pomocnika, gdyż Belenenses nawet nie chciało słyszeć o wypożyczeniu Mano, a dubler na wypadek kontuzji Travassosa lub Javiego Cortiny był nam absolutnie niezbędny.

 

W pierwszym meczu 2. rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów Zagłębie Lubin zagrało na wyjeździe w Salzburgu, zaliczając cenny remis 1:1 po golu Korzyma. W Pucharze UEFA do następnej rundy bez trudu awansowała Wisła, ogrywając Marsaloxx 2:1 dzięki bramkom Boguskiego i Małeckiego, za to Legia... cóż, Legia przegrała w Estonii 0:1 z TVMK i pożegnała się z europejskimi pucharami.

 

W sparingu z Silves nie mógł zagrać Júlio, któremu przyplątał się uraz stopy, ale i tak bez większego wysiłku ograliśmy amatorów 2:0. Na listę strzelców wpisali się Sadjó i Jorge Timóteo, którzy prezentowali jak na razie bardzo wysoką formę.

 

31.07.2008 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 67 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Silves [NL] 2:0 (1:0)

31. Sadjó 1:0
47. Jorge Timóteo 2:0

MVP: Sadjó (ST; Lagoa) — 8

Odnośnik do komentarza

Lipiec 2008

 

Bilans (Lagoa): —

II° Divisão Serie D: —

Taça de Portugal: —

Bilans (Tajwan): —

Eliminacje MŚ 2008: 1. runda (2:6, 0:7 z Uzbekistanem)

Finanse: +46.960€ (w ostatnim miesiącu -18.150€)

Budżet transferowy: 0€ (35% z transferów)

Budżet płac: 3.670€ (wykorzystane 3.390€)

Nagrody: —

 

Transfery (Polacy):

 

1. Jakub Błaszczykowski (22, AMR; Polska: 12/0) z Dortmundu do Sportingu CP za 11.500.000€ ®

2. Radosław Matusiak (26, ST; Polska) z Heerenveen do Regginy za 6.500.000€

3. Paweł Golański (25, DRC; Polska: 13/1) ze Steauy do Olympiakosu za 4.700.000€

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Raúl García (22, AMC; Hiszpania: 2/0) z At.Madryt do Barcelony za 51.000.000€ ®

2. Alessandro Rosina (24, AMRLC; Włochy: 6/0) z Torino do Romy za 36.000.000€

3. Ryan Babel (21, AMRLC/FC; Holandia: 24/6) z Liverpoolu do Zaragozy za 31.500.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: —

Francja: —

Hiszpania: —

Niemcy: —

Polska: Widzew [+]

Portugalia: —

Rosja: CSKA Moskwa [+2]

Włochy: —

 

Ranking FIFA: 1. [+2] Włochy (1595), 2. [-1] Brazylia (1575), 3. [+5] Niemcy (1546), 17. [—] Polska (1052), 1710 [+1] Tajwan (50)

Odnośnik do komentarza

Zagłębie Lubin nie powtórzyło sukcesu sprzed roku. W rewanżowym meczu 2. rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów tylko zremisowało 1:1 z Salzburgiem po golu Korzyma. Niestety czerwona kartka dla Szymkowiaka na tyle wymęczyła mistrzów Polski, że w rzutach karnych okazali się bardzo nieskuteczni i odpadli w tej rywalizacji.

 

Również i nasz sparing z Farense nie bardzo nam wyszedł, parę błędów obrony i pechowo odbitych strzałów sprawiło, że doznaliśmy pierwszej porażki w tym okresie przygotowawczym.

 

06.08.2008 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 178 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Farense [NL] 1:2 (1:1)

42. Carlo 1:0
43. R.Azevedo 1:1
63. R.Lopes 1:2

MVP: Carlo (ST; Lagoa) — 8

Odnośnik do komentarza

Sparing z 1° Dezembro stanowił ostatnią szansę dla rezerwowych na zawalczenie o miejsce w wyjściowym składzie. Niestety żaden z nich szczególnie się nie popisał, może z wyjątkiem Milí. Na pewno żaden z moich młodych środkowych obrońców ani pomocników nie prezentował jeszcze ligowego poziomu i to było bardzo niepokojące.

 

12.08.2008 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 77 widzów
TOW Lagoa [2DD] — 1° Dezembro [NL] 2:2 (0:0)

57. C.Silva 0:1
64. Milá 1:1
70. F.Rodrigues 1:2
83. Milá n.g.
89. Milá 2:2

MVP: Milá (ST; Lagoa) — 8

Odnośnik do komentarza
Jako że zastąpienie Bolinhasa było sprawą niezwykle pilną, sięgnąłem po moje notatki i już następnego dnia dopinałem szczegóły umowy z bardzo doświadczonym pomocnikiem Canedo, Helmerem Rosą "Zito" (37, AML; Portugalia/Angola)

Panie, nie masz chyba z kim w karty pograć... A w ataku dzieci bramki strzelają. Ciekawe, czy ten Timoteo wytrzyma presję w meczach ligowych?

Odnośnik do komentarza

A co mam zrobić, jak młodsi nie chcą do nas przychodzić?

 

W 2. rundzie kwalifikacyjnej Pucharu UEFA zagrały dwa polskie kluby, gdyż Lech zdołał przebić się do niej przez Puchar Intertoto. Tu wszakże trafił na słowacką Artmedię i przegrał na wyjeździe 0:2. Wisła również nie spisała się najlepiej, tylko remisując 1:1 z duńskim AaB po golu Niedzielana.

 

W ostatnim sparingu zagrałem już składem przygotowywanym na ligę. W defensywie nie bardzo było to widać, natomiast w ataku zagraliśmy nienagannie i okres przygotowawczy zakończyliśmy pewnym zwycięstwem.

 

18.08.2008 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 62 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Almancilense [NL] 3:1 (1:0)

1. Carlo 1:0
21. A.Peixe (A) n.g.
54. Carlo 2:0
70. Jorge Timóteo 3:0
90+1. C.Márcio 3:1

MVP: Carlo (ST; Lagoa) — 9

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...