Skocz do zawartości

Czwarty dzień mnicha


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Na rozbieganiu po meczu z Szachtiorem dopadł nas pech — Ponomariew rozwalił sobie staw kolanowy, a lekarze orzekli, że leczenie tej kontuzji potrwa około dwóch miesięcy. To zaś oznaczało, że Siemion Mielnikow otrzyma szansę udowodnienia, że nie popełniłem błędu, sprowadzając go do Dzierżyńska. Na popełnienie takowego nie zanosiło się w przypadku młodziutkiego Maksyma Orieła (16, GK; Ukraina), którego kupiłem za 26.000 funtów z Ałnasu i który uważany był za wielki talent ukraińskiego futbolu.

 

Mecz z Daridą stanowił kolejny dowód na to, że poza zespołami z czołówki nawiązanie równorzędnej walki z nami jest dla większości białoruskich klubów niewykonalne. Goście byli dla nas tylko tłem, a do tego fatalnie spisywał się ich bramkarz, Jurkiewicz, który w 20. minucie zupełnie niepotrzebnie wyszedł z bramki, co wykorzystał Mielnikow, strzałem z 30 metrów otwierając wynik spotkania. Tuż po przerwie na 2:0 podwyższył Łukin, zamieniając na gola rzut karny za faul Ruda na Mielnikowie. A kwadrans później gości dobił Gorbuszyn, który zamknął dośrodkowanie Edwardsa z głębi pola, przy którym znów nie popisał się Jurkiewicz, źle oceniając tor lotu piłki

 

13.07.2013 Zawiety Ilicza, Dzierżyńsk: 2.124 widzów
WL (11/26) Liwadia [1.] — Darida [8.] 3:0 (1:0) TV

20. S.Mielnikow 1:0
47. W.Łukin 2:0 rz.k.
62. D.Gorbuszyn 3:0

Liwadia: W.Poliakow — D.Sokołow, W.Sorokin, W.Propyswit, A.Szestakow — D.Gorbuszyn (71. W.Zacharow), O.Czarkowskij, D.Czerbiński, Ch.Edwards (85. M.Osipowicz) — S.Mielnikow (63. A.Nosow), W.Łukin

MVP: Chris Edwards (MR; Liwadia) — 9

Odnośnik do komentarza

Pierwszym dużym transferem w historii Liwadii było przejście Iwana Drannikowa do rosyjskich Krylii Sowietow. Tam po dwóch udanych sezonach Iwan wypadł z pierwszego składu, a jego męki przecięło dopiero przejście do Wardaru Skopje za 18.000 funtów, z których połowa trafiła na nasze konto. Chłopak miał swoją wielką szansę, ale ewidentnie jej nie wykorzystał.

 

Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie doszło do ostrego spięcia na jednym z naszych treningów, gdy Alejandro Pintos zażądał ode mnie gwarancji regularnych występów w pierwszym zespole. Jako że był to jego pierwszy wyskok, poinformowałem go, że to ja odpowiadam za ustalanie składu meczowego, a jeśli mu się to nie podoba, bardzo chętnie wystawię go na listę transferową, co zakończyło dyskusję.

 

W 2. fazie kwalifikacyjnej ostatecznie czekała nas wycieczka do Kowna, gdyż tamtejsze FBK ograło w dwumeczu Farerów z EB/Streymur. Przeciwko Litwinom oprócz Ponomariewa nie mógł też zagrać Chris Edwards, który doznał kontuzji na treningu; zespół zaczął mi się sypać w najważniejszym momencie sezonu.

 

A tymczasem w 12. kolejce graliśmy na wyjeździe z wicemistrzem kraju, żodińskim Torpedem. Na prawą pomoc w miejsce Edwardsa posłałem Osipowicza, który niedawno przedłużył kontrakt z klubem, ale w pierwszej połowie zagraliśmy bardzo przeciętnie. Gdyby nie doskonale dysponowany Poliakow, bylibyśmy w niezłych opałach, a i tak przy strzale Błagojevicia uratowała nas poprzeczka. W 20. minucie nie mieliśmy już tyle szczęścia i napastnik Torpeda precyzyjnym strzałem pokonał naszego bramkarza.

 

Nie zanosiło się na to, by wyrównanie było prawdopodobne, ale w tym sezonie skuteczność naszych zawodników znacznie się poprawiła. W doliczonym czasie gry Szestakow dośrodkował z prawego skrzydła w pole karne, a Łukin zaskakująco celnym strzałem głową wyrównał na 1:1. Przerwę wykorzystałem na uporządkowanie sytuacji i w drugiej połowie zagraliśmy już o wiele lepiej. Po pięciu minutach gry Selickij przewrócił w szesnastce Gorbuszyna, a Mielnikow, któremu ewidentnie zależało na wykorzystaniu szansy stworzonej przez kontuzję Ponomariewa, dał nam prowadzenie. I tego prowadzenia nie oddaliśmy już do końca spotkania, głównie dzięki znacznej poprawie gry w środku pola. Tym samym pokonaliśmy trzeciego najpoważniejszego faworyta do końcowego zwycięstwa.

 

20.07.2013 Torpedo, Żodino: 4.778 widzów
WL (12/26) Torpedo Żodino [7.] — Liwadia [1.] 1:2 (1:1)

20. A.Błagojević 1:0
45+2. W.Łukin 1:1
50. S.Mielnikow 1:2 rz.k.

Liwadia: W.Poliakow — D.Sokołow, W.Sorokin, W.Propyswit, A.Szestakow ŻK — D.Gorbuszyn, O.Czarkowskij, D.Czerbiński, M.Osipowicz (78. D.Baranow) — W.Łukin (46. A.Nosow), S.Mielnikow (59. J.Sedláček)

MVP: Władimir Łukin (ST; Liwadia) — 8

Odnośnik do komentarza

Cztery dni później rozpoczęliśmy walkę o ponowny awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Na prawej pomocy tym razem wystawiłem Dawydowa, który był w wysokiej formie i sprawiał minimalnie lepsze wrażenie od Osipowicza. Goście byli od nas o wiele niżej notowani, więc spodziewałem się pewnego zwycięstwa, które rewanż uczyniłoby formalnością. Zaczęliśmy świetnie, gdyż już w 6. minucie Łukin wykorzystał dośrodkowanie Mielnikowa, by dać nam prowadzenie. Po kwadransie gry Dawydow zacentrował piłkę w pole karne, nikt nie zdołał jej przyjąć, a największą przytomnością umysłu wykazał się ponownie Łukin, podwyższając na 2:0.

 

Dziesięć minut po przerwie ponownie pokazał się Dawydow, uderzając z dystansu na bramkę kownian, Lekevicius sparował ją przed siebie, a Mielnikow strzałem z półwoleja zdobył swojego gola w tym meczu. W 67. minucie dla odmiany zaatakowaliśmy lewym skrzydłem, Gorbuszyn dośrodkował na długi słupek, rezerwowy Nosow z praktycznie zerowego kąta uderzył wprost w Lekeviciusa, a ten nie utrzymał jej w rękach, niemalże osobiście wrzucając ją do bramki.

 

Ale to jeszcze nie był koniec emocji na Zawietach Ilicza. W 70. minucie Zacharow dośrodkował w pole karne z rzutu rożnego, a Czerbiński uderzeniem pod poprzeczkę podwyższył na 5:0. To odrobinę nas zdekoncentrowało i w samej końcówce spotkania Mantas Zagreckas wykorzystał przytomne podanie od Kavaliauskasa i z najbliższej odległości pokonał lekko kontuzjowanego Poliakowa. Utrata bramki tak nas zirytowała, że dwie minuty później goście otrzymali odpowiedź na tę zniewagę — Osipowicz wymanewrował obrońców i podał do Łukina, jego strzał obronił Lekevicius, ale na miejscu był Nosow, który ustalił wynik meczu na 6:1 dla Liwadii. W tych okolicznościach rewanż rzeczywiście miał być jedynie formalnością.

 

24.07.2013 Zawiety Ilicza, Dzierżyńsk: 2.209 widzów
LM 2FKw/1 Liwadia [BLR] — Kaunas [LTU] 6:1 (2:0)

6. W.Łukin 1:0
23. P.Sarunas (K) knt.
25. W.Łukin 2:0
56. S.Mielnikow 3:0
67. A.Nosow 4:0
70. D.Czerbiński 5:0
90. M.Zagreckas 5:1
90+2. A.Nosow 6:1

Liwadia: W.Poliakow — D.Sokołow, W.Sorokin, W.Propyswit, A.Szestakow — D.Gorbuszyn (69. W.Zacharow), O.Czarkowskij, D.Czerbiński, W.Dawydow (59. M.Osipowicz) — W.Łukin, S.Mielnikow (59. A.Nosow)

MVP: Władimir Łukin (ST; Liwadia) — 10

Odnośnik do komentarza

Złudzenie, jest prawie niewidoczny na boisku, a do tego słabiutki kondycyjnie. Nie widzę dla niego przyszłości w Liwadii i jeśli wpłynie jakakolwiek oferta, sprzedam go bez żalu.

 

Urugwajczyk Pintos nie przestawał marudzić, więc doczekał się tego, o co się prosił, i wylądował na liście transferowej. Ja również miałem możność zmiany barw klubowych, gdyż zwrócili się do mnie działacze BATE, ale wyśmiałem ich bardzo uprzejmie. A w losowaniu par 3. fazy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów trafiliśmy na trzeci zespół Premiership, Middlesbrough, czekała nas więc znacznie trudniejsza przeprawa niż przed rokiem.

 

Rundę wiosenną zamykał mecz z Niemnem Grodno, który nieoczekiwanie zajmował drugie miejsce w tabeli. Ich wysoka pozycja w lidze szybko przestała być tajemnicą, gdy zobaczyłem, że na bramce Niemna stoi 38-letni Rusłan Nigmatulin — niezwykle doświadczony golkiper nadal imponował umiejętnościami, co pokazał w meczu na Zawietach Ilicza, skutecznie uprzykrzając życie naszym napastnikom. W ofensywie goście ograniczali się do strzałów z dystansu i poza uderzeniem Szuliaka w poprzeczkę oraz rozwaleniem kolana Szestakowowi nie mieli czym się pochwalić. Nasza 100% skuteczność była więc zagrożona, ale w 80. minucie niezawodny Sorokin strzałem z rzutu wolnego pokonał byłego reprezentanta Rosji i tym samym mieliśmy już na rozkładzie całą trzynastkę zespołów Wyższej Ligi.

 

27.07.2013 Zawiety Ilicza, Dzierżyńsk: 2.281 widzów
WL (13/26) Liwadia [1.] — Niemen Grodno [2.] 1:0 (0:0)

45+1. A.Szestakow (L) knt.
80. W.Sorokin 1:0

Liwadia: W.Poliakow — D.Sokołow, W.Sorokin, W.Propyswit ŻK, A.Szestakow (45+1. J.Rathouz) — D.Gorbuszyn (66. W.Zacharow), O.Czarkowskij, D.Czerbiński, M.Osipowicz — W.Łukin, S.Mielnikow (59. A.Nosow)

MVP: Władimir Sorokin (DC; Liwadia) — 8

 

Wyższaja Liga, sezon 2013, runda wiosenna

 

Pos   | Team				| Pld   | Won   | Drn   | Lst   | For   | Ag	| Pts   
1st   | Liwadia			 | 13	| 13	| 0	 | 0	 | 33	| 4	 | 39	
2nd   | Lokomotiw Witebsk   | 13	| 7	 | 3	 | 3	 | 21	| 14	| 24	
3rd   | Dynamo Mińsk		| 13	| 6	 | 4	 | 3	 | 21	| 13	| 22	
4th   | Niemen Grodno	   | 13	| 5	 | 6	 | 2	 | 20	| 14	| 21	
5th   | Torpedo Mohylew	 | 13	| 6	 | 2	 | 5	 | 19	| 19	| 20	
6th   | Szachtior Solihorsk | 13	| 5	 | 4	 | 4	 | 18	| 15	| 19	
7th   | Torpedo Żodino	  | 13	| 5	 | 3	 | 5	 | 19	| 20	| 18	
8th   | Homel			   | 13	| 4	 | 4	 | 5	 | 23	| 24	| 16	
9th   | Dynamo Brześć	   | 13	| 3	 | 5	 | 5	 | 14	| 17	| 14	
10th  | BATE				| 13	| 3	 | 5	 | 5	 | 15	| 23	| 14	
11th  | Darida			  | 13	| 4	 | 1	 | 8	 | 22	| 27	| 13	
12th  | Naftan			  | 13	| 3	 | 3	 | 7	 | 20	| 28	| 12	
13th  | Dniepr Mohylew	  | 13	| 2	 | 3	 | 8	 | 10	| 24	| 9	 
14th  | Bielszina		   | 13	| 1	 | 5	 | 7	 | 9	 | 22	| 8

Odnośnik do komentarza

Na rewanżowy mecz do Kowna zabrałem paru debiutantów, gdyż jakoś nie sądziłem, by FBK było w stanie odrobić stratę pięciu bramek. Na prawej obronie zadebiutował więc Łotysz Karawajew i pokazał się z bardzo dobrej strony. Jego koledzy z ataku natomiast odrobinę mnie zawiedli, a Mielnikowa ściągnąłem w przerwie, gdyż ewidentnie zamierzał mecz spędzić na stojąco. Prowadziliśmy już wtedy 1:0, gdyż w doliczonym czasie gry Łukin wykorzystał rzut karny podyktowany za zagranie ręką Kavaliauskasa.

 

W drugiej połowie było już odrobinę lepiej, zwłaszcza odkąd Sorokin strzałem z rzutu wolnego podwyższył na 2:0. Ale naszą grę ofensywną tak naprawdę rozruszał drugi debiutant, Jewgienij Bagajew, który po paru niepewnych zagraniach zaczął dzielić i rządzić w ataku. W 73. minucie Gorbuszyn zszedł z piłką do środka i podał w pole karne, gdzie przyjął ją właśnie Bagajew i mocnym strzałem w okienko zdobył swojego pierwszego gola dla Liwadii. To ostatecznie złamało Litwinów i w ostatniej minucie spotkania centrę Sokołowa na swojego drugiego gola zamienił ponownie Bagajew, który — musiałem to przyznać — bardzo mi zaimponował, tym bardziej że nie miałem najwyższego mniemania o jego umiejętnościach. Niestety w końcówce meczu nogę w kostce zwichnął sobie Poliakow i naszego podstawowego bramkarza miało nam zabraknąć co najmniej przez kilka tygodni, a więc i w arcyważnym dwumeczu z Middlesbrough.

 

31.07.2013 Darius ir Gireno, Kowno: 4.312 widzów
LM 2FKw/2 Kaunas [LTU] — Liwadia [BLR] 0:4 (0:1) [D: 1:10]

45+2. W.Łukin 0:1 rz.k.
62. W.Sorokin 0:2
68. W.Kavaliauskas (K) knt.
73. J.Bagajew 0:3
90. J.Bagajew 0:4

Liwadia: W.Poliakow — D.Sokołow, W.Sorokin, W.Propyswit, A.Karawajew — D.Gorbuszyn, O.Czarkowskij, D.Czerbiński (68. A.Ajwazjan), M.Osipowicz (46. J.Sedláček) — W.Łukin, S.Mielnikow (46. J.Bagajew)

MVP: Władimir Sorokin (DC; Liwadia) — 9

Odnośnik do komentarza

Ano, wszystko na to wskazuje

Lipiec 2013

 

Bilans (Liwadia): 6-0-0, 18:3

Bilans (Jordania): —

Wyższaja Liga: 1. [—], 39 pkt, 33:4

Puchar Białorusi: 2. runda (z Mołodecznem)

Liga Mistrzów: 3. faza kwal. (z Middlesbrough)

Finanse: +12.684.262 funtów (-28.760 funtów)

Budżet transferowy: 7.092.653 funtów (100%)

Budżet płac: 48.265 funtów (150.000 funtów)

Nagrody: Dmytro Gorbuszyn (piłkarz miesiąca — 3.), Profesor (menedżer miesiąca — 1.)

 

Transfery (Polacy):

 

1. Jakub Błaszczykowski (27, D/WB/AMR; Polska: 21/0) z Hull do Aston Villi za 1.600.000 funtów

2. Grzegorz Topolski (21, DR; Polska U-21: 3/0) z Zagłębia Sosnowiec do Groclinu za 650.000 funtów

3. Piotr Podgórski (20, DC; Polska U-21: 6/0) z Widzewa do Groclinu za 625.000 funtów

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Andrés Pérez Pérez (22, DC; Hiszpania: 2/0) z Realu Madryt do Barcelony za 23.000.000 funtów

2. Jimmy Briand (28, ST; Francja: 22/5) z Realu Madryt do Villarreal za 22.500.000 funtów

3. Antonio Campos (19, ST; Hiszpania U-21: 2/1) z Barcelony do Deportivo za 21.000.000 funtów

 

Ligi świata:

 

Anglia: — [+0]

Białoruś: Liwadia [+15]

Czechy: — [+0]

Francja: Paris-SG [+0]

Hiszpania: — [+0]

Niemcy: — [+0]

Polska: Odra Wodzisław [+0]

Rosja: CSKA Moskwa [+1]

Słowacja: Rim. Sobota [+2]

Ukraina: Borysfen [+0]

Włochy: — [+0]

 

Polskie kluby w pucharach:

 

Liga Mistrzów

1. faza kw.: Wisła (2:0, 1:0 z TNS)

2. faza kw.: Wisła (3:1, 2:2 z Goricą)

 

Puchar UEFA

1. runda kw.: Legia (3:0, 2:0 z Portadown), Łęczna (3:0, 1:0 z B71)

 

Reprezentacja Polski: brak

 

Ranking FIFA: 1. Brazylia (1387), 2. Anglia (1267), 3. Francja (1197), 62. [+9] Polska (555), 63. [-11] Jordania (553)

Odnośnik do komentarza

Rezerwowy bramkarz, Kazach Wichlianow, miał tylko jeden mecz na złapanie formy przed spotkaniem z Middlesbrough. Niestety dla niego, a więc i dla nas, zawodnicy z Homla, bo z nimi graliśmy na inaugurację rundy rewanżowej, nie zmusili go do większego wysiłku, ani razu nie trafiając w światło bramki. Nic więc dziwnego, że to spotkanie było dla nas jedynie intensywniejszym treningiem. W 36. minucie Sorokin dośrodkował z rzutu wolnego na krótki słupek, a odwrócony plecami do bramki Mielnikow strzałem głową pokonał Gawriłowa. Ten gol musiał kibicom wystarczyć na dłużej, gdyż dopiero w końcówce spotkania dobiliśmy gości. W 69. minucie Dawydow zainicjował szybką kontrę podaniem do Osipowicza, który wrzucił piłkę na długi słupek, a Nosow główką podwyższył na 2:0, zaś pięć minut później fenomenalne uderzenie Czarkowskiego z dystansu ustaliło wynik tego jednostronnego spotkania.

 

03.08.2013 Zawiety Ilicza, Dzierżyńsk: 2.280 widzów
WL (14/26) Liwadia [1.] — Homel [8.] 3:0 (1:0)

36. S.Mielnikow 1:0
69. A.Nosow 2:0
74. O.Czarkowskij 3:0

Liwadia: S.Wichlianow — D.Sokołow, W.Sorokin, W.Propyswit, J.Rathouz — D.Gorbuszyn (56. W.Zacharow), O.Czarkowskij, D.Czerbiński, M.Osipowicz — W.Łukin (56. A.Nosow), S.Mielnikow (66. W.Dawydow)

MVP: Michaił Osipowicz (MR; Liwadia) — 8

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...