Skocz do zawartości

Podaj dalej #4


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Mało trochę, ale zaliczę Rothmanowi za dobry tok myślenia. Zmieniłem dane w stosunku do oryginalnego pytania, by było trudniej wygooglować. Jeśli dane prezentowałyby się następująco: w 45 szkatułkach znajduje się 700 złotych i 300 srebrnych, w 55 jest na odwrót to idealną odpowiedzią jest 96,04 %, a dopuszczalną 67 % i więcej (bez 100 %). Jako, że zmieniłem dane to wynik idealny będzie oscylował w granicach stosunku 1-5. Ja liczyłem to w następujący sposób - pomijałem pierwsze prawdopodobieństwo wylosowania "złotej" szkatułki, a skupiłem się na tym jak duże jest prawdopodobieństwo ciągu ośmiu złotych i czterech srebrnych w "złotej" i "srebrnej" szkatule. Aby policzyć pierwszy to dodałem 0,6 do potęgi ósmej + 0,4 do czwartej i pomnożyłem razy 100 %, wyszło 0,042998 %, następnie obliczyłem drugie, gdzie wyszło 0,008494 %, następnie podzieliłem jedno przez drugie - wychodzi 5.11, czyli prawdopodobieństwo, że wylosowana skrzynka jest "złota" jest 5,11 razy większe niż to, iż jest "srebrna". Nie wiem na ile moja metoda jest poprawna, lecz przy pierwotnych danych pomyliłem się jedynie o 1 %, a sam autor podał jedynie pierwszą odpowiedź bez rozwiązania.

 

W tej metodzie może być jedno niedociągnięcie, gdyż nie zdołalem policzyć jak duży wpływ na wynik może mieć to, że w obliczeniach przyjmuje szanse na wystąpienie konkretnego ciągu (najpierw osiem złotych, później cztery srebrne), a jest dużo więcej możliwości by finalnie było osiem złotych i cztery srebrne, tyle, że ma to raczej marginalne znaczenie, gdyż proporcje nie powinny się zmienić, a jedynie prawdopodobieństwo ośmiu zł i czeterech sr w "złotej" w "srebrnej" skrzynce będzie większe niż kolejno 0,042998 % i 0,008494 %.

 

Tak czy inaczej Rothman podaje dalej.

Odnośnik do komentarza

Hm, nie kminię jak może być odpowiedź idealna i dopuszczalna, ale zostawmy to :> Skoro podaję, to podaję.

 

Pewien mieszkający w Średniku chłopiec ma dwie dziewczyny w dwóch różnych miastach - Lewniku i Prawniku. Wszystkie trzy miejscowości łączą tory kolejowe, tak że wsiadając w Średniku w pociąg jadący w lewo, dojeżdżamy do Lewnika, a wsiadając w pociąg jadący w prawo, do Prawnika. Pociągi w obie strony jeżdżą dokładnie tak samo często, co godzinę.

 

Chłopiec odwiedza swoje dziewczyny w sposób mało uporządkowany - każdego dnia o zupełnie losowej godzinie wychodzi na pociąg i wsiada w ten, który pierwszy podjedzie. Można przypuszczać, że skoro wychodzi zupełnie losowo, a pociągi jeżdżą dokładnie tak samo często, to średnio będzie u jednej dziewczyny tak często jak u drugiej. Po 100 dniach znajomości dziewczyna z Prawnika poskarżyła się jednak chłopakowi, że bardzo rzadko ją odwiedza - był u niej tylko 10 razy. Jak to możliwe?

Odnośnik do komentarza

Kusi mnie, żeby odpowiedzieć, więc to zrobię - bo to jest po prostu możliwe, skoro mówimy o losowości :)

 

Hm, no ok, odpowiedź poprawna, ale wiadomo, że nie o to chodzi :) Powinienem był dodać, że te 10 przyjazdów jest zgodne z wartością oczekiwaną ilości tych przyjazdów. Mam nadzieję, że nie obrazisz się Sutek, jeśli poproszę żeby myśleć dalej :>

Odnośnik do komentarza

Pociągi mają stałe godziny - i pociąg do Prawnika zawsze nadjeżdża 6 minut po pociągu do Lewnika. Wychodząc więc o danej godzinie, koleś ma 10% szansy na to, że trafi na tę 6-minutową przerwę pomiędzy przyjazdem pociągu do Lewnika i przyjazdem pociągu do Prawnika - i 90% na to, że nie trafi, a wtedy wsiądzie do pociągu do Lewnika, który nadjedzie jako pierwszy.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...