Skocz do zawartości

Marynia rozgrywa swój 557 finał Ligi Mistrzów


lad

Za kim jesteś w finale?  

57 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

No ja na przykład w tym miesiącu kupiłem loty do Polski, loty do Rzymu i na Sycylie, lot do Girony, hotel na Sycylii i AirBnB w Gironie :kekeke: Więc nie tylko wypłata poleciała, ale i trochę oszczędności ;) Ale akurat za hotel na Sycylii kasę mi firma zwróci, bo mamy wewnętrznie program, który pozwala nam £500 wydać na podróże w tym roku (pod pewnymi warunkami), więc spożytkowałem to na hotel.

Ale to właściwie ciekawe - jaki mniej więcej % wypłaty jesteście w stanie oszczędzać? Ja próbuję odkładać ok. 20% z zarobków swoich i żony obecnie, ale nie zawsze się udaje :-k 

Odnośnik do komentarza

Odkładaliśmy ok. 30%, przeznaczając połowę na konto oszczędnościowe, a połowę na nadpłatę raty kredytu. W międzyczasie dostałem podwyżkę, ale też urodziło się dziecko, więc kwoty pozostały te same, ale teraz to inna wartość procentowa. Chociaż i to nie zawsze się udaje ze względu na rzeczy typu szczepionka na meningokoki – 3 dawki, każda po ok. 500 zł

 

Generalnie chciałbym przeznaczać więcej, ale „zawsze coś” – teraz np. telefon żony zaczyna dogorywać, a i na jakieś niewielkie wakacje by się pojechało...

Odnośnik do komentarza
19 minut temu, Hajd napisał:

Odkładaliśmy ok. 30%, przeznaczając połowę na konto oszczędnościowe, a połowę na nadpłatę raty kredytu. W międzyczasie dostałem podwyżkę, ale też urodziło się dziecko, więc kwoty pozostały te same, ale teraz to inna wartość procentowa. Chociaż i to nie zawsze się udaje ze względu na rzeczy typu szczepionka na meningokoki – 3 dawki, każda po ok. 500 zł

 

Generalnie chciałbym przeznaczać więcej, ale „zawsze coś” – teraz np. telefon żony zaczyna dogorywać, a i na jakieś niewielkie wakacje by się pojechało...

Ja mam tak samo. Zawsze odkładam, a później coś niespodziewanego wypada i się resetuje.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
15 minut temu, kolek23 napisał:

Ja od razu po wypłacie wysyłam 15% na konto inwestycyjne, a potem co zostanie, to zostanie. Zależnie od miesiąca, czasami i 50% zostaje, czasami -20% :D

 

W co inwestujesz? Ja jestem kompletnie zielony i chyba nie mam samozaparcia, żeby się tym mocno zainteresować :D Zastanawiam się, czy nie zrobić sobie jakiegoś większego zapasu funtów niedługo, bo strasznie kurs spada, a jak zacznie się znów gadka o brexicie i jego przedłużaniu/odwołaniu (bo nie wierzę, że to przejdzie w jakichś najgorszych scenariuszach), to powinno znów zacząć rosnąć. Oczywiście gra na walutach to podobno najgorsze co można zrobić :kekeke: Ale z drugiej strony, nie wiem gdzie będę za kilka lat, więc funciory i tak się przydadzą.

Odnośnik do komentarza
10 minutes ago, Reaper said:

W co inwestujesz? Ja jestem kompletnie zielony i chyba nie mam samozaparcia, żeby się tym mocno zainteresować :D Zastanawiam się, czy nie zrobić sobie jakiegoś większego zapasu funtów niedługo, bo strasznie kurs spada, a jak zacznie się znów gadka o brexicie i jego przedłużaniu/odwołaniu (bo nie wierzę, że to przejdzie w jakichś najgorszych scenariuszach), to powinno znów zacząć rosnąć. Oczywiście gra na walutach to podobno najgorsze co można zrobić :kekeke: Ale z drugiej strony, nie wiem gdzie będę za kilka lat, więc funciory i tak się przydadzą.

 

Fundusze indeksowe śledzące SP500 ;) Oraz kilka rodzimych firm, które stabilnie trzymają cenę i stabilnie wypłacają dywidendy.

 

Funty to przedostatnia waluta w której trzymałbym oszczędności :P Zaraz przed złotówkami :P

Odnośnik do komentarza
26 minut temu, kolek23 napisał:

 

Fundusze indeksowe śledzące SP500 ;) Oraz kilka rodzimych firm, które stabilnie trzymają cenę i stabilnie wypłacają dywidendy.

  

Funty to przedostatnia waluta w której trzymałbym oszczędności :P Zaraz przed złotówkami :P

Napisz coś więcej o tym jak będziesz mógł, bo ja nie mam zielonego pojęcia jak to w ogóle funkcjonuje. Masz jakieś konto inwestycyjne na które po prostu przelewasz środki czy jak to się odbywa?

Odnośnik do komentarza

Coś dla @Feanora :

 

Interaktywna wizualizacja prawie 13 tysięcy bitew z ostatnich 4500 lat stworzona na podstawie danych z wikipedii dla których była dostępna data i miejsce bitwy. (Po kliknięciu na mapę można zobaczyć bitwy z wybranego okresu):

 

https://nodegoat.net/blog.p/82.m/14/a-wikidatadbpedia-geography-of-violence

http://battles.nodegoat.net/viewer.p/23/385/scenario/1/geo/fullscreen

 

 

 

  • Lubię! 2
  • Hurra! 1
Odnośnik do komentarza
50 minutes ago, lad said:

Napisz coś więcej o tym jak będziesz mógł, bo ja nie mam zielonego pojęcia jak to w ogóle funkcjonuje. Masz jakieś konto inwestycyjne na które po prostu przelewasz środki czy jak to się odbywa?

 

Mam konto u brokera, wysyłam tam kasę co jakiś czas kupuję kolejne pozycje na giełdzie (ETFy https://pl.wikipedia.org/wiki/Exchange_traded_fund  https://pasjatradingu.pl/etfsp500-najwazniejsze-informacje/ )

 

W dużym uproszczeniu taki fundusz "naśladuje" indeks SP500, który przedstawia wyniki 500 najbogatszych firm świata, kupując w odpowiednich proporcjach akcje tych firm. Jeżeli te firmy zarabiają - zarabia posiadający akcje takiego funduszu.

 

Bardzo fajna rzecz do długoterminowego inwestowania.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...