Skocz do zawartości

Składanie kompa - pomoc w wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Ajo, obecna konfiguracja mojego kompa jest podana tutaj, zastanawiam się nad dwoma rzeczami:

1. Rozszerzenie pamięci do 4 gb i wymiana systemu na 64bitowy (do wyboru: Vista Business bądź 7 Professional, niech żyje MSDN AA). Ma to sens?

2. Dokupienie karty graficznej, nie super wypasionej, ale przyzwoitej - czego mam szukać?

 

Profil komputera: FM, DTP, biuro, czasami inne gry. Budżet: 300-400 PLN wstępnie.

Pamięć RAM: Kingston 2GB PC800 CL5 - 125 zł (drugi, taki sam moduł)

Karta graficzna: Asus Radeon HD4670 512MB DDR3 /128bit/ DVI HDMI - 259 zł

Razem: 384 zł /esc.pl/

 

A czy ma sens przejście na 64 bit? Trudno powiedzieć :D

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

OK, grat mój sześcioletni wczoraj chyba wydał ostatni dech, tzn uruchamia się tylko wiatraczek i LEDy na płycie głównej :/ Męską decyzję podjąłem, czyli wymiana mobo+proc+ram.

 

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł mi coś takiego złożyć jak najtaniej, bo (1) fundusze ograniczone (2) będzie służył jedynie do netu/muzyki/okazjonalnie czegoś wymagającego bardziej zaawansowanej grafiki, typu PES, więc nie ma sensu przesadzać.

 

Wymagania:

- zintegrowana grafika (mam leciwego Radka 9600 na AGP, chyba to lepsze rozwiązanie niż szukać nowego mobo z AGP)

- DDRII (niby mam 2x512 DDRI, ale raczej sprzedam i w tej cenie kupię 2x1GB DDRII)

- port grafiki: PCI-E - to jakby mi przyszła ochota kiedyś Wiedźmina uruchomić, co go na zeszłe urodziny dostałem, to sobie tanio jakąś grafikę kupię ;)

- co do procka nie mam wymagań (bo kompletnie nie jestem w temacie)

- SATA, ale to raczej standard :)

 

Dla porównania mój very late:

- AMD Athlon 2500+ Barton

- ABIT NF7-S v2

- 2x512MB PC-2700

 

Chciałbym, żeby mobo+proc zamknęły się w 300zł (bez RAMu, ewentualnie jeśli by się udało, to z 1GB mogę lekko przekroczyć budżet). Wiem że teoretycznie stary ram sprzedam za ~100zł, ale to melodia przyszłości, a chciałbym jak najszybciej zamówić :] Z góry dziękuję za rady.

Odnośnik do komentarza

Ok, jak zwykle za wysokie oczekiwanie do zbyt małej kwoty. Jak podniosę nieco poprzeczkę, to mam coś takiego:

 

Procesor - Intel Celeron E1500 2.2 GHz BOX

Płyta główna - ASRock G31M-GS

Pamięć - Goodram PRO DDR2 1024MB 800MHz CL5.0 BOX

 

157+ 144 + 63 + 15(kurier) = 379 PLN

 

Licząc, że sprzedam RAM za ok 100 i grafikę za jakieś 50, daje mi 200 zł na minusie, myślę, że da się budżet domowy na to naciągnąć ;)

 

Ktoś mógłby zweryfikować poprawność zestawu i ewentualnie solidność sklepu?

Odnośnik do komentarza

Ok, jak zwykle za wysokie oczekiwanie do zbyt małej kwoty. Jak podniosę nieco poprzeczkę, to mam coś takiego:

 

Procesor - Intel Celeron E1500 2.2 GHz BOX

Płyta główna - ASRock G31M-GS

Pamięć - Goodram PRO DDR2 1024MB 800MHz CL5.0 BOX

 

157+ 144 + 63 + 15(kurier) = 379 PLN

 

Licząc, że sprzedam RAM za ok 100 i grafikę za jakieś 50, daje mi 200 zł na minusie, myślę, że da się budżet domowy na to naciągnąć ;)

 

Ktoś mógłby zweryfikować poprawność zestawu i ewentualnie solidność sklepu?

Ja bym jednak dopłacił te 100 zł i wziął bardziej wydajny procek bo ten Celeron to Wiedźmina chyba nie uciagnie :-k a i przy zwykłej pracy biurowej - z większymi plikami - komp będzie łapać zadyszkę. Proponowałbym:

 

Płyta: Foxconn G31MXP-K - 166 zł

Procesor: Intel Dual-Core E5300 BOX - 225 zł

RAM: Kingston KVR667D2N5/1G - 72 zł

Razem: 493 zł

 

ceny za morele.net

Odnośnik do komentarza

Mój komputer to już zabytek i zastanawiam się, czy po kilku latach nie zarobiłbym na nim sprzedając jako antyk :D Jedyną rzeczą, która może zostać, to chyba karta graficzna ATI Radeon 9250 AGP? Zostawię sobie również monitor (tymczasowo), a w resztę muszę zainwestować. Z tego, co zdążyłem poczytać, zasilacz Feela też lepiej wymienić.

 

Przeznaczenie: Przede wszystkim płynne działanie FM 2009 i późniejszych wersji. W wersji domowej korzystam jeszcze z wielu stron internetowych i czasem wysyłam zdjęcia. Więcej wymagań nie mam. Chciałbym zainwestować przede wszystkim w porządną płytę główną, aby po dwóch, trzech latach móc się jeszcze na niej rozwinąć.

Budżet: Powiedzmy ok. 600-700 zł, ale różnice w granicach 100 zł mogę spokojnie dołożyć. Zaznaczam, że jestem z tych, co preferują "dobre i tanie" ;)

Odnośnik do komentarza

Mój komputer to już zabytek i zastanawiam się, czy po kilku latach nie zarobiłbym na nim sprzedając jako antyk :D Jedyną rzeczą, która może zostać, to chyba karta graficzna ATI Radeon 9250 AGP? Zostawię sobie również monitor (tymczasowo), a w resztę muszę zainwestować. Z tego, co zdążyłem poczytać, zasilacz Feela też lepiej wymienić.

 

Przeznaczenie: Przede wszystkim płynne działanie FM 2009 i późniejszych wersji. W wersji domowej korzystam jeszcze z wielu stron internetowych i czasem wysyłam zdjęcia. Więcej wymagań nie mam. Chciałbym zainwestować przede wszystkim w porządną płytę główną, aby po dwóch, trzech latach móc się jeszcze na niej rozwinąć.

Budżet: Powiedzmy ok. 600-700 zł, ale różnice w granicach 100 zł mogę spokojnie dołożyć. Zaznaczam, że jestem z tych, co preferują "dobre i tanie" ;)

AGP to prehistoria. Nie znajdziesz rozwojowej płyty z szyną AGP.

 

Edyta dokłada zestaw, zakładając, że w obecnym kompie masz pamięci DDR2:

 

Procesor: AMD Athlon II X2 250 /3.0GHz, 2x1MB, 65W, BOX, AM3/ - 239 zł
Płyta główna: AsRock AOD790GX/128M /AMD 790GX, DDR2-1066/ - 320 zł
Zasilacz: Fortron FSP400-60APN 400W - 135 zł
Razem: 694

 

Zestaw na procesorze AMD, grafika zintegrowana oraz wolna szyna PCIEx 2.0 x16. Procesor nieco słabszy od E5200 Intela zarówno na starcie jak i po OC. Ogólnie, zestaw do typowej pracy w domu ze sporadycznym odwoływaniem się do gier. Wbudowany w płytę HD 3300 pewnie pociągnie FM 2009 a czy także FM 2010 - nie wiem. IMO raczej tak, ale gwarancji nie dam. Na pewno nie pograsz w bardziej wymagające tytuły i wtedy opcją jest zakup "pełnometrażowej" grafiki na PCIEx. Zasilacz w przyzwotej cenie i przeciętnej jakości, aczkolwiek zdecydowanie bezpieczniejszy niż Feel'e.

 

Tutaj masz dwa słowa o płycie (j. angielski) : LINK

Odnośnik do komentarza

Dzięki za radę, ale niestety już zamówiłem.

 

Graczem jestem casualowym, więc pewnie różnicy nie zauważę ;)

IMO - zdecydowanie zauważysz. Celerona mam u rodzicieli i samo otwarcie maila zawierajacego 10 MB zdjęć zajmuje mu ładną chwilę :>

 

Poszedłem za Twoją radą i zmieniłem Celerona na E5300, szczególnie jak doczytałem, że Celeron ma jedynie 512 kB L2 cache (czyli tyle co mój Barton obecnie), a E5300 - 2048kB. Będzie ~70 zł drożej, najwyżej będę chleb bez smalcu jadł przez miesiąc ;)

Odnośnik do komentarza

Ajo, obecna konfiguracja mojego kompa jest podana tutaj, zastanawiam się nad dwoma rzeczami:

1. Rozszerzenie pamięci do 4 gb i wymiana systemu na 64bitowy (do wyboru: Vista Business bądź 7 Professional, niech żyje MSDN AA). Ma to sens?

2. Dokupienie karty graficznej, nie super wypasionej, ale przyzwoitej - czego mam szukać?

 

Profil komputera: FM, DTP, biuro, czasami inne gry. Budżet: 300-400 PLN wstępnie.

proponuje rozwazyc opcje XP 64bit zamiast Visty albo Win7 - uzywam juz blisko rok i chodzi jak zloto

Odnośnik do komentarza

proponuje rozwazyc opcje XP 64bit zamiast Visty albo Win7 - uzywam juz blisko rok i chodzi jak zloto

Czytałem dzisiaj artykuł na temat 32/64 bit i napisano w nim, że jedynie wytrawni gracze, dysponujący wypasionymi kompami wykorzystają przewagę 64 bit. W codziennej pracy wystarcza 32 bit a wręcz jest rozsądniejsze.

Odnośnik do komentarza

proponuje rozwazyc opcje XP 64bit zamiast Visty albo Win7 - uzywam juz blisko rok i chodzi jak zloto

Czytałem dzisiaj artykuł na temat 32/64 bit i napisano w nim, że jedynie wytrawni gracze, dysponujący wypasionymi kompami wykorzystają przewagę 64 bit. W codziennej pracy wystarcza 32 bit a wręcz jest rozsądniejsze.

a ja nie jestem wytrawnym graczem i dostrzegam przewage 64 bitow - przede wszystkim w tym, ze:

1) xpx64 potrafi dokladnie zaindeksowac 4gb ramu jakie mam wlozone (xpx86 moze, zdaje sie, tylko max 3,7 gb), co przy pracy w takich narzedziach jak eclipse, corel draw/photopaint czy nawet 10 otwartych oknach przegladarki i FMie cholernie widac

2) xpx64 jest idealnie stabilny - od dziesieciu miesiecy ani razu mi sie nie zawiesil :o do tego przy odpowiedniej pielegnacji zachowuje swiezosc jak zaraz po zainstalowaniu

3) najnowsze srodowisko JDK oparte zostalo rowniez na 64 bitach, co na systemie xpx64 (ktory zżera duzo mniej pamieci niz vista) sprawia, ze java smiga, az milo patrzec

Odnośnik do komentarza

Edyta dokłada dwa zestaw, zakładając, że w obecnym kompie masz pamięci DDR2:

 

Procesor: AMD Athlon II X2 250 /3.0GHz, 2x1MB, 65W, BOX, AM3/ - 239 zł
Płyta główna: AsRock AOD790GX/128M /AMD 790GX, DDR2-1066/ - 320 zł
Zasilacz: Fortron FSP400-60APN 400W - 135 zł
Razem: 694

 

 

Przecież mówiłem, że antyk.

Kosteczki też trzeba będzie dokupić. Jakieś 2GB pewnie? Ogólnie zestaw jak najbardziej mi pasuje, szczególnie zintegrowana grafika + możliwość zakupu "pełnometrażowej" w przyszłości. Dziękuję za pomoc, muszę się z tym kilka dni przespać ;) Ceny za morele.net?

Odnośnik do komentarza

Przecież mówiłem, że antyk.

Kosteczki też trzeba będzie dokupić. Jakieś 2GB pewnie? Ogólnie zestaw jak najbardziej mi pasuje, szczególnie zintegrowana grafika + możliwość zakupu "pełnometrażowej" w przyszłości. Dziękuję za pomoc, muszę się z tym kilka dni przespać ;) Ceny za morele.net?

Ceny za esc.pl. Jeśli kupisz np. w Agito to pewnie będzie z 5-10% taniej. Do zestawu dołóż 2GB pamięci w jednym module, jakiejś renomowanej firmy. Osobiście lubię Kingstony. Może to nie jakieś super wypasione pamięci, ale nie ma z nimi żadnych problemów. Pamiętaj jedynie by wziąć moduły na 800MHz - nie bierz HyperX.

 

A tak OT: o ile mi wiadomo to nie ma polskiej wersji XP HE 64 bit :-k

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...