Skocz do zawartości

Jak wygrywać?


Misiek

Rekomendowane odpowiedzi

Wbrew tytułowi nie interesuje mnie taktyka dla Realu. Rozmowa z kumplem w pracy na temat FMa skłoniła mnie do napisania tego tematu.

 

Zastanawialiście się kiedyś (może już jakieś strony o tym pisały) co tak naprawdę wpływa na zwycięstwo w FMiie? Jaki jest algorytm? Dlaczego kiedy wczytam sobie 3x ten sam stan gry i rozegram ten sam mecz tym samym składem, za każdym razem mam inny wynik? Ok, w życiu też rozegranie tego samego spotkania tymi samymi składami nie gwarantuje tego samego rezultatu (mówimy wtedy o "dyspozycji dnia", etc.), ale tu mamy pewien algorytm, na który wpływają pewne współczynniki, a myślę, że i całe mnóstwo. Czy jest to tylko taktyka i zawodnicy? Na ile mają znaczenie te wszystkie polecenia, zmiana nastawienia, morale zawodników? Robił ktoś kiedykolwiek testy?

Odnośnik do komentarza

A według moich obserwacji trzeba mieć dobrych zawodników. :roll:

 

Taktyka jest chyba coraz mniej ważnym elementem, bo różne style gry zostały właściwie zrównane i każdy pomysł taktyczny, jeśli tylko jest dosyć sensowny, przynosi niezłe rezultaty. Mam też pewne wątpliwości co do zmian taktycznych w trakcie meczów; nie robię żadnych, a współczynnik zwycięstw i tak mam zwykle w okolicach 60%. Dodam też, że na wszystkich rywali wychodzę tym samym ustawieniem, ba, nie mogę się nawet przyzwyczaić do tych poleceń z linii bocznej (w sumie trochę jak jakiś trenerski leśny dziad).

 

Dużą rolę przykładam jednak zawsze do transferów, żeby sprowadzać zawodników o określonych atrybutach i mentalności, sporo czasu zastanawiając się nad tym, jakie konkretnie role mają odgrywać. (Przy czym, nieco jak noob, zwracam uwagę na kształt tego wielokąta z umiejętnościami, dopiero potem dokładnie oglądam umiejętności :D). Rozmowy motywacyjne i utrzymywanie morale również wydają się ważne. W sumie byłoby ciekawym zadaniem rozgryźć, jak zawodnicy o różnych mentalnościach reagują na dane gadki trenerskie. Chyba że na forum SI już ktoś to zrobił. ;) Poza tym, teraz doszedł jeszcze ten nowy trening wraz z ćwiczeniem przed meczem konkretnych elementów taktyki...

 

Trudno jednak coś powiedzieć poza ogólnikami; trzeba by te wszystkie czynniki wpływające na wynik rozbić na poszczególne elementy i na dużej próbie symulowanych karier sprawdzić, jak to wszystko działa.

Odnośnik do komentarza

Taktyka jest chyba coraz mniej ważnym elementem, bo różne style gry zostały właściwie zrównane i każdy pomysł taktyczny, jeśli tylko jest dosyć sensowny, przynosi niezłe rezultaty. Mam też pewne wątpliwości co do zmian taktycznych w trakcie meczów; nie robię żadnych, a współczynnik zwycięstw i tak mam zwykle w okolicach 60%. Dodam też, że na wszystkich rywali wychodzę tym samym ustawieniem, ba, nie mogę się nawet przyzwyczaić do tych poleceń z linii bocznej (w sumie trochę jak jakiś trenerski leśny dziad).

Mam to samo. Właściwie stosuje tzw. plug&play przy każdej karierze. A jakiekolwiek machanie suwakami podczas meczu (przeważnie tym od gry na czas) kończy się traceniem goli,albo czymś czego osiągnąć nie chciałem. W taktyce moim zdaniem kluczowa jest filozofia gry,bo właściwie każda taktyka w nowym FM,gdzie póróbuje grać defensywnie kończy się słabymi wynikami itp. A rozmowy motywacyjne mimo,że ulepszone względem poprzednich wersji to nadal są proste do rozszyfrowania. Wydaję się,że to co napisał verlee to klucz. Po prostu dobrać sobie zawodników takich jakich potrzebuje taktyka. ;)

Odnośnik do komentarza

Ja zazwyczaj przydzielam wszystkich graczy z pola na cały lipiec do treningu fizycznego na wysokim poziomie. Gram teraz karierę Swansea. W pierwszym sezonie zapomniałem przypisać ich do fizycznego i trochę efektów było widać - po każdym meczu moi gracze potrzebowali co najmniej dnia odpoczynku.

Odnośnik do komentarza

A panowie, zmiana treningu na stricte fizyczny w okresie przygotowawczym. Stosujecie? Efekty? Bo ja chyba się za bardzo wczuwam i wmawiam sobie, że moi zawodnicy po takim zabiegu biegają szybciej i więcej :D

IMO mit, w końcu masa graczy stosuje jeden reżim (że nie wspomnę o tych pozostawiających ogólny) przez całą karierę i nie mają problemów kondycyjnych (przynajmniej w tych ligach gdzie meczów jest ~30 lub ciut więcej w rozgrywkach)

Odnośnik do komentarza

Też widziałem efekty kondycyjne nie stosując cięższego treningu ;)

 

Ale verlee chyba jest najbliżej. Sprawdzanie osobowości i dobre ich zestawienie wydaję się być cholernie ważne, może kluczowe. Swego czasu widziałem o tym parę zagranicznych artykułów, wraz z opisem charakterów. Pewnie z takich różnic rodzą się sytuacje, gdzie jeden zawodnik mówi Ci, że drugi psuje harmonię w składzie ;) z drugiej strony - kluczem nie będzie posadanie samych piłkarzy z charakterem - Determined, a pomieszanie czasem ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...