Skocz do zawartości

Pytanie do...


lad

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Meler napisał:

19. Czy celibat księży jest potrzebny? 

 

19. Nie mam zdania. Widzę plusy i minusy. Uważam, że najlepiej byłoby, gdyby był dobrowolny.

 

Godzinę temu, schizzm napisał:

20. Jak to jest z tajemnicą spowiedzi, istnieje czy gęsto opowiadacie między sobą, co usłyszeliście? ;) 

21. Najdziwniejsza oraz najzabawniejsza sytuacja, jaka spotkała Cię w dotychczasowej "karierze" kościelnej?

22. Co ci sprawia największą satysfakcję w pełnieniu roli księdza?

23. Ser na szynce czy szynka na serze?

 

20. Raczej nie opowiadamy, jednak to jest wielka świętość.

21. Dotyczą spowiedzi, więc nie chciałbym opowiadać ;) 

22. Hmmm... największą satysfakcję sprawiała mi moja wspólnota rozważania Pisma Świętego z Bartoszyc

23. Szynka na serze. 

 

Godzinę temu, jmk napisał:

24. Ulubiony fragment Ewangelii/Pisma Św, cytat?

25. Co sądzisz o niewierzących obchodzących chrześcijańskie święta, chrzczące dzieci? Co robiłbyś, gdyby taka osoba przyszła do Ciebie po udzielenie sakramentu?

26. Co sądzisz o apostazji?

27. Oglądasz Langusta na palmie? :> Jakie masz o nim zdanie?

28. Komu spowiada się ksiądz? A papież?

29. Gdzie szukać wiary, gdy się wątpi?

 

24. Cały List do Galatów, a szczególnie: "Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata". (Ga 6,14)

25. Nie chcę wchodzić w ich sumienia. Wiele razy miałem takie sytuacje i nigdy nie odmawiałem sakramentów, uznawałem, że nie jestem tym, który powinien ich sądzić. Po to mają sumienia. A gdy ktoś obchodzi chrześcijańskie święto pomimo niewiary, to po prostu się cieszę. Nic mnie tak nie wkurza jak gadanie ludziom, na przykład z okazji święconki, że "HURR DURR RAZ W ROKU PRZYCHODZICIE JAJKA POŚWIĘCIĆ"

26. A co mam sądzić? Jak ktoś chce tego dokonać, to mu nie zabronię ;)

27. Nie oglądam. Uważam, że Szustak to mądry ksiądz, choć czasami nie podoba mi się jego sposób interpretacji Biblii, wydaje mi się, że wyciąga z niej czasami zbyt dużo. No ale podziwiam go za to, jak udało mu się dotrzeć z Ewangelią do tak wielu osób.

28. Innemu księdzu, tak samo papież.

29. Nie wiem, ja zawsze staram się przemyśleć wszystko na nowo, wyobrazić sobie, że nigdy nie słyszałem o Bogu, o Ewangelii i postarać się usłyszeć ją na nowo. Mi to pomaga ;)  

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

No i kurcze trochę monotematycznie ;)

 

30. Moje ostatnie na ten temat: o Szustaku już wiemy, a Kramer? Co o nim sądzisz?

31. Piwko rzemieślnicze pijasz? Ulubiony browar - polski i hiszpański?

32. Whisky, whiskey czy bourbon?

33. Czy fermentowałeś coś w domu? Co?

34. No dobra miało być ostatnie - czy znasz księży piwowarów (ja o takich słyszałem)?

35. Którego z filozofów świeckich cenisz najbardziej?

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Vami napisał:

No i kurcze trochę monotematycznie ;)

 

30. Moje ostatnie na ten temat: o Szustaku już wiemy, a Kramer? Co o nim sądzisz?

31. Piwko rzemieślnicze pijasz? Ulubiony browar - polski i hiszpański?

32. Whisky, whiskey czy bourbon?

33. Czy fermentowałeś coś w domu? Co?

34. No dobra miało być ostatnie - czy znasz księży piwowarów (ja o takich słyszałem)?

35. Którego z filozofów świeckich cenisz najbardziej?

 

30. Z Kramerem jest różnie, raz bardzo mi się podoba, co pisze, a z drugiej strony wkurza mnie trochę to, że wydaje się narcystyczny ;)

31. Piłem tylko Twoje, więc to chyba moje ulubione ;)

32. Wódka

33. Nie

34. Nie

35. Chyba Levinasa

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

36. "Na tace" kartą czy "spowiedź on-line". Odległa przyszłość czy może lada chwila?

37. Jak to jest z tym niejedzeniem mięsa w piątki. Zakaz dla wszystkich katolików czy to tylko w Polsce obowiązuje?

38. Co sądzisz o o. Rydzyku? ;)

39. Czy zakaz seksu przed ślubem to anachronizm?

40. Co sądzisz o homoseksualizmie?

Odnośnik do komentarza
29 minut temu, jasonx napisał:

36. "Na tace" kartą czy "spowiedź on-line". Odległa przyszłość czy może lada chwila?

37. Jak to jest z tym niejedzeniem mięsa w piątki. Zakaz dla wszystkich katolików czy to tylko w Polsce obowiązuje?

38. Co sądzisz o o. Rydzyku? ;)

39. Czy zakaz seksu przed ślubem to anachronizm?

40. Co sądzisz o homoseksualizmie?

 

36. O tacy na kartę już słyszałem https://www.radiozet.pl/Nauka-i-Technologia/Technologia/Kosciol-opracowal-tace-zblizeniowa-Ofiare-sklada-sie-karta-lub-smartfonem Spowiedź online mam nadzieję, że kiedyś wprowadzą, ale nie liczę na to zbyt szybko

37. Obowiązuje to tam, gdzie Konferencja Episkopatu danego kraju tak zadecyduje. Czyli w Polsce tak, ale w Hiszpanii już nie. Jak jesteś zagranicą, to dostosowujesz się do zwyczaju miejscowego.

38. Jestem bardzo krytyczny.

39. Uważam, że w Kościele za bardzo zwraca się uwagę na szóste przykazanie, a za mało na inne rzeczy.

40. Jestem zdania, że kwestią czasu jest zmiana podejścia Kościoła do tych osób.

 

19 minut temu, Misiek napisał:

39. Spotkałem się z określeniem: "Kościoły na zachodzie świecą pustkami". Prawda to? Jeśli chodzi o np. Hiszpanię? Jak byś to porównał z Polską?

40. Sting i Shaggy zagrali koncert w kościele - co sądzisz o takich koncertach w kościele?

 

39. No na pewno o wiele mniejszy procent ludzi w zachodniej Europie chodzi do Kościoła, w szczególności widać o wiele mniej ludzi młodych.

40. Nie mam nic przeciwko, o ile te koncerty nie są bluźniercze. 

 

7 minut temu, lad napisał:

41. Z tego co pamietam, sympatyzujesz z Juventusem. Skąd się to wzięło i czy przypominasz sobie mecz po którym poczułeś, że to „twój” klub?

 

41. Pierwszy mecz jaki pamiętam, to finał LM Juventus-Ajax z 1996 roku. Później na bazarze mama kupiła mi koszulkę Del Piero. Byłem więc na Juventus skazany. 

  • Lubię! 2
  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza

44. NUMERACJA PANOWIE! Byłeś kiedyś na meczu w sektorze gości / na wyjeździe? Jak było?

45. Chrześcijański black metal (muzyka zostaje, ale zamiast o zniszczeniu i Szatanie śpiewa się o Jezusie i zbawieniu - ewentualnie niszczeniu Szatana) - tak czy nie?

46. Najdziwniejsza rzecz, jaką jadłeś w życiu?

47. Jaki jest Twój stosunek do Islamu?

48. Dokąd nocą tupta jeż?

Odnośnik do komentarza
15 godzin temu, lad napisał:

Nie żeby mi cokolwiek przeszkadzało albo nie pasowało, ale z racji tego że jestem ojcem założycielem tego tematu, przypomnę że nie ma tu jakichś sztywnych zasad dotyczących liczby pytań i odpowiedzi, więc w momencie kiedy @krzysfiol uznasz, że już wystarczy -- nominuj proszę kolejną osobę :) 

 

Bodajże w pierwszym poście napisałeś, że na odpowiedź masz tydzień :)

 

btw

49. Czy „pustki w kościele” to coś złego? :) 

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Vami napisał:

44. NUMERACJA PANOWIE! Byłeś kiedyś na meczu w sektorze gości / na wyjeździe? Jak było?

45. Chrześcijański black metal (muzyka zostaje, ale zamiast o zniszczeniu i Szatanie śpiewa się o Jezusie i zbawieniu - ewentualnie niszczeniu Szatana) - tak czy nie?

46. Najdziwniejsza rzecz, jaką jadłeś w życiu?

47. Jaki jest Twój stosunek do Islamu?

48. Dokąd nocą tupta jeż?

 

44. Nie byłem.

45. Nie znoszę black metalu, więc nie mam zdania, ale chyba treść jest ważniejsza niż forma 

46. W sumie nie jadłem dziwnych rzeczy chyba nigdy.

47. Do religii nic nie mam, mam nadzieję, że zwycięży w niej nurt racjonalny, a nie fundamentalistyczny

48. Czemu ryś tak zęby szczerzy rad?

 

1 godzinę temu, Feanor napisał:

 

49. Czy „pustki w kościele” to coś złego? :) 

 

49. Moim zdaniem niekoniecznie. Kościół przestaje być siłą kulturową, a staje się miejscem na spotkanie wierzących.

 

1 godzinę temu, me_who napisał:

50. Czy miałeś kiedyś w swoim powołaniu moment, że chciałeś zostać zakonnikiem w takiej wersji dawnej, tj. w klasztorze o możliwie surowej regule i ograniczonych kontaktach ze światem zewnętrznym, żeby skupić się na modlitwie i przeżywaniu Boga?

 

50. Nie, od zawsze wiedziałem, że to zupełnie nie dla mnie. 

 

Godzinę temu, Reaper napisał:

51. Co się stało z CS-em, już nie grywasz? Co się dzieje, skąd to zwątpienie?

52. Kiedy ostatnio grałeś w Football Managera i jak poszło?

 

 

51. Czasami grywam ;) Trochę mniej czasu, trochę mi się znudziło

52. Kilka miesięcy temu. Zagrałem pół sezonu i odechciało mi się :(

 

Godzinę temu, Vami napisał:

53. Czy wiesz, że nie jesteś pierwszym użytkownikiem CMF, który poszedł ścieżką duchowną? Wiesz o kim mowa? :)

 

53. Nie mam pojęcia, możesz zdradzić :)

  • Lubię! 2
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
7 minut temu, Ingenting napisał:

54. Co sądzisz o relikwiach itp. Czy to nie jest myślenie magiczne, sprzeczne z nauką Kościoła?
55. Co myślisz o ruchach charyzmatycznych? To zagrożenie czy szansa dla Kościoła?

 

54. Osobiście niezbyt lubię i przepadam, ale rozumiem, że niektórym to pomaga. Trochę zszedłem z pozycji wyższości "katolicyzmu intelektualnego" nad "ludowym" po przeczytaniu książki Victora Codiny SJ "Kościół wykluczonych. Teologia z perspektywy Nazaretu".

55. Jak wyżej, to nie jest moja bajka (choć miałem momenty, kiedy byłem blisko takich wspólnot), ale widzę, że dobrze prowadzone mogą wydawać dobre owoce. Jednak pozostawione samym sobie przynoszą wiele zła. Jest duże zagrożenie stania się sektą, bo często w takich wspólnotach wyłaniają się liderzy, którzy mogą ulec pewnym pokusom. 

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

59. Najbardziej stresujące wspomnienie?

60. Czy miałeś jakiś znajomych, którzy nie wiedzieli, że jesteś księdzem? Jeśli tak, to czy ich podejście zmieniło się, gdy już dowiedzieli się o tym?

61. W sumie to nie wiem, ale gdzie w ogóle teraz przebywasz, bo z tego co rozumiem to za granicą? Jeżeli dobrze rozumiem to czy tęsknisz za krajem?

62. Miejsce, które najbardziej chciałbyś odwiedzić?

63. Czy wilk zawsze bywa zły?

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, jasonx napisał:

56. Wielkanoc czy Boże Narodzenie? 

57. Czy stresuje Cie odprawianie mszy i jesli tak, to jaki moment?

58. Jak wyglada typowy dzien powszedni ksiedza?

 

56. Wielkanoc

57. Nie stresuje

58. Nie ma czegoś takiego, bo księża pracują w różnych miejscach, różne są parafie. Napiszę, jak wyglądała większość moich dni, kiedy pracowałem na parafii:

5:45 - pobudka

6:30 - Msza lub spowiedź

7:00 - Msza lub spowiedź

7:30 - śniadanie

8:00-14:00 - lekcje w szkole (w zależności od dnia, raz kończyłem wcześniej, a raz zaczynałem później). W tym czasie, kiedy nie miałem lekcji, bardzo często były pogrzeby.

Po lekcjach: obiad

15:00-17:00 - kancelaria dwa lub trzy razy w tygodniu, kiedy nie miałem kancelarii, to w tym czasie było wolne.

17:30 - kolacja

18:00 - Msza lub spowiedź

19:00 - spotkanie z jakąś wspólnotą (miałem 4 różne, więc właściwie codziennie się z nimi spotykałem)

20:30/21:00 - wolne

 

5 godzin temu, z0nk napisał:

59. Najbardziej stresujące wspomnienie?

60. Czy miałeś jakiś znajomych, którzy nie wiedzieli, że jesteś księdzem? Jeśli tak, to czy ich podejście zmieniło się, gdy już dowiedzieli się o tym?

61. W sumie to nie wiem, ale gdzie w ogóle teraz przebywasz, bo z tego co rozumiem to za granicą? Jeżeli dobrze rozumiem to czy tęsknisz za krajem?

62. Miejsce, które najbardziej chciałbyś odwiedzić?

63. Czy wilk zawsze bywa zły?

 

59. Chyba egzaminy na prawo jazdy (miałem trzy ;) ) i obrona magisterki

60. Raczej wszyscy się dowiedzieli przez te sześć lat seminarium, że mam taki zamiar. Niektórzy poluzowali ze mną znacząco kontakt.

61. W Pampelunie studiuję prawo kanoniczne. Tęsknię za ludźmi, za krajem myślę, że nie. 

62. Nowy Jork, już odpowiadałem ;)

63. A czy w ogóle jest zły? Czy zwierzęta mogą być dobre albo złe? Myślę, że nie ;) 

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...