Skocz do zawartości

Piwo to nasze paliwo


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

A ja wypiłem dwa piwa Czesława Dziełaka i jestem mega zadowolony. Wcześniej z IPA piłem tylko Atak Chmielu, który mi całkiem smakował, ale jest to bardzo ciężkie piwo. Czułem się jakbym żuł szyszki i igły z sosny. ;) Grand Prix jest mocno grejpfrutowe, ten owoc czuć cały czas, w zapachu i smaku. Do tego jakieś białe owoce gdzieś pojawiają się w tle. Dzisiaj spróbowałem Brackie Imperial IPA i również jest świetne. Tak jak w Grand Prix raczej było czuć cytrusy, tak tutaj znowu czuć tą żywicę i sosny, a jak świetnie zauważyła moja siostra - czuć świeżo zerwaną aronię, taką jak leży w skrzynkach w punktach skupu owoców.

I to co zauważył Kopyra i inni: to bardzo zdradliwe piwo. Ma 8,5% alkoholu, którego prawie w ogóle nie czuć. Jedynie lekko drapie w gardło, ale bardzo przyjemna, długo trzymająca się goryczka świetnie go maskuje.

Odnośnik do komentarza

Polecicie jakieś niszowe(czyli nie-koncernowe) dostępne w Krakowie piwo? Nie byłem nigdy jakimś piwnym smakoszem i piłem te najpopularniejsze marki - wszystkie Żywce, Tyskie, Carlsbergi, itp. Najbardziej alternatywne na co sobie pozwoliłem to była Perła... Kiedyś kupiłem z ciekawości jakieś miodowe, nie pamiętam nazwy, ale było tragiczne.

Odnośnik do komentarza

Polecicie jakieś niszowe(czyli nie-koncernowe) dostępne w Krakowie piwo? Nie byłem nigdy jakimś piwnym smakoszem i piłem te najpopularniejsze marki - wszystkie Żywce, Tyskie, Carlsbergi, itp. Najbardziej alternatywne na co sobie pozwoliłem to była Perła... Kiedyś kupiłem z ciekawości jakieś miodowe, nie pamiętam nazwy, ale było tragiczne.

jeśli chodzi o Kraków to polecam CK Browar przy bagateli, CK Jasne to najlepsze piwo jakie piłem, dodatkowo kosztuje niecale 6 zł co jak na lokal jest ceną kosmiczną. :O

 

wiem, ze niedokladnie o to Ci chodzilo, ale jak chcesz dobre piwo to polecam sprobowac. ;)

Odnośnik do komentarza

Ciechan Wyborne? come on... to jest tak generic jak każdy inny jasny lager. W Krakowie na pewno znajdzie się dużo lepszych piw, jak choćby wspomniane piwa Pinty. Atak Chmielu jest jednak moim zdaniem dużo gorszy niż choćby Imperium Atakuje.

Odnośnik do komentarza

Alez nie ma niczego zlego w generic lager!

 

Zeby piwo bylo dobre, nie musi byc wcale egzotyczne, czy mocno chmielone. Ciechan Lagerowe godne polecenia, kiedys pilem duzo Lwowka i Wybornego - i o ile sie nie popsulo, rowniez polecam.

 

A jesli nie interesuje cie prestiz, a dobry niemiecki pilsner, to idz do najblizszego lidla i wez perlenbachera, to moje ulubione w wersji budzet :)

Odnośnik do komentarza

A propos Krakowa, Kopyra, itd ;) Kupiłem w Tesco reedycję piwa "Krakus". Robi je Grupa Żywiec i odwołuje się do tradycji niegdysiejszego piwa eksportowego. 5,5% alkoholu, podobno "jedenastka". Cena... 2 złote... I... nie jest złe. Nie lubię lagerów, lubię ekstremalnie chmielone piwa, ale po kolei. Nie ma mokrego kartonu. Nie ma DMSu, diacetylu ani innych niefajnych zapachów. W smaku słodowość, piwo pijalne. Z ręką na sercu - DUŻO lepsze niż Łomża, Lech Premium czy Żubr.

Odnośnik do komentarza

Jeśli będziecie w Gdańsku zajrzyjcie koniecznie do baru Barbados, na przeciw dworca głównego. Warzą tam swoje piwo i jest naprawde warte spróbowania. Szczególnie Zachmielacz warzony w stylu IPA, drugiego takiego piwa nigdy nie piłem. Czuć goryczkę, czuć lekko owocowy smak, trochę jak brzoskwinia. Pozostałe (SKM, Piwniczne) też niezłe, ale to jest IMO wyjątkowe.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Przymierzam się do zrobienia własnego piwa jak pies do jeża. ;) W końcu zdecydowałem się na tego brewkita. Ktoś robił to piwo? A może na początek polecacie coś innego?

Poza tym przeglądam sobie http://www.wiki.piwo.org/Moje_pierwsze_piwo_z_brewkita#-_z_dodatkiem_mieszaniny_glukozy_i_suchego_ekstraktu i wszystkie kroki są ok, poza zlewaniem. Czyli do wyboru mam albo dokupić fermentator z kranikiem, albo sypać do każdej butelki cukier? Wtedy na samym początku nie sypię cukru czy jak?

Odnośnik do komentarza

Pierwsza rada - omiń na początek wynalazki, zacznij od zwykłego jasnego piwa, ewentualnie od pszeniczniaka (jeśli lubisz).

 

Kup np ten ekstrakt i ten ekstrakt, do tego chmiel Lubelski i drożdże Danstar Nottingham. Samodzielne chmielenie jest niczym innym jak zagotowanie części (w twoim przypadku, bo to warzenie z ekstraktów) brzeczki z chmielem, i tyle filozofii, nie da się nic tu popsuć.

 

Wychodzi 85,- z przesyłką kurierem (ło matko, za to bym miał 25kg pilzneńskiego ;)), więc mniej więcej w tej cenie co brewkit +jakaś glukoza z suchym ekstraktem + przesyłka.

 

 

Co do drugiego pytania - za mało danych ;)

 

Musisz rozróżnić cukier dodawany do fermentacji (czy to sacharoza, czy ekstrakt ze słodu), z surowcem do refermentacji, czyli dodawanym do butelek w celu nagazowania odfermentowanego piwa (cały cukier dostępny drożdże jedzą w fermentorze, żeby nagazowały piwo trzeba im dać jeszcze po symbolicznej łyżeczce na butelkę). Pomyłka może być brzemienna w skutkach ;)

 

Natomiast nie wiem, jakimi fermentorami dysponujesz, ale jak chcesz rozlewać z kranika, to musisz mieć co najmniej jeden fermentor z kranikiem, natomiast dwa to przesada. Najlepiej na początek mieć dwa fermentory - jeden kranikowy, drugi bez. W ten sposób fermentujesz w tym bez, a z kranikowego rozlewasz i nie musisz sypać cukru do każdej z butelek osobno, tylko wyliczasz ilość potrzebną na całość, rozpuszczasz w małej ilości wrzątku i wlewasz do kranikowego, a na niego zlewasz piwo.

Odnośnik do komentarza

No to masz dwa wyjścia:

 

1) Kupić wiadro z kranikiem - proces rozlewania jak wyżej (syrop z cukru do kranikowca, na to zlewasz wężykiem piwo, miesza się naturalnie z 10 minut i lejesz w butelki)

 

2) Nie kupować żadnego wiadra, fermentować w tym, a później ostrożnie rozlewać za pomocą wężyka i spinacza do prania w butelki ustawione niżej, a do których sypiesz po łyżeczce cukru (~3g).

 

Pierwszy sposób jest wygodny, a drugi ekonomiczny (i niewygodny, ale możliwy - ja tak rozlewam cydr z pięciolitrowego balona) ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...