Skocz do zawartości

Piwo to nasze paliwo


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Wychodzi też na to, że renesans polskiego piwa idzie w stronę kolejnego "podgatunku" - piwa miodowego: po sukcesie Ciechana Miodowego na takie aromatyzowane piwo zdecydował się m.in. Browar Jabłonowo, a ostatnio nawet Łomża.

 

http://www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl/system/files/4d99c90598f12.jpg

 

:lol:

 

Nie mam słów, jak nasze pszczoły to przetrzymają, co najmniej 200% normy muszą wyrabiać ;)

mnie ciekawi ile będzie tego miodu w miodzie. Co do nazwy to myślałem, że je Browar Kiper robi (Piotrków Trybunalski) :D

 

@Feno,

 

ja tam miód kupuję prosto z pasieki :D

Odnośnik do komentarza

@ Feno - szczycą się, że miód mają z APIS, tak jak Łomża, że z kurpiowskich pasiek :P

 

Tyle że Łomża miodowe podaje część składu (miód i naturalny aromat miodu, czyli można rozumieć, że miód symbolicznie, a aromat robi resztę), na Perle Miodowej nic takiego nie ma :]

Odnośnik do komentarza

@ Feno - szczycą się, że miód mają z APIS, tak jak Łomża, że z kurpiowskich pasiek :P

 

Tyle że Łomża miodowe podaje część składu (miód i naturalny aromat miodu, czyli można rozumieć, że miód symbolicznie, a aromat robi resztę), na Perle Miodowej nic takiego nie ma :]

pisze przecież, że z lubelskiego APIS`u, no a skąd go oni mają to już inna sprawa, nawet może być z Chin. Chociaż na ich stronie piszą, że są spółdzielnią pszczelarską i produkują miód :D

Odnośnik do komentarza

Słowo pisane ma to do siebie, że przyjmie wszystko :]

 

Napisali, że miód z APISu, to... napisali. Równie dobrze może być na sztucznym aromacie, a miód naturalny w ilości symbolicznej, żeby można było na etykiecie umieścić.

 

Myślę, że wszystko zweryfikuje cena i ilość tego piwa na rynku: w piwowarstwie domowym na warkę 20l przypada około 1,5-2kg miodu, a to jednak sporo. Podejrzewam, że w przemyśle jest analogicznie, piwo na naturalnym miodzie po prostu musi kosztować.

Odnośnik do komentarza

http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,9396855,Jest_chetny_na_browar__Piwo_poplynie_ze_Zwierzynca.html

 

I to chyba koniec Zwierzyńca :/

 

Przetarg na dzierżawę wygrała tajemnicza firma Euro-Projekt. Na browar.biz zrobiono szybki rekonesans:

Szefem tej tajemniczej spółki jest (brak strony, telefonu) jest Ludwik Roman Rogalski. Osoba ta występuje jako członek zarządu lub rady nadzorczej takich firm jak: Fresco (obrót nieruchomościami), JTR Inwestycje (także nieruchomości), Spółdzielnia Remontowo-Budowlana KONMED, Zakład Budowlano-Remontowy BUDREM, Korporacja LOBO. Wszystko w Lublinie, w większości to ten sam adres.

 

Sprawia to dziwne wrażenie, że Perła nie chce silnej konkurencji w regionie i jakaś (podstawiona?) firma-krzak za marne 120k rocznie będzie przez 15 lat tę konkurencję ograniczać :] Może nawet jakieś piwo tam będą produkować, ale niczego dobrego raczej się spodziewać nie powinniśmy...

 

Inna sprawa, że nadal nierozstrzygnięta jest sprawa spadku Zamoyskich, a jeśli dowiodą swoich praw, to umowa dzierżawy chyba będzie nieważna. I wtedy diametralnie zmienia się postać rzeczy.

Odnośnik do komentarza

Perła nie chciała 'rozwoju browaru', tylko zamknięcia linii produkcyjnej (która już była od dłuższego czasu jedynie rozlewniczą) i zrobienia skansenu. A z własnością Skarbu Państwa tak jest, że mogą się na takie rzeczy nie zgodzić, i co nam pan zrobi? :]

 

Żeby nie było - ja lamentuję z punktu widzenia konsumenta: gdyby Marek Jakubiak wykupił posiadłość, to raczej była by to gwarancja solidnego, może klona Ciechana czy Lwówka, ale dobrego piwa. Tak to jesteśmy skazani na Zwierzyńca z nazwy, całkowicie z Browarów Lubelskich.

Odnośnik do komentarza

http://www.portalspozywczy.pl/inne/piwo/wiadomosci/przetarg-na-browar-zwierzyniec-rozstrzygniety-wygrala-go-firma-z-lublina,48961.html

 

Więcej informacji o Zwierzyńcu (wiem, monotematyczny jestem ;))

 

Właściwie nowa informacja to ta:

Nowy dzierżawca ma obowiązek produkować w browarze minimum 25 tysięcy hektolitrów piwa rocznie (począwszy od następnego roku)

 

25 tys hl to połowa produkcji Czarnkowa i jedna czwarta Ciechana. Z drugiej strony browar restauracyjny to też raczej nie będzie (jak proponowała Perła, gdy jeszcze dzierżawiła browar), bo wybicie roczne takiego browaru to kilka tys hl.

 

Czas pokaże, co z tego wyjdzie :]

Odnośnik do komentarza

No dobra, to i ja się wypowiem.

 

Nie ma różnicy, czy w szkle, puszce, PET, czy torebce foliowej ;)

Wystarczy zrobić ślepy test, nalać do identycznych szklanej puszkowe i z butelki (można do trzech, ale obecnie jedyne Polskie piwo sprzedawane i w PET, i w szkle, i w puszce, to Warka, więc chyba nie ma sensu ;)) i porównać.

 

A dla ortodoksów pytanie pomocnicze - a lane piwo też smakuje metalem? ;)

 

Oczywiście nie mówimy o polskich piwach, bo one przede wszystkim smakują spirytusem.

Odnośnik do komentarza

A bo to inna para kaloszy :]

 

Mnie (i nie tylko mnie) najlepiej się pije ze szklanki/kufla - wtedy daje się piwu szanse zadziałać oprócz na zmysł smaku, także na węchu (wąchaliście kiedyś piwo? to spróbujcie) i wzroku (barwa, piana). Pijąc z butelki/puszki pozbawiamy się tych bodźców, sprowadzając piwo do kolejnego napoju do gaszenia pragnienia. Czasem właśnie w tym celu pijam z butelki czy puszki (z litrowego PETa ciężko), ale to sporadyczne przypadki (najczęściej jak ktoś poczęstuje)

 

Przy przelaniu piwa do szkła nie ma znaczenia, w czym było przechowywane, to że piwo "przesiąka" metalem/plastikiem, to kolejna urban legend, po chmieleniu byczą żółcią i chrzczeniu spirytusem ;)

Odnośnik do komentarza

http://www.radio.lublin.pl/index.php?site=news_details&id=91122

 

A znów o Zwierzyńcu (niespodzianka :]).

Marek Jakubiak pojawił się na browar.biz i zapewnił, że pan Rogalski nie jest figurantem, po prostu wylicytował wyższą kwotę za dzierżawę (200k rocznie) - prawdopodobnie kurtuazyjnie. Z tego fragmentu wywiadu wynika za to, że jest niezłym fantastą: infrastruktura browaru jest w rozsypce (M. Jakubiak stwierdził, że pewnie około 60% sprzętu brakuje), więc uruchomienie produkcji potrwa prawdopodobnie więcej niż rok, a kadra dawno zmieniła branżę, bądź przeprowadziła się do Lublina. Dodatkowo "piwiarnia będzie i jakiś hotel" nie wygląda na jakieś sprecyzowane plany, a bardziej na pobożne życzenia - szczególnie w kontekście produkcji na poziomie co najmniej 25k hl rocznie.

 

Jak zwykle, czas wszystko zweryfikuje.

Odnośnik do komentarza

W Tesco pojawiły się nowe regionalne piwa. Zakupiłem:

 

- Warmijskie z orkiszem wielozbożowe

- Orkiszowe z miodem

- Amber naturalny

- Łomża miodowa

- Piwo na miodzie gryczanym (Browar Jabłonowo)

- Zawiercie jasne pełne

- Zawiercie bursztyn

- Maćkowe

- Konstancin jasne pełne

- Miodne ciemne

- Lubuskie jasne pełne

 

Pił ktoś? :)

Odnośnik do komentarza

W Tesco pojawiły się nowe regionalne piwa. Zakupiłem:

 

- Warmijskie z orkiszem wielozbożowe

- Orkiszowe z miodem

- Amber naturalny

- Łomża miodowa

- Piwo na miodzie gryczanym (Browar Jabłonowo)

- Zawiercie jasne pełne

- Zawiercie bursztyn

- Maćkowe

- Konstancin jasne pełne

- Miodne ciemne

- Lubuskie jasne pełne

 

Pił ktoś? :)

 

Normalne, czy miodowe. Obydwa piwa dość dobre, podobnież Amber

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...