Skocz do zawartości

Polityka zagraniczna


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Wybór jest prosty - USA lub Rosja => wybór jest jasny - USA.

 

o tak! szukajmy sojuszników nawet na Marsie, a z sąsiadami się kłóćmy - to bardzo polityczne - niech Marsjanie kupują nasze gnijące warzywa i zarobaczone mięso...

Naprawdę uważasz, że powinniśmy utrzymywać jakiekolwiek kontakty z państwem, które najeżdża sąsiadów i ma w dupie podpisane przez siebie umowy (LINK)? Ja bym chciał, żeby cały świat zgodnie nałożył na Rosję embargo, wykluczył ze wszystkich związków międzynarodowych i całkowicie ignorował na arenie politycznej. Mam nadzieję, że Polska nigdy tak nisko nie upadnie, żeby próbować zawiązać sojusz z terrorystami bez honoru.

też mi argument, to samo można powiedzieć o USA - złamali jakieś 95% traktatów z Indianami; dlaczego? dlatego, że mogli sobie na to pozwolić, to samo robią Rosjanie

Odnośnik do komentarza
dla USA też jesteśmy przedmiotem

 

Możliwe, ale przynajmniej nie okazuje tego w sposób tak bezczelny jak Rosja.

 

wystarczy, żeby giełdy naftowe zmieniły rozliczanie z dolara na euro i tzw. imperium amerykańskie jak gówno rynsztokiem spłynie do szamba czyli tam gdzie jest jego miejsce...

 

Z kulturą na ty :roll:

Odnośnik do komentarza
No dobra, ale jakas Holandia tez sobie spokojnie siedzi i pali jointy, choc oni, masz slusznosc, takze lepsze polozenie maja :) Choc mimo wszystko do konca mnie ten argument nie przekonuje. Nie wiem czy nie lepiej byc totalnie neutralnym

Belgia też tak myślała :) Problem polega na tym, że jeśli jesteś w ważnym punkcie strategicznym, to neutralność jest funta kłaków warta.

Odnośnik do komentarza
Na 100% na pewno nie, ale na razie Rosjanie nie robią nic, żeby się zabezpieczyć na przyszłość, a całe zyski z surowców przejadają po prostu.

 

Ja Ciebie szczerze lubię, ale rozejrzyj się trochę, zanim napiszesz coś takiego. Google News z ostatnich 12 godzin, wyłącznie w związku z inwestycjami na rynku amerykańskim:

 

(1) Norilsk Nickel i jego globalne inwestycje

(2) Nowolipieck Steel kupuje John Maneely Co.

(3) Rosjanie planują kupić Hummera od GM

 

Rosja jako kraj pijaka Jelcyna i białych niedźwiedzi już się skończyła.

Odnośnik do komentarza
In July 2007, a Canada-domiciled mining company was acquired by a Russian group for $5,2-billion. That company was LionOre, and it had assets in Southern Africa – an 85% share in Tati Nickel, in Botswana, and a 50% stake in Nkomati Nickel, in South Africa.
kupili kopalnię, łał. uniezależnią się od kończących się surowców.

a dwa następne linki są o inwestycjach w amerykańską/europejską gospodarkę. chyba, że przeniosą produkcję hummerów do siebie i te huty stali. poza tym nie wiadomo czy ci oligarchowie będą zyski odprowadzali do kremla, różnie z tym bywa.

Odnośnik do komentarza
In July 2007, a Canada-domiciled mining company was acquired by a Russian group for $5,2-billion. That company was LionOre, and it had assets in Southern Africa – an 85% share in Tati Nickel, in Botswana, and a 50% stake in Nkomati Nickel, in South Africa.
kupili kopalnię, łał. uniezależnią się od kończących się surowców.

a dwa następne linki są o inwestycjach w amerykańską/europejską gospodarkę. chyba, że przeniosą produkcję hummerów do siebie i te huty stali. poza tym nie wiadomo czy ci oligarchowie będą zyski odprowadzali do kremla, różnie z tym bywa.

 

Bo amerykańscy oligarchowie odprowadzają zyski do Waszyngtonu, jak rozumiem? Istnieje taka instytucja, która się nazywa podatek dochodowy, której celem jest przejmowanie części tych zysków przez państwo. Można zastanawiać się, jaka jest ich ściągalność w Rosji, ale wszystkie źródła twierdzą, że po wprowadzeniu podatku liniowego znacznie się poprawiła.

 

Rosyjska gospodarka jest bliższa strukturą amerykańskiej, niż się ludziom wydaje., a między amerykańskimi a rosyjskimi oligarchami jest ta jedyna różnica, że tych drugich można w razie czego znacjonalizować i wysłać do karczowania tundry - to jedno z głównych osiągnięć Putina po zamerykanizowaniu rosyjskiej gospodarki za czasów Jelcyna.

 

Stwierdziłeś, że Rosjanie "całe zyski z surowców przejadają po prostu". Ja Ci pokazałem na przykładzie ostatnich dwunastu godzin, że rosyjskie przedsiębiorstwa i rosyjscy przedsiębiorcy aktywnie inwestują zarobione pieniądze na rynkach światowych. Naprawdę nie wiem, jakich inwestycji w takim razie oczekujesz - czegoś w stylu arabskich sztucznych wysp i stoków narciarskich w Zatoce Perskiej? To jest dopiero przejadanie zysków z surowców.

Odnośnik do komentarza
Naprawdę nie wiem, jakich inwestycji w takim razie oczekujesz - czegoś w stylu arabskich sztucznych wysp i stoków narciarskich w Zatoce Perskiej? To jest dopiero przejadanie zysków z surowców.

Chciałem zaznaczyć, że Rosjanie budują już sztuczną wyspę (gdzieś koło Soczi chyba), Rosja chyba ma się nazywać :)

Odnośnik do komentarza
dla USA też jesteśmy przedmiotem

 

Możliwe, ale przynajmniej nie okazuje tego w sposób tak bezczelny jak Rosja.

 

Bo jesteśmy od nich za daleko. W Ameryce Łacińskiej ta opinia byłaby zapewne dokładnie odwrotna od postrzegania Rosji.

 

W Ameryce Łacińskiej to roi się od sowietofilów pokroju Chaveza czy innych followerów mordercy wypromowanego na guru kontrkultury Ernesta Guevary.

Odnośnik do komentarza
Myślałem bardziej o jakichś inwestycjach krajowych, ale liczyłem też, że wskażesz luki w moim rozumowaniu. ;]

 

O takie info trudniej, bo w cyrylicy jest, ale z ostatnich trzech dni (tak daleko sięga angielskie archiwum RIA:

 

(1) Strojtransgaz (inwestycje w pola naftowe - wiem, odwlekanie nieuchronnego, ale nie przejadanie zysków :P)

(2) Rusagrotrans (inwestycja RŻD w infrastrukturę transportu zboża)

Odnośnik do komentarza
Rosjanie zbudowali też tor formuły 1 pod Moskwą oraz obniżyli obciążenia fiskalne dla ludzi znacznie. Gospodarka Rosji jest bardziej liberalna niż połowy UE.

 

Tor, jaki tor?

 

Дмитрий Медведев, считает размещение американских ракет в Польше «печальным, но не драматичным» решением для Европы. Об этом российский президент заявил на совместной пресс-конференции с канцлером Германии Ангелой Меркель.

По его словам, Россия готова продолжать переговоры о размещении ПРО в Европе со всеми заинтересованными сторонами.

 

gazeta.ru

 

- Polska, godząc się na instalację tarczy staje się celem ataku. Takie cele (jak tarcza antyrakietowa - przyp. red.) niszczy się w pierwszej kolejności - podkreślał Nogowicyn.

 

W ostrym tonie wypowiedział się również prezydent Rosji. - Tarcza antyrakietowa jest skierowana przeciw nam - mówił. Podkreślił, że Osetia i Abchazja nie mogą być częścią Gruzji. - Nieprawdopodobnym jest, by te dwa regiony kiedykolwiek były częścią kraju - powiedział Miedwiediew.

 

Porozumienie ws. lokalizacji tarczy antyrakietowej w Polsce parafowali wczoraj polscy i amerykańscy negocjatorzy (Andrzej Kremer i John Rood) w obecności szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz zespołów negocjacyjnych. - Jestem zadowolony - tak na wieść o finalizacji sprawy tarczy zareagował George W. Bush.

 

gazeta.pl

 

Sam nie wiem, co o tym wszystkim myslec :-k.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...