Skocz do zawartości

Zimno, zimno coraz zimniej.


Lucas07

Rekomendowane odpowiedzi

Sierpień był dla nas udanym miesiącem i potwierdziły to nagrody rozdane w 1. dniu września. Ja zostałem managerem miesiąca. Wusu został wybrany piłkarzem miesiąca. W jedenastce miesiąca znaleźli się Jukka Lehtovaara i Babatunde Wusu.

 

We wrześniu rozgrywane były mecze reprezentacyjne. Finlandia pokonała 2:1 Azerbejdżan i sensacyjnie zremisowała 1:1 z Liechtensteinem, a Polska poległa 0:1 z Irlandią Półcnocną, ale później wygrała 3:1 ze Słowenią.

 

Po dobrym w naszym wykonaniu sierpniu i przerwie na spotkania międzynarodowe znowu musieliśmy rozgrywać ligowe spotkania. Terminarz nie był dla nas łaskawy, ponieważ z ostatnich 7. spotkań 4. zagramy na wyjeździe.  Z Tampere graliśmy jednak u siebie. Jest to jeden z naszych największych rywali, więc bardzo chcieliśmy wygrać. To również ważne spotkanie dla naszych szans na awans do europejskich pucharów, ponieważ nasi przeciwnicy znajdowali się o pozycję wyżej i mieli przewagę 3. oczek. Niestety pierwsza połowa nam nie wyszła, a wystarczyły 3. minuty żebyśmy przegrywali 0:2. Bramki zdobyli Petrescu i Emet. Po przerwie zagraliśmy jednak ofensywniej i szybko strzeliliśmy kontaktowego gola. Rahmonen wykorzystał jedenastkę i było już tylko 1:2. Niestety Sami 10. minut później znowu postawił futbolówkę na wapnie, lecz tym razem trafił w słupek. Później nie udało nam się stworzyć kolejnych sytuacji i ostatecznie przegraliśmy.

 

13.09.2009, 18:30

[20/26] Veikkausliiga

Veritas Stadium [7822], Turku

 

TPS Turku [5] - [4] Tampere United 1:2 (0:2)

 

0-1 Petrescu 33'

0-2 Emet 36'

1-2 Rahmonen k. 47'

1-2 Rahmonen n.k. 57'

 

MoM: Tomi Petrescu (7.7, Tampere United)

 

TPS: Lehtovaara - Eerola, Makinen, Heikangas, Tabula (Riski 71') - Semou (Lahde), Cleaver, Rahmonen - Lomski, Wusu, Aaritalo

Odnośnik do komentarza

Trzy dni później graliśmy w Rovaniemi z RoPS, zespołem który nie tak dawno zdecydowanie pokonaliśmy na własnym boisku. Niestety ostatnie mecze nam nie wychodziły. Najpierw remis z Interem, a raczej sędziami, potem porażka z Tampere. Praktycznie straciliśmy już szanse na miejsce w pierwszej 3. ligi. Zaczęło się źle. Mwaba dośrodkował z rzutu rożnego, a w polu karnym najlepiej zachował się Stephen Kunda i przegrywaliśmy. Szybko wyrównaliśmy. Chris Cleaver precyzyjnie prostopadle podał do Ville Turpeenniemiego i wychowanek Tepsi zdobył bramkę. Później przycisneliśmy gospodarzy, ale do przerwy wynik się nie zmienił. Najpierw sędzia nie uznał bramki Wusu, a później Mika Huuhtanen popisał się dwoma kapitalnymi interwencjami po strzałach Aaritalo. Kapitan RoPS został bohaterem tego spotkania, bo w drugiej połowie znowu znakomicie bronił i tylko jemu gospodarze mogą zawdzięczać remis. Ja chciałem tylko, żeby ten sezon jak najszybciej się skończył.

 

16.09.2009, 18:30

[21/26] Veikkausliiga

Keskuskentta [1704], Rovaniemi

 

Tampere United [4] - [5] TPS Turku 1:1 (1:1)

 

1-0 Kunda 15'

1-1 Turpeenniemi 18'

 

MoM: Chris Cleaver (8.2, Tampere United)

 

TPS: Lehtovaara - Eerola, Heinikangas, Makinen, Tabula - Riski, Semou, Cleaver - Turpeenniemi, Wusu, Aaritalo

Odnośnik do komentarza

Następnie podejmowaliśmy KuPS na Veritas Stadium. Po tym meczu czekały nas 3. wyjazdy, więc przydałoby się zwycięstwo. Sytuację kadrową mieliśmy jednak trudną. Kontuzje złapali Heinikangas i Makinen, a Semou został wykartkowany. Ponownie musiałem ekspertymentować ze środkiem defensywy. Tym razem z Jowanowiciem zagrał Rahmononen. Zespół z Kuopio podobnie jak my nie walczył już o nic, bo mieli za dużą przewagę nad strefą spadkową i zbyt wielką różnicę do europejskich pucharów. Nasi kibice nie zobaczyli wielkiego widowiska, ponieważ oba zespoły chciały, żeby ten sezon się już skończył. Fani zobaczyli jednak sporo bramek, bo tego dnia padło ich aż 5. Niestety po końcowym gwizdku sędziego to goście cieszyli się z 3. punktów. Zwycięskiego gola w 90. minucie zdobył Ilja Venalainen, było to jego drugie trafienie w meczu, a wcześniej na listę strzelców wpisał się jego kolega Petri Oravainen. Dla nas strzelali Lahde i Wusu. W tabeli spadliśmy na 8. lokatę, a czekają nas jeszcze wyjazdowe pojedynki z JJK i VPS oraz Derby Turku, więc ciężko będzie tę pozycję utrzymać.

 

20.09.2009, 18:30

[22/26] Veikkausliiga

Veritas Stadium [5134], Turku

 

TPS Turku [6] - [12] KuPS Kuopio 2:3 (1:1)

 

0-1 Oravainen 21'

1-1 Lahde 33'

2-1 Wusu

2-2 Venalainen 58'

2-3 Venalainen 90'

 

MoM: Ilja Venalainen (9.0, KuPS Kuopio)

 

TPS: Lehtovaara - Tuomine, Rahmonen, Jowanowić, Eerola - Lahde, Cleaver, Riski - Lomski, Wusu, Aaritalo

Odnośnik do komentarza

Do Derbów również miałem inne podejście niż do poprzednich starć z Interem, ponieważ znowu nie mogłem wystawić najmocniejszego składu. Ciągle kontuzjowani byli Makinen i Heinikangas, a z jednym nominalnym środkowym obrońcą w składzie ciężko wygrywać. Chciałem oczywiście osiągnać jak najlepszy rezultat, ale wiedziałem że będzie potwornie ciężko. Zaczęło się źle, ponieważ w 22. minucie prowadzenie dla gospodarzy dał Joni Aho, który uderzył znakomicie z dystansu. Udało nam się jednak jeszcze przed przerwą doprowadzić do remisu dzięki bramce Wusu. Piękną asystę zaliczył Lahde. W drugiej połowie meczu mieliśmy znaczną przewagę, ale dzięki kapitalnym interwencjom Patricka Bantamoia Inter mógł się cieszyć po 90. minutach z podziału punktów. Sporym pocieszeniem było 16. trafienie w tegorocznych rozgrywkach Babatunde Wusu. Nigeryjczyk będzie do końca walczył o koronę króla strzelców. Obecnie liderem tej klasyfikacji jest Rafael, który ma na swoim koncie 17. bramek.

 

23.09.2009, 18:30

[23/26] Veikkausliiga

Veritas Stadium [7698], Turku

 

Inter Turku [9] - [8] TPS Turku 1:1 (1:1)

 

1-0 Aho 22'

1-1 Wusu 39'

 

MoM: Babatunde Wusu (8.3, TPS Turku)

 

TPS: Lehtovaara - Tuominen, Rahmonen, Jowanowić, Eerola - Lahde, Cleaver, Riski - Lomski, Wusu, Aaritalo

Odnośnik do komentarza

Październik zaczynaliśmy od kolejnej wyjazdowej potyczki. Tym razem pojechaliśmy do Jyvaskyla na spotkanie z 9. zespołem Veikkausliigi JJK. W poprzedniej kolejce gospodarze pokonali na stadionie Harju 3:0 Lahti. Po 23. kolejkach mieliśmy identyczną ilość punktów co zespół trenowany przez Kariego Martonena. Do składu wrócił Heinikangas, lecz wypadł z niego Aaritalo. W pierwszych 45. minutach to JJK grało lepiej i do przerwy zasłużenie prowadziło 1:0 po bramce Miki Lahtinena, który nie dał szans dla Jukki Lehtovaary. W drugiej połowie zagraliśmy znacznie bardziej ofensywnie. Niestety to zawodnicy z Jyvaskyla zdobyli kolejną bramkę. Mikko Hyyrynen znakomicie wykończył kontrę swojego zespołu. Na 180. sekund przed końcem kontaktową bramkę, a jak się później okazało honorą zdobył Patrik Lomski, któremu znakomicie dograł Turpeenniemi.

 

04.10.2009, 18:30

[24/26] Veikkausliiga

Harju [4320], Jyvaskyla

JJK Jyvaskyla [9] - [8] TPS Turku 2:1 (1:0)

 

1-0 Lahtinen 35'

2-0 Hyyrynen 79'

2-1 Lomski 87'

 

MoM: Mika Lahtinen (8.7, JJK Jyvaskyla)

 

TPS: Lehtovaara - Tuominen, Heinikangas, Jowanowić, Eerola - Riski, Cleaver, Rahmonen - Turpeenniemi, Wusu, Lomski

Odnośnik do komentarza

Następnie mieliśmy kolejną przerwę na rozgrywki międzynarodowe. Tym razem Suomi pokonała 4:1 Walię i przegrała 1:3 z Niemcami. Polacy polegli 1:2 z Czechami i pokonali Słowację 3:0.

 

Szesnastego października graliśmy na wyjeździe z Vaasan Palloseura. Gospodarze ciągle nie byli pewni ligowego bytu. Podobnie jak ostatnie Jaro mieli na swoim koncie 14. punktów, ale to oni zajmowali w tej chwili miejsce barażowe. Do składu wrócili Makinen i Aaritalo, lecz tym razem wypadł z niego Heinikangas. Gospodarze zaczęli ambitnie i widać było od początku jak zależy im na zwycięstwie. Jednak to my zdobyliśmy pierwszą bramkę. Kolejnego gola w tym sezonie zdobył Wusu. Przed przerwą do remisu doprowadził Amick Ciani. Na drugą połowę gracze VPS wyszli jeszcze bardziej zmotywowani i udało im się. Ostatecznie wygrali 3:1. Bardzo ważne dla Vaasanu gole zdobyli Jani Tanska i Jussi-Pekka Savolainen. Moi podopieczni czekali już tylko na ostatnią kolejkę.

 

16.10.2009, 18:30

[25/26] Veikkausliiga

Hietalahti [3128], Vaasa

 

VPS Vaasa (13) - (10) TPS Turku 3:1 (1:1)

 

0-1 Wusu 20'

1-1 Ciani 24'

2-1 Tanska 62'

3-1 Savolainen 83'

 

MoM: Jani Tanska (7.7, VPS Vaasa)

 

TPS: Lehtovaara - Tuominen, Jowanowić, Makinen, Eerola - Rahmonen, Cleaver, Riski - Turpeenniemi, Wusu, Aaritalo

Odnośnik do komentarza

Przepraszam wszystkich za takie krótkie opisy ostatnich spotkań w tym sezonie, ale nie walczymy o nic i ciężko jakoś te mecze przeżywać. W następnym sezonie (jeśli mnie nie zwolnią) będę opisywał oczywiście tak jak na początku.

---

Wreszcie doczekaliśmy się ostatniej kolejki Veikkausliigi. Do Turku przyjechała MyPa, która walczy jeszcze o grę w europejskich pucharach. My wyszliśmy na to spotkanie w takich nastrojach jak ostatnio i czekaliśmy tylko na ostatni gwizdek sędziego w sezonie 2009. Zagraliśmy w identycznym ustawieniu jak z VPS. Pierwsza połowa idealnie podsumowała ten sezon w naszm wykonaniu. Prowadzenie dla przyjezdnych dał nasz defensor Igor Iwanowić. W drugiej części meczu nie podjęliśmy nawet walki i pozwoliliśmy rywalom utrzymać te skromne prowadzenie. Sezon 2009. się skończył i to dla nas jedyna dobra wiadomość, ponieważ graliśmy bardzo nierówno. Potrafiliśmy seryjnie wygrywać mecze, ale również w taki sposób je przegrywać, a w ostatnich kolejkach graliśmy bez wiary w siebie. Mam nadzieję, że zarząd pozwoli zostać mi w Turku na jeszcze przynajmniej rok. Jeśli tak się stanie to zrobię wszystko, żeby w sezonie 2010. Tepsi znalazło się w czołówce Veikkausliigi.

 

18.10.2009, 15:00

[26/26] Veikkausliiga

Veritas Stadium [6593]

 

TPS Turku (10) - (4) MyPa 0:1 (0:1)

 

0-1 Jowanowić sam. 26'

 

MoM: Jarno Tuunainen (7.6, MyPa)

 

TPS: Lehtovaara - Tuominen, Makinen, Jowanowić, Eerola - Riski, Cleaver, Rahmonen - Turpeenniemi, Wusu, Aaritalo

Odnośnik do komentarza

W finale Pucharu Finlandii Tampere United pokonało 2:1 IFK Mariehamn. Bramki dla zwycięskiej drużyny zdobyli Aleksei Kangaskolkka i Sakari Saarinen. Honorowego gola dla IFKM strzelił Kristian Kunnas.

 

Veikkausliigę wygrali zawodnicy HJK Helsinki, którzy odzyskali tytuł po 5. latach bez sukcesów. Finlandię w europejskich pucharach reprezentować będą jeszcze piłkarze Honki, MyPy i zwycięzcy Pucharu Finlandii Tampere United. W barażach Vaasan Palloseura pokonał FC Kiisto. Z ligi spadło FF Jaro, a nowym zespołem w przyszłym sezonie będzie zwycięzca Ykkonen FC Viikingit.

Kilka dni później odbyła się uroczysta gala, na której nagrodzeni zostali bohaterowie sezonu 2009. Bramkarzem roku został Ville Wallen, który wyprzedził Lehtovaarę (TPS) i Bantamoia. Obrońcą roku został Valeriu Catinsus, a na podium znaleźli się jeszcze Henri Myntti i Ari Nyman. Mika Ojala zgarnął nagrodę dla Pomocnika Roku. Z zawodnikiem Interu minimalnie przegrali Tomi Petrescu oraz Ilari Aijala. Rafael z FC Lahti dostał nagrodę dla Napastnika Roku. Tuż za nim znaleźli się Nchimunya Mweetwa i Abubakar Yakubu. Nagrodę dla Debiutanta Roku otrzymał Petteri Forsell. Fin okazał się minimalnie lepszy od Ante Simunaca i Tosainta Rickettsa. Forsell wygrał również plebiscyt na bramkę roku, którą została wybrana ta z 17. maja ze spotkania z JJK. Najlepszym asystentem został Yakubu, ale identyczną liczbe kluczowych podań zgromadził Eero Korte. Mika Ojala został nagrodzony nagrodą Fair Play dla zawodnika. Królem strzelców został Rafael, który wyprzedził Wusu (TPS) i Kangaskolkkę. Trenerem roku został wybrany Antti Muurinen. Nagrodę dla MVP ligi dostał Rafael, a na pudle znaleźli się jeszcze Catinsus i Wusu (TPS). Nagrodę dla Piłkarza Roku również odebrał Rafael, miminalnie gorsi okazali się Ojala oraz Mweetwa.

 

Jedenastka roku Veikkausliigi:

 

Lehtovaara (TPS) - Hietaten, Myntti, Nyman, Catinsus - Ojala, Otaru, Forsell, Aijala - Yakubu, Rafael

 

Veikkausliiga 2009:

 

Poz|Inf|Zespół|M|Z|R|P|ZdG|StG|R.B.|Pkt
----------------------------------------------
1.|M|HJK Helsinki|26|15|9|2|41|13|+28|54
2.|LE|Honka|26|15|6|5|48|25|+23|51
3.|LE|MyPa|26|13|8|5|43|29|+14|47
4.|LE|Tampere United|26|12|10|4|46|36|+10|46
5.||Inter Turku|26|10|9|7|42|37|+5|39
6.||JJK Jyvaskylan|26|12|2|12|35|34|+1|38
7.||FC Lahti|26|11|4|11|47|51|-4|37
8.||RoPS Rovaniemi|26|9|8|9|45|48|-3|35
9.||IFK Mariehamn|26|9|8|9|35|39|-4|35
10.||TPS Turku|26|9|5|12|34|35|-1|32
11.||Haka|26|7|6|13|38|45|-7|27
12.||KuPS|26|7|5|14|29|44|-15|26
13.||VPS|26|4|5|17|26|42|-16|17
14.|S|Jaro|4|5|17|9|40|-31|17

Zakończyły się również rozgrywki ligowe w Szwecji, gdzie najlepszym zespołem okazało się Malmo. W Islandii ligę wygrał Fram, a w Norwegii najlepszy okazał się Rosenborg.

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem również ten sezon jest w naszym wykonaniu skandaliczny, a w przyszlym będzie lepiej jeśli zarząd mnie nie zwolni. Z mistrzostwa HJK nie jestem zadowolony, zdecydowanie wolę Honkę.

---

Kilka dni później spotkalem się z moim asystentem i podsumowaliśmy ten sezon w wykonaniu naszych zawodników:

 

Bramkarze [Mecze-Puszczone gole-Czyste konta-MoM-Średnia ocena]:

 

Jukka Lehtovaara (21 l., BR) [31-40-8-1-6.99] - Jukka jako jeden z niewielu moich piłkarzy w tym sezonie dobrze się spisywał. Zachował tylko 8. razy czyste konto, ale to głównie zasługa naszej słabej defensywy, ponieważ Lehtovaara popisywał się często kapitalnymi interwencjami. Niestety wychowanek Tepsi często łapał kontuzje.

Olli Lehtila (18 l., BR) [6(1)-10-2-0-6.66] - Olli mnie zawiódł, bo zazwyczaj grał słabo i nie był pewnym punktem drużyny. Po sezonie odchodzi, a w jego miejsce przyjdzie trochę bardziej utalentowany zawodnik.

 

Plany: Zatrzymanie Lehtovaary i znalezienie lepszego zmiennika dla Jukki.

 

Prawi obrońcy [Mecze-Gole-Asysty-MoM-Średnia ocena]:

 

Sami Rahmonen (22 l., O/WO P, P PŚ) [32-3-2-0-6.83] - Sami w sumie rozegrał dobry sezon. Często wspomagał zespół w ofensywie. Do tego pokazał swoją uniwersalność, bo jeśli trzeba było grać na środku pomocy lub nawet obrony to Rahmonen dawał sobie radę.

Juuso Tuominen (17 l., O/WO P) [12(3)-0-1-0-6.88] - Młody Juuso dobrze się spisywał, gdy dostawał szanse do gry. W przyszłości może nawet zastąpić Samiego.

 

Plany: Dobrze obsadzona pozycja, wzmocnień nie będzie.

 

Lewi obrońcy [Mecze-Gole-Asysty-MoM-Średnia ocena]:

 

Kalle Eerola (26 l., O PL, WO/OP L) [33(1)-0-8-2-6.92] - Kalle zaliczył znakomity sezon. Nie tylko dobrze radził sobie w defensywie, ale często pomagał nam w ataku i pokazuje to statystyka asyst, 8. kluczowych podań to świetny rezultat dla defensora.

Abubakari Tabula (29 l., O PL, WO L) [11(7)-0-1-0-6.79] - Reprezentant Ugandy początkowo wchodził tylko z ławki rezerwowych. W drugiej części rozgrywek Tabula grał więcej i zazwyczaj nie zawodził. Jest dobrym zmiennikiem dla Eeroli.

 

Plany: Lewa strona obrony podonia jak prawa jest dobrze obsadzona.

 

Środkowi obrońcy [Mecze-Gole-Asysty-MoM-Średnia ocena]:

 

Jarno Heinikangas (30 l., O Ś, DP, P Ś) [30-3-1-0-7.02] - Reprezentant Finlandii był naszym najlepszym środkowym defensorem. Przydawał się również w polu karnym rywali. Szkoda, że to jedyny dobry zawodnik na tej pozycji.

Kalle Makinen (20 l., O Ś) [28-1-0-0-6.53] - Kalle najczęściej był partnerem Jarno na środku obrony. Niestety popełniał sporo błędów. Makinen może być co najwyżej rezerwowy, bo na podstawowy skład jest za słaby.

Igor Jowanowić (20 l., O PŚ, DP, PŚ) [12(3)-0-0-0-5.95] - Przez cały sezon Igor grał słabo i często zawodził, ale dzięki temu, że mało zarabia zostanie na następny sezon i ciągle będzie zmiennikiem.

 

Plany: Potrzebny jest drugi solidny środkowy defensor, ponieważ Makinen i Jowanowić są za słabi na grę w pierwszym składzie.

 

Środkowi pomocnicy [Mecze-Gole-Asysty-MoM-Średnia ocena]:

 

Chris Cleaver (30 l., P Ś) [30-0-7-3-7.08] - Chris na boisku był liderem naszej drugiej linii. Niestety często musiał opuszczać mecze z powodu żółtych kartek. W całym sezonie sędziowie pokazali mu 16. żółtych kartoników i 1. czerwony.

Riku Riski (20 l., OP Ś) [31(3)-2-6-2-6.97] - Riku zaliczył dobry sezon. Młodzieżowy reprezentant Finlandii popisywał się kreatywnością. Potrafił też pokonywać bramkarzy rywali.

Juho Lahde (18 l., P Ś) [18(9)-2-3-0-6.82] - Z gry Juho również jestem zadowolony. Mimo tylko 18. lat na karku Lahde grał zazwyczaj dobrze, a w następnym sezonie powinien otrzymać jeszcze więcej szans do zaprezentowania swoich umiejętności.

Franck Semou (17., P Ś) [8(5)-0-2-0-6.99] - Młodziutki Franck spisywał się poprawnie, lecz po sezonie odejdzie, bo jak na swoje umiejętności zarabia zdecydowanie za dużo.

 

Plany: Postaram się sprowadzić dwóch, młodych środkowych pomocników. W sumie jest to dosyć mocna pozycja, ale brakuje zmienników.

Napastnicy [Mecze-Gole-Asysty-MoM-Średnia ocena]:

 

Babatunde Wusu (25 l., N) [32(1)-19-3-6-7.02] - Znakomity sezon Nigeryjczyka. Babatunde był naszym najlepszym strzelcem w tym sezonie, potrafił też podać do partnera z zespołu.

Mika Aaritalo (24 l., OP PL, N) [32(2)-10-6-1-6.86] - Przez kilka pierwszych miesięcy Mika zdecydowanie zawodził i myślałem nawet o sprzedaży ulubieńca kibiców z Veritas Stadium. Dobrze, że drugą część rozgrywek miał już świetną. Oby w przyszłym sezonie grał tak jak w drugiej połowie sezonu. Był wtedy znakomitym uzupełnieniem Wusu.

Patrik Lomski (20 l., OP PL, N) [19(8)-3-0-0-6.54] - Patrik mnie zawiódł, ale ciągle jest młodym zawodnikiem. W przyszłym sezonie dostanie jeszcze szanse.

Ville Turpeenniemi (18 l., N) [16(6)-6-2-1-6.81] - Ville może być z siebie zadowolony. Mimo młodego wieku spisywał się dobrze i zdobył kilka ważnych bramek.

 

Plany: Będę zadowolony jeśli uda mi się kupić klasowego napastnika, który będzie grał w ataku razem z Aaritalo i Wusu, lecz jeśli ta sztuka mi się nie uda nie będzie katastrofy, bo Lomski i Turpeenniemi powinni się bardziej rozwinąć.

Odnośnik do komentarza

Mam tylko jednego skauta w klubie, mogę skautować całą Europę, lecz wysyłam go tylko do Skandynawii. Patrik zostanie w klubie.

---

W połowie listopada z Turku odeszło 8. zawodników. Jaakko Nyberga za 130.000£ wykupił mistrz Szwecji Malmo. Toni Junnila przeniósł się do Halmstad. Helsinborg zapłacił za kartę Jani Toumali 30.000£. Mikkko Manninen został nowym zawodnikiem Djurgarden, a na nasze konto wpłyneło 95.000£. Doświadczony Jonatan Johansson w przyszłym sezonie będzie grał w Goteborgu, który zapłacił za niego 100.000£. Za darmo do Vasalund odeszli Jani Virtanen i Franck Semou. Olli Lehtila w następnym będzie występował w Sztokholmie. Tego młodego za 50% następnego transferu sprowadził Grondals IK.

 

W ciągu kilku dni udało mi się załatwić kilku zawodników na następny sezon. Jeszcze w grudniu do Turku przyjedzie Juho Alasuutari [19 l., FIN, 150£/tyg., 30.11.2012, 50.000£, P Ś]. Wraz z początkiem 2010. roku wzmocnią nas Tomas Karike [18 l., FIN, 100£/tyg., 30.11.2012, -, BR] i Jukka Veltheim [25 l., FIN, 275£/tyg., 30.11.2012, -, DP, P Ś]. Udało mi się również załatwić transfer Toniego Lindberga [24 l., FIN, O Ś, 450£/tyg., 30.11.2013, 35.000£, O Ś], ale aktualny jeszcze zawodnik MyPy zawita na Veritas Stadium dopiero w marcu, a my przelejemy na konto 3. zespołu Veikkausliigi w sezonie 2009 40.000£. Brakowało mi już tylko napastnika, ale nie miałem na niego pieniędzy, więc musiałem poczekać aż zarząd ustali budżet na nowy sezon.

Odnośnik do komentarza

Zarząd pozwolił mi mimo słabego pierwszego sezonu kontynuować pracę w Turku. Ustaliliśmy, że w tym roku mamy wywalczyć awans do europejskich pucharów. Na trasfery dostałem 30.000£, a na płacę tygodniowo mogę wydać 11.000£. Obecnie na gaże dla sztabu szkoleniowego i zawodników wydajemy 7.329£.

 

Nowe kontrakty z zespołem podpisali Igor Jowanowić [210£/tyg., 30.11.2012], Ville Turpeenniemi [100£/tyg., 30.11.2012], Babatunde Wusu [750£/tyg., 30.11.2013], Abubakari Tabula [275£/tyg., 30.11.2011] i Chris Cleaver [700£/tyg., 30.11.2011].

 

Następnie sporo lataliśmy po świecie, ponieważ graliśmy sporo sparingów, które miały nas przygotować do Pucharu Ligi:

 

11.01.2010, Newell's 0:3

14.01.2010, Argentinos 1:5 - Aaritalo 6'

17.01.2010, Once Caldas 1:3 - Cleaver 18'

19.01.2010, Defensor Sporting 3:0 - Wusu 23', 45+2', 64'

20.01.2010, Tigres B 3:0 - Hyvarinen 10', 22'; Makinen 63'

22.01.2010, GDR Libolo 1:3 - Koppinen 17'

24.01.2010, Arnett Gardens 1:7 - Riski 31'

26.01.2010, Medlow Megbi 2:0 - Turpeenniemi 38'; Riski 71'

27.01.2010, Medellin 1:7 - Laine 39'

29.01.2010, Akonangui 2:0 - Rahmonen k. 58'; Turpeenniemi 83;

31.01.2010, Geylnang United 3:0 - Wusu 38', 44', 51'

 

Dzięki tym meczom towarzyskim na naszym koncie mieliśmy już pokaźną sumę: 1.236.938£.

 

Udało mi się również wzmocnić zespół. Pierwszego marca w klubie zamelduje się w Turku Samuel Carter [19 l., FIN, 250£/tyg., 30.11.2012, 10.000£, O Ś], za którego zapłaciliśmy HJK tylko 9.000£.

Odnośnik do komentarza

Od teraz będą się też pojawiały podsumowania miesiąca :) Mam nadzieję, że łaziii nie będzie miał do mnie pretensji, ponieważ to od niego skopiowałem formularz :> Posłuchał i ma nadzieję, że będą pozytywne efekty :)

---

Styczeń 2010:

 

Bilans: -

Veikkausliiga: -

Suomen Cup: -

Liigacup: -

Finanse: 1.215.448£ (+1.216.263£)

Budżet transferowy: 0£ (0£)

Budżet płac(roczny): 7.800£ (12.000£)

Nagrody: -

 

Transfery (Polska):

 

Robert Lewandowski (21 l., N Ś, POL) [Lech Poznań -> Burnley] - 6.000.000£

Marcelo (22 l., O Ś, BRA) [Wisła Kraków -> Dnipro] - 4.100.000£

Piotr Robakowski (19 l., LB, O Ś, POL) [Arka Gdynia -> Austria Karnten] - 825.000£

 

Transfery(Świat):

Filipe (24 l., O/WO/P L, BRA) [Chelsea -> A.C. Milan] - 23.500.000£

Stephen Warnock (28 l., O L, P Ś, ENG) [Aston Villa -> Chelsea] - 13.750.000£

Balazs Dzsudzsak (23 l., OP LŚ, WĘG) [PSV -> Inter] - 11.750.000£

 

Ligi Świata:

 

Anglia: Chelsea [+2]

Dania: Brondby [+2]

Finlandia: -

Francja: Bordeaux [+11]

Grecja: Olympiakos [+6]

Hiszpania: Barcelona [+3]

Holandia: Ajax [+2]

Islandia: -

Niemcy: Leverkusen [+0]

Norwegia: -

Polska: Legia [+1]

Portugalia: Sporting [+2]

Rosja: -

Szwecja: -

USA: -

Włochy: Roma [+3]

 

Ranking FIFA:

 

1. Brazylia [0], 2. Hiszpania [0], 3. Argentyna [0],....., 48. Polska [-1]

Odnośnik do komentarza

Przez cały styczeń graliśmy sparingi i dzięki temu byliśmy przygotowani do sezonu 2010. Veikkausliiga wznawia rozgrywki dopiero w połowie kwietnia, lecz wcześniej zagramy w Liigacup. Trafiliśmy do grupy z następującymi zespołami: Honka, HJK Helsinki, Inter Turku, Haka, FC Lahti i Viikingit. W poprzednim roku doszlismy do półfinału i liczyłem na jeszcze lepszy wynik w tym sezonie, ale o awans będzie ciężko. Zagramy przecież z aktualnym mistrzem i wicemistrzem kraju, derbowym przeciwnikiem, zespołem który ma w swoim składzie najlepszego snajpera poprzedniego sezonu, zawsze niebezpieczną Haką oraz zwycięzcami Ykkonen 2009. To właśnie z tym ostatnim rywalem zaczynaliśmy swoją przygodę w Liigacup 2010. Beniaminek z Helsinek w pierwszej kolejce poległ 0:2 w Espoo na Tapiolan z Honką. Zaczęło się fantastycznie. Wyszliśmy na prowadzenie już w 120. sekundzie. Babatunde Wusu popisał się swoją szybkością na skrzydle i zagrał precyzyjnie do Riskiego. Riku przymierzył z 20. metrów, a golkiper gospodarzy nie miał szans z tak mocnym uderzeniem. Chwilę później rezultat podwyższył Ville Turpeenniemi. Wychowanek Tepsi dostał znakomitą piłkę od Miki Aaritalo i przed sobą miał już tylko bramkarza, którego pewnym strzałem pokonał. W pierwszej połowie kibice więcej bramek już nie zobaczyli. W przerwie na placu gry zameldowali się Tuominen, Lahde oraz Alasuutari, a na ławkę rezerwowych trafili Cleaver, Veltheim i Eerola. W drugiej części spotkania graliśmy do przodu, lecz przez długi czas kapitalnie bronił Heikki Karkkainen. Wynik na 3:0 w 92. minucie gry ustalił debiutujący w TPS Juho Alasuutari, który popisał się pięknym wolejem. Futbolówka po tym uderzeniu trafiła prosto w okno bramki Viikingit. Zaczęliśmy bardzo dobrze. Widać, że wiele meczów towarzyskich i ciężkie treningi dobrze wpłynęły na moich podopiecznych. Wygraliśmy z zespołem, który w poprzednim sezonie wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, ale taka dobra gra cieszy. Dominowaliśmy praktycznie przez cały czas.

 

06.02.2010, 16:00

[1/6] Liigacup

Hetenitty [198], Helsinki

 

Viikingit [7] - [6] TPS Turku 0:3 (0:2)

 

0-1 Riski 2'

0-2 Turpeenniemi 13'

0-3 Alasuutari 92'

 

MoM: Ville Turpeenniemi (8.6, TPS Turku)

 

TPS: Lehtovaara - Rahmonen, Heinikangas, Jowanowić, Eerola (Tuominen 45') - Riski, Cleaver (Alasuutari 45'), Veltheim (Lahde 45') - Turpeenniemi, Wusu, Aaritalo

Odnośnik do komentarza

W drugiej kolejce graliśmy już na Veritas Stadium. Do Turku przyjechała Haka Valkeakoski. Byliśmy faworytami, ponieważ dobrze rozpoczęliśmy przygodę z tegoroczną edycją Liigacup. Goście byli w zdecydowanie gorszych humorach. Polegli 1:2 z HJK Helsinki oraz osiągneli identyczny rezultat z Honką. Tym razem również czekało na nich trudne zadanie, gdyż rozpędzone Tepsi to silny przeciwnik. Wystawiłem identyczną jedenastkę jak z Viikingit. Mimo ofensywnego ustawienia w pierwszej połowie nie udało nam się pokonać Janne Korhonena. Stworzyliśmy sobie jednak dwie doskonałe okazje. Mika Aaritalo i Ville Turpeenniemi nie potrafili zamienić ich na bramki. Na drugą część spotkania wychodziliśmy jednak ustawieni jeszcze bardziej ofensywnie, bo chwilę przed przerwą czerwony kartonik zobaczył Lee Byung-Keun. Gdy arbiter wznowił grę rzuciliśmy się do jeszcze mocniejszego ataku. Przez długi czas się jednak męczyliśmy i wydawało mi się, że spotkanie zakończy się rezultatem 0:0. Na 120. sekund przed końcem mieliśmy dużo szczęścia i zdobyliśmy bramkę na 1:0, która dała nam 3. puntky. W zasadzie to gola strzelił zawodnik Haki, Kalle Parviainen. W polu karnym przyjezdnych było ogromne zamieszanie, a futbolówka odbiła się w jakiś dziwny sposób od poprzeczki i trafiła w plecy środkowego defensora, zatrzymała się dopiero w siatce. Mimo takich okoliczności zasłużyliśmy na zwycięstwo. W tym sezonie zaczęliśmy znacznie lepiej swoją przygodę z Liigacup, przypomnę że rok temu pierwsza dwa spotkania przegraliśmy. Kontuzję złapał Jukka Veltheim. Nasz nowy środkowy pomocnik będzie pauzował przez 4. tygodnie.

 

13.02.2010, 16:00

[2/6] Liigacup

Veritas Stadium [612], Turku

 

TPS Turku [3] - [6] Haka Valkeakoski 1:0 (0:0)

 

1-0 Parviainen sam. 88'

 

MoM: Kalle Eerola (8.1, TPS Turku)

 

TPS: Lehtovaara - Rahmonen, Heinikangas, Jowanowić, Eerola - Riski, Cleaver, Veltheim (Alasuutari 45') - Turpeenniemi, Wusu, Aaritalo

Odnośnik do komentarza

Następnie czekało na nas dużo trudniejsze wyzwanie, ponieważ graliśmy z Interem w kolejnych Derbach Turku. Nasi przeciwnicy również mieli 6. punktów na swoim koncie, lecz zagrali oni o mecz więcej. Wygrali 1:0 z FC Lahti i 2:0 z Honką, ale polegli 1:3 z HJK Helsinki. Job Dragtsma nie przeprowadził zimą jeszcze żadnego transferu i wszystko wskazuje na to, że wzmocnień w Sinimustat nie będzie. Dotychczasowe starcia derbowe lepiej układały się dla podopiecznych Holendra. Zazwyczaj padały jednak remisy. Zagraliśmy w sumie 5. meczów i 4. razy oba zespoły miały na sam koniec identyczną liczbę bramek, a raz wygrał Inter, był to jednak sparing. Na ławce rezerwowych usiadł Patrik Lomski, który wrócił do treningów z pierwszą drużyną. Zaczęliśmy ofensywnie i udało nam się kilkakrotnie groźne uderzyć na bramkę Bantamoia, lecz w 25. szczęście miał zespół gospodarzy. Heinikangas w polu karnym faulował Guilliano Grota, a jedenastkę wykorzystał Joni Aho. Taki wynik utrzymał się do przerwy. W drugiej połowie robiliśmy wszystko, żeby wyrównać, ale golkiper Interu bronił tego dnia znakomicie i nie dał się pokonać. Kończylismy w 10., gdyż Jarno Heinikangas obejrzał czerwoną kartkę na 4. minuty przed ostatnim gwizdkiem sędziego. Ponownie kibice ubrani w niebiesko-czarne stroje cieszyli się z wygranej swoich ulubieńców w Derbach.

 

20.02.2010, 16:00

[3/6] Liigacup

Veritas Stadium [1482], Turku

 

Inter Turku [4] - [3] TPS Turku 1:0 (1:0)

 

1-0 Aho k. 26'

1-0 Heinikangas cz.k. 86'

 

MoM: Joni Aho (7.4, Inter Turku)

 

TPS: Lehtovaara - Rahmonen, Jowanowić, Heinikangas, Eerola - Riski, Cleaver, Alasuutari (Lahde 65')- Turpeenniemi, Wusu, Aaritalo (Lomski 65')

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...