Skocz do zawartości

Kącik gospodarczo-ekonomiczny


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

podobnie w Szwajcarii, gdzie standardem jest przerwa w pracy między 12:00 a 14:00, czy zaczynanie pracy w poniedziałek po południu. pewnie jakby tych przerw nie było i do roboty w poniedziałek wstawali jak inni to dzisiaj byliby drugą Szwajcarią... ;)

 

przerwa na lunch (12-13, 13-14) jest standardem w niemal każdej korpo działającej w Polsce i czasami pracownicy są do niej wręcz zmuszani.

 

a narzekającym na siestę polecam popracowanie w Sevilli, czy innej Maladze w środku lata, wtedy docenią jej zalety.

poza tym korporacje w Hiszpanii nie koniecznie pozwalały pracownikom na siestę, w Orange, czy Microsofcie już 4 lata temu nie było takiego zwyczaju, przerwa lunchowa oczywiście jak najbardziej tak.

 

i zastanawia mnie to masowe kończenie edukacji w wieku 16 lat, autor tego stwierdzenia ma jakieś dane na jego poparcie? bo jeśli tylko doświadczenia własne, to ja mam inne - jak mieszkałem w Madrycie poznałem wielu Hiszpanów w wieku lat 20+ i każdy z nich studiował, skończył studia itd. jak wpadałem w odwiedziny na kampus też nie zauważyłem, żeby świecił pustkami - w stołówkach kolejki jak cholera, na korytarzach tłumy, sale wykładowe pełne. niby co - same erazmusy to były i żadnych Hiszpanów?

 

Smętek - a moi znajomi po humanistycznych też wszyscy znaleźli robotę i niektórzy koszą kasę dużo lepszą niż programista sharepointa, czy inny spec od modelowania procesów...

u mnie w robocie większość osób nie ma nic skończone poza maturą, lub jest w trakcie jakiś licencjatów i też jakoś się załapali (praca stricte techniczna przy rozwoju aplikacji) i zarabia się tu dużo lepiej niż mityczna średnia krajowa, więc tak niekoniecznie trzeba mieć skończone techniczne chyba. ;)

Odnośnik do komentarza
Byc moze druga Norwegia?
Norwegia jest bogata z powodu złóż gazu i ropy. Gdyby Hiszpanie wyszli z UE to też by ją znaleźli na swoich wodach?

 

Norwegia jest bogata, gdyż oprócz złóż posiada rozwinięta hodowlę, która daje na okrągło 20% PKB. Hodowla wraz z rybołówstwem, bo należy pamiętać, że Norwegia ma trzecią flotę na świecie , stanowi najprawdopodobniej dochód równy dochodom z ropy i gazu. Norwegia jest bogata gdyż tam panuje ekonomia według Lista. Znaczna część strategicznej gospodarki jest państwowa. Monopol państwa norweskiego, jest przeszkodą w transferowaniu podatków , jak to się dzieje w Hiszpanii Portugalii, Grecji czy na przykład Polsce. Banki obsługujące strategiczne działy gospodarki należą do państwa. I na koniec wisienka na torcie. W Norwegii jest nadal korona norweska, a więc państwo ma możliwość prowadzenia własnej polityki monetarnej. Reasumując. Bogactwo Norwegii wynika między innymi z tego, że ekonomia norweska oparta jest o protekcjonizm i kontrolę państwa , a nie rabunkową neokolonialną gospodarkę.

Odnośnik do komentarza

A czy porownanie musi dotyczyc dokladnej kopii? Przeciez Hiszpania moglaby bogacic sie innymi surowcami czy dobrami wytworzynymi, handlem... mozliwosci sporo, nie musza miec takiej samej geografii jak Norwegia przeciez.

 

UE nie wyszla na dobre Hiszpanii, chociazby tez przez przyjecie euro. Grecja podobnie.

 

I nie chodzilo mi o przerwe obiadowa, ktora nie jest wliczana w czas pracy, a sieste w godzinach pracy. To teraz moga pracowac, bo kryzys, a wtedy nie mogli?

 

Odnośnik do komentarza

A czy porownanie musi dotyczyc dokladnej kopii? Przeciez Hiszpania moglaby bogacic sie innymi surowcami czy dobrami wytworzynymi, handlem... mozliwosci sporo, nie musza miec takiej samej geografii jak Norwegia przeciez.

 

 

Napisałem tylko, tyle, ze Norwegia swoje bogactwo zawdzięcza nie tylko ropie, ale i hodowli. Pewnie jeszcze z 5-10% ma z turystyki. Jednak da dyskusja idzie w bardzo złym kierunku. Ponieważ o sytuacji ekonomicznej krajów południa nie decydują te informacje, które są tutaj podawane. Ja zapytałem się tylko czy ktoś kto wygłasza poglądy o żyjących jak "pączki w maśle "Grekach, był w jakimś kraju południowym. Dlaczego się zapytałem? Ano dlatego, że sytuacja Grecji, Portugalii, Hiszpanii jest podobna. Wszędzie jest euro, wszędzie zniszczono przemysł krajowy. No i co ciekawe wszędzie budowano na kredyt. Jak więc odpowiedzieć na zadane pytanie "co się tak naprawdę dzieje? Ja nie wiem, ale może ktoś wie.

Odnośnik do komentarza
Byc moze druga Norwegia?
Norwegia jest bogata z powodu złóż gazu i ropy. Gdyby Hiszpanie wyszli z UE to też by ją znaleźli na swoich wodach?

 

Norwegia jest bogata, gdyż oprócz złóż posiada rozwinięta hodowlę, która daje na okrągło 20% PKB. Hodowla wraz z rybołówstwem, bo należy pamiętać, że Norwegia ma trzecią flotę na świecie , stanowi najprawdopodobniej dochód równy dochodom z ropy i gazu. Norwegia jest bogata gdyż tam panuje ekonomia według Lista. Znaczna część strategicznej gospodarki jest państwowa. Monopol państwa norweskiego, jest przeszkodą w transferowaniu podatków , jak to się dzieje w Hiszpanii Portugalii, Grecji czy na przykład Polsce. Banki obsługujące strategiczne działy gospodarki należą do państwa. I na koniec wisienka na torcie. W Norwegii jest nadal korona norweska, a więc państwo ma możliwość prowadzenia własnej polityki monetarnej. Reasumując. Bogactwo Norwegii wynika między innymi z tego, że ekonomia norweska oparta jest o protekcjonizm i kontrolę państwa , a nie rabunkową neokolonialną gospodarkę.

 

Po pierwsze Polska ma większe PKB od Norwegii, jakby wybić pareset Polaków to sytuacja byłaby lepsza :P

Po drugie - spójrzmy na eurostatowskie dane o wzroście PKB

POLSKA NAPRAWDĘ ŚWIETNIE SIĘ ROZWIJA :o

 

A W Norwergii 46% PKB pochodzi z wysokich podatków, chyba byś tego nie chciał.

Odnośnik do komentarza

jeżeli będę zarabiał powiedzmy 60k brutto na miesiąc to 40 k mogę oddać w podatkach(nawet 45). Oczywiście przy dzisiejszych cenach. Jeżeli przychody z fotoradarów mają iść na budowę dróg, to ja pierwszy dam się złapać( jak będę miał prawo jazdy i samochód).

 

Pisałem o strukturze PKB i to w uproszczeniu( bo dokładnej nie znam).

 

Dalej jednak brak odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie. Co się tak naprawdę dzieje. Cóż za mechanizm doprowadził do takiego stanu.Ja dodam od siebie. Dlaczego lepiej jest żyć z zasiłku, niż prowadzić mały interes.

Odnośnik do komentarza

Co do sjesty to ja nic nie słyszałem żeby została ona zniesiona w hiszpanii... być może zostało to zniesione w ostatnich miesiącach po wakacjach bo jak byłem tam w lipcu/sierpniu to nie raz bluźniłem, że nie można nic kupić w godzinach około południowych. Jeszcze niedawno pamiętam jak ojciec przez telefon mi narzekał, że do banku nie może iść bo sjesta.

 

A sama sjesta, no cóż mają odpoczynek w południe ale za to wracają późno do domów.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Przebijajac sie przez wiadomosci o Nowickiej, Grodzkim czy abdykacji Papieza znalazlem info o probie nuklearnej Korei Polnocnej - czy to to wydarzenie spowodowalo tak nagly skok cen paliwa? Wczoraj, ewentualnie przed wczoraj - widzialem benzyne 95 za 5,49, a dzisiaj 5,59 na tej samej stacji oczywiscie (BP). Czy cos innego mialo na to wplyw, co przeoczylem?

Odnośnik do komentarza

Dodam tylko, że w Hiszpanii zasiłek dla bezrobotnych dostaje się przez nawet 3 lata (to w zależności od stażu pracy), a minimalny zasiłek to 80% pensji minimalnej.

 

Zamiast dawać kasę na zasiłki i wspomaganie nieróbstwa powinni uruchomić jakieś programy aktywizacji zawodowej. Nie wiem czy tam są takie programy jak u nas ale dotacje na otwarcie firmy są dobrym rozwiązaniem i nawet niech dają im co miesiąc te 400E ale niech to idzie tylko na sprawy związane z prowadzeniem firmy.

Odnośnik do komentarza

W dniu wczorajszym w ciszy i spokoju "demokratura" przegłosowała pakt fiskalny. Okupant zrobił kolejny krok, w celu wprowadzenia euro i osiągnięcia stanu prawnego Generalnej Guberni. Gospodarczo już funkcjonujemy jako Generalna gubernia. Zniszczony przemysł rybołówstwo, hodowla. Nie wiem jak rolnictwo, ale GMO załatwi rolnictwo błyskawicznie. Obecnie jesteśmy tylko wielkim rynkiem zbytu dla kredytów oraz przemysłu; głownie niemieckiego. Ostatnie informacje na temat importu mięsa z Danii i Holandii

Politycznie zadekretowano możliwość patroli "wermahtu" na polskich ulicach. Ostatnim bastionem niezależności została możliwość emisji swojego pieniądza. Wprowadzenie Euro jest ostatnim krokiem do całkowitej okupacji w ramach budowy europejskiego komunizmu już nie pod egidą ZSRR, ale Niemców.

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...