Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

wziąłem się w końcu za Stephena Kinga i na pierwszy ogień poszedł Bastion. muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę, nie dziwię się, że przez wielu uważana jest za jego najlepszą powieść. jedna z niewielu książek której z czystym sumieniem daję 10. teraz zacząłem Lśnienie, a w kolejce czekają Dallas i Misery, czyli miesiąc czytania mam zapewnione. ;)

Odnośnik do komentarza

Wszystkie moje książki Kinga:

 

1. Misery

2. To!

3. Lśnienie

4. Miasteczko Salem

5. Czwarta po północy

6. Pod kopułą

7. Oczy Smoka (baśniowa fantasy, bardzo niekingowska)

8. Pokój nr ....

9. Firestarter

10. Worek kości

 

Tak naprawdę, to polecić mogę wszystkie poza ostatnią, bardzo sztampową i w sumie nudną. King to naprawdę król rzemiosła literackiego, rzadko można się na nim zawieźć. Moje podium to już zresztą nie takie zwykłe rzemiosło.

Odnośnik do komentarza

Worek kości kiedyś zacząłem nawet czytać i nie dokończyłem :-k Rankingu Kinga nie stworzę, bo zbyt słabo pamiętam wszytsko co czytałem, żeby teraz to układać w jakiejś kolejności, ale faktycznie Dallas i Pod kopułą były niesamowite, Misery trzymała mocno w napięciu... polecam całym sercem :)

Odnośnik do komentarza

Skoro o Kingu, to jestem bardzo rozczarowany cyklem Mroczna Wieża. Utknąłem w IV tomie i nie chce mi się czytać, ani nie interesują mnie losy bohaterów. Nie ogarniam o co tyle szumu...

 

Mój aktualny top:

1. Bastion

2. To!

3. Wielki marsz

4. Dallas' 63

5. Misery

6. Lśnienie

7. Smętarz dla zwierzaków

8. Talizman/Mroczny Dom (z Peterem Straubem)

9. Zielona mila

10. Ręka mistrza

11. Pod kopułą

12. Sklepik z marzeniami

13. Miasteczko Salem

 

Jaroslav Hašek Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej [9/10]

 

Nie czytajcie tego, bo się rozczarujecie. Spoiler: ta książka jest niedokończona jak obietnica. Jest jak świetny seks bez orgazmu. Hašek umarł w trakcie pisania. Cholerny dramat.

A oprócz tego jest genialna. Coś dla fanów Paragrafu 22 czyli dla mnie. :) Że też tak długo pozwoliłem gnić temu dziełu na półce.

Podobnie jak Paragraf opowieść oparta jest na dialogach, a akcja sczątkowa i pretekstowa. Szwejk i jednoroczny ochotnik Marek potrafili gnębić swych rozmówców w zgranym duecie niczym Yossarian i Dunbar. Setki intrygujących przypowieści Szwejka i absurdalnych postaci, szczególnie wojskowych. Podobno w wiekszości, przedstawione zdarzenia są oparte na faktach, a osoby autentyczne. Choć mocno przerysowane.

Melduję posłusznie, że polecam!

 

Jedyne co mnie dziwi, to że Hašek został bolszewickim ultrasem. Dziwna kariera jak na pacyfistę.

Odnośnik do komentarza

Tom Clancy - Bez skrupółów

Jak ja tego mogłem wcześniej nie przeczytać :o Książka uznawana jako geneza serii o Jacku Ryanie Sr. (choć pojawia się tam w 1 scenie jako nastolatek), utrzymana w realiach wojny wietnamskiej. Fajne męskie sensacyjne czytadło.Nakręciło mnie, żeby przeczytać całą serię od deski do deski ;)

Mocne 8/10

Odnośnik do komentarza

Tom Clancy - Bez skrupółów

Jak ja tego mogłem wcześniej nie przeczytać :o Książka uznawana jako geneza serii o Jacku Ryanie Sr. (choć pojawia się tam w 1 scenie jako nastolatek), utrzymana w realiach wojny wietnamskiej. Fajne męskie sensacyjne czytadło.Nakręciło mnie, żeby przeczytać całą serię od deski do deski ;)

Mocne 8/10

Seria jest naprawdę warta przeczytania, akcja na większą skalę się zaczyna od momentu kiedy jest Prezydentem. Dużo większa skala działań

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

@Reaper: Dick nie pisał jakichś spójnych ciągów. Nie ma sugerowanej kolejności czytania. Jak nie wiesz czy ci podejdzie (bo to bardzo specyficzny autor) to może zacznij od czegoś co znasz (czytałem taki zbiór opowiadań gdzie były i "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach", i "Impostor", i "Raport mniejszości". To są dość krótkie opowiadania, po przeczytaniu których będziesz miał jasność czy Dick ci pasuje. Wtedy możesz się zabrać za coś większego. Moje ulubione to "A scanner darkly" i oczywiście "Ubik"

Odnośnik do komentarza

Właśnie mam zassanego Ubika, więc chyba na niego padnie mój pierwszy wybór :-k

 

Co do Kinga to trochę rozwiałem swoje wątpliwości - www.lubimyczytac.pl dodali opcję segregowania książek po cyklach, więc już wiem, że mogę się zabierać do Joyland czy Pana Mercedesa bez żadnych obawień :)

Odnośnik do komentarza

Valis genialny, dalsze tomy średnio powiązane i gorsze.

 

Z Dicka polecam: Ubik, Trzy stygmaty Palmera Eldritcha, Człowiek z Wysokiego Zamku, Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Przez ciemne zwierciadło, a w dalszej kolejności Klany księżyca Alfy, Simulakra i Słoneczna loteria.

No i całą masę opowiadań.

 

@Reaper

Ubik jest specyficzny, ma dziwny oniryczny klimat, nie wiem czy jest dobry na początek, ale polecam. :)

 

Co do Kinga to polecam mój top (choć de gustibus non est disputandum). Joyland jest dobry na początek i w miarę reprezentatywny - fajny klimat wesołego miasteczka, małej mieściny i tradycyjne obserwacje obyczajowe.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...