Skocz do zawartości

Studia


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

To mnie zaintrygowało....

 

Zarządzania sportem uczy coraz więcej szkół państwowych i prywatnych. Niestety, większość klubów czy instytucji sportowych takich fachowców nie zatrudnia.

- Polskim sportem powinni zarządzać specjaliści. Niestety, w większości klubów zajmują się tym tzw. działacze, którzy najczęściej nie mają o tym bladego pojęcia - mówi adiunkt w Zakładzie Organizacji i Zarządzania na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu dr Aneta Stosik.

 

 

 

karieraprzykładyzarobki

Kim jest menedżer sportowy? W USA, gdzie przemysł sportowy jest bardzo rozwinięty, rozróżnia się blisko 12 profesji kojarzonych z marketingiem sportowym. - Czego innego wymaga się od pracownika klubu czy agenta sportowca, a czego innego od pracownika firmy produkującej sprzęt sportowy lub przedsiębiorstwa zakładającego sztuczne trawniki na stadionach - mówi PR & marketing manager w kanale NASN Inga Uchymiak. - Każdy profesjonalny klub piłkarski zatrudnia fachowców odpowiedzialnych za kontakty z mediami, poszukiwanie sponsorów i rozbudowę marki (np. sprzedaż koszulek i gadżetów), a nawet sprzedaż biletów.

 

Menedżerami są również agenci negocjujący kontrakty sportowca z klubami i osoby odpowiadające za jego wizerunek. Do nich zgłaszają się rodzice młodych sportowców z prośbą, żeby zajęli się promocją ich dzieci.

 

Agenci pośredniczący w transferach to elitarna grupa menedżerów. Są nimi zazwyczaj byli zawodnicy, trenerzy, również dziennikarze sportowi. Doskonale znają branżę, mają rozległe znajomości. Najlepsi są od lat związani z daną dyscypliną.

 

Dobrym przykładem działalności menedżerów sportu w naszym kraju są ośrodki sportu i rekreacji. Dotowane tylko w 50 procentach, są zmuszone wypracowywać zyski, prowadząc działalność komercyjną. Dbają o to właśnie menedżerowie z prawdziwego zdarzenia, często absolwenci specjalistycznych studiów.

 

Zarobki zależą od dyscypliny oraz klasy zawodników, z jakimi menedżerowie pracują. Miesięcznie jest to od 1,5 do 6 tys. zł. Najwyższe stawki mają osoby pełniące funkcje zarządzające i doradcze. Menedżerowie polskich związków sportowych, zazwyczaj byli trenerzy, zarabiają jeszcze większe pieniądze. Agenci sportowi dostają prowizje - w zależności od zawartych umów sponsoringowych - w granicach od 10 do nawet 50 proc., a w przypadku umów transferowych od 4 do 10 proc. Zdarza się, że mają kontrakty, i wówczas oprócz pensji otrzymują jeszcze prowizje.

 

 

 

Zdaniem większości fachowców rynek menedżerów sportowych w Polsce dopiero się tworzy. - Kilka procent zawodników gier zespołowych w naszym kraju ma agentów - mówi Aneta Stosik. Dlaczego tak jest? - Kluby sportowe traktują zawodników jak swoją własność - odpowiada specjalistka.

 

Jednak zarządzania sportem uczy coraz więcej wyższych szkół państwowych i prywatnych. Ich studenci poznają przedmioty z dziedziny ekonomii i zarządzania, które kompleksowo przygotowują do pełnienia różnych ról. - Najciekawsze były zajęcia z zawodnikami, trenerami oraz agentami od lat działającymi w branży - mówi tegoroczny absolwent studiów marketingu sportowego na SGH Artur Murawski. Ci, którzy chcą zarabiać na sporcie, nie mają jednak łatwego zadania.

 

- Brak stabilności przepisów nie pozwala inwestować w sport - mówi prezes Intermedia Group, menedżer sportowy Marek Kraskiewicz.

 

Jednak - zdaniem dyrektora Media Sport Konrada Pudły - firm, które chcą wydawać pieniądze na sponsoring sportowy, będzie coraz więcej i tam znajdą zatrudnienie młodzi menedżerowie. - Dobrą informacją dla takich fachowców jest zapowiedź startu nowych telewizyjnych kanałów sportowych, bo i tam powinno znaleźć się dla nich miejsce - mówi Konrad Pudło

 

Zarobki zależą od dyscypliny oraz klasy zawodników, z jakimi menedżerowie pracują. Miesięcznie jest to od 1,5 do 6 tys. zł. Najwyższe stawki mają osoby pełniące funkcje zarządzające i doradcze. Menedżerowie polskich związków sportowych, zazwyczaj byli trenerzy, zarabiają jeszcze większe pieniądze. Agenci sportowi dostają prowizje - w zależności od zawartych umów sponsoringowych - w granicach od 10 do nawet 50 proc., a w przypadku umów transferowych od 4 do 10 proc. Zdarza się, że mają kontrakty, i wówczas oprócz pensji otrzymują jeszcze prowizje.

 

Żródło: Rzeczpospolita Nr 232 z 04.10.06 "Moja Kariera"

 

 

Swoją drogą nasza piłka też pomalutku kula się do przodu i zapotrzebowanie na Menadżerów raczej będzie się zwiększało, niż malało. A kierunek jest to raczej mało oblegany.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Mareqs...zrobiłbyś parę fotek jakieś panien:) i wspołokatorów:) ale pare fotke z jakies imprezy..a ty mi tu lodówke zapchaną Berlinkami pokazujesz:)) heheh

 

Musisz sie popawic:) hehe

 

Lachon w Anglii gatunek zagrozony wymarciem, to co ja mam ci pokazywac :keke:

 

Czeka mnie ciezki weekend. Pierwszy esej do napisania na nastepny piatek. "Should the state permit a person to harm him- or herself?". Chyba najzwyzsza pora wybrac sie do biblioteki... Tylko jak sie tu zmobilizowac?

 

Dobrze, ze mam na razie wzgledne luzy na matmie i statystyce, bo caly material jak na razie mialem w liceum. :)

Odnośnik do komentarza
AFAIR Meler i wOJOK studiowali zarządzanie i marketing na AWF, czyli pewnie zarządzanie w sporcie. Licencjata wOJOK zrobił, więc jego pytaj o perspektywy. Meler jest w Irlandii i gra tam w rugby - też nienajgorzej ;)

 

o wilku mowa, a wilk akurat ma chwile czasu i pisze jednego posta w miesiacu, wiec niech bede juz mial na zapas ;)

faktycznie studiowalem na AWFie w Kato zarzadzanie sportem. meler tez, rok po mnie, ale nie wiem czy skonczyl. obecnie, studentem pierwszego roku jest... qler. byc moze niektorzy jeszcze go pamietaja ;) menda postanowila to studiowac gdy wywalczylismy Euro 2012. wiem, ze rzadko bywa na zajeciach, bo w Krakowie studiuje zarzadzanie, wiec wiekszosc przedmiotow mu przepisali. ale wrocmy do mnie...

skonczylem rok temu te studia i jestem na uzupelniajacych na ae, na innej specjalnosci. w Kato otworzyli w Ziętku SUM zarzadzanie sportem, ale nie wiem jaki jest poziom. studiowalo sie fajnie i przyjemnie, choc nie latwo, bo bywalo, ze uwalali na dwoch terminach 120/200 osob. warunek 500zl, wiec kase mieli ladna. teraz juz podobno tak nie ma, chociaz cos po naszych bntach zostalo dla potomnych ;) mialem ciekawe praktyki, poznalem ludzi i studiowalem to co mnie interesuje. mysle o pracy w klubie, agencji marketingu sportowego lub przy Euro 2012, czynie jakies kroki, jezdze na konferencje, ksztalce sie i uzupelniam cv, ale zobaczymy co z tego bedzie. prawda jest jednak taka, ze trzeba miec znajmosci i / lub szczescie. ale kazdy wie, ze po studiach wcale nie trzeba pracowac w zawodzie i zycie moze sie inaczej potoczyc. fajnie stdiowac to co sie chce. zalezy jeszcze, czy chcesz studiowac blisko domu czy sprobowac zycia samodzielnego. Ty Spoxik masz ta uczelnie na miejscu, wiec warto sprobowac. masz ponad pol roku i bez problemu cos sobie wybierzesz.

Odnośnik do komentarza
To sie pochwale

 

Od 5 listopada juz mowie "Bo Wy studenci" Fajnie jest juz skonczyc ten etap zycia, zero presji w temacie egzaminow, kolokwiow i tym podobnych bzdur.

Gratuluję w imieniu braci poststudentów. Tymczasem dopiero teraz zaczynasz etap naprawdę trudny. Miej nadzieję, że zebrałeś dostatecznie dużo xpków, żeby Cię nie załatwili na starcie :)

 

Dziekanat to poezja, odebrałem właśnie dyplom za egzamin z czerwca. Z egzaminu wrześniowego oczywiście jeszcze nic nie ma, to dopiero 2 miesiące. :) Przy okazji dowiedziałem się, że zgubili 2 na szczęście niezbyt istotne podania, więc je muszę uzupełnić.

Odnośnik do komentarza

Gratulacje Toudie :)

 

Dziekanat to poezja, odebrałem właśnie dyplom za egzamin z czerwca. Z egzaminu wrześniowego oczywiście jeszcze nic nie ma, to dopiero 2 miesiące. :) Przy okazji dowiedziałem się, że zgubili 2 na szczęście niezbyt istotne podania, więc je muszę uzupełnić.

ja dzisiaj w dziekanacie moglem sobie poogladac moj dyplom - wydac nie wydali, bo podpisu dziekana brak - a kiedy bedzie? w przyszlym tygodniu :lol:

 

ale to i tak dopiero miesiac od egzaminu mija.

Odnośnik do komentarza
To sie pochwale ;)

 

Od 5 listopada juz mowie "Bo Wy studenci" :D Fajnie jest juz skonczyc ten etap zycia, zero presji w temacie egzaminow, kolokwiow i tym podobnych bzdur. ;)

 

Gratulacje :)

 

Cieszyłem się tak samo w zeszłym roku... i wytrzymałem bez studiowania 3 miesiące. Poszedłem na podyplomówkę (ale to już inna bajka ;) )... Podyplomówka skończyła się w czerwcu tego roku i... teraz wziąłem sobie drugą. Tym razem już coś poważniejszego w Warszawie :)

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
to ja mam takie 2 pytania:

- czy gdzies w krakowie saczynaja sie studia uzupelniajace z informatyki od lutego 2008?? ktos moze wie??

- na jaki kierunek (oprucz informatyki) mozna isc po studiach inzynierskich z informatyki stosowanej??

na filologię polską ;):keke:

 

 

xemi nie zabijaj mnie :*

Odnośnik do komentarza
to ja mam takie 2 pytania:

- czy gdzies w krakowie saczynaja sie studia uzupelniajace z informatyki od lutego 2008?? ktos moze wie??

- na jaki kierunek (oprucz informatyki) mozna isc po studiach inzynierskich z informatyki stosowanej??

Na wszystkie jakie chcesz, chyba że jest zaznaczone inaczej.

Poszukaj na stronach UJ, AGH, PK, AP i prywatnych uczelniach.

Odnośnik do komentarza

Potrzebuję pomocy w sprawie tematu pracy magisterskiej dla zapracowanego studenta politologii. Chodzi głównie o dostępność materiałów do pracy (ilość, obecność w bibliotekach, popularność itd.). Profesor jest leciwym człowiekiem. Jego konikiem jest PRL. Stąd propozycja: rola Kościoła w latach 50-60. Jeśli macie jakieś inne propozycje tematu, czy zagadnienia, to chętnie wysłucham.

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie, mianowicie czy po skreśleniu z listy studentów, zobowiązany jestem oddać całość stypendium, które wcześniej otrzymywałem ?. Jestem w szoku ponieważ na zjazdy nie uczęszczam od listopada, tymczasem dzisiaj wpłynęła na moje konto kasa o którą starałem się jeszcze przed podjęciem studiów :o. Myślę że na uczelni nie mam już czego szukać, a boję się teraz że pieniądze które przyszły będę musiał oddać. Tryb studiów jest zaoczny na państwowym uniwersytecie ;).Tutaj jest link do regulaminu, niestety nie mogę znaleźć tu dokładnej informacji jak się ma sprawa w mojej sytuacji :???:

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...