Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Inna sprawa, 600-700 złota warto zawsze mieć w skarbcu, wystarczy na hordę najemników, którzy pomogą wygrać wojnę, a nawet jeśli nie to przynajmniej wykrwawią wroga.

święte słowa, aczkolwiek czasem trudno o to. I najgorsze gdy zgapisz się i zabraknie Ci hajsu na najemników. Wtedy potrafią ugryźć w tyłek.

Odnośnik do komentarza

 

Inna sprawa, 600-700 złota warto zawsze mieć w skarbcu, wystarczy na hordę najemników, którzy pomogą wygrać wojnę, a nawet jeśli nie to przynajmniej wykrwawią wroga.

święte słowa, aczkolwiek czasem trudno o to. I najgorsze gdy zgapisz się i zabraknie Ci hajsu na najemników. Wtedy potrafią ugryźć w tyłek.
Jak się gra Bizancjum to za pół darmo ma się Warangian, osobiście ich trzymam na permanentnym kontrakcie kosztują jakieś 4-5 złota, a na początku gry spokojnie biją 3/4 wrogów.

Inna rzecz to być w dobrych relacjach z papieżem jeśli gra się jako katolik i mieć trochę piety (200-400), pozwala za niewielką opłatą w piety dostać sporo złota, pod koniec gry potrafię dostawać jakieś 2-4k złota, co najczęściej nie jest jakaś oszałamiającą sumą, ale jednak pozwala na zatrudnienie najemników.

Ostatnie, które moim zdaniem jest najbardziej sympatyczne - jeśli ma się bunt dowodzony przez heretyka/innowierce zakony rycerskie są za darmo, a są to chyba najpotężniejsze grupy najemników jakie są na rynku i potrafią wygrać wojny.

 

Sent from my SM-T815 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

OK, łupieskie chąsy Niezamysła splądrowały całą północną Bawarię, zanim jedna z nich dopadnięta została przez zbrojnych króla Tassilona i dobre czasy się tu skończyły :) Grabienie Bawarów było o tyle łatwe, że królestwo to toczy od kilku lat ciężką wojnę z Morawami o prowincję Znojmo... i wojnę tę powoli przegrywa. Licznik w skarbcu Przemyślidów wybił 95, do korony brakuje mi więc jeszcze setki... Frankowie zaczęli wojnę z Umajjadami, więc może jednak przezwyciężę strach przed drażnieniem Karla Wielkiego...

Niezamysł Stary, tak na mnie wołają. Mój monarcha przekroczył sześćdziesiątkę i poczuł skrupuły. Nie, nie skrofuły. Skrupuły sprawiły, że Mnata odzyskał wolność. Być może przypływ rodzicielskich uczuć u księcia na Hradczanach spowodował fakt, że Dobrawa zaczęła rodzić mu kolejnych synów: Feanora i Tulkaiona. Ten pierwszy został przy okazji przez matkę mianowany następcą tronu kijowskiego co mam nadzieję przedłuży w przyszłości sojusz z tamtym naddnieprzańskim państwem.

Odnośnik do komentarza

W roku 776 (Niezamysł protestuje, to przecież była 56 wiosna jego panowania, nie wie skąd mi to 776 przyszło do łba) mój protagonista ustanowił Królestwo Czech. Zrobił to dzięki łupom bawarskim... oraz założeniu nowej mennicy, która zaczęła bić mocno chrzczone srebrem czeskie korony. Koronację uświetniła Dobrawa, która na dobre wróciła z Kijowa utraconego na rzecz bułgarskich koczowników. Efektem ubocznym był w związku z tym czwarty ich syn, Przemysł.

Korzystając z ogromnego prestiżu Niezamysła, zacząłem szukać narzeczonych dla jego synów nr 2 i 3. Feanor Przemyślida dostał w ten sposób córkę kagana Alanów, Sanathę (miała służyć za podstawę sojuszu w polityce kijowskiej, ale polityka kijowska w międzyczasie się zwinęła; mniejsza z tym). Z kolei Tulkaionowi trafiła się Jacinta, córka kagana Jeno, przywódcy Węgrów. Na tym na razie koniec, bo zacząłem okres inwestowania w nieznaną dotąd Pepikom ideę: pokój.

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie, jak nazywa się DLC - kreator władców oraz czy jest lepsze spolszczenie do CK2?

 

Warcisław ze Sieradza rządził jeden rok. Zginął w Świętej wojnie o Czechy.

Ruler Designer

Co do spolszczenia to bardzo odradzam, każdy mod jaki zainstalujesz będzie się z nim gryzł i chyba każdy grający się zgodzi, że ten angielski nie jest taki trudny, a też się szybko przyzwyczaisz do terminów.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Pokój się nie przyjął.

U boku Przemyślidów rosła potęga Moraw. Mojmirowi udało się odebrać Znojmo Bawarii oraz podbić księstwo Małej Polski. Korzystając z tego, że rządzący Krakowem Lechowice właśnie się zbuntowali, Niezamysł postanowił wbić Morawianom mizerkordię w plecy.

W latach 777-779 doszło do wojny o Hradec. Wojny zwycięskiej. Nad Hradcem powiewa sztandar z czeskim Lwem i przemyślidzką Orlicą.

Tak przy okazji, pamiętacie jeszcze Miłyducha, księcia Brandenburgii? Tego, którego podbiłem a później stłumiłem jego bunt? Od wielu lat gnił w lochu a ja o nim zapomniałem. Ponieważ jednak pobożność Niezamysła zasugerowała zorganizowanie wielkiego festynu na cześć przodków, Miłyduch został jego główną atrakcją. Na stole ofiarnym.

Jak dobrze być królem!

Odnośnik do komentarza

Kompletnie nie mam pomysłu jak grać wasalem Bizancjum.

 

W 769 roku panowanie nad księstwem Achaja przejął przystojny Grek Alexander z domu Burakodopulos. Był to 20 letni mężczyzna o sporych zdolnościach intryganta (8) i nastawiony w swym życiu na uciechy cielesne, naturalnie z płcią przeciwną.

Księstwo Achaja składało się z 4 hrabstw: Korynt, Achaja, Methone oraz Monemvasia. Sam Alexander władał Koryntem.

W drugim tygodniu panowania Cesarz zaprosił go do rady w roli doradcy, a ten z pragmatycznym podejściem przyjął oferowaną mu rolę.

5 sierpnia 771 roku Alexander hajtnął się z nisko urodzoną Agathe, a we wrześniu rok później na świat przyszedł ich syn: Januszos. Sęk w tym, że Alexander nie umiał utrzymać swojego przyrodzenia przy jednej kobiecie. Uwiódł więc inną prostą dziewkę i dorobił się z nią córki.

W tym czasie jeden z jego wasali postanowił uknuć zdradę, chcąc wbić mu nóz w plecy. Ale Alexander wraz ze swym spy masterem wsadzili go za kratki. Jakby tego było mało, Alexander postanowił uwieźć więc małżonkę zdrajcy. Udało mu się to i ta urodziła mu kolejną córkę.

Aby było zabawniej popaprany władca zeswatał matkę swojej pierwszej córki z jedynym wasalem, który jeszcze nie miał żony. Nie poprzestał jednak na spotykaniu się z nią. To doprowadziło do wściekłości jego żonę, która postanowiła zabić córkę Alexandra. Ten więc wsadził ją za kratki, uzyskał rozwód i odesłał do zakonu. Rok później wasal, który był mężem jego peirwszej kochanki, zupełnym przypadkiem został stratowany przez konie, w czasie inspekcji jednej z mennic. Oczywiście każdy już wie, że Alexander, gdyby wtedy istniał facebook, kliknął by znowu 'w związku małżeńskim'?

 

Ah po drodze zbrzuchacił jeszcze dwie władczynie w Italii, ale o ile zaakceptował dzieci pierwszych dwóch kochanek, te odrzucił wystawiając je oraz ich mężów na pośmiewisko.

 

W radzie starannie wraz z innymi szlachcicami Alexander pracuje nad powiększeniem władzy rady. W przeciągu 9 lat cesarz stracił wiele swoich wpływów oddając je szlachcie, która przez pewien czas była bliska buntu. I Alexander stał po stronie szlachty.

Samo Imperium radzi sobie świetnie, powiększyło nieznacznie granice w tych 9 latach, a udział Alexandra w tym był... żaden! I jest mu z tym fantastycznie.

 

 

Dobra nie wiem co zrobić dalej, ale chyba poczekam na kogoś, kto będzie bliski buntu i pomogę mu, ale sam nie wiem jeszcze jak rozwinąć swe wpływy. O ile świetną zabawą było robienie dzieci na prawo i lewo (zaakceptowałem 4 córeczki - bekartów, jedną później legitymizowałem, a odrzuciłem kolejną 3 bękartów) to mam obawy, że poprzednia próba w Bizancjum była lepsza

Odnośnik do komentarza

Jak grać w Bizancjum? Ja bym zaczął robić claimy na hrabstwa obok i starał się ciułać ziemię do królestwa. Z tego co pamiętam Grecja nie jest jakimś gigantem więc powinieneś być zdolny zrobić to w dwóch władców.

 

A u mnie w Wessex, a właściwie już w Cesarstwie Brytanii się sporo działo. Od ostatniego updatu walczę we Francji i wycinam Franków, którzy w zasadzie już się przestali liczyć jako potęga. Coś co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to prawie kompletny brak buntów, poza claimantami i jedną próba wprowadzenia gavelkinda, która stała się w najgorszym dla nich momencie, szlachta stoi równo w szeregu i słucha króla.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Zacząłem grać Kujawami, Sobiesławem z Kujaw. Ma on na starcie jednego Wasala, Warcisława z Kujaw.

 

Na start wyglądał tak.

 

https://imgur.com/RON5iFB

 

Sobiesław rozpoczął scalanie ziem. Zaczął od Ziemi Płockiej, następnie poszedł w kierunku Galindi i Nadrowi. Średni syn został Wielkim Szefem Nadrowi, najmłodszy Galindi.

 

Najstarszy syn, Siemiomysł (?) został moim dziedzicem i został narzeczonym córki władcy Ziemi Płockiej. W ostatniej chwili został podbity Czersk.

 

Sobiesław z Kujaw ma na razie we władaniu dwie domeny, Kujawy i Sambię.

 

Tak wygląda na koniec dnia w roku 881.

 

https://imgur.com/F2gEjW1

Odnośnik do komentarza

Jak grać w Bizancjum? Ja bym zaczął robić claimy na hrabstwa obok i starał się ciułać ziemię do królestwa. Z tego co pamiętam Grecja nie jest jakimś gigantem więc powinieneś być zdolny zrobić to w dwóch władców.

 

A u mnie w Wessex, a właściwie już w Cesarstwie Brytanii się sporo działo. Od ostatniego updatu walczę we Francji i wycinam Franków, którzy w zasadzie już się przestali liczyć jako potęga. Coś co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to prawie kompletny brak buntów, poza claimantami i jedną próba wprowadzenia gavelkinda, która stała się w najgorszym dla nich momencie, szlachta stoi równo w szeregu i słucha króla.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Gdyby nie zablokowanie wojen między wasalami pewnie już dawno jakieś claimy bym zebrał ;) niestety trochę też daleko mam do granic samego państwa, a i militarnie nie jestem na tyle silny, aby myśleć o podbojach zagranicznych.

Chyba, że favor sprawi iż cesarz wesprze mnie w wojnie, ale chyba to tak nie działało.

 

Sobek czas na Prusy!

Odnośnik do komentarza

 

Jak grać w Bizancjum? Ja bym zaczął robić claimy na hrabstwa obok i starał się ciułać ziemię do królestwa. Z tego co pamiętam Grecja nie jest jakimś gigantem więc powinieneś być zdolny zrobić to w dwóch władców.

 

A u mnie w Wessex, a właściwie już w Cesarstwie Brytanii się sporo działo. Od ostatniego updatu walczę we Francji i wycinam Franków, którzy w zasadzie już się przestali liczyć jako potęga. Coś co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to prawie kompletny brak buntów, poza claimantami i jedną próba wprowadzenia gavelkinda, która stała się w najgorszym dla nich momencie, szlachta stoi równo w szeregu i słucha króla.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Gdyby nie zablokowanie wojen między wasalami pewnie już dawno jakieś claimy bym zebrał ;) niestety trochę też daleko mam do granic samego państwa, a i militarnie nie jestem na tyle silny, aby myśleć o podbojach zagranicznych.

Chyba, że favor sprawi iż cesarz wesprze mnie w wojnie, ale chyba to tak nie działało.

 

Sobek czas na Prusy!

będziesz jednoczył Pomorze?

 

Ja za pochopnie ziemię synom oddałem. Teraz za bardzo nie mam z kim wojen toczyć. Z Prusami i Pomorzem nie mogę, ponieważ napisane jest, że dany władca nie jest postacią niezależną. Mam szukać jego seniora?

Odnośnik do komentarza

 

Mam pytanie, jak nazywa się DLC - kreator władców oraz czy jest lepsze spolszczenie do CK2?

 

Warcisław ze Sieradza rządził jeden rok. Zginął w Świętej wojnie o Czechy.

zobacz to, jest chyba najlepsze: https://spolszczenieck2.wordpress.com/

Dzięki.

 

nie wiedziałem, że jest tyle opcji.

Grasz poganem? Jak tak to masz ambicje become king of X, użyj jej to dostaniesz subjugation na wszystkie ziemię w królestwie de iure. Bardzo fajnie się tym Polskę jako Lechici czy Norwegię jako Harald Pięknowłosy jednoczy.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

na razie za słaby jestem. Kraków planuję odbić, niestety po Czersku mam rozejm.

 

można mieć wpływ na zawierane małżeństwa przez dzieci i wnuki :o

Odnośnik do komentarza

 

 

Z Prusami i Pomorzem nie mogę, ponieważ napisane jest, że dany władca nie jest postacią niezależną. Mam szukać jego seniora?

odniosę się jeszcze co do tego. Jeżeli jest on wasalem w królestwie, będziesz musiał wytoczyć wojnę królestwu opierając się o de jure claim, albo o subjugation. Warto więc czasem pospieszyć się zanim jakaś potęga wparuje nam tam, gdzie jej nie chcemy ;) a że potem generuje to i tak ryzyko wojny z tą potęgą... truuudno :P

 

pamiętaj też o najważniejszym. Grasz nie jako Państwo, a jako Ród. Twoim celem jest wzmocnienie twej rodziny, czasem kosztem kraju. Dlatego dzielenie ziemi między synów trzeba robić z umiarem ;) ale czasami efekt może być zabójczy. W jednej z gier mój syn objął władzę nad połową Niemiec po odpowiednim ohajtaniu go.

Odnośnik do komentarza

Z drugiej strony, silna pozycja ojca pozwala na wykreowanie małżeństw/zaręczyn z kimś, kto negocjując z samym synem na coś takiego by się nie zgodził.

Zależy też jaki tytuł syn dostaje, u mnie na wejście ma króla Anglii i znalezienie żony trudne nie jest.

Powiem inaczej, jak jest się królestwem czy cesarstwem, syn jako wasal w randze księcia czy króla jest pożądany, a żonę sobie znajdzie.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...