Skocz do zawartości

Przytułek hipochondryka


Dix__

Rekomendowane odpowiedzi

Serdeczne dzięki za informacje :). Będę miał argumenty przy ewentualnej kolejnej dyskusji. Co do badań to raczej oczywiste, że wykonują masę badań zanim krew przetoczą. Co do zamkniętego obiegu to ciekawe wieści - kumpel twierdził, że to już na Zachodzie powszechne, proste, itd.

 

A co do ostatniego zdania to w całości się zgadzam :). To jeden z najłatwiejszych sposobów, w który można uratować ludzkie życie. Choć tak do tego nie podchodzę - mogę, więc oddaję, to proste. I tak na przykład wczoraj zrobiłem to przy okazji wyjścia na spacer z lubą, całość (rejestracja, badanie, oddanie) zajęło 45 minut. I każdy, jeśli pozwala mu na to stan zdrowia, powinien oddawać krew.

Odnośnik do komentarza

 

Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi:

  • ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego

jeżeli nadciśnienie jest I stopnia- nie ma takich przeciwskazań

 

po prostu oddajesz krew rzadziej niż osoby bez nadciśnienia ;)

Odnośnik do komentarza

Powiedzcie mi, czy pobieranie krwi pepowinowej u dziecka w celu wyodrebniania komorek macierzystych, to tylko taki bajer d;la snobw? Czy jakies badania potwierdzily skutecznosc tej metody? I ile to w ogole kosztuje ;)

Jest to komercyjny bajer, nic nie wart z medycznego punktu widzenia. Jeśli się mylę, grepio wyprostuje :-k

Odnośnik do komentarza

Powiedzcie mi, czy pobieranie krwi pepowinowej u dziecka w celu wyodrebniania komorek macierzystych, to tylko taki bajer d;la snobw? Czy jakies badania potwierdzily skutecznosc tej metody? I ile to w ogole kosztuje ;)

Jest to komercyjny bajer, nic nie wart z medycznego punktu widzenia. Jeśli się mylę, grepio wyprostuje :-k

Dodatkowo umowy z nimi pozostawiają sporo do życzenia:

http://www.uokik.gov.pl/pl/informacja_i_edukacja/informacja/komunikaty_prasowe/art516.html

 

Ja mam natomiast pytanie: Jak długo ważne jest skierowanie od internisty na badanie do chirurga?

Odnośnik do komentarza

Ja mam natomiast pytanie: Jak długo ważne jest skierowanie od internisty na badanie do chirurga?

Skierowanie powinno być ważne aż do momentu wizyty u specjalisty, co z powodu kolejek bywa jednak kłopotliwe i mocno czasochłonne. Wiekszość poradni wprowadza jednak "swoje" przepisy i uznaje takie skierowanie za ważne przez 1 miesiąc.

Odnośnik do komentarza

Je to się operacyjnie. Ale jeżeli się już zdecydujesz na operację to najlepiej w jakiejś prywatnej klinice. Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych to zabieg bardzo drogi. Miałem taką operację, choć bardziej nazwałbym to zabiegiem. Rehabilitacja jest bardzo długa. W 100% powinieneś być sprawny do roku. Zależy jak będzie przebiegać rehabilitacja.

Odnośnik do komentarza

Na szczęście nie chodzi o mnie, a o kumpla. Teraz się dowiedziałem, że konkretnie dwa więzadła poszły i jakaś "deformacja kosci" czy cos...

 

Pech tym większy, że to klasa maturalna...

 

Rehabilitacja jest bardzo długa. W 100% powinieneś być sprawny do roku.

 

W 100% do roku, a chodzic normalnie, w sensie do szkoly itd, po jakim czasie mniej wiecej?

Odnośnik do komentarza
W 100% do roku, a chodzic normalnie, w sensie do szkoly itd, po jakim czasie mniej wiecej?

Ja Ci mogę powiedzieć na swoim przykładzie - bardzo szybko mogłem chodzić. Rehabilitacja trwała 9 miesięcy i po tym czasie nawet już nie pamiętałem, że coś się stało. W sumie to przyzwoitą sprawność odzyskałem po 5 miesiącach. Chodzić możesz kilka dni po zabiegu.

Odnośnik do komentarza

@kaderr ja moge powiedziec na swoim przykładzie. Operacje miałem 7 sierpnia, zerwane przednie wiezadlo krzyzowe, wszystko robione w Sport-Klinice w Żorach. Prywatnie zabieg robiony jest 3 dni po wizycie, z NFZu trzeba czekać jakiś rok. Pozniej do wyboru są 3 metody. Jedna bezplatna w pelni refundowana przez NFZ, druga jednopeczkowa kosztuje bodajze 2800zł, trzecia dwupeczkowa w moim przypadku 5200zł. Przy tej ostatniej metodzie o kulach chodzi się 2 tygodnie , od razu po operacji mozna wstac, chodzic tyle ze o kulach. Powrot do sportu w przypadku 2peczkowej jakies 6 miesiecy. Ja miałem jeszcze zmiazdzona lekotke tak wiec dopiero po 4 tygodniach moge odlozyc kule, a do sportu po jakichs 8 miesiacach moge wrocic. u Twojego kumpla moze potrwac troche dluzej bo ma 2 zerwane wiezadla jakas deformacja kosci itp, nie wiem nie znam sie.

 

W moim przypadku nie było zadnego bolu po operacji. Brałem 2 dni ketonal na noc, ale to raczej tak zapobiegawczo :)

 

 

ed:

http://czasnarower.wordpress.com/2009/02/08/rekonstrukcja-wiezadla-i-powrot-do-sportu/

moze kolega sobie poczytac :)

 

A co do rehabilitacji, to jest ona najważniejsza w tego rodzaju sprawach. Bez dobrej rehabilitacji na pewno trudniej bedzie wrocic do pelnej sprawnosci :)

Odnośnik do komentarza

Pytanko mam, tylko bez "spekulacji" prosze.

Pojawiający sie ból w klatce piersiowej, przypominający pieczenie. Ów pieczenie jest na odcinku mostek - jabłko adama. Pieczenie to trwa ok 20 min. Czasem ciężko złapac oddech. Co to może być?

To pytanie głównie do grepio, ale może ktoś coś jeszcze wie na ten temat?

Odnośnik do komentarza

Przyjmowałem swego czasu syrop na kaszel, co się Contril zwie; generalnie w leczeniu suchego, uporczywego kaszlu u mnie był bardzo skuteczny, więc go poleciłem jakiś czas temu mojej ówczesnej lubej, która z kolei w aptece dowiedziała się, że to sama chemia, pic na wodę fotomontaż, szkodliwe i w ogóle lada moment wycofają to z obrotu (i dostała klasyczny syrop sosnowy). Jako, że z Czarnogóry przywiozłem znów kasłanie, a moja lekarka na urlopie, chciałbym się dowiedzieć, czy z tym Contrilem to prawda, a jeśli tak, to co innego (poza wspomnianym Pini Compositum, które łykam bez większych efektów) mogę dostać w aptece bez recepty?

Odnośnik do komentarza

Pytanko mam, tylko bez "spekulacji" prosze.

Pojawiający sie ból w klatce piersiowej, przypominający pieczenie. Ów pieczenie jest na odcinku mostek - jabłko adama. Pieczenie to trwa ok 20 min. Czasem ciężko złapac oddech. Co to może być?

to zbyt mało danych by stwierdzić cokolwiek wiążącego i wiarygodnego

może to być zwykły refluks, początek wieńcówki lub kilka innych schorzeń

radziłbym wybrać się do POZ na badanie fizykalne oraz ewentualną dokładniejszą diagnostykę

 

jeszcze jedno - objawów raczej bym nie lekceważył :>

Odnośnik do komentarza

Mam takie pytanie czy z obiegu wycofano TUSSIPECT (tabletki)? Swego czasu w juniorach (trafil sie ambitny trener) faszerowano nas tym (syrop) przed spotkaniami. Ostatnio znajomy cale miasto objechal i nigdzie nie ma tego syfu juz. Moze nareszcie ktos poszedl po rozum do glowy tam na gorze i wycofano :>

Odnośnik do komentarza

oficjalnie lek widnieje w lekospisie i powinien być dostępny;Tylko na receptę

w składzie zawiera efedrynę- działa rozszerzająco na oskrzela, zmniejsza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i stymuluje oddychanie;

ponadto wpływa pobudzająco na serce, zwęża naczynia krwionośne, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, wreszcie zwieksza napięcie i kurczliwość mięśni;

 

jak by na to nie patrzeć - koks, pod przykrywką leku na kaszel :>

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...