Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

To coś w tej kwestii się zmieniło w ostatnim czasie? Wszędzie gdzie czytam to jest informacja o tym, że tydzień pracy kończy się w sobotę i muszą minąć 2 pełne tygodnie żeby zaliczyć je jako okres wypowiedzenia. Czyli jak złożę wypowiedzenie w poniedizałek to tak jakbym musiał pracować przez 3tygodnie żeby minęły te 2 pełne tygodnie robocze.

Odnośnik do komentarza

Tio, wyprowadź mnie z błędu, ale czy okres wypowiedzenia nie liczy się od pierwszego dnia kolejnego miesiąca? Czyli składając wypowiedzenie 30. czerwca okres wypowiedzenia zaczyna się 1. lipca, ale składając 1. lipca okres wypowiedzenia rozpoczyna się 1. sierpnia?

Odnośnik do komentarza

Tak jak napisał Reaper. Art. 30 par. 21 Kodeksu pracy:

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

 

To znaczy, że jeżeli masz miesięczny okres wypowiedzenia a złożysz wypowiedzenie 1 lipca to pracujesz do 30 sierpnia.

Odnośnik do komentarza

Tak jak napisał Reaper. Art. 30 par. 21 Kodeksu pracy:

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

 

To znaczy, że jeżeli masz miesięczny okres wypowiedzenia a złożysz wypowiedzenie 1 lipca to pracujesz do 30 sierpnia.

 

No tak mi się wydawało, stąd moje zdziwienie, jak pisałeś o tych dwutygodniowych okresach wypowiedzenia...

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

dostałem pismo(listem zwykłym) od mojego operatora(t-mobile), w którym mogę albo zmienić taryfę albo następuje zmiana odnośnie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych(zmiana dotyczy wyłącznie umowy{aneksu} zawartej w ramach oferty promocyjnej, czy jest to powodem do zerwania umowy bez kary umownej ?

Odnośnik do komentarza

- Możemy bezkarnie odstąpić od umowy, co zamierzam zrobić; nawet nie próbowali mnie przekonywać, żebym została. Liczą chyba na to, że mi się nie będzie chciało nic z tym robić, bo w sumie 5 zł to jest mniej więcej pół kawy. Ale to jest właśnie to pół kawy, które przelało czarę goryczy - pisze do mnie pani Ewa.

 

http://supermarket.blox.pl/2014/08/T-Mobile-do-klientow-dawajcie-kase-albo-mozecie.html

Odnośnik do komentarza

trochę podzwoniłem popytałem... i w większości wypadkó wygląda to tak, że pełnomocnictwo owszem podpiszesz, ale z tych operatorów co mnie interesowali żaden nie ma w procesie opcji złożenia wypowiedzenia w Twoim imieniu na okoliczność zmiany warunków umowy świadczenia usług telekomunikacyjnych, więc albo sam im wskażesz datę(narażając się na karę umowną) lub też niestety trzeba zaczekać do końca umowy(wybrałem wariant nr 2)

Odnośnik do komentarza

Prowadzę działalność gospodarczą i sam sobie macham księgowość. Jak wyliczałem, tak płaciłem zaliczki na podatek do US. Ostatnio otworzyłem sobie konto na infakt.pl i uzupełniłem je swoimi danymi finansowymi. Na portalu owym automatycznie dodano mi płaconą przeze mnie składkę na Fundusz Pracy jako poniesiony koszt, czego ja sam w swojej księgowości nie uwzględniałem. Przez to zaliczka na podatek wychodzi mi mniejsza niż płaciłem. Jak to jest z tą składką? Mogę sobie ot tak teraz stwierdzić, że jednak odliczam i już?

Odnośnik do komentarza

Jeżeli coś jest kosztem (a składka na FP jest kosztem) to masz prawo ten koszt uwzględnić - tak więc za miesiące, w których nie odliczyłeś tej składki zapłaciłeś wyższą zaliczkę na podatek - ale to się wyrówna w zeznaniu rocznym, bo tam wykażesz przychód, koszty i dochód za cały rok i pewnie wystąpi Ci jakaś nadpłata w zeznaniu.

Odnośnik do komentarza

W trakcie roku uzupełniasz po prostu "podatkową księgę przychodów i rozchodów" - czyli np: w styczniu nie wpisałeś w PKPiR kosztu składki na FP i zaliczka wyniosła Ci np 100 zł (i taką też zapłaciłeś.) A gdybyś tę składkę wpisywał to zaliczka wyniosłaby np 95 zł - i tak np co miesiąc. Po zakończeniu roku zorientowałeś się i wpisałeś w koszty te składki. W efekcie z zeznania rocznego będzie wynikało, że należny podatek wynosi 1140 (12 x 95 zł) a wpłaciłeś 1200 zł (12 x 100 zł) - w efekcie masz 60 zł nadpłaty i w ciągu 2 miesięcy od złożenia zeznania ją odzyskasz.

Tak to działa.

Odnośnik do komentarza

trochę podzwoniłem popytałem... i w większości wypadkó wygląda to tak, że pełnomocnictwo owszem podpiszesz, ale z tych operatorów co mnie interesowali żaden nie ma w procesie opcji złożenia wypowiedzenia w Twoim imieniu na okoliczność zmiany warunków umowy świadczenia usług telekomunikacyjnych, więc albo sam im wskażesz datę(narażając się na karę umowną) lub też niestety trzeba zaczekać do końca umowy(wybrałem wariant nr 2)

Masz rację. Aż z ciekawości sprawdziłem dokumenty z przenosin ojca z Plus do Play (zmiana regulaminu więc można było zrywać bez kary) . Najpierw wypowiedzenie do Plusa a potem do Play i przeniesienie z miesięcznym poślizgiem (wypowiedzenie na koniec okresu rozliczeniowego).

Odnośnik do komentarza

Cześć, podpisałem umowę o pracę na czas 3 miesięcy (próbna) i choć nie przewiduję żadnych zawirowań z podpisaniem nowej umowy, to na wszelki wypadek pytanie - czy pracodawca ma obowiązek poinformować mnie w jakimkolwiek momencie czy planuje przedłużyć ze mną umowę, czy może po prostu mi na koniec dnia 29 sierpnia powiedzieć, że nowej umowy żadnej nie będzie i nie mam po co przychodzić 1 września?

Odnośnik do komentarza

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Tak więc jeżeli 29 sierpnia nie podpiszesz nowej umowy to 1 września nie masz po co przychodzić do pracy (umowa na okres próbny nie zmienia się automatycznie w umowę o pracę).

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...