Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2009


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie to nie kwestia taktyki a motywacji. W tym elemencie FM bardzo dokładnie odwzorowuje rzeczywistość i po meczach pucharowych z silnymi klubami grajkom nie chce się zwyczajnie grać z takimi "cieniasami" (bez urazu) jak Odra Wodzisław. Poza tym jest jeszcze kwestia rozpracowania twojej taktyki przez rywali. Piszesz że napastnicy są niewidoczni przez kilka meczy i dostają słabe oceny, może po prostu nie docierają do nich żadne podania. Osobiście polecam po każdym meczu, a także w trakcie, przejżeć statystyki zawodników. Jeśli np twoi skrzydłowi są regularnie faulowani to możliwe że są ciągle kryci przez obrońców i podania na skrzydła nie mają sensu. Gdy zauważysz że któryś z twoich zawodników łatwo mija rywala tzn ma dużą ilość rajdów to właśnie jego ustaw na rozgrywającego aby wykorzystać słaby punkt przeciwnika. Ogólnie rzecz ujmując nie trzymaj się sztywnych schematów. Przy słabszych rywalach możesz zwiększyć szerokość i szybkość gry wtedy łatwiej się atakuje.

Odnośnik do komentarza

ta gra doprowadzi mnie do szału kiedyś... chyba powinienem poprosić SI o zwrot pieniędzy... niestety im dłużej się gra tym więcej bugów się dostrzega... do słupków i poprzeczek już się przyzwyczaiłem do braku kartek dla przeciwnik kiedy fauluje mnie od tyłu sam na sam z bramkarzem też ale bieganie zygzakiem moich obrońców doprowadza mnie do szału... mam chyba najszybszych obrońców w premiership poniżej 15 przyszpieszenia i szybkości nie mam nikogo a tu leci piłka za plecy moich obrońców... mój ma do niej 10 metrów a napastnik przeciwnika (szybkość 10) jakieś 15 i nagle mój po rozpędzeniu się zaczyna biec bokiem do tej piłki zwalniając do granic możliwości i napastnik go wyprzedza i zamiast zacząć go gonić to on nadal tak biegnie... oczywiście dyskryminuje to każde ustawienie wysuniętej linii obrony... ofsajdy to samobójstwo a przy cofniętej potrafią to samo zrobić 15 metrów od bramki więc do bani... jeżeli komuś zdarza się to samo to czy znalazł na to sposób... aha i moja drużyna w 30 meczach premiership strzeliła łącznie 58 razy w słupek lub poprzeczkę (dziś oglądałem premierhip i mówili że rekordzista pod tym względem Liverpool zawiesił całe 18)... to całe gadanie że Fm jest tak bliski rzeczywistości jak tylko może to taka sama gadka jak Microsoftu że ich każdy system jest najlepszy i innowacyjny i tak samo jak Microsoft jakoś nie spieszy im się z ulepszaniem swojego produktu bo kasę już wydałeś... sory ale dopadła mnie frustracja bo komputer nie umie mi inaczej strzelić jak po jakimś bugu a moi potrafią zmarnować 8 100% sytuacji na mecz.

Odnośnik do komentarza
A co do bugów - jeżeli ci one przeszkadzają to je napraw

Ciekawe jak ma sobie naprawić? Cudotwórcą nie jest. Poza tym to robota dla SI, w końcu na pudełku nie napisali "gra zbugowana jak nigdy, klient niech sobie sam naprawi błędy, albo zacznie grać za 4 miesiące".

Odnośnik do komentarza

Problem jest taki że moi napastnicy często nawet jak oddają dużą liczbę strzałów to nic nie wpada do bramki. Na ataku w 2 sezonie mam: Lewandowskiego, Ślusarskiego, Ujka, Ivanovskiego i nikt nie strzela. Ostatnio znowu wygrałem mecz z Liverpoolem u siebie w 1/16 PUEFA żeby potem przegrac z Cracovia i Jagiellonią.

Odnośnik do komentarza
no i co? przecież w życiu też zdarzają się złe decyzje arbitra. A co do bugów - jeżeli ci one przeszkadzają to je napraw, albo nie graj, bo po co sie denerwować? ;)

 

 

Wiesz jakie to parszywe uczucie kiedy przygotowujesz się do meczu na Old Trafford od miesiąca... oglądasz mecze Manchesteru, w swoich testujesz przy bezpiecznym prowadzeniu różne taktyki tak żeby jak najlepiej pokryć zawodników podobnych do C.Ronaldo czy Rooneya... i nagle nadchodzi ten wielki dzień... wychodzisz na murawę witany gwizdami ale z uniesiona głową bo wiesz że ich rozpracowałeś i masz szanse... strzelasz w 30 minucie na 0:1 przy miażdżącej przewadze... Manchester nie istnieje C.Ronaldo najlepsze co może zrobić to od razu oddać piłkę i się nie ośmieszać a Rooney chyba już poszedł do szatni z płaczem... i tak zawieszam kolejne 5 słupków i poprzeczek... posiadanie 64%... aż tu nadchodzi 88 minuta długa piłka za plecy moich obrońców... ale spoko obaj mają bliżej do piłki a za nimi 10 metrów jest Rooney który ledwie się na nogach trzyma... ale nagle przecierasz oczy ze zdumienia... obrońcy 10 metrów przed piłką zaczynają biec zygzakim... praktycznie stają w miejscu a Rooney wyprzedza ich tym ślamazarnym biegiem i strzela na 1:1... po przywaleniu ile sił w co się da i paru soczystych cytatach opanowujesz się i myślisz nadal ciężko sapiąc ze wściekłości remis nie jest zły... remis nie jest zły... ta jasne remis nie byłby zły ale w 96 (oczywiście sędzia doliczył tylko 4) powtórka tej sytuacji i 2:1 dla Manchesteru... aż miło się gra nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Ale takie rzeczy się w footballu zwyczajnie zdarzają. Obaj obrońcy myślą, że partner przejmie tą piłkę, dochodzi do nieporozumienia wskutek czego do piłki dociera napastnik, efekt złego zgrania, złej komunikacji.

 

Oczywiście że się coś takiego zdarza... ale to nie to samo bo jak biegnie sam to rozumiem że źle się sam ze sobą komunikuje (ośrodek ruchu co innego nogi co innego...to by musiał mieć chyba rdzeń przecięty)... ale jak wytłumaczyć że kiedy go przeciwnik wyprzedził dzięki swojej grze bez piłki i on go dogania, nagle zaczyna sobie biec jak na porannym joggingu kiedy już prawie ma piłkę i potem znowu przyspiesza ale już nie ma szans (uprzedzę twoje pytanie... nie miał kontaktu z przeciwnikiem ani nie próbował jeszcze odebrać piłki)... poobserwuj sobie mecz jak się dokładnie przyjrzysz to zobaczysz coś takiego czasami trwa to sekundę ale zwalnia przez to do zera i potem znowu się rozpędza... obrońcy takiemu jak F.Collocini i H. Beye takie rzeczy nie powinny się przytrafiać...

Odnośnik do komentarza

Collocini i Beye to może i solidni obrońcy, ale bez przesady, ze jakaś klasa światowa. Trzeba brać pod uwagę, że tryb 3d na obecnym stadium rozwoju nie jest dość dopracowany, ma tylko symbolicznie przedstawiać co się dzieje na boisku. Coś co z perspektywy gracza wygląda żałośnie/śmiesznie dla silnika gry jest całkowicie uczciwie wyliczoną sytuacją na podstawie danych jakie w tej chwili posiada.

Odnośnik do komentarza
A co do bugów - jeżeli ci one przeszkadzają to je napraw

Ciekawe jak ma sobie naprawić? Cudotwórcą nie jest. Poza tym to robota dla SI, w końcu na pudełku nie napisali "gra zbugowana jak nigdy, klient niech sobie sam naprawi błędy, albo zacznie grać za 4 miesiące".

 

Źle mnie zrozumiałeś, chodziło mi o to, by czekać na patcha albo przestać grać, skoro i tak nie sprawia to radości, chyba, że umie te bugi naprawić :D

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy w dobrym temacie to piszę, ale pozwoliłem sobie na mały test. Otóż gram jednocześnie 3 zespołami: Deportivo, Utrecht i Udinese na taktykach z tego forum i polecanych na Centrum fm-a, bez żadnych transferów. Postanowiłem sprawdzić jak wygląda skuteczność naszych graczy w porównaniu z graczami komputerowymi i oto wyniki (liczyłem średnią za cały sezon w przeliczeniu na jedno spotkanie):

 

Drużyny prowadzone przeze mnie:

Na jeden mecz przypadło 13.8 oddanych strzałów,

Z czego zaledwie 4.2 to strzały celne,

Na to złożyło się 1.5 gola na mecz

 

Drużyny przeciwko którym grałem:

Na jeden mecz przypadło 7.4 oddanych strzałów,

Z czego 5.9 to strzały celne,

Na to złożyło się 1.1 gola na mecz

 

Jak widać komp gra nieporównywalnie skuteczniej. Nie wiem czy to bug czy przypadek, a może sobie coś uroiłem, ale jaką drużyną bym nie grał i jakiej taktyki nie stosował zawsze jest tak samo. Zastanawiam się czy macie takie same odczucia? Wiem, że może dlatego, że jeśli w meczu atakuje to w tyłach mam luki i łatwo wtedy o kontrę i stratę gola i to może tłumaczyć takie wyniki testu, ale grałem też b. defensywnie (Utrechtem) i rezultaty były takie same. Osobiście bardzo mnie irytuje taka nieporadność naszych graczy, a jeśli chodzi o ustawienia indywidualne dla napastników to również próbowałem różnych rozwiązań.

Liczyłem też słupki/poprzeczki w sezonie i tutaj też mało realistyczne wyniki:

Deportivo 62

Udinese 49

Utrecht 36

 

Pozdrawiam...:)

Odnośnik do komentarza

Chciałem tylko zobrazować o co mi chodzi... ostatni mecz z Chelsea który olałem bo i tak szansy na tytuł nie mam i jeszcze kontuzja postawowego bramkarza... Oczywiście zapewne by i tak Anelki nie dogonił ale co jeżeli zdarz się to ze Stoke przeciwko napastnikowi który ma 10 szybkości (a mi się tak zdarzyło)...

Nie chciało mi dodać na youtube więc wrzuciłem na rapida...sory za jakość nagrywałem x-firem i dziwnie zaczęło się ciąć ...jeżeli ktoś chce zobaczyć o co chodzi to link:

http://rapidshare.com/files/201656350/fm09...-49-22.avi.html

 

Według mnie Collocini jest bardzo dobrym obrońcą o czum świadczy zainteresowanie Arsenalu, Chelsea, Valencii i Realu Madryt:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/635c7504f981bae9.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/43a481b9de3ebc81.html

Odnośnik do komentarza

Witam, mam pytanie. Mam ustawiony pasek mentalności na 3/4 czyli ofensywa, gram bezpośrednimi piłkami, szybkie tempo, dość duża szerokość. Taktyka to własne 4-1-4-1, z grą na odgrywającego. Ogólnie gramy dobrze, dużo podań choć mała skuteczność i obrońcy często przegrywają 1na1. I mam pytania, lepiej grać kryciem strefowym czy jednak 1v1? Mam też zaznaczone ścisłe krycie więc chyba 1v1 ale obrońcy popełniają dużo indywidualnych błędów. Drugim pytaniem jest czy lepiej by było grać krótkimi podaniami, i dlaczego tak lub nie. I ostatnie pytanie, czy zaznaczyć grę z kontrataku. Kiedyś zawsze tak zaznaczałem, teraz jednak nie zawsze to wychodzi. Czy przy takich ustawieniach grać z kontry? Liczę na pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Witam, mam pytanie. Mam ustawiony pasek mentalności na 3/4 czyli ofensywa, gram bezpośrednimi piłkami, szybkie tempo, dość duża szerokość. Taktyka to własne 4-1-4-1, z grą na odgrywającego. Ogólnie gramy dobrze, dużo podań choć mała skuteczność i obrońcy często przegrywają 1na1. I mam pytania, lepiej grać kryciem strefowym czy jednak 1v1? Mam też zaznaczone ścisłe krycie więc chyba 1v1 ale obrońcy popełniają dużo indywidualnych błędów. Drugim pytaniem jest czy lepiej by było grać krótkimi podaniami, i dlaczego tak lub nie. I ostatnie pytanie, czy zaznaczyć grę z kontrataku. Kiedyś zawsze tak zaznaczałem, teraz jednak nie zawsze to wychodzi. Czy przy takich ustawieniach grać z kontry? Liczę na pomoc i pozdrawiam

 

 

W tym Fm IMO lepiej grać kryciem 1v1 jeśli obrońcy popełniaja dużo błędów sprzedaj ich i kup nowych nie żałuj kasy obrona to podstawa

Co do podań ja gram krutkimi ale jak widzę że mecz nie idzie zmieniam na długie uważam że parametr podania i szybkość gry należy zmieniać w czasie meczu w zależności od okoliczności

Jesli chodzi o kontr ataki ja osobiście nie zaznaczam aczkolwiek znam ludzi którzy zanzaczają i sobie chwalą jedyny moment kiedy ja zaznaczam to końcówka meczu kiedy komp ciśnie

 

Generalnie Uważam że nie ma jednego uniwersalnego ustawienia taktyki i trzeba ją modyfikowac w zależności od tego co dzieje się na boisku

 

Ps. Pochwale się w roku 2013 grając Cardiff City zdobyłem puchar UEFA ;-) i zajołem 2 miejsce w lidze ;-)

Odnośnik do komentarza

Również polecam krysie 1na1 i do tego ścisłe krycie. Jęśli grajek jest w formie to średnio 10 przechwytów na mecz spokojnie zaliczy do tego wygra zazwyczaj większość pojedynków w powietrzu. Jednak gdy na początku meczu popełni kilka prostych błędów to lepiej odznacz 1na1 bo bramka gwarantowana. Dodatkowo boczni pomocnicy niech kryją bocznych obrońców tylko bez ścisłego krycia

 

Frever nie wiem czy się ze mną zgodzisz ale w mocniejszych ligach z dobrą reputacją po kilku sezonach z samych newgenów można zbudować potęge. Gra generuje takich zawodników że głowa mała a większość z łatwością przyjdzie do słabszych klubów. Ale i tak jesteś znacznie lepszy ode mnie bo ja mam 2014 i nadal nie mam nawet mistrza Polski :keke:

 

Mam pytanie ile wasz DM zalicza przechwytów na mecz? U mnie obecnie to tylko 4-5 za to ma sporo wślizgów bo około 8 na mecz. Jak go ustawić żeby lepiej przechwytywał piłki?

Odnośnik do komentarza
Również polecam krysie 1na1 i do tego ścisłe krycie. Jęśli grajek jest w formie to średnio 10 przechwytów na mecz spokojnie zaliczy do tego wygra zazwyczaj większość pojedynków w powietrzu. Jednak gdy na początku meczu popełni kilka prostych błędów to lepiej odznacz 1na1 bo bramka gwarantowana. Dodatkowo boczni pomocnicy niech kryją bocznych obrońców tylko bez ścisłego krycia

 

Frever nie wiem czy się ze mną zgodzisz ale w mocniejszych ligach z dobrą reputacją po kilku sezonach z samych newgenów można zbudować potęge. Gra generuje takich zawodników że głowa mała a większość z łatwością przyjdzie do słabszych klubów. Ale i tak jesteś znacznie lepszy ode mnie bo ja mam 2014 i nadal nie mam nawet mistrza Polski :keke:

 

Mam pytanie ile wasz DM zalicza przechwytów na mecz? U mnie obecnie to tylko 4-5 za to ma sporo wślizgów bo około 8 na mecz. Jak go ustawić żeby lepiej przechwytywał piłki?

 

Co do krycia ścisłego to używam go z wyczuciem tzn. na mocniejszych przeciwników TAK na słabszych NIE (ale ni epotrafię powiedzieć czemu tak ;-))

Co do DM-a to ja nie gram klasycznym ale przechwytów ma sporo a co do wślizgów to często ma ich sporo ACM ;-)

 

Zgadzam się że z newgenów jest sporo ale wielu się nie rozwija mimo potencjału więc tak prosto nie jest

Natomiast teraz mam problem z dużym spadkiem potęg (MU, Chelsea) z powodu braku sensownych zakupów ma ktoś pomysł jak to zmienić ??

Odnośnik do komentarza

Chcialbym wam zaprezentowac swoja takse. Uzywalem wielu taktyk sciaganych z for ale nie sprawdzaly sie u mnie, dlatego postanowilem stworzyc wlasna. Taktyka jeszcze w fazie testow dlatego wszelkie uwagi usprawniajace gre mile widziane, choc i teraz jest lepsza niz te wychwalane przez wielu na forach(przynajmniej u mnie tak jest)

 

Tak wyglada ustawienie:

http://img222.imageshack.us/my.php?image=lech.png

 

A tak polecenia druzynowe:

http://img24.imageshack.us/my.php?image=lech.png

 

 

Polega na grze na rozgrywajecego(jednak tylko wtedy kiedy mamy naprawde kogos dobre na te pozycje, bo inaczej jesli gramy z dobra druzyna jest skutecznie wylaczony z gry) i odgrywajego(ten juz konieczny najlepszy jest szybki napastnik)

Mozna by powiedziec ze jest skrajnie ofensywne lecz jest odwrotnie obrona gra bardzo dobrze gdyz czesto lapia przeciwnika na spalonym, jedynym problemem sa bardzo szybcy napastnicy ale i tak nie robia oni az tyle zlego co w innych teoretycznie duzo bardziej defensywnych ustawieniach

 

A tu link do taksy:

http://rapidshare.com/files/201988016/Lech..._2009_.tac.html

Odnośnik do komentarza
Co do krycia ścisłego to używam go z wyczuciem tzn. na mocniejszych przeciwników TAK na słabszych NIE (ale ni epotrafię powiedzieć czemu tak ;-))

Co do DM-a to ja nie gram klasycznym ale przechwytów ma sporo a co do wślizgów to często ma ich sporo ACM ;-)

 

Zgadzam się że z newgenów jest sporo ale wielu się nie rozwija mimo potencjału więc tak prosto nie jest

Natomiast teraz mam problem z dużym spadkiem potęg (MU, Chelsea) z powodu braku sensownych zakupów ma ktoś pomysł jak to zmienić ??

Dziwne bo u mnie niektórzy całkiem nieźle się rozwineli. Bardzo ważne jest aby grali dlatego ja kupuje tylko takich którzy mają już umiejętności do gry w pierwszym zespole.

Co do spadku potęg to wina zarządu klubu, jak podejżysz ich w jakimś scoutcie lub edytorze to zapewne będą dość ciency. Tylko po co w to ingerować skoro to jedna z największych przyjemności związanych z długą karierą że nowe kluby stają się potęgami a stare odchodzą w cień.

 

Żeby nie było offa to wrócę jeszcze do tego DM. Jak duży pressing mu ustawiacie, bo wydaje mi się że to może mieć znaczenie w ilości jego przechwytów na mecz.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...