Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2009


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

dokładnie tak. policz ile razy musiałeś kliknąć myszką aby przejść od początku suwaka to punktu w którym masz ustawioną mentalność dla zawodnika. W samym środku suwaka jest wartość 10 więc możesz też liczyć tylko od środka suwaka i na koniec dodać 10. Pierwsze nastawienie ofensywne to chyba wartość 14 a ostatnie to 20.

Odnośnik do komentarza

Ja zawsze preferowałem tzw ustawienia "dwójkowe" czy coś w tym stylu.

 

Chodzi o to, że poszczególnym zawodnikom ustawia się takie nastawienie, żeby różnica wynosiła 2 punkty, co daje nam bardzo dobrą współprace pomiędzy poszczególnymi formacjami i małe luki pomiędzy nimi. Przykład:

 

Obrońcom środkowym dajmy 6/20, defensywnemu pomocnikowi oraz bocznym obrońcom 8/20, środkowemu pomocnikowi 10/20, skrzydłowym 12/20, a napastnikom 14/20.

 

Ten system był opisywany bodajże przez Marca Vaughan'a i imho w obecnym eFeMie daje takie same rezultaty jak w starczych wersjach gry - czyli wybitnie zadowalające ;)

Odnośnik do komentarza

Ja mam z kolei problem w Motorze Lublin... Na początku sezonu grałem 4-4-2 ściągnołem kilku uznanych w moich oczach zawodników np: Jakub Gronowski i Grzegorz Piesio. W pierwsyzm meczu zagrałem z poleceniem przeprowadzania ataków skrzydłami przy krótkich podaniach prowadzonych w wolnym tempie wynik ?? Wygrana 2:1 z Widzewem przed własną publicznością. Niestety później coś zaczynało się knocić w związku z czym postanowiłem zmienić formację na taką, jaka jest widoczna na screenie: 46352438.jpg

 

Jednak nadal w lidze szło mi niezbyt dobrze, a najgorsze w tym wszystkim jest fakt, że nie jestem w trakcie gry zespołem znacznie odstającym klasą od rywala bo mój zespół stwarza sytuacje często dośrodkowując w pole karne, a jednak rywale strzelają bramki... Dla porównania wkleję taktykę, z której zrezygnowałem: http://img19.imageshack.us/img19/9845/91415311.jpg

 

Polecenia dawałem standardowe czyli:

- boczni obrońcy nastawieni lekko ofensywnie wspierający skrzydłowych

- środkowi obrońcy nastawieni na destrukcję

- środkowi pomocnicy defensywa

- boczni pomocnicy ofensywa

- napastnicy ofensywa

 

Teraz mam zamiar zastować metodę współpracy między formacjami jaką zaproponował kolega wyżej, czyli z tym nastawieniem defensywnym obrońcy 14 , środkowego pomocnika 12 itd zobaczę, czy to podniesie współpracę i da efekty. Jeżeli możecie pomóżcie mi bo nie wiem co u mnie szwankuje.. Atmosferę w zespole mam dobrą, żaden z zawodników nie jest niezadowolony z faktu, że jestem managerem zespołu i zarząd również jest (jeszcze) w dobrym nastroju więc z czego wynikają tak kiepskie wyniki ?? Na 100% wiem, że można namieszać w tej 1 lidze skoro liderem jest Tur Turek, a na drugim miejscu jest GKS Jastrzębie jednak ciągle moim grajkom czegoś brakuje... Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Próbował ktoś grać systemem W-M ? Jeżeli tak to jak mu się sprawdzał i na jakiej drużynie ? Ciekawi mnie to ponieważ sam zaczynam eksperymentować z W-M ale póki co rozegrałem zbyt mało meczów, żeby cokolwiek stwierdzić.

 

na oficjalnym forum sigames jest ta taktyka

Odnośnik do komentarza

Taktyka

 

Przedstawiam mojego autorstwa taktykę pod patch'a 9.3.0. Zacząłem tworzyć ją będąc w 2-ligowym Stade Lavallois (po awansie z ligi krajowej) a większe osiągnięcia miałem (i mam nadal) w Bradze, po przejściu do niej właśnie. W paczce są 2 taktyki; normal i defens. Co cechuje owe? To, że gra rozkłada się na cały zespół, więc po kontuzji naszej gwiazdy (jeśli taką posiadamy) gra się nie rypnie... Co ciekawe, bardzo dobrze sprawdzała się gra na dwóch wielkoludów w ataku(Brandao i Tsoumou bądź Yazalde). Ważną postacią w zespole jest niewątpliwie LŚP prowadzący grę (u mnie Alex Maranhao przde wszystkim), drugi ŚP to najlepiej DP (Stelvio, Sandro Silva). No i koniecznie muszą być jak najszybsi obrońcy ze względu na wysuniętą linię obrony. Jeszcze jedno: pewnie wielu uzna to za banał, ale efekty będą dopiero gdzieś po 2-3 miesiącach intensywnego grania! Generalnie, im dłużej tym lepiej. Przejąłem Bragę w połowie sezonu i z 12 pozycji, z ogromną stratą do lidera, wyciągnąłem na 5 miejsce, w kolejnym sezonie już wicemistrz z taką samą ilością pkt co zwycięzca - Sporting, wygrany puchar (z Porto) i superpuchar Portugalii. A efekty? Już prezentuję.

 

Tabela zeszłego sezonu:

Tabela

 

Tak wygląda ekran taktyki"

Taktyka

 

Wyniki:

1 część, 2 część, 3 część

Enjoy:-D.

Odnośnik do komentarza

Witam, mam pytanko. Gram Wisłą i zbieram straszne baty w pucharach, tzn leszczy ogrywam, ale już z jakąś średnią drużyną (Feyenoord, Hannover 96) dostaje wpiernicz. Czy grając w Pucharze z silną drużyną opłaca się zmieniać taktykę na defensywną (np. 5-3-1) tylko na jeden mecz? Czy może nic nie zmieniać, oprócz nastawienia i stylu podań ( defensywne, długie podania). Ewentualnie, czy są jakieś taktyki specjalnie na mecze z lepszymi drużynami?

 

Z góry thx

Odnośnik do komentarza

Hawkeye jakie zmiany porobić w tej twojej taktyce (4-4-2 z wysuniętymi skrzydłowymi), kiedy gram u siebie z mocniejszym rywalem lub jadę na boisko jakiejś mocniejszej ekipy? Próbowałem sam tam coś pogrzebać ale skończyło 1-3 w Mediolanie (z Milanem) i 2:4 w Londynie (z Arsenalem) :/

Odnośnik do komentarza

Możesz zrobić z dwóch PŚ'ów jednego DPŚ jednego PŚ bądź obu DPŚ. Prócz tego jeżeli przeciwnik gra skrzydłami możesz dać rajdy bocznym obrońcom na mieszane i nieco zmniejszyć nastawienie, na bardziej defensywne. Można też spróbować nastawić się na grę z kontr, czyli dwaj DPŚ, skrzydłowych cofnąć z OP PL na P PL i tylko napastnicy z przodu (jeżeli są szybcy).

Odnośnik do komentarza

Zamierzam udoskonalić taktykę i potrzebuję paru porad. Stosowałem ją pod 2008 z ManUtd i nawet nawet się sprawdzała, choć czasem miałem problemy. Potrafiłem z jednym zespołem wygrał łatwo 3:0, a z innym o podobnej mocy męczyć się na 0:0. Więc proszę o poradę. Ale nie wiem zupełnie jak pod 2009.

Ustawienie jakie planowałem:

_____ NŚ NŚ_____

OPL__________OPS

_______PŚ_______ (rozgrywający)

______ DPŚ______

____OŚ OŚ OŚ____

_______LB_______

 

 

Gra szybka. Nie lubię wolnego rozgrywania piłki z mnóstwem podań, wolę szybkie podania.

Swoboda mieszane, nastawienie ofensywne prawie na max, szybkość: duża, gra na czas: rzadka prawie min, gra przy przeciwniku: rzadka-mieszane.

Ustawień indywidualnych nie podaję, jakoś je dobiorę. Chcę tylko parę ogólnych porad.

 

Lepiej używać libero, czy może zamiast niego OL OŚ OŚ OP?

Podania szybkie czy bezpośrednie? Czy może lepiej prostopadłe? Czym w sumie one się różnią, bo się czasem gubię w tym.

Linię obrony normalną, wysunięta czy cofnięta? Jaka się sprawdzi przy szybkiej grze? Słyszałem o zachowaniach obrony w 9.3.0, jak najlepiej?

Krycie strefowe czy 1-1?

Pressing?

Odnośnik do komentarza
Zamierzam udoskonalić taktykę i potrzebuję paru porad. Stosowałem ją pod 2008 z ManUtd i nawet nawet się sprawdzała, choć czasem miałem problemy. Potrafiłem z jednym zespołem wygrał łatwo 3:0, a z innym o podobnej mocy męczyć się na 0:0. Więc proszę o poradę. Ale nie wiem zupełnie jak pod 2009.

Ustawienie jakie planowałem:

_____ NŚ NŚ_____

OPL__________OPS

_______PŚ_______ (rozgrywający)

______ DPŚ______

____OŚ OŚ OŚ____

_______LB_______

 

 

Gra szybka. Nie lubię wolnego rozgrywania piłki z mnóstwem podań, wolę szybkie podania.

Swoboda mieszane, nastawienie ofensywne prawie na max, szybkość: duża, gra na czas: rzadka prawie min, gra przy przeciwniku: rzadka-mieszane.

Ustawień indywidualnych nie podaję, jakoś je dobiorę. Chcę tylko parę ogólnych porad.

 

Lepiej używać libero, czy może zamiast niego OL OŚ OŚ OP?

Podania szybkie czy bezpośrednie? Czy może lepiej prostopadłe? Czym w sumie one się różnią, bo się czasem gubię w tym.

Linię obrony normalną, wysunięta czy cofnięta? Jaka się sprawdzi przy szybkiej grze? Słyszałem o zachowaniach obrony w 9.3.0, jak najlepiej?

Krycie strefowe czy 1-1?

Pressing?

hee trochę pytań jest ;P. hmm według mnie to sam mógłbyś sobie odpowiedzieć na te pytania... zagraj kilka meczy z libero i zobacz jak Ci idzie, jak złe to postaw na 4 obrońców w linii.

masz dobrych obrońców to możesz ustawić ze obrona będzie wysunięta, ale nie zawsze to stosuj , czasem warto się cofnąć. według mnie jest lepsze krycie strefowe. zagraj kilka meczy i pomału eliminuj błędy i zmieniaj taktykę...

a jaki w ogóle zespołem grasz ?

Odnośnik do komentarza
Zamierzam udoskonalić taktykę i potrzebuję paru porad. Stosowałem ją pod 2008 z ManUtd i nawet nawet się sprawdzała, choć czasem miałem problemy. Potrafiłem z jednym zespołem wygrał łatwo 3:0, a z innym o podobnej mocy męczyć się na 0:0. Więc proszę o poradę. Ale nie wiem zupełnie jak pod 2009.

Ustawienie jakie planowałem:

_____ NŚ NŚ_____

OPL__________OPS

_______PŚ_______ (rozgrywający)

______ DPŚ______

____OŚ OŚ OŚ____

_______LB_______

 

 

Gra szybka. Nie lubię wolnego rozgrywania piłki z mnóstwem podań, wolę szybkie podania.

Swoboda mieszane, nastawienie ofensywne prawie na max, szybkość: duża, gra na czas: rzadka prawie min, gra przy przeciwniku: rzadka-mieszane.

Ustawień indywidualnych nie podaję, jakoś je dobiorę. Chcę tylko parę ogólnych porad.

 

Lepiej używać libero, czy może zamiast niego OL OŚ OŚ OP?

Podania szybkie czy bezpośrednie? Czy może lepiej prostopadłe? Czym w sumie one się różnią, bo się czasem gubię w tym.

Linię obrony normalną, wysunięta czy cofnięta? Jaka się sprawdzi przy szybkiej grze? Słyszałem o zachowaniach obrony w 9.3.0, jak najlepiej?

Krycie strefowe czy 1-1?

Pressing?

Gra szybka? To spróbuj podania bezpośrednie, jednak nie dla wszystkich - tylko środek niech tak gra i jeden napastnik, boki może mieszane.Jak chcesz grać ofensywnie to odbiór piłki agresywny i wysunięta linia obrony z kryciem strefą i ściśle plus pułapki offsajdowe. I w takim przypadku chyba nie ma sensu grać na libero. Podania bezpośrednie to właśnie prostopadłe. I obrona naprawdę nieźle się spisuje jednak dopiero po kilku miesiącach, po zgraniu zespołu jest ok. Więc cierpliwości. To tyle ode mnie. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Samo ustawienie to pikuś, może jakieś polecenia dla drużyny i piłkarzy?

spoko

A wiec moja taktyka to 4-1-1-3-1 (zmieniam ja zaleznie od przeciwnika na 4-1-3-1-1)

polecenia zespołowe to:

nastawienia to przeważnie normalne - na środku( gdy przeciwnik lepszy to zmieniam na trochę mniej niż środek, gdy grosz to ustawienie prawie ofensywne)

swoboda taktyczna jest ograniczona

podania są na bezpośrednie ( zależy od taktyki przeciwnika, gdy maja mniej zawodników w środku to właśnie bezpośrednie lub krótkie a gdy jest ich więcej to długie)

tempo jest na szybkie , jak wygrywam to zmieniam na normalne

szerokość gry to norma ale gdy przeciwnik gra 3 obrońcami to zmieniam na szerokie

grę przy przeciwniku mam przeważnie zawsze na całym boisku

gra na czas to mieszanie

linia obrony jedna posuniecie niżej niż normalne

odbiór - oczywiście agresywny (17 meczy 0 czerwonych kartek i 17 żółtych)

podawanie - tu zmiany robię bardzo często, zależy czy przeciwnik zagęści środek pola czy nie jak nie to sodek a jak są wolne skrzydła to oczy wiscie oboma skrzydłami ( Szczot i Gorawski ładnie to wykorzystują ;d )

krycie strefowe, rzadko zmieniam na 1 vs 1

podawania na odgrywającego to mam przeważnie na dobieg lub na mieszanie

krycie ścisłe włączam gdy gram ze słabym na prawdę przeciwnikiem lub jak przegrywam

no i zaznaczam kontrataki i pułapki ofsajdowe

 

o indywidualnych ustawieniach to za dużo pisania ;/

napisze tylko tyle ze DM ma krótkie pod i ścisłe krycie, częste podania prostopadle i strzały z dystansu - tak samo ma M . OPŚ - ma częste pod. prostopadle i strzały. napastnik ma ograniczona swobodę taktyczną.

 

rozegrałem 17 meczy górnikiem i jestem 1 z 2 pkt przewaga nad Legia. mogłoby być więcej pkt ale przegrałem ostatni mecz w rundzie z LKS'em :| ostro się wkurzylem ! przed tym meczem bylem nie pokonany od 10 meczy i 5 meczy bez straty bramki( nie liczę pucharu polski i pucharu ligi ponieważ wystawiałem tam gówniarzy he

 

chcecie coś więcej piszcie ;)

 

screeny?!

tu macie 3 :

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6946151b807eda53.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6b374783974f440a.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c9ee8743315d53af.html

 

 

POZDRO

Odnośnik do komentarza
Jak chcesz grać ofensywnie to odbiór piłki agresywny i wysunięta linia obrony z kryciem strefą i ściśle plus pułapki offsajdowe. Podania bezpośrednie to właśnie prostopadłe.

 

Nie polecam połączenia ścisłego krycia i pułapek ofsajdowych. Obrońca będzie przyklejony do napastnika i ciężko w takiej sytuacji zastawić pułapkę ofsajdową.

 

Podania bezpośrednie to nie podania prostopadłe to po prostu mierzone, dalsze podania (podania krótkie to zagrywanie piłki do bliżej położonych zawodników), żeby zmusić kogoś do gry podaniami prostopadłymi zaznacz mu w ustawieniach indywidualnych opcję gry prostopadłymi podaniami - możesz tak ustawić środek, bocznym zawodnikom możesz dać podania bezpośrednie i dośrodkowania.

 

Do gry szybkiej najlepiej dać właśnie podania bezpośrednie.

 

W ofensywnej taktyce najlepiej linię obronną ustawiać wysuniętą, ale trzeba uważać na napastników przeciwnika, jeśli są szybsi od naszych obrońców i do tego mają wysoką grę bez piłki lepiej już linię obronną dać normalną. Jeśli przeciwnik ma wysokich i skocznych napastników lepiej linię obronną dać wysuniętą, aby oddalić zagrożenie jak najdalej od bramki.

 

Krycie 1 na 1 jeśli masz dobrych obrońców, zawsze należy porównywać swojego obrońcę do napastnika którego ma pilnować. Ważne by obrońca był szybki (jeśli napastnik jest szybki), miał wysoki atrybut skoczności (jeśli napastnik ma go wysokiego), do tego ważne by miał wysokie: ustawiania się (dobrze jeśli jest wyższy niż gra bez piłki napastnika), krycie, koncentracja, przewidywanie, siła itd.

 

Jeśli napastnicy przeciwnika są wolniejsi od naszych obrońców i mają niską grę bez piłki można śmiało stosować śisłe krycie, jeśli jest inaczej lepiej dać pułapki offsajdowe (wymagane wysokie atrybuty współpraca, przewidywanie, przyśieszanie, decyzje)

 

Moim zdaniem lepiej grać obroną z DL DC DC DR

 

Gra przy przeciwniku obrońcom daj tylko w polu karnym (żeby trzymali się pola karnego i nie latali po całym boisku za pzeciwnikiem), DM tylko na swojej połowie (większy pressing niż obrońców, ale mają kontrolowac obszar między polem karnym a linią środka boiska więc więcej nie ma co dawać), DL i DR można dać tylko na swojej połowie, reszta zależnie od atrybutów (waleczność, siła, agresja, odbiór determinacja), jeśli zawodnik będzie miałe je niskie a dasz mu wysoki pressing to będzie latał bez sensu za zawodnikiem i się męczył a piłki i tak mu nie odbierze.

 

Odbiór piłki zaleznie od sędziego, jesli w przeszłości dawał mało kartek to agresywny, ale jak tylko zawodnik dostanie żółtą lepiej ustwić mu na delikatny odbiór. Mi co mecz nie chce się sprawdzać sędziego więc daje odbiór normalny, ale po żółtej daje na delikatny.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...