Skocz do zawartości

Praca


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Od lutego pracowałem tylko na umowę zlecenie w firmie A, po tym jak rozwiązałem umowę o pracę z firmą B. Teraz od września podjąłem pracę w w firmie C na umowę o pracę, ale tamta umowa z firmy A też zostaje, bo będę dorabiał. Proszono mnie o wypisanie oświadczenia o zatrudnieniu w firmie C (niekoniecznie z danymi pracodawcy) na etacie by nie odprowadzać drugich składek. Ale czy ja w tym będę miał jakąś korzyść czy tylko firma A? Bo dotychczas i tak pracowałem tam na stawkę netto, więc to że oni nie będą odprowadzać za mnie składek to dla mnie żadna korzyść, bo stawka zostanie.

Odnośnik do komentarza

Ponieważ podjąłeś pracę na etat to teraz składki społeczne będą odprowadzane od umowu o pracę, od umowy zlecenia już nie (chyba, że byłoby to zlecenie z własnym pracodawcą ale tak nie jest). Ergo, z umowy zlecenia będziesz dostawał więcej na rękę bo już nie potrącą Ci składek na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli natomiast w umowie zleceniu masz stawkę netto to w rzeczywistości skorzysta na tym twój zleceniobiorca (na Twoim miejscu spróbowałbym jednak ponegocjować podwyżkę). Przepisy ZUS nie przewidują płacenia składek i od umowy o pracę i od umowy zlecenia jednocześnie więc tak czy inaczej nie ma sensu kombinować (ZUS Ci świadczeń nie podwyższy z tego powodu, ewentualnie stwierdzi nadpłatę w składkach gdy się o nią zwrócisz).

Odnośnik do komentarza

Ergo, z umowy zlecenia będziesz dostawał więcej na rękę bo już nie potrącą Ci składek na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli natomiast w umowie zleceniu masz stawkę netto to w rzeczywistości skorzysta na tym twój zleceniobiorca (na Twoim miejscu spróbowałbym jednak ponegocjować podwyżkę).

Straszyli obniżką stawek, więc raczej negocjacje są bez sensu, zresztą są znacznie utrudnione, gdyż firma jest z Warszawy i jedyny mój kontakt z nimi to telefoniczny i listowny. Dzięki za odpowiedź, wyślę im jednak to oświadczenie, niech mają. I tak poszli na rękę, że mogę tam dorabiać dalej, a pracowałem dotychczas po ponad 200 godzin. Teraz tylko muszę sklecić takie oświadczenie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy później...

 

  1. kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie zgodnie ze wzorem załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U.Nr 115, poz.971),
  2. oświadczenie kandydata dotyczące ust. 1 pkt a) i b),

Potrzebuję wskazówki ;) nigdy się nie musiałem męczyć z takimi papierkami i dlatego mam problem z punktem b. Chodzi tu o ustęp 1 z ustawy wymienionej w punkcie a. czy jak? :| Jak to ma wyglądać?

 

EDIT: w sumie chodzi chyba o ustęp 1. w ofercie pracy :P

 

 

  1. Do naboru może przystąpić osoba, która:
    1. ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych;
    2. nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Idąc za ogólnie panującą na rynku pracy modą, nadążający za trendami timon być może będzie zmuszony do samozatrudnienia - założenia własnej działalności gospodarczej. Wiem już, że opłacalne jest to w zasadzie na dwa lata - jaka jest w zasadzie różnica pieniężna między tym zniżkowym ZUSem a stawką normalną? Czy można to sobie jakoś zmniejszyć? (durne pytanie, bo z ZUSem nikt nie wygrał, ale może jednak...) Czy działalność można zamknąć ot tak z dnia na dzień, czy ponosi się za to jakieś konsekwencje finansowe?

Odnośnik do komentarza

To czy jest to opłacalne czy nie zależy od kasy. Generalnie założenie własnej działalności bo "pracodawca" stawia taki warunek jest średnio opłacalne (czytaj "nie jest opłacalne") - dużo zależy od tego co znajdzie się w umowie (np. kwestia urlopów, godzin pracy itp). Na samozatrudnieniu masz więcej obowiązków (sam płacisz podatki, ZUS, prowadzisz księgowość), obowiązki takie same a kasa pewnie nie lepsza. Jeżeli do tej pory nie prowadziłeś działalności i wcześniej nie byłeś zatrudniony w tej firmie to możesz mieć niższy ZUS -- ale jeżeli tylko to ma być argumentem to daj sobie spokój. Napisz jaką kasę Ci proponują (czyli na jaką kwotę będziesz wystawiał fakturę) to wycenię ile mniej więcej zostanie Ci z tego na rękę.

Odnośnik do komentarza

Timon, ja właśnie przeskoczyłem na "duży ZUS" i powiem Ci, że ulga dla nowej działalności to była bajka. Jak teraz pomyślę, że co miesiąc płacę im ponad 1k to aż mnie skręca w żołądku.

 

Ztcw, to działalność możesz zamknąć/zawiesić z dnia na dzień bez żadnych konsekwencji, poza tym, że kolejną ulgę ZUS-owką po założeniu nowej firmy możesz mieć dopiero za kolejne 5 lat.

Odnośnik do komentarza

Idąc za ogólnie panującą na rynku pracy modą, nadążający za trendami timon być może będzie zmuszony do samozatrudnienia - założenia własnej działalności gospodarczej. Wiem już, że opłacalne jest to w zasadzie na dwa lata - jaka jest w zasadzie różnica pieniężna między tym zniżkowym ZUSem a stawką normalną? Czy można to sobie jakoś zmniejszyć? (durne pytanie, bo z ZUSem nikt nie wygrał, ale może jednak...) Czy działalność można zamknąć ot tak z dnia na dzień, czy ponosi się za to jakieś konsekwencje finansowe?

 

Po dwóch latach ZUS wzrasta o ok. 500-600 PLN. Ja dlatego zamykam teraz działalność i przechodzę na śmieciówki.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jakiego rodzaju biznes prowadzicie, ale w mojej poprzedniej firmie regularnym działaniem było rejestrowanie firmy w UK albo na Słowacji, gdzie ZUS się płaci znacznie mniejszy. Oczywiście trzeba udowodnić, że się ma tam klienta, ale jeśli macie kumpla/rodzinę w UK to nie powinno być kłopotu ;) pomysł rzucam luźno, bo nie wiem czy się coś zmieniło w tej kwestii i jak to obecnie wygląda, ale chyba warto obczaić możliwości ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...