Skocz do zawartości

Kącik egzaminacyjny


adamus

Rekomendowane odpowiedzi

Jego zdaniem matura z języka polskiego na poziomie podstawowym nie była łatwa. - Zadanie o Zosi i Telimenie, po przeczytaniu tekstu, mogło być wykonane tylko na prymitywnym poziomie - podkreśla Konarzewski. W takim wypadku uczeń może dostać nawet "tylko pięć punktów".

 

- Żeby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, trzeba było znać "Pana Tadeusza" i wiedzieć z grubsza w jakiej sytuacji Mickiwicz pisał to dzieło i jak ono się ma do tradycji romantycznej. Żeby to zauważyć, trzeba było naprawdę znać kontekst historyczno-literacki - wyjaśnia dyrektor CKE. Tu pojawia się jednak problem, bo okazuje się, że uczeń, który wykaże za dużo inicjatywy, może nie zmieścić się w kluczu egzaminacyjnym i w efekcie nawet oblać maturę.

 

Konarzewski- dyrektor CKE

 

Moi znajomi, którzy pisali podstawowy poziom i czytali ten artykuł, zaczęli się bać.

 

Link do całego artykułu.

Odnośnik do komentarza

Kurde jak jest napisane, że na podstawie fragmentów należy scharakteryzować Zosię i Telimenę to chyba znaczy, że na podstawie fragmentów. Moja polonistka stwierdziła, że skoro nie było tego w poleceniu to niekoniecznie trzeba było się odwoływać bo trudno byłoby trafić w klucz i lepiej zrobić tak jak jest w poleceniu, ewentualnie jakieś drobne odwołania wpisać.

Odnośnik do komentarza

Nie ma się czego bać. Polecenie można zinterpretować jednoznacznie czyli charakterystyka + porównanie (podobieństwa i różnice) na podstawie fragmentu. Za odniesienie się do całości można co najwyżej dostać walor. Początkujący prawnik wygrałby w sądzie sprawę o ocenianie w odniesieniu do całości lektury.

 

Dzisiejszy rozszerzony angielski także zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Także muszę przyznać, że był on na poziome FCE czyli wiedzy nieco większej niż po gimnazjum. A przypominam, że mówmy o poziomie rozszerzonym.

Odnośnik do komentarza
Początkujący prawnik wygrałby w sądzie sprawę o ocenianie w odniesieniu do całości lektury.

widze, ze wchodzimy na wyzszy poziom juz :kekeke:

 

milo, ze wszyscy, ktorzy sie cwaniacko ograniczyli tylko do fragment i nie mieli pojecia o calosci utworu teraz maja dreszczyk emocji - oby teraz klucz obejmowal calosc ksiazki, nie zdziwilbym sie specjalinie gdyby tak bylo... :)

Odnośnik do komentarza
Kurde jak jest napisane, że na podstawie fragmentów należy scharakteryzować Zosię i Telimenę to chyba znaczy, że na podstawie fragmentów. Moja polonistka stwierdziła, że skoro nie było tego w poleceniu to niekoniecznie trzeba było się odwoływać bo trudno byłoby trafić w klucz i lepiej zrobić tak jak jest w poleceniu, ewentualnie jakieś drobne odwołania wpisać.

 

 

A to nie jest tak, ze zawsze trzeba odniesc sie do calosci utworu? Z tego co pamietam (mature pisalem rok temu), uczono nas, ze nawet jesli w tresci zadania jest napisane ''na podstawie fragmentu'', to i tak trzeba odniesc sie do calosci. Tzn. jesli chodzi o charakterystyke postaci, to np. trzeba udokumentowac swoje wnioski roznymi sytuacjami z calej ksiazki. Dlatego znajomosc lektur jest wazna.

 

;)

 

Przeciez z fragmentu mozesz wyczytac co najwyzej kilka najistotniejszych cech charakteru, a zeby napisac charakterystyke, potrzebna jest spora wiedza o bohaterce. Swoja droga nie wystarczy napisac przeciez, ze 'bohater A' jest sprytny, madry i przebiegly, ale trzeba kazdy z tych przymiotnikow potwierdzic konkretnymi sytuacjami z calej lektury, dlatego po przeczytaniu wniosku ktoregos z userow, ze nie trzeba znac lektury, by napisac dobrze takie wypracowanie, od razu poprawil mi sie humor.

Odnośnik do komentarza
Fabryki, huty, kopalnie w oczach Stefana Żeromskiego ? nowoczesność i postęp

czy piekło dla pracujących tam ludzi? Odpowiedz na pytanie, analizując

załączone fragmenty Ludzi bezdomnych oraz wykorzystując znajomość całości

powieści. Zwróć szczególną uwagę na opisy maszyn i pracujących robotników.

 

Temat z tegorocznej próbnej matury. Jak widać można było zamieścić jedno zdanie o odwołanie do całości powieści, na głównej oczywiście tego nie zrobiono. Więc skoro pisze, że na podstawie fragmentu to chyba umiejętność czytania ze zrozumieniem podpowiada że należy Zosię i Telimenę scharakteryzować na podstawie tego fragmentu, tylko i wyłącznie.

Odnośnik do komentarza

No przecież zawsze trzeba "wykorzystywać znajomość całego utworu". Nie wiem, nie przestrzegali Was nauczyciele? Dwa lata temu u nas wciąż o tym gadano, żeby sie zbytnio nie sugerować tym 'na podstawie fragmentów". Fragmenty miały mieć tylko funkcje pomocniczą, a nie podstawową.

 

[w tym momencie niektórzy udowadniają słuszność stawianych tez "dziadków" ;P]

Odnośnik do komentarza

Sorry, dziadek poprze "niektórych". Instrukcja jest od tego, żeby określić zadanie stawiane przed egzaminowanym. Skoro instrukcja nakazywała oparcie się na zamieszczonym fragmencie, bez wymogu odwołania się do całości, odwołanie się do całości nie może być wymaganym elementem oceny. Bardzo mi się to nie podoba, ale to jedyna dopuszczalna interpretacja.

Odnośnik do komentarza
Sorry, dziadek poprze "niektórych". Instrukcja jest od tego, żeby określić zadanie stawiane przed egzaminowanym. Skoro instrukcja nakazywała oparcie się na zamieszczonym fragmencie, bez wymogu odwołania się do całości, odwołanie się do całości nie może być wymaganym elementem oceny. Bardzo mi się to nie podoba, ale to jedyna dopuszczalna interpretacja.

Niemniej jednak jakos nie wyobrazam sobie charakteryzowania postaci na podstawie jakiegokolwiek fragmentu utworu - nie jestem teraz w stanie stwierdzic jak duzy to fragment, ale samo zalozenie jest dosc... kuriozalne.

Odnośnik do komentarza
W tamtym roku tez pisalem na temat w ktorym trzeba bylo odniesc sie tylko do podane fragmentu, wiec do calosci sie nie odnosilem i zdalem dobrze, wiec nie martwcie sie :)

 

A nie ma czegoś takiego jak punkty za "walory", gdzie by były punkty za odniesienie się do całości "Pana Tadeusza"

 

Jak czytam ten temat to boję się. Za rok zdaję maturę, a sami piszecie że współczesna matura zabija kreatywne myślenie, czyli rzecz w której niby jestem mocny.

Lektury czytam i po co? Żeby byle kretyn (jeśli ktoś poczuję się urażony, nie zamierzam przepraszać - bo taka niestety prawda), który ledwie zdanie potrafi sklecić, a w klucz się wstrzeli - zdał dobrze maturę.

Zobaczymy za rok - jak będzie. Oby było trudniej - tak dam radę, a paru pół-analfabetów więcej, zostanie pozbawionych złudzeń

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...