Skocz do zawartości

Kącik absurdalny


paszczaq

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.rp.pl/artykul/2,685109-Unijna-flaga-zamiast-orla-na-piersiach-polskich-pilkarzy-.html

 

Parlament Europejski chce zmusić reprezentantów krajów członkowskich, by na piersiach zamiast godła swojego kraju nosili emblemat UE. – To skandal! – oburzają się brytyjscy konserwatyści

 

Na taki pomysł wpadł hiszpański europoseł, członek Europejskiej Partii Ludowej (PPE) Santiago Fisas Ayxela. Polityk opracował raport „Europejski wymiar sportu", w którym przekonuje, że najlepszym sposobem na promocję Unii Europejskiej są zawody sportowe, a w szczególności mecze piłkarskie. Według niego sportowcy powinni nosić na swych strojach flagę UE zamiast barw narodowych.

 

Unijna flaga powinna również powiewać na olimpiadach odbywających się w krajach należących do Wspólnoty. Powinna zastąpić flagi uczestniczących w zawodach krajów Unii. Komisja Kultury i Sportu PE już poparła pomysł Ayxeli. W przyszłym tygodniu raport będzie przedmiotem debaty na sesji plenarnej w Brukseli. Jeśli europosłowie go poprą, komisja będzie mogła opracować odpowiednią propozycję prawną.

 

Narzucenie takich przepisów jest możliwe, bo traktat lizboński dał KE możliwość wpływania na sport na Starym Kontynencie. Dzięki traktatowi Bruksela może „wspierać, koordynować i uzupełniać działania państw członkowskich w tej dziedzinie". Brytyjscy konserwatyści, którzy nie tylko kochają sport, ale również niezależność od eurokratów, są oburzeni.

 

– Co Unię obchodzi, co nasi sportowcy noszą na swoich strojach? Sport odgrywa szczególną rolę w Wielkiej Brytanii, a nasza piłkarska reprezentacja stanowi część naszej tożsamości narodowej. Unia nie będzie się promowała przy pomocy naszych sportowców i narzucała nam sztucznej europejskiej tożsamości – grzmiała europosłanka torysów Emma McClarkin.

 

Według niej jest „absolutnie nie do pomyślenia", by członkowie drużyn rugby czy krykieta, tradycyjnych sportów Wspólnoty Brytyjskiej, chodzili z flagą unijną na piersi. – To kompletne szaleństwo. Będziemy się temu stanowczo sprzeciwiać – zapowiedziała. Komisja Europejska broni jednak propozycji Ayxela. – Rozumiemy oczywiście, że sport odgrywa ważną rolę w tworzeniu poczucia narodowej przynależności. Właśnie dlatego uważamy, że przypomnienie o zjednoczonej Europie jest przy tej okazji tak ważne – podkreśliła unijna komisarz ds. kultury Androulla Vassiliou.

 

Kwestia przymusowej promocji Unii podczas zawodów sportowych to niejedyna rzecz, która drażni Brytyjczyków. Jak donosi brytyjski tabloid „Express", Bruksela nałożyła 63 tys. euro kary na Uniwersytet w Northampton za to, że nie wywiesił unijnej flagi, mimo że Bruksela współfinansuje remont jednego z budynków na terenie uczelni.

 

Każda instytucja, która otrzymała ponad 500 tys. euro z funduszu regionalnego UE, ma obowiązek wywieszenia flagi bądź zareklamowania Unii w broszurach i na swej stronie internetowej. Uniwersytet w Northampton to niejedyna brytyjska instytucja, na którą z tego powodu spadły dodatkowe koszty. Podobne kary otrzymało osiem innych publicznych instytucji, od rad miasta po zarządy transportu miejskiego.

 

Niektóre za to, że nie wywiesiły flagi, inne za to, że zapomniały wspomnieć o UE w radiowej reklamie. – Ci eurokraci o dyktatorskich zapędach powinni się zająć czymś innym niż własnym ego i przestać używać pieniędzy brytyjskich podatników do żenującej autopromocji – powiedział poseł torysów z Northampton Michael Ellis.

 

Komisja zaprzecza zarzutom. – Nikogo do niczego nie zmuszamy. Ale kiedy dajemy komuś pieniądze, to chcielibyśmy, by o tym wspomniał – powiedział rzecznik KE Ton van Lierop.

Przeginają coraz bardziej :>

Odnośnik do komentarza

ej, w pytaniu "jakiego?" chodziło mi o przymiotnik, a nie nazwisko ;P

 

i nie wierzę, żeby to przeszło, u nas przecież też projekt zakazujący całkowicie aborcję został przyjęty przez odpowiednią komisję ale ma takie same szanse na przyjęcie jak projekt z flagą UE zamiast orła czy koguta na piersi ;)

Odnośnik do komentarza

Przypominam o mojej prośbie kierowanej do "eurosceptyków": Wydrukujcie sobie "Rzeczpospolita kłamie" i powieście nad łóżkiem. Będę miał przez to mniej polewki z Was, ale i Wam przyda się umiejętność krytycznego myślenia.

 

Jadziem zatem:

 

Zacznijmy od tekstu w "Łrzepie"

 

Zdanie pierwsze:

 

"Parlament Europejski chce zmusić reprezentantów krajów członkowskich, by na piersiach zamiast godła swojego kraju nosili emblemat UE"

 

Zdanie drugie:

 

"Na taki pomysł wpadł hiszpański europoseł, członek Europejskiej Partii Ludowej (PPE) Santiago Fisas Ayxela."

 

Akapit trzeci:

 

'W przyszłym tygodniu raport będzie przedmiotem debaty na sesji plenarnej w Brukseli. Jeśli europosłowie go poprą, komisja będzie mogła opracować odpowiednią propozycję prawną."

 

A więc podsumujmy - według samego tekstu w "Łrzepie" jeden poseł przygotował niewątpliwie bezsensowny raport z równie bezsensownym pomysłem. Póki co - to wszystko, co się stało. A "Łrzepa" z tego wyciąga wniosek, że "Parlament Europejski chce zmusić reprezentantów krajów członkowskich, by na piersiach zamiast godła swojego kraju nosili emblemat UE".

 

Wyobraźmy sobie, że w dowolnej gazecie ukazuje się artykuł z leadem "Polski Sejm chce zmusić lekarzy do przeprowadzania aborcji na żądanie", ponieważ grupa posłów złożyła wniosek o taką nowelizację stosownej ustawy.

 

Więcej krytycyzmu i samodzielnego myślenia.

 

A teraz najpiękniejsze; skoro wiemy już, że tekstowi "Łrzepy" nie można ufać, sięgnijmy do źródła i porównajmy:

 

http://www.europarl.europa.eu/oeil/FindByProcnum.do?lang=2&procnum=INI/2011/2087

 

(1) "Na taki pomysł wpadł hiszpański europoseł, członek Europejskiej Partii Ludowej (PPE) Santiago Fisas Ayxela. Polityk opracował raport „Europejski wymiar sportu""

 

W rzeczywistości poseł Ayxela jest sprawozdawcą Komisji Kultury i Edukacji PE. Raport "The European dimension in sport" nie jest jego własnym pomysłem.

 

Prawda: 0

Łrzepa: 1

 

(2)

 

"Według niego sportowcy powinni nosić na swych strojach flagę UE zamiast barw narodowych.

 

Unijna flaga powinna również powiewać na olimpiadach odbywających się w krajach należących do Wspólnoty. Powinna zastąpić flagi uczestniczących w zawodach krajów Unii."

 

W oryginale:

 

"The Rapporteur proposes that the European flag fly at major sporting events within European Union and suggests that it appears on the jersey of the athletes of Member States"

 

czyli

 

"Sprawozdawca proponuje, by flaga europejska była wywieszana podczas znaczniejszych imprez sportowych na terenie Unii Europejskiej, i sugeruje, by pojawiła się na koszulkach sportowców z krajów członkowskich".

 

Widzi tu ktoś gdzieś jakąkolwiek wzmiankę o zastąpieniu flag narodowych flagą zjednoczonej Europy?

 

Prawda: 0

Łrzepa: 3

 

Ale pewnie i tak dowiem się, że się czepiam.

Odnośnik do komentarza

http://sport.onet.pl/pilka-nozna/reprezentacja/kontrowersyjny-pomysl-polacy-nie-beda-mogli-grac-z,1,4787301,wiadomosc.html

 

Onet też bezczelnie kłamie w tej sprawie i to nie powołując się na Rzepę, ale na angielski Daily Telegraph. :> Wiem, że nienawidzisz Rzeczpospolitej, ale w swojej krucjacie mógłbyś zauważyć, że pojawiające się w polskiej prasie informacje z zagranicy to w ogromnej większości przedruki z prasy europejskiej. Mało komu w Polsce chce się sprawdzać te informacje.

 

Wiem, że artykuł na Onecie to przedruk z Futbol-News, ale ta strona wydaje się ściśle współpracować z Onetem.

 

Swoją drogą, nie mam pojęcia jak z wyciągnięcia dwóch niezgodności ze stanem faktycznym wyszedł Ci wynik 3:0?

Odnośnik do komentarza

Ein moment - mi się podoba porównanie ponoć opiniotwórczego dziennika z elektronicznym tabloidem, ale czy na pewno było ono Twoim celem? Właściwie potwierdzasz moją tezę - redakcja RP nawet nie raczyła zweryfikować informacji, jakie podała, tylko zrobiła copy&paste. Dzięki, nie spodziewałem się :*.

 

ETA: I nie, nie nienawidzę RP. Nienawidzę manipulacji, a niezmiernie irytuje mnie zachwyt nad wszystkim, co pasuje do prawicowej ideologii, bez minimalnego nawet zweryfikowania faktów. Tak jakby w UE nie było dosyć autentycznych absurdów i spraw wartych krytyki.

Odnośnik do komentarza

To jakoś tłumaczy najbardziej zakłamany dziennik w Polsce?

O ile Onet jest szmatławcem, który żeruje na innych informacjach, o czym jako fan Wisły powinieneś wiedzieć ;) , o tyle od Rzepy jeszcze trzeba mieć jakieś wymagania, skoro są (co smutne zresztą) gazetą opiniotwórczą, skoro oni są zwykle informatorem pierwotnym, podczas gdy pozostałe media są wtórne względem ich tekstu.

 

To porównanie jest totalnie chybione - równie dobrze mógłbyś tłumaczyć Rzepę informacjami z Kaczora Donalda. Sorry, ale do różnych pozycji trzeba mieć różne wymagania.

Edytowane przez Gacek
Odnośnik do komentarza

Pokazałem jedynie, że informacja w takim kształcie ukazała się wcześniej zagranicą. Tak więc trudno Rzepę oskarżać o manipulację i kłamstwo, a co najwyżej o brak profesjonalizmu i przedruk zagranicznych informacji bez sprawdzenia źródeł. Zasadnicza różnica.

 

Swoją drogą:

Wyobraźmy sobie, że w dowolnej gazecie ukazuje się artykuł z leadem "Polski Sejm chce zmusić lekarzy do przeprowadzania aborcji na żądanie", ponieważ grupa posłów złożyła wniosek o taką nowelizację stosownej ustawy.

Potrafię sobie jak najbardziej to wyobrazić, nawet wydaje mi się, że zdarzały się podobne figury retoryczne w bardzo różnych polskich wydawnictwach, także tych podobno opiniotwórczych.

Odnośnik do komentarza

Profesorze, jeśli mogę wtrącić coś w ten demaskacyjny post, to nie tylko jeden poseł coś wymyślił, ale zaaprobowała to jakaś tam unijna Komisyja. Tak więc ani w rzeczywistości, ani wg tekstu w RP nie jest prawdą, że pomysł jednego posła to "wszystko co się stało". Mógłbym zatem porachować, że Prawda - Profesor 0:1 (jeszcze tylko jeden punkt i będzie 0:3) ;)

 

Nie zmienia to faktu, że dobrze, że wyłapałeś jedyną tak naprawdę istotną (ale za to bardzo istotną) nieprawdę w tym artykule - że nie ma mowy o zastąpieniu symboli narodowych. To zmienia postać rzeczy, choć i tak idea pozostaje raczej kiepska.

 

Nic z kolei nie da się zarzucić opinii Gacka o najbardziej zakłamanym dzienniku w Polsce. Jest to twierdzenie bez wąptienia prawdziwe i nie budzące absolutnie żadnych wątpliwości. Gratulujemy!

Odnośnik do komentarza

Profesorze, jeśli mogę wtrącić coś w ten demaskacyjny post, to nie tylko jeden poseł coś wymyślił, ale zaaprobowała to jakaś tam unijna Komisyja. Tak więc ani w rzeczywistości, ani wg tekstu w RP nie jest prawdą, że pomysł jednego posła to "wszystko co się stało". Mógłbym zatem porachować, że Prawda - Profesor 0:1 (jeszcze tylko jeden punkt i będzie 0:3) ;)

 

Nie prowokuj, bo znów zagrożą mi +1.

Ale cóż, niech stracę - czytaj ze zrozumieniem, bardzo Cię proszę. Omówiłem tekst RP, zakładając, że sprawdzimy, jak bardzo jest zgodny z prawdą. RP napisała "Na taki pomysł wpadł hiszpański europoseł, członek Europejskiej Partii Ludowej (PPE) Santiago Fisas Ayxela." To nie jest prawdą, Ayxela nie wpadł na ten pomysł, to nie jest jego pomysł, Ayxela jest posłem-sprawozdawcą Komisji Kultury i Edukacji PE, więc to stwierdzenie jest stanowiskiem komisji, nie Ayxeli. Ergo, RP skłamała.

 

ETA: Następnie RP napisała: "Polityk opracował raport „Europejski wymiar sportu"". To także nie jest prawda, raport opracowała rzeczona komisja. Ergo, RP skłamała ponownie.

 

ETA2, dla tych, którzy polegli na maturze z matematyki:

 

Flaga Unii nie ma zastąpić godła narodowego na strojach sportowców.

 

Prawda: 0

RP: +1

 

Flaga Unii nie ma być wywieszana na imprezach sportowych (nie na olimpiadach, nawiasem mówiąc) zamiast flag narodowych.

 

Prawda: 0

RP: +1

 

Nie spodziewałem się, że taka łopatologia będzie potrzebna, ale z drugiej strony dawno się tu nie udzielałem. Mea culpa, na przyszłość wezmę poprawkę na odbiorców.

Odnośnik do komentarza

Co do czytania, staram się jak mogę :) I dobrze rozumiem, że analizowałeś tekst RP. Z tym że nawet wg tekstu nie jest prawdą, że pomysł jednego posła to "wszystko co się stało". W tekście stoi bowiem jak byk "Komisja Kultury i Sportu PE już poparła pomysł Ayxeli", a zatem nie o pomysł jednego posła się rozchodzi, ale o to że jest to pomysł/stanowisko całej komisji, czyli jakiegoś bądź co bądź oficjalnego organu.

 

Jeśli ze szkiełkiem analizujesz tekst RP, zarzucając gazecie kłamstwa, to taką samą procedurę można zastosować do Twojego postu. Normalnie zapewne nie zwróciłbym na to uwagi i nie uznał za nic nagannego (tak jak nie uznałbym za nic nagannego stwierdzenie, że pan Hiszpan "opracował raport", nawet jeśli był tylko redaktorem czy sprawozdawcą), ale taki demaskatorski ton zawsze prowokuje mnie do poszukania jakiejś małej dziury w całym :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...