Skocz do zawartości

Wklej tu swoją taktykę, a Ci pomożemy


Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Piotr Sebastian napisał:

 

Jeżeli chodzi o przydzielanie funkcji (Obrona.Wsparcie/Atak/Automatycznie) poszczególnym rolom, kieruj się raczej zasadą uszczelniania i uzupełniania poszczególnych stref, niż balansem sumy poszczególnych funkcji w całej drużynie. Ta zasada autorstwa LLamy z Par i Kombinacji to zresztą mit, który już dementowałem, podobnie jak współpracę strzelca i kreatora. Jedyną na tę chwilę (patrz FM21) logiczną regułą jest zasada SŁUP+BIEGACZ w środku pola i tam rzeczywiście potrzebny jest balans obrona/wsparcie/atak. Inaczej bardzo trudno zachować tam spójność formacji jednoczesnie w obronie i ataku. Wyjątkiem są tylko role zapewniające szerokość (MEZ i CAR).

Ja zmieniłem PD na MEZw i o wiele lepiej to wygląda z CRo ,wcześniej PD miał słabe noty , z OPS testostowalem K10 i FN ,też słabo ,dopiero jak dla OPSw dalem funkcje z WRa jest idealnie do tego dalem na lewo skrzydłowego atak żeby urozmaicić skrzydła ,do tego zmniejszona o jedno oczko linia nacisku i linia defensywy na standard i niszczę wszystkich z moim składem

Odnośnik do komentarza
18 godzin temu, Krimzg17 napisał:

Ja zmieniłem PD na MEZw i o wiele lepiej to wygląda z CRo ,wcześniej PD miał słabe noty , z OPS testostowalem K10 i FN ,też słabo ,dopiero jak dla OPSw dalem funkcje z WRa jest idealnie do tego dalem na lewo skrzydłowego atak żeby urozmaicić skrzydła ,do tego zmniejszona o jedno oczko linia nacisku i linia defensywy na standard i niszczę wszystkich z moim składem

Pamiętaj, że rotując ww. rolami wpływasz cały czas na szerokość gry: PD to ruch w pionie, MEZ w poziomie. FN to pion, K10 poziom. Być może stąd problemy, tym bardziej, że na okolicznych pozycjach koledzy też muszą współgrać. Potestuj.

Odnośnik do komentarza

Hej,

 

sugerując sie plikami jak roles and instructions oraz waszym podpowiedzią w tym dziale stworzyłem cos takiego 

https://imgur.com/a/SDnwd8b

 

proszę o opinie, co mogę poprawić ? w jaki styl powinien iść ? raczej nie kontratak ? 

 

taktyka w fazie testów, aczkolwiek chciałbym wiedzieć czy gdzieś popełniłem błąd na ten moment ?

 

dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, pilar90 napisał:

Hej,

 

sugerując sie plikami jak roles and instructions oraz waszym podpowiedzią w tym dziale stworzyłem cos takiego 

https://imgur.com/a/SDnwd8b

 

proszę o opinie, co mogę poprawić ? w jaki styl powinien iść ? raczej nie kontratak ? 

 

taktyka w fazie testów, aczkolwiek chciałbym wiedzieć czy gdzieś popełniłem błąd na ten moment ?

 

dziękuje i pozdrawiam

Nie widzę stylu gry i poleceń drużynowych. Bez tego, na podstawie samych ról i zadań, jest OK.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, pilar90 napisał:

Hej,

 

sugerując sie plikami jak roles and instructions oraz waszym podpowiedzią w tym dziale stworzyłem cos takiego 

https://imgur.com/a/SDnwd8b

 

proszę o opinie, co mogę poprawić ? w jaki styl powinien iść ? raczej nie kontratak ? 

 

taktyka w fazie testów, aczkolwiek chciałbym wiedzieć czy gdzieś popełniłem błąd na ten moment ?

 

dziękuje i pozdrawiam

Ja bym zmienił pozycję Kante który ma więcej zadań defensywnych z PŚL na PŚP ze względu na ofensywniejszego bocznego obrońcę po prawej stronie. Łatwiej mu będzie go asekurować przy grze na obieg z prawej strony. Apropo Kante to rola rozgrywającego nie do końca do niego pasuje a z racji że jest jednym z najlepszych graczy w Chelsea to ustawiłbym mu rolę strikte nastawioną na fizyczną walkę w środku pola typu pomocnik odbierający piłkę lub pomocnik długodystansowiec a z Mounta lub gracza na OPŚ warto zrobić rozgrywającego który wyżej zagra niż Kante. 

Styl drużyny oparłbym na posiadaniu piłki i wysokim pressingu bo drużyna jest mocna i taki styl gry osobiście preferuję. Ale z racji że jest to Chelsea i posiada w swoich szeregach siłowych graczy to można też postawić na gegenpressing.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Krimzg17 napisał:

zastanawiam się czy dać Skrzydłowego atak i BOa po tej samej stronie albo SNa żeby wybiegał za obrońców ,testował już ktoś te warianty ?

Połączenie SN w funkcji ataku i BO w funkcji ataku sprawdza się doskonale przy ofensywnemu nastawieniu. 

Natomiast skrzydłowy atak i BO atak też się sprawdzi pod warunkiem dopasowania odpowiednich graczy o odpowiednich walorach przy czym skrzydłowemu warto dać polecenie szukania gry z tego względu że na skrzydle może się robić tłok i istnieje ryzyko że będą wchodzić sobie w drogę. Skrzydłowy przy większej swobodzie taktycznej będzie robił miejsce włączającemu się do ataku bocznemu obrońcy. 

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, RadzioFCB1905 napisał:

Połączenie SN w funkcji ataku i BO w funkcji ataku sprawdza się doskonale przy ofensywnemu nastawieniu. 

Natomiast skrzydłowy atak i BO atak też się sprawdzi pod warunkiem dopasowania odpowiednich graczy o odpowiednich walorach przy czym skrzydłowemu warto dać polecenie szukania gry z tego względu że na skrzydle może się robić tłok i istnieje ryzyko że będą wchodzić sobie w drogę. Skrzydłowy przy większej swobodzie taktycznej będzie robił miejsce włączającemu się do ataku bocznemu obrońcy. 

Ogólnie jestem zadowolony z taktyki ale jednak gdzieś popełniam błąd ,właśnie zacząłem 6 sezon i 1 mecz i tarcze wspólnoty ( w poprzednim zdobyłem mistrza Anglii) i przegrana z Chelsea 0-1 przy moich strzałach powyżej 20 i xG powyżej 2 ,Chelsea z koleji 3 strzały i jeden celny i bramka ,czy ktoś wie gdzie tkwi problem ? Mam wiele takich meczów gdzie dominuje z xG nawet powyżej 3 a przegrywam mecz ,czasami myślę że gra jest zbugowana 

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, Krimzg17 napisał:

Ogólnie jestem zadowolony z taktyki ale jednak gdzieś popełniam błąd ,właśnie zacząłem 6 sezon i 1 mecz i tarcze wspólnoty ( w poprzednim zdobyłem mistrza Anglii) i przegrana z Chelsea 0-1 przy moich strzałach powyżej 20 i xG powyżej 2 ,Chelsea z koleji 3 strzały i jeden celny i bramka ,czy ktoś wie gdzie tkwi problem ? Mam wiele takich meczów gdzie dominuje z xG nawet powyżej 3 a przegrywam mecz ,czasami myślę że gra jest zbugowana 

Normalna sprawa. W prawdziwej piłce też tak bywa że drużyna X przegrywa będąc dużo lepszą od przeciwnika. Taka jest piłka. To kwestia też trochę szczęścia a drugą stroną medalu nie jest taktyka ale umiejętność kierowania drużyną, motywacją, umiejętnością analizy i reakcją na wydarzenia boiskowe. Np. jeśli po takim meczu ochrzaniasz ciągle swoich zawodników to ich bardziej zniechęcisz niż zmotywujesz. 

Odnośnik do komentarza

Wracam z kolejną taktyką do oceny i prośbą do Was o wskazanie rzeczy, które można poprawić.

Tym razem mamy tu 4-3-3. Zamysłem jest granie krótkimi podaniami i dominowanie posiadania piłki przy jednoczesnym daniu zawodnikom wolnej ręki.

Mentalność ofensywna, bo nie wyobrażam sobie innej przy prowadzeniu Realu.

Przy piłce gramy szeroko, bez piłki jak najbliżej siebie - tak jak pan Cruyff by chciał. Oczywiście niezwykle zdecydowany pressing, żeby próbować odzyskać piłkę najszybciej jak tylko się da. Bramkarz ma wyrzucać piłkę krótko, bo cierpliwie konstruujemy nasze akcje od obrony.

 

 

Zaczynamy oczywiście od bramkarza libero, który jest nieodzowny przy tego typu graniu.

Lewy obrońca - Mendy - ma ścinać do środka i zawężać pole gry, formując z duetem stoperów trójkę z tyłu. Francuz nie jest jakimś wirtuozem ataku; od obrońcy wymagam przede wszystkim skuteczności w obronie, a jeśli czasem pójdzie na obieg i coś wrzuci to też dobrze, stąd wybór padł na: boczny obrońca (w).

Lewy stoper - David Alaba - przydaje się mieć takiego dobrego technicznie stopera, który pomoże wyprowadzić piłkę z lini obrony wyżej, albo rzuci jakieś długie podanie do skrzydłowego, a David przy piłce jest bezbłędny.

Prawy stoper - Militao - jestem zwolennikiem bardzo wysoko ustawionej linii obrony, dlatego drugi stoper ma grać trochę niżej i przechwytywać te długie podania za linię obrony.

Prawy obrońca - Odriozola - w przeciwieństwie do Mendyego, ten ma grać bardzo wysoko i ofensywnie, i dostarczać nam szerokości na prawej stronie.

Defensywny pomocnik - Kroos - mózg naszej drużyny, nasz tempomat - w roli cofniętego rozgrywającego (O) - ma za zadanie rozrzucać te piłki na lewo i prawo i przechwytywać/przecinać podania rywali i ogólnie wspierać stoperów.

Lewy środkowy pomocnik - Casemiro - w funkcji pomocnika długodystansowca świetny - ma robić wszystko, czyli być w środku, odbierać, przecinać, strzelać, asystować itd. Dodałem tej pozycji indywidualne polecenie, żeby próbować więcej ryzykownych podań.

Prawy pomocnik środkowy - Modrić - mezzala (a), bo lubię tę rolę, gdyż fajnie podłącza się do akcji i wchodzi w pole karne. Czytałem wyżej posty Pana @Piotr Sebastian o zawodnikach ruszających się w pionie i poziomie i uznałem, że mezalla jako ten który porusza się na boki będzie odpowiedni.

Lewy skrzydłowy - Hazard - dostał indywidualne polecenia trzymania się linii, aby mógł łatwo dostawać jakieś bezpośrednie, długie podania i aby dostarczał nam szerokości na lewej flance. Ma robić to wszystko co robi schodzący napastnik i tyle.

Środkowy napastnik - Benzema w roli cofniętego napastnika. Zawsze cofający się napastnicy wydawali mi się najlepsi do gry kombinacyjnej i utrzymywania się przy piłce. Karim ma robić to co robi, czyli strzelać i kreować innym zawodnikom okazje, a także wyciągać za sobą obrońców.

Prawy skrzydłowy - Asensio- ma schodzić do środka i robić to co zazwyczaj robią odwróceni skrzydłowi, czyli próbować jakichś podań prostopadłych do kolegów, albo strzałów zza pola karnego.

 

eJCGiMo.png

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Notorious napisał:

Wracam z kolejną taktyką do oceny i prośbą do Was o wskazanie rzeczy, które można poprawić.

Tym razem mamy tu 4-3-3. Zamysłem jest granie krótkimi podaniami i dominowanie posiadania piłki przy jednoczesnym daniu zawodnikom wolnej ręki.

Mentalność ofensywna, bo nie wyobrażam sobie innej przy prowadzeniu Realu.

Przy piłce gramy szeroko, bez piłki jak najbliżej siebie - tak jak pan Cruyff by chciał. Oczywiście niezwykle zdecydowany pressing, żeby próbować odzyskać piłkę najszybciej jak tylko się da. Bramkarz ma wyrzucać piłkę krótko, bo cierpliwie konstruujemy nasze akcje od obrony.

 

 

Zaczynamy oczywiście od bramkarza libero, który jest nieodzowny przy tego typu graniu.

Lewy obrońca - Mendy - ma ścinać do środka i zawężać pole gry, formując z duetem stoperów trójkę z tyłu. Francuz nie jest jakimś wirtuozem ataku; od obrońcy wymagam przede wszystkim skuteczności w obronie, a jeśli czasem pójdzie na obieg i coś wrzuci to też dobrze, stąd wybór padł na: boczny obrońca (w).

Lewy stoper - David Alaba - przydaje się mieć takiego dobrego technicznie stopera, który pomoże wyprowadzić piłkę z lini obrony wyżej, albo rzuci jakieś długie podanie do skrzydłowego, a David przy piłce jest bezbłędny.

Prawy stoper - Militao - jestem zwolennikiem bardzo wysoko ustawionej linii obrony, dlatego drugi stoper ma grać trochę niżej i przechwytywać te długie podania za linię obrony.

Prawy obrońca - Odriozola - w przeciwieństwie do Mendyego, ten ma grać bardzo wysoko i ofensywnie, i dostarczać nam szerokości na prawej stronie.

Defensywny pomocnik - Kroos - mózg naszej drużyny, nasz tempomat - w roli cofniętego rozgrywającego (O) - ma za zadanie rozrzucać te piłki na lewo i prawo i przechwytywać/przecinać podania rywali i ogólnie wspierać stoperów.

Lewy środkowy pomocnik - Casemiro - w funkcji pomocnika długodystansowca świetny - ma robić wszystko, czyli być w środku, odbierać, przecinać, strzelać, asystować itd. Dodałem tej pozycji indywidualne polecenie, żeby próbować więcej ryzykownych podań.

Prawy pomocnik środkowy - Modrić - mezzala (a), bo lubię tę rolę, gdyż fajnie podłącza się do akcji i wchodzi w pole karne. Czytałem wyżej posty Pana @Piotr Sebastian o zawodnikach ruszających się w pionie i poziomie i uznałem, że mezalla jako ten który porusza się na boki będzie odpowiedni.

Lewy skrzydłowy - Hazard - dostał indywidualne polecenia trzymania się linii, aby mógł łatwo dostawać jakieś bezpośrednie, długie podania i aby dostarczał nam szerokości na lewej flance. Ma robić to wszystko co robi schodzący napastnik i tyle.

Środkowy napastnik - Benzema w roli cofniętego napastnika. Zawsze cofający się napastnicy wydawali mi się najlepsi do gry kombinacyjnej i utrzymywania się przy piłce. Karim ma robić to co robi, czyli strzelać i kreować innym zawodnikom okazje, a także wyciągać za sobą obrońców.

Prawy skrzydłowy - Asensio- ma schodzić do środka i robić to co zazwyczaj robią odwróceni skrzydłowi, czyli próbować jakichś podań prostopadłych do kolegów, albo strzałów zza pola karnego.

 

eJCGiMo.png

W gruncie rzeczy ciężko tutaj czegoś się doczepić bo taktyka powinna bez problemu się sprawdzić, szczególnie w tak mocnej drużynie jak Real Madryt. Jednak zrobiłbym parę korekt co może jeszcze ulepszyć działanie taktyki. Po pierwsze zmieniłbym pozycjami Casemiro i Modricia. Casemiro jako ten bardziej defensywny pomocnik z dwójki PŚ będzie grał po stronie ofensywniejszego bocznego obrońcy co pozwoli na lepszą asekurację prawego skrzydła. W takim wypadku prawemu obrońcy dałbym agresywniejszą funkcję a mianowicie atak wraz z włączeniem w poleceniach drużynowych grę na obieg z prawej strony co przy chęci posiadania piłki dana opcja jest jak najbardziej wskazana. Modric jako mezzala po lewej stronie będzie dobrym uzupełnieniem dla Hazarda rozszerzającego grę ponieważ Chorwat będzie zajmował półprzestrzeń na lewym skrzydle co pozwoli tej dwójce na kombinacyjną grę w tym rejonie boiska. Ostatnią rzeczą którą bym dodał to więcej swobody w poleceniach drużynowych ponieważ zespół jest z najwyższej półki i nie brak tutaj błyskotliwości, kreatywności oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji. Przy stykowych meczach warto liczyć na indywidualne umiejętności Hazarda, Benzemy lub Modricia. 

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Notorious napisał:

Oczywiście taktykę będę testował też w słabszych drużynach, ale wszystko po kolei.

Czy gdybym zamienił miejscami PD i Mezzale, to Mezzala nadal powinien pozostać z funkcją ataku?

I czy cztery funkcje w ataku to nie za dużo?

Tyle funkcji ataku są wręcz wskazane przy ofensywnej mentalności. Osobiście kombinowałbym żeby mieć 6 czy nawet 7 funkcji w ataku bo wolę wygrywać 4-3 niż 1-0 😀 nie jest tajemnicą że silnik meczowy przynajmniej do wersji 2021 premiuje drużyny grające ofensywnie więc specjalnie nigdy nie ograniczałem funkcji ataku i dosyć dobrze na tym wychodziłem nawet w przypadku słabszych drużyn. 

Odnośnik do komentarza

6 czy 7 funkcji w ataku brzmi jak szaleństwo :D Ale też wolę 4-3 niż 1-0, chociaż z drugiej strony fajnie jest notować kolejne czyste konta. Rozumiem, że Mezzala zostaje z funkcją ataku w takim przypadku.

Dzięki wielkie za rady.

 

BTW. najprzyjemniej się gra ulubionym klubem, zwłaszcza jeśli możesz rozsmarować kolejnych rywali, w lidze, po murawie.

Jako kibic Bayernu pewnie wiesz coś o tym 😀

 

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Notorious napisał:

6 czy 7 funkcji w ataku brzmi jak szaleństwo :D Ale też wolę 4-3 niż 1-0, chociaż z drugiej strony fajnie jest notować kolejne czyste konta. Rozumiem, że Mezzala zostaje z funkcją ataku w takim przypadku.

Dzięki wielkie za rady.

 

BTW. najprzyjemniej się gra ulubionym klubem, zwłaszcza jeśli możesz rozsmarować kolejnych rywali, w lidze, po murawie.

Jako kibic Bayernu pewnie wiesz coś o tym 😀

 

Tak Mezzala zdecydowanie zostaje w funkcji ataku. Notowanie czystych kont jest dobre dla managerów cattenaccio tzn tym co lubią zabijać grę w piłkę nożną 😀

No masz rację że przyjemnie się gra ulubionym zespołem ale akurat jeśli chodzi o rozsmarowywanie rywali to w prawdziwej piłce ostatnio działa wszystko w drugą stronę bo akurat kibicuję FC Barcelonie a nie Bayernowi 🙈😀

Odnośnik do komentarza
59 minut temu, Notorious napisał:

Moje kondolencje [*]

Może żeby nie dostać ostrzeżenia za off-top, czy coś, to: próbowałeś już sobie stworzyć taktykę, której mógłby używać Xavi w Barcelonie?

Nie próbowałem odwzorowywać takiej taktyki ale wiem jak to może będzie wyglądać. Dam mu parę meczów i wtedy się w taką replikę zabawię. A dosyć fajną analizę filozofii gry Xaviego w Al Sadd przeprowadził Piotr Sebastian w temacie taktyczne wklejki.

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, Notorious napisał:

6 czy 7 funkcji w ataku brzmi jak szaleństwo

 

Zgadzam się przedmówcami co do zamiany MEZ z PD miejscami, także z tego powodu, żeby MEZ nie przeszkadzał KBO w ofensywnych wejściach, co się może zdarzyć oraz funkcji ataku dla KBO, skoro jego atrybuty to potwierdzają. Zobaczysz jak ładnie będzie operował przy polu karnym, podczas gdy Asensio będzie rozgrywał na przedpolu.

Przejrzyj także w DataHub swoje akcje w defensywie, bo wydaje mi się, że ten SO/zb będzie łamał linię defensywy i przy okazji zabezpieczenia prawego skrzydła, odsłonisz lewe (wysokie pozycje OGP/o i BO/w).

Czterech ról w ataku się nie bój. Przy takiej grze masz mieć posiadanie piłki ok. 60% i grać na połowie rywala.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...