Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2008


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dobry sposób, a raczej formacje na dobrą grę w obronie. Z resztą wcześniej ktoś już pisał : Libero a przed nim czwórka obrońców, 2 śr ma krycie 1 na 1 ale nie LIBERO! Naprawde zacząłem grać bardzo dobrze w obronie.

 

Mam jednak problem z ofensywą... Ustawienia indywidualne mam dobrze ustawione ale nie wiem jak ustawić formację ofensywną. Kiedy gram 1-4-3-1-1 to przewaga przeciwnika w środku pola jest duża i w ogóle przeciwnik dyktuje warunki, zmienilem na 1-4-1-2-1-1 i jest poprawa ale to jeszcze nie to czego chce. Moze dacie mi jakas radę... może coś ze strzałkami pokombinować

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie. Pewnie dla wielu z Was wyda się banalne. Chodzi mi o ścisłe krycie. Jakie zachowanie na boisku powoduje zaznaczenie tej opcji w poleceniach druzynowych. Rozumiem jeśli ustalam scisłe krycie np. dla bocznych pomocników przeciwnika, żeby powstrzymać akcje skrzydłami. Ale co tak naprawde powoduje "ścisłe krycie" ustwione dla całej druzyny? Czy ma to racjonalne uzasadnienie?

Odnośnik do komentarza
Może być, choć nie wiem jak to będzie... używałeś już tego?

Ja przestawiam zespół na podobną taksę z tymi długimi strzałkami u bocznych pomocników (tyle, że gram 4-4-2) gdy mam miażdżącą przewagę, a rywal koncentruje się tylko na murowaniu dostępu do bramki. I kilka razy dało to efekt. Ale uważam, że żeby tak grać trzeba mieć 2 DM co by kontry likwidowali.

Odnośnik do komentarza

Za bardzo szalejecie z tymi strzałkami na maksa :)

 

Po pierwsze, wasi skrzydłowi to jakby nie patrzeć pierwsi obrońcy i takim nakazem biegania do przodu nie nadążają wracać na swoje pozycje.

 

Po drugie wszyscy, jak już zauważyłem, dają skrzydłowym rajdy i rajdy z piłka na maksa :)

Wg mnie kolejny zonk :) Gdyż wówczas skrzydłowy czy będzie miał taka możliwość czy nie będzie na upartego szedł do przodu. Co dalej sie dzieje, sami wiecie :)

 

Co do gry z libero.

Pomysł ciekawy aczkolwiek, zawsze kiedy przeciwnik tak grał przeciwko mnie zostawał wręcz zmiażdżony :]

 

Co do ścisłego krycia, to jest to bardzo skuteczne na niedługi czas np pod koniec meczu kiedy bronimy wyniku.

 

Jeszcze jedna dygresja odnośnie ustawień defensywnych.

Nigdy nie dawałem grając w FM08 mentalności drużynowej na defensywną. Zawsze zostaje na normalu.

Tylko DC dostają mentalność rzędu 3-5 oraz boczni rzędu 5-7, reszta gra normalna mentalnośćia.

 

Dlaczego?

Ano dlatego, że ofensywność naszych kopaczy warunkuja opcje rajdów oraz rajdów z piłką :)

Odnośnik do komentarza
No proszę... Ja tu się męczę z ofensywą a wszyscy o obronie. Ja akurat z tym nie mam problemów. Gram strefą i normalną obroną (linia obrony na normal). Tylko DC mają cofnięte ustawienie niemal na max. Kluczem moim zdaniem jest ustawienie Closing Down (nie pamietam jak to jest po polsku bo od zawsze gram na jezyku angielskim). Srodkowym obrońcom daję najwyzszy Own Area, DMC najniższy Own Half. pozostali pomocnicy dwa poniżej wartości środkowej. Tylko napastnicy jadą na all over the pitch. Sprawdza się to dobrze. Przy tym ofensywni boczni obrońcy (gram bez skrzydłowych). Obronę wspiera często DMC, który gra praktycznie jako DC gdy się bronimy.

 

 

Jak możesz to daj screena z ustawieniami ( z resztą pisałeś że dasz :P ).

 

Gram taktyką 4-4-2 bez zadnych strzalek, mam przewage w posiadaniu piłki ale jeśli już chodzi o strzały to przeciwnik ma ich dużo więcej.

Pozatym największym problemem jest defensywa i wlasnie dlatego chce zebys podal screen, pzdr

Odnośnik do komentarza
(...)Po drugie wszyscy, jak już zauważyłem, dają skrzydłowym rajdy i rajdy z piłka na maksa :)

Wg mnie kolejny zonk :) Gdyż wówczas skrzydłowy czy będzie miał taka możliwość czy nie będzie na upartego szedł do przodu. Co dalej sie dzieje, sami wiecie :)

Skrzydłowym powinno się dawać zawsze rajdy na często, a rajdy z piłką zależą od atrybutów szybkości i dryglingu, gdy są powyżej 15, to wtedy daje się na często, gdy niżej, to stopniowo się zmniejsza.

Odnośnik do komentarza
(...)Po drugie wszyscy, jak już zauważyłem, dają skrzydłowym rajdy i rajdy z piłka na maksa :)

Wg mnie kolejny zonk :) Gdyż wówczas skrzydłowy czy będzie miał taka możliwość czy nie będzie na upartego szedł do przodu. Co dalej sie dzieje, sami wiecie :)

Skrzydłowym powinno się dawać zawsze rajdy na często, a rajdy z piłką zależą od atrybutów szybkości i dryglingu, gdy są powyżej 15, to wtedy daje się na często, gdy niżej, to stopniowo się zmniejsza.

 

A ja się nie zgadzam z Tobą z tym stwierdzeniem "zawsze".

Daje rajdy na mieszane i mam pewnośc, że zawodnik będzie je wykonywł wówczas kiedy będzie miał ku temu najlepszą okazję. Zaznaczając opcję rajdów na częste, zawodnikowi niejako nakazujemy wykonywać je mimo wszystko, czyli nie zawsze z korzyścią :)

Odnośnik do komentarza
Za bardzo szalejecie z tymi strzałkami na maksa smile.gif

 

Po pierwsze, wasi skrzydłowi to jakby nie patrzeć pierwsi obrońcy i takim nakazem biegania do przodu nie nadążają wracać na swoje pozycje.

 

Chyba nie zrozumiałeś mojego przekazu myślowego. Napisałem, że stosuję to wówczas, gdy mam miażdżącą przewagę, rywal się praktycznie tylko broni, a ja nie mogę strzelić gola. Wówczas skrzydłowi nie muszą zbyt często się wracać na własną połowę. Szczególnie, że stosuję grę skrzydłowymi. IHMO mając skrzydłowych z szybkością powyżej 17 mógłbym spokojnie zawsze z tego korzystać.

W noramlnej taksie raczej bym tego nie polecał, chyba że na środku byliby dwaj DM.

Kapejszyn? ;)

Odnośnik do komentarza

Nie mam już sił do tej gry...

 

Ale od początku.2 Liga Polska, Warta Poznań, łatka 8.01. Pierwszy sezon bosko, kontakt ze scisłą czołówką (5 miejsce, bardzo dużo bramek straconych i jeszcze więcej strzelonych) piłkarze raczej słabi bo z łapanki za free. Ustawienie 4-1-2-3, podania bezpośrednie, strefa, tempo szybkie, linia obr. cofnięta. Wynik chyba taki tyllko dlatego że mnie zignorowali... 2 sezon katastrofa ;/ to samo ustawienie, dużo lepsi piłkarze i porażka za porażką zmiana ustawienia na 4-3-3 krótkotrwała poprawa i.... zwolnienie ;/ PIERWSZY RAZ od 13 lat jak gram w tą gre to mnie z klubu wywalili :o No nic życie mówię. Dostałem ofertę pracy z KSZO Ostrowiec i pomimo że kadra wyzerowana i mizerna, to potencjał duży i tu już z łapanki i z kradzieży skład zrobiłem fajny (min. Mowliz z Lecha i paru na oko fajnych młodziaków). I co? I jajco ;/ porażki. Jak cofnę linię obrony to mi ładują z dystansu, jak pokryję napad to skrzydłowi dostają furi, jak pokryję skrzydłowych to dostaję prostopadłe podania :o a bramkarze przeciwnika mimo iż nie mają wysokich not to bronią 99% strzałów (trning TUGa wcale nie jest super, a mój nakazuje danej pozycji intensywnie ćwiczyć potrzebne atrybuty czyli napad ma int. atak i strzały reszta na średnio). Staty piłkarzy którzy mnie "dobijają" mnie dobijają ;| Przegrzebałem cały ten topic, większość wspólnych pomysłów pt. działa zastosowałem (minimum po pół sezonu) i nie działa, Dodam że w gold demo jak grałem Fiorentiną było super...

 

więc im słabsza drużyna tym większa kicha, piłkarze jak wpadną w doła to ich ciągnikiem z tamtąd nie ruszysz ;/

 

nic szukam dalej złotego środka.

Odnośnik do komentarza

Hm... Nie wiem czemu ale jakoś mi nie leży ten nowy FM.

No ale w końcu trzeba było coś zacząć to... Chciałem sprawdzić grę reprezentacją, która miała być bardziej przyjemna aniżeli w 07. Jakaś poprawa niby jest, kilka prostych bajerów, ok. Ale to, co dla mnie jest totalną paranoją wciąż pozostało. Mianowicie co? Liczba meczów rozgrywanych podczas roku. Do tego momentu Polacy zagrali ich już 14 a w FM ta liczba to około 9 w porywach 10.

Dobra, przejdźmy do sedna.

 

Ustawiłem drużynę 4-4-2:

GK- PO, LO, ŚO, ŚO - DP, PP, PL, PŚ - NŚ NŚ

Strzałkę ma tylko PŚ nieco do przodu.

Z grupy eliminacyjnej udało mi się wyjść - ale co potem?

Pierwszy mecz z Anglią. Pierwsze minuty - Matusiak, gol. Chwilę później miazga... Z 1:0 na 1:4. Do końca dziesięć minut było to dałem strzałki mocno do przodu, hiperofensywa i zrobiło się 3:4 a mogłem nawet zremisować.

Później Rumunia, identyczne ustawienie. Rumunia przewaga totalna, ja kilka strzałów przez 90 minut. Udało mi się zremisować. Ostatni mecz, gospodarz, Szwajcaria. Przegrałem 1:2.

Co zaobserwowałem w tych meczach?

Napastnicy mają baaaardzo mało podań i sytuacji. Gdzieś czytałem, że właśnie w FM08 jest jeszcze większy współczynnik marnowanych okazji niż w 07. Hm, dziwne - u mnie jakoś nie widać.

Kolejna rzecz: Boczni pomocnicy są chyba na boisku tylko dla jaj. Bardzo mało piłek do nich trafia, mało dryblują, zero wrzutek - są całkowicie niewidoczni. Dodam, że wrzutki mam ustawione na częste, rajdy częste, rajdy z piłką mieszane albo częste (w zależności od piłkarza, która gra i jego dryblingu, szybkości i przyspieszenia.)

Następne: Kiedy dam obronę cofniętą to niemal z każdej pozycji przeciętny zawodnik na ME strzelał mi bramkę. Carrick, Munteanu... 20 metr, 30 metr... Bez różnicy. Gdyby nie Boruc wpadła by ich cała masa. Kiedy zaś wysunę obronę to szczególnie ŚO są 'wożeni' jak dzieci.

 

Dam skrina z ustawieniami, może ktoś zauważy coś, co można skorygować dla poprawy jakości gry.

http://www.vpx.pl/up/20071127/25217babf045...a4183571829.png

 

//Nie patrzeć na skład, grałem sparing z Gruzją i dałem pograć młodym chłopakom i zmienników próbowałem. ;)

Odnośnik do komentarza
Hm... Nie wiem czemu ale jakoś mi nie leży ten nowy FM.

No ale w końcu trzeba było coś zacząć to... Chciałem sprawdzić grę reprezentacją, która miała być bardziej przyjemna aniżeli w 07. Jakaś poprawa niby jest, kilka prostych bajerów, ok. Ale to, co dla mnie jest totalną paranoją wciąż pozostało. Mianowicie co? Liczba meczów rozgrywanych podczas roku. Do tego momentu Polacy zagrali ich już 14 a w FM ta liczba to około 9 w porywach 10.

Dobra, przejdźmy do sedna.

 

Ustawiłem drużynę 4-4-2:

GK- PO, LO, ŚO, ŚO - DP, PP, PL, PŚ - NŚ NŚ

Strzałkę ma tylko PŚ nieco do przodu.

Z grupy eliminacyjnej udało mi się wyjść - ale co potem?

Pierwszy mecz z Anglią. Pierwsze minuty - Matusiak, gol. Chwilę później miazga... Z 1:0 na 1:4. Do końca dziesięć minut było to dałem strzałki mocno do przodu, hiperofensywa i zrobiło się 3:4 a mogłem nawet zremisować.

Później Rumunia, identyczne ustawienie. Rumunia przewaga totalna, ja kilka strzałów przez 90 minut. Udało mi się zremisować. Ostatni mecz, gospodarz, Szwajcaria. Przegrałem 1:2.

Co zaobserwowałem w tych meczach?

Napastnicy mają baaaardzo mało podań i sytuacji. Gdzieś czytałem, że właśnie w FM08 jest jeszcze większy współczynnik marnowanych okazji niż w 07. Hm, dziwne - u mnie jakoś nie widać.

Kolejna rzecz: Boczni pomocnicy są chyba na boisku tylko dla jaj. Bardzo mało piłek do nich trafia, mało dryblują, zero wrzutek - są całkowicie niewidoczni. Dodam, że wrzutki mam ustawione na częste, rajdy częste, rajdy z piłką mieszane albo częste (w zależności od piłkarza, która gra i jego dryblingu, szybkości i przyspieszenia.)

Następne: Kiedy dam obronę cofniętą to niemal z każdej pozycji przeciętny zawodnik na ME strzelał mi bramkę. Carrick, Munteanu... 20 metr, 30 metr... Bez różnicy. Gdyby nie Boruc wpadła by ich cała masa. Kiedy zaś wysunę obronę to szczególnie ŚO są 'wożeni' jak dzieci.

 

Dam skrina z ustawieniami, może ktoś zauważy coś, co można skorygować dla poprawy jakości gry.

http://www.vpx.pl/up/20071127/25217babf045...a4183571829.png

 

//Nie patrzeć na skład, grałem sparing z Gruzją i dałem pograć młodym chłopakom i zmienników próbowałem. ;)

 

Napiszę ci tylko co ja bym zrobił :)

-ustaw taktykę na 4-1-2-1-2, popularny diament. Tak to wygląda.

-myślę że gra przy przeciwniku powinna być znacznie zwiększona. Nie dziw się że ci strzelają z dystansu skoro masz cofniętą linię obrony i brak pressingu.

-grę na czas ustawił bym na mieszane, czasami na często. Z tego co zauważyłem to w tym eFMie krótkie podania, wąska wolna gra nie dają przewagi w środkowej części boiska i nie pozwalają na długie utrzymywanie się przy piłce tylko właśnie gra na czas :)

-linię obrony korygować pod napastników rywala. Szybcy to cofnąć, wolniejsi to zostawić na normie.

-nastawienie bardziej ofensywne. Tym bardziej że narzekasz na brak okazji strzeleckich. Dałeś na hiperofensywę i zrobiło się 3:4 w krótkim odstępie czasu. Jak widać można...

 

Chcąc utrzymać wynik na ok. 15 minut przed końcem proponuje zastosować się do poniższych rad jakie dał nie dawno kenio:

 

Team settings - ustawienia drużynowe

Width: narrowest possible (1) - szerokość gry najwęższa z możliwych

Time wasting: highest possible (20) - gra na czas najwieksza z mozliwych

D-line: deeper, but not too deep. This should be around 5-8. - linia ob. cofnieta na poziom 5-8

Passing: down both flanks if you are using two strikers with sidewards arrows. podawanie na skrzydła kiedy grasz dwoma napastnikami, napastnikom dodajesz strzałki do boku

Normal for a lone striker podawanie normalne jeśli grasz na jednego napastnika

Marking:Tight marking throughout the squad, except for FCs. ścisłe krycie poza napastnikami

 

Player settings - ustawienia indywidulane

Keeper: distribution long kicks, long/direct passing. - długie wykopy lub podania bezpośrednie

Fullbacks: FWR, RWB rarely - boczni obrońcy - rajdy i rajdy z piłką rzadko

DM: if using one DM, close down mixed. If using two DMs, close down often - jeśli masz jednego typowego Def Pom. do gpp mieszane, jeśli posiadasz dóch takich zawodników to gpp często

AMC/AMLR/FC: RWB often, HUB often, FWR often. - rajdy, rajdy z piłką częste, podania prostopadłe częste

 

 

P.S. Grając na czystej wersji 8.0 proponował bym zaznaczyć ścisłe krycie gdyż jak wiadomo pressing jest tam zniekształcony, a nasi piłkarze tylko asystują przy bramkach przeciwnika. Grając na patchu 8.0.1 większy pressing powinien wystarczyć.

Odnośnik do komentarza

Witam...

 

Ja rowniez mam wielki problem z taktyka w tej edycji FM'a.

 

zaczne od poczatku...

 

oto moje ustawienie zespolu:

 

http://img406.imageshack.us/img406/5999/taxahr6.jpg

 

jak widac, sklad mam niczego sobie. aktualnie jest rok 2008 (sezon numer II). gralem ta taktyka caly poprzedni sejw ale na wersji 8.0.0 i szlo na prawde calkiem niezle. co prawda przez pierwsze dwa sezony bylo bardzo ciezko ale tlumaczylem to slabym skladem juventusu... pozniej poszlo juz znacznie lepiej bo wygralem Serie A 6 razy z rzedu (niestety nie udalo mi sie wygrac europejskich pucharow - to rowniez tlumaczylem tym, ze mam za slabych zawodnikow w porownaniu z Barcelona, czy innym Realem).

 

po wyjsciu oficjalnego patcha 8.0.1 postanowilem zaczac gre od poczatku. w pierwszym sezonie zajalem 7 miejsce w Serie A i stwierdzilem, ze to duzy sukces poniewaz wczesniej nie szlo mi tak dobrze na poczatku gry...

 

zaczal sie kolejny sezon, doszlo do tego kilka ciekawych transferow w mojej druzynie i nabralem wiekszej pewnosci siebie oraz mialem nadzieje na znacznie wyzsze miejsce w lidze oraz dobra gre w Pucharze UEFA. niestety... nie idzie mi wcale tak slodko jak myslalem. na poczatku sezonu wygralem kilka spotkan ze slabszymi rywalami (Catania, Reggina itp) ale juz z Milanem, Lazio czy Fiorentina bylo bardzo ciezko... zaczalem kombinowac z taktyka... w pewnym momencie wydawalo mi sie, ze osiagnalem sukces poniewaz wygralem 4 mecze z rzedu po 2:0 i to na prawde z bardzo dobrymi rywalami. zaczal sie jednak Puchar UEFA i dwie porazki z rzedu (najpierw Atletico Madryt, a nastepnie Feyenoord, z ktorym tak na prawde powinienem zwyciezyc). jestem w kropce poniewaz po tych dwoch meczach moj zespol zaczal grac w kratke. fakt, czasem uda mi sie wygrac z rywalem pokroju Interu Mediolan ale rowniez zdazaja mi sie porazki z klubami typu Parma czy bardzo slabe w tym sezonie Palermo...

 

 

na poczatek polecenia druzynowe:

 

http://img406.imageshack.us/img406/5885/poleceniein7.jpg

 

 

ponizej podaje indywidualne ustawienia wszystkich pozycji:

 

 

 

Boczni obrońcy:

 

http://img406.imageshack.us/img406/6385/bocznifh6.jpg

 

 

 

Środkowi obrońcy:

 

http://img406.imageshack.us/img406/4208/srodeklf2.jpg

 

 

 

Defensywny pomocnik:

 

http://img406.imageshack.us/img406/1690/dmcnw1.jpg

 

 

 

Skrzydłowi:

 

http://img406.imageshack.us/img406/6128/skrzydlany8.jpg

 

 

 

Ofensywny pomocnik:

 

http://img406.imageshack.us/img406/8104/amcox3.jpg

 

 

 

Napastnicy:

 

http://img406.imageshack.us/img406/8757/fcqc1.jpg

 

 

 

i teraz pytanie dnia: Czy jest ktos w stanie mi doradzic? Co mam poprawic by moja dluzsza gra byla ciekawsza i bym osiagal wiecej sukcesow, a przede wszystkim... bym mogl walczyc o mistrzostwo Wloch.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...