Skocz do zawartości

Marynia zapomina wpłacić 543 złotych ośrodkowi na Zlot CeeManiaków i jest zmuszona zaprosić wszystkich do Mrągowa


krzysfiol

Jak zakończy się tegoroczny zlot?  

53 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.08.2018 o 23:28, schizzm napisał:

Ja teraz czytam to

 

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/krew-i-burza

 

I jestem zachwycony. Dawno mnie tak żadna książka historyczna nie wciagnela. Jest to o tyle dla mnie zaskakujące, że początkowo myślałem, że to powieść ;), a tu w fabularyzowany sposób snute historie oparte grubo na faktach, dziennikach i wspomnieniach, a wszystko kręci się wokół Kita Carsona. :) Jak ktoś lubi historie Stanów Zjednoczonych i pogranicza to wciągnie się błyskawicznie :)

 

Jedyny minus - ta książka prosi się o ryciny i fotografie. Niestety jest tylko mapka :(

Skończyłem. Polecam w całej rozciągłości. Przerażający obraz skurwysyństwa amerykanów wobec Indian, ale to tylko jeden z wątków tej książki. Fascynująca historia. Bardzo mi się podoba pomysł na tę książkę. Zawsze to mnie najbardziej intryguje - sposób zaczepienia tematu przez autora. Tutaj zauważył on zadziwiające czasowe zejście się losów Kita Carsona (o którym w zasadzie ta książka jest) z losami Indian Navajo, których historię przeplatały się w XIX wieku. Wiele ciekawych wątków historycznych, starć, postaci po różnych stronach barykady. Bardzo często, czytając jakiś rozdział, przerywałem lekturę (albo po jego zakończeniu) i robiłem dodatkowy research na temat opisywanych rzeczy. Fajnie byłoby zdobyć jakieś konkretne i szczegółowe pozycje na temat historii Stanów Zjednoczonych XVIII i XIX wieku. @Feanorcoś znasz w tym temacie?

 

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
11 minut temu, schizzm napisał:

Skończyłem. Polecam w całej rozciągłości. Przerażający obraz skurwysyństwa amerykanów wobec Indian, ale to tylko jeden z wątków tej książki. Fascynująca historia. Bardzo mi się podoba pomysł na tę książkę. Zawsze to mnie najbardziej intryguje - sposób zaczepienia tematu przez autora. Tutaj zauważył on zadziwiające czasowe zejście się losów Kita Carsona (o którym w zasadzie ta książka jest) z losami Indian Navajo, których historię przeplatały się w XIX wieku. Wiele ciekawych wątków historycznych, starć, postaci po różnych stronach barykady. Bardzo często, czytając jakiś rozdział, przerywałem lekturę (albo po jego zakończeniu) i robiłem dodatkowy research na temat opisywanych rzeczy. Fajnie byłoby zdobyć jakieś konkretne i szczegółowe pozycje na temat historii Stanów Zjednoczonych XVIII i XIX wieku. @Feanorcoś znasz w tym temacie?

 

 

 

No cóż, niewiele :) Najlepsze co czytałem to „Freedom Cry”, książka o wojnie secesyjnej. AFAIK dostała nawet Pullitzera, jest fantastycznie napisana (literacko), gruntownie przerobiona naukowo (przypisy ma na dole ;) ) i, pomimo wyraźnych sympatii dla sprawy Północy, nie powstrzymuje się przed wspominaniem o ciemniejszych stronach niebieskich. Mam do niej zasadniczo tylko jeden zarzut: że bagatelizuje nieco inne niż niewolnictwo przyczyny wojny, ale mimo to bez zastanowienia daję jej 5+ (a na 6 zasłużyły u mnie tylko DWIE inne książki historyczne, „Pawi Tron” o Indiach Wielkich Mogołów i „Sierpniowe salwy” o sierpniu 1914 ;) ). 

Poza tym prawie nic. Dobrze czytało mi się „Minnesotę 1862”, to habek od Bellony o powstaniu Santee Dakotów, to jedna z najlepszych książek tej serii jakie czytałem. Całkiem dobry jest też „Gettysburg 1863” i „Chancellorsville 1863” z tej samej serii, nieco gorsze „Antietam 1862”. Jak widać, jestem nieco zogniskowany w swoich amerykańskich zainteresowaniach ;) no ale civil war to mieszanka wszystkiego co mnie fascynuje w historii.

  • Lubię! 3
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
14 minut temu, me_who napisał:

@schizzmw „Historycznych  bitwach” jest tez Sand Creek 1864 i tam (jak to w habekach) jest cały rys historyczny od początków podboju, poprzez utworzenie Terytorium Nebraski, a kończąc na samej masakrze i jej konsekwencjach. Jakbyś był zainteresowany, to mogę udostępnić :) 

 

A, zapomniałem, też czytałem i polecam, nie wiem nawet czy to nie jest ten sam autor co Minnesoty. 

Odnośnik do komentarza
  • lad zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...