Skocz do zawartości

Składanie kompa - pomoc w wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, czas na podsumowanie rozważań:

Kilka tygodni temu byłem w tym temacie czołową męczyduszą na tematy składania jednostki centralnej. Ze względu na sesję i porady na temat cen, które tu usłyszałem, jednostkę centralną zamawiać będę dopiero za jakieś dwa tygodnie, żeby spokojnie sesję dokończyć bez zbędnych pokus. ;) Jednak chciałbym teraz poprosić o odpowiedzi na parę pytań:

 

1. Mieszkam w Katowicach - obiektywna porada, z którego sklepu zamawiać: esc.pl, pro line czy morele? Czytałem masę pozytywnych ocen esc.pl i parę negatywnych morele na czele z profesorską, ale nie jestem jeszcze ostatecznie zdecydowany - czy serwis gwarancyjny w esc.pl jest naprawdę wart tego, by babrać się w razie ewentualnych problemów z wysyłaniem sprzętu kurierem? Nie ukrywam, że dość dużym atutem esc.pl jest bezpłatne złożenie sprzętu, przez co w stosunku do morele jestem kilkadziesiąt złotych do przodu przy tych samych stawkach za sprzęt.

 

2. Jakieś pół roku temu popsuł mi się router wprowadzający do naszego domu sieć bezprzewodową i rozdzielający ją na komputery stacjonarne. Od pewnego czasu działa tylko jedno gniazdko, sprzęt dawno już nie jest na gwarancji, stąd teraz kupując komputer zdecydowaliśmy w rodzinie wstawić do tego zamówienia dodatkowy sprzęt. Na dobrą sprawę potrzebujemy dwa wyjścia na kable doprowadzające sieć do komputera, z uwagi na to, że laptop w domu jest tylko jeden i będzie awaryjnym komputerem, to niepotrzebny jest nam router rozprowadzający sieć bezprzewodową (jeśli to robi jakąś różnicę w cenie, bo dopłata paru groszy do takiego cacka to niewielki problem). Nie znam się na tym sprzęcie kompletnie, czy mogę usłyszeć jakieś porady?

 

3. Jednostkę centralną chcę złożyć za 3000 złotych (dodatkowo wliczam w to nowy windows 7, stąd nie mogę przesadnie szaleć), potrzebuję dwóch napędów dvd. Stworzyłem na podstawie porad od Dixa i Lukasa coś takiego (esc.pl, sklep zmienię w zależności od waszych porad ;) ):

 

Procesor:

Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/

710 zł

 

Pamięć RAM:

Kingston 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 HyperX

399 zł

 

Płyta główna:

AsRock P55M PRO /intel P55, DDR3 1600, GLan, 1394, mATX/

339 zł

 

Dysk twardy:

Samsung 750GB 7200rpm 32MB cache SATA-II F1

239 zł

 

Karta graficzna:

Sapphire Radeon HD4890 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI TV-out

699 zł

 

Nagrywarka DVD:

Samsung SH-S222A (black)

110 zł

 

Obudowa:

Cooler Master Elite 333 (Black)

159 zł

 

Zasilacz:

Corsair 450W [CMPSU-450VXEU]

259 zł

 

System Operacyjny:

Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit

369 zł

Zestaw specjalnie tak zmodyfikowałem, żeby po dodaniu doń kwoty za drugi napęd dvd nie przekroczyć budżetu.

 

I teraz po kolei pytania:

1. Procesor - układając wcześniej zestaw widziałem trzy opcje: jedną i5, dwie i7. Teraz tego jest od groma. Czy nie lepiej dołożyć kilkanaście(dziesiąt) złotych do lepszego i5? Nie znam się na tym, a widzę, że cena wynosi chyba 30 złotych. A cyferki - choć dla mnie bardziej magiczne, niż zrozumiałe - są kuszące w innych modelach.

2. Pamięć RAM obniżyłem z 6 na 4 ze względu na to, że zależało mi na oszczędności, a prędzej uzbieram na drugie 4 giga, niż nową kartę graficzną, do której wolę dołożyć. Czy Waszym zdaniem nie lepiej byłoby kupić ram z innej firmy?

3. Płyta główna - nie będę podkręcał, wcześniej mi to doradzał Dix jako najlepszą płytę - czy pojawiło się coś nowego na rynku?

4. Karta graficzna - chcę kupić coś bardziej na lata, niż na doskonałą jakoś obrazu już teraz. Okazyjnie jedynie będę grał w wielkie hity, na co dzień (dopóki komputer wydala) gram głównie w FM i parę starszych gier, teraz jednak na nowy komputer czeka na przykład Dragon Age - stąd chcę kartę mocną, która będzie przez najbliższe dwa, trzy lata bez problemów działać. Jakieś kontrpropozycje? Widzę, że w stosunku do moreli (dużo uboższy wybór niż esc.pl) do wyboru mam o wiele więcej innych kart, stąd to pytanie.

5. Obudowa - czy chłodzenie w tej obudowie wystarczy? Z biegiem czasu dokupię chłodzenie z prawdziwego zdarzenia, po prostu teraz biorąc sprzęt na raty nie chcę rozdmuchać budżetu.

6. Zasilacz - czy 450 W wystarczy do pociągnięcia takiego zestawu?

 

Proszę o porady. ;)

Odnośnik do komentarza

1. Mieszkam w Katowicach - obiektywna porada, z którego sklepu zamawiać: esc.pl, pro line czy morele? Czytałem masę pozytywnych ocen esc.pl i parę negatywnych morele na czele z profesorską, ale nie jestem jeszcze ostatecznie zdecydowany - czy serwis gwarancyjny w esc.pl jest naprawdę wart tego, by babrać się w razie ewentualnych problemów z wysyłaniem sprzętu kurierem? Nie ukrywam, że dość dużym atutem esc.pl jest bezpłatne złożenie sprzętu, przez co w stosunku do morele jestem kilkadziesiąt złotych do przodu przy tych samych stawkach za sprzęt.

 

Z własnego doświadczenia - na parę zamówień z esc.pl raz musiałem odsyłać sprzęt, dokładniej zasilacz, wymienili bez problemu (towar wadliwy fabrycznie), co prawda trwało to trochę (3 tygodnie), ale poza tym incydentem nie miałem problemu z tym sklepem. Co do morele - ostatnio nabywaliśmy z małżonką sprzęt właśnie tam i średnio na jeża z tą obsługą face to face.

Odnośnik do komentarza

Procesor bierz i5 750 :] Te inne modele to 2 rdzeniowe procesory w nowej technologii, ale i5 750 jest bardziej opłacalny, bo ma 4 rdzenie, który wykorzystuje już dużo gier i programów.

 

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_30&products_id=20853 ten dysk, a jeśli masz trochę więcej pieniędzy to ten: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_30&products_id=21885

Odnośnik do komentarza
Procesor:

Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/

710 zł

Pamięć RAM:

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9

340 zł

Płyta główna:

AsRock P55M PRO /intel P55, DDR3 1600, GLan, 1394, mATX/

339 zł

Dysk twardy:

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

185 zł

Karta graficzna:

Sapphire Radeon HD4890 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI TV-out

699 zł

Nagrywarka DVD:

Samsung SH-S223L SATA LightScribe (black)

120 zł

Obudowa:

Cooler Master Elite 333 (Black)

159 zł

Zasilacz:

bequiet! StraightPower E7 500W

339 zł

System Operacyjny:

Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit

369 zł

Do tego dołożę jeszcze jeden napęd dvd (jakiś tani, nie będzie priorytetowy, jeszcze jakieś porady?

Co z tym routerem?

Esc.pl czy morele?

Odnośnik do komentarza

Ten zasilacz: http://www.esc.pl/ccc_more_info.php?fsb=15&path=21679 ?

Co do płyty głównej - to czy jest mi potrzebna na tyle droższa (90 złotych różnicy to nie byle co jednak), skoro nie zamierzam podkręcać? Co mi na dobrą sprawę da o tyle lepsza płyta główna?

W sumie z biegiem czasu rozbudowywać będę tylko chłodzenie i ram (dokupię chyba kolejne 4 giga za jakieś pół roku czy rok).

 

EDIT: Albo może od razu się wykosztuję i wrzucę te dodatkowe 4 gb ram, skoro i tak zamierzam je dokupić? Zaoszczędziłem dzięki Twoim sugestiom na tyle dużo, że mógłbym sobie nawet na to pozwolić.

Odnośnik do komentarza

Ten zasilacz :)

 

Gacek jeśli kiedyś będziesz podkręcał to płyta MSI będzie do tego lepsza :) Ma świetne możliwości jeśli chodzi o OC i to się przyda jeśli zabraknie Ci mocy. Kolejne 4GB ramu są niepotrzebne, bo tych 4 co będziesz miał teraz nie wykorzystasz :]

 

Edyta mówi, że od dodatkowego ramu lepsze będzie chłodzenie i lepsza obudowa, można też dać kartę Vapor-X :]

Odnośnik do komentarza

A w FM się nie przydadzą do dłuższej rozgrywki? W tej sytuacji mam trzy opcje do wyboru - podane przez Ciebie 2x2gb, wcześniejsza opcja 3x2gb od Dixa albo dokupienie dodatkowego 2x2gb. Dużo mi pomogły oszczędności zaproponowane przez Ciebie, więc w sumie mógłbym sobie na to pozwolić, jeśli to miałoby sens. Myślałem, że ram pozwalają na szybsze działanie komputera - wtedy bardziej przydałyby się w takiej długiej rozgrywce w FM, co jest dla mnie najważniejszą przesłanką podjęcia decyzji o zakupie nowego komputera. ;)

 

Naprawdę nie będę podkręcał, nigdy tego nie robiłem i nie będę. Więc czy naprawdę jest sens dopłacania do tej płyty głównej?

 

Edyta mówi, że od dodatkowego ramu lepsze będzie chłodzenie i lepsza obudowa, można też dać kartę Vapor-X :]

Nie mam pojęcia, o czym mówisz. ;)

Zaproponuj proszę coś konkretnego.

I co to za karta?

Odnośnik do komentarza

8 GB ramu naprawdę Ci się nie przyda, nawet przy wszystkich ligach w FM. Lepiej kupić lepszą budę, chłodzenie i 4890 Vapor-X. Będzie cisze, chłodniej itd. A jeśli Ty nie umiesz to na pewno znasz kogoś, kto zna się na komputerach i on by Ci pomógł z podkręcaniem, a jeśli nie on to są przecież poradniki itd.

 

Chciałeś coś konkretnego:

Chłodzenie procka: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=124_182&products_id=24183

Pasta termoprzewodząca: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=124_188&products_id=1310

Karta graficzna: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_86&products_id=21525 [w esc nie ma 4890 Vapor-X]

Obudowa: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=112_143&products_id=24704 [jeśli chcesz tańszą to: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=112_143&products_id=25016 / http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=112_143&products_id=25017 ]

Odnośnik do komentarza

Niepotrzebne mi podkręcanie. ;) W płycie interesuje mnie to, żeby była stabilna, niewadliwa, kompatybilna z częściami przeze mnie wybranymi, nic ponadto.

Ok, czyli rezygnuję z RAM. Kiedy będzie potrzeba, to dokupię.

A więc teraz pytania:

Jaka obudowa lepsza?

Jakie chłodzenie?

Co to za karta? Widzę, że ma tę samą/nieznacznie niższą cenę od tej podanej przeze mnie. Która byłaby lepsza?

Podaj mi proszę konkretne modele, jeśli możesz, bo dla mnie to czarna magia. A ja pomyślę wtedy, co wybrać - jeśli jednak cena ulepszeń przekroczy 200 złotych, to doradź mi jeszcze, co jest priorytetowe, co byś wybrał. ;)

Odnośnik do komentarza

Ok, teraz powiedz, po co mi taka pasta?

Co na Twoim miejscu jest lepszym zakupem: ta obudowa http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=112_143&products_id=24704 czy podane przez Ciebie chłodzenie?

Choć w sumie skoro niepotrzebna jest dodatkowa pamięć ram, to mógłbym chłodzenie dokupić później. :-k

 

Tak czy owak - jak Twoim zdaniem mógłbym maksymalnie wzmocnić wydajność komputera, przykładowo - żeby rozgrywka w FM mogła być jak najdłuższa i jak najszybsza? Głównie mi na tym zależy.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...