Skocz do zawartości

Reprezentacja Polski


Rekomendowane odpowiedzi

[...]

Czepiasz sie. Kolo dostal nasz paszport i dlaczego ma nie grac w reprezentacji naszego kraju?! Gdyby mu odmawiac gry to moglby sie poczuc jako obywatel RP trzeciej albo czwartej kategorii. A chyba nie jestes za przywroceniem ustaw norymberskich na naszym obszarze?!

Powtórzę po raz enty: nikt nie kwestionuje gry Rogera reprezentacji, tylko sposób przyznania mu obywatelstwa.

 

A to zostalo zlamane prawo?

Nie zostało złamane, zostało naciągnięte (kwestia dyskusyjna). Niesmak pozostanie.

Odnośnik do komentarza

mamy też polski akcent wśród nielicznej, (ale jednak istniejącej) grupy piłkarzy reprezentujących trzy kraje:

ojciec Ladislao/Ladislava/László Kubali mającego w swoim dorobku występy w reprezentacjach Czechosłowacji, Węgier i Hiszpanii podobno był w połowie Polakiem...

 

a co do "naciągania" prawa w kwestii nadania obywatelstwa - prawda jest taka, że nikt niczego nie naciągał - prezydent RP skorzystał z przysługujących mu praw.

z tego samego prawa skorzystał Aleksander Kwaśniewski nadając obywatelstwo Emanuelowi Olisadebe, (który w Polsce przebywał od października 1997 a obywatelstwo dostał w lipcu 2000). przypominam, że Emsi podobnie jak Roger nie spełniał wszystkich wymogów nadania obywatelstwa - np jego polszczyzna pozostawiała (i nadal pozostawia) wiele do życzenia

więc nie można mówić o naciąganiu prawa - można mieć jedynie zastrzeżenia do urzędującego prezydenta, że pobudki, które kierowały nim podczas podejmowania decyzji o nadawaniu obywatelstwa temu, czy innemu człowiekowi nie były do końca czytelne/etyczne, czy co tam, kto chce sobie tutaj wstawić.

 

a jeśli komuś coś się nie podobało mógł zaprotestować - w Holandii, kiedy w 2002 roku w trybie ekspresowym nadawano obywatelstwo przyszłej argentyńskiej małżonce księcia Wilhelma Aleksandra dość duża grupa obywateli wyraziła swoje niezadowolenie z tego faktu (nie nadania jej obywatelstwa w ogóle, tylko zrobienia tego w przyspieszonym tempie).

Odnośnik do komentarza
[...]

Czepiasz sie. Kolo dostal nasz paszport i dlaczego ma nie grac w reprezentacji naszego kraju?! Gdyby mu odmawiac gry to moglby sie poczuc jako obywatel RP trzeciej albo czwartej kategorii. A chyba nie jestes za przywroceniem ustaw norymberskich na naszym obszarze?!

Powtórzę po raz enty: nikt nie kwestionuje gry Rogera reprezentacji, tylko sposób przyznania mu obywatelstwa.

 

A to zostalo zlamane prawo?

Nie zostało złamane, zostało naciągnięte (kwestia dyskusyjna). Niesmak pozostanie.

 

Z powodu przyznania obywatelstwa w sytuacji gdy mamy od wielu lat ujemny przyrost (duza emigracja plus mala ilosc rodzacych sie dzieci i beznadziejnych kopaczy)... Niesmak to pozostaje jak gnidy z Wiejskiej nie chca sie samorozwiac albo zrezygnowac z diet czy tez immunitetow. Milosnikiem prezydentury Lecha K. nie jestem ale obiektywnie rzecz biorac byla to jego jedna z najlepszych decyzji. Nawet w USA, ktore maja wybitnie restrykcyjne prawo migracyjne wlacznie z przyznawaniem obywatelstwa robi sie czesto gesto wyjatki gdy sytuacja tego wymaga.

Odnośnik do komentarza

Tak, jasne, najlepszym rozwiązaniem problemu ujemnego przyrostu naturalnego jest nadawanie obywatelstwa piłkarzom, i to takim, którzy w najbliższej przyszłości wyjadą z Polski...

W USA żeby dostać obywatelstwo trzeba albo się urodzić na terenie USA albo spełnić wymagania. Ba, nawet Amerykanie zwiększają wymogi dla emigrantów. Pokaż mi ten wyjątek (a właściwie częste gęste wyjątki).

Milosnikiem prezydentury Lecha K. nie jestem ale obiektywnie rzecz biorac byla to jego jedna z najlepszych decyzji.
Skoro obiektywnie, wyjaśnij racjonalnymi argumentami dlaczego.
Odnośnik do komentarza

nie bardzo rozumiem, o co ta kłótnia - prezydent RP ma pewien zakres praw, z których może skorzystać i nie musi się nikomu z tego tłumaczyć (poza Bogiem i historią :keke: ) - z ich (nad)używania rozliczą go przecież wyborcy :D .

 

dopóki działa w granicach prawa - jego i jego PRowców sprawa. (tak wiem, nie do końca, bo przecież reprezentuje wszystkich Polaków itd, ale nadanie obywatelstwa Rogerowi to i tak IMHO pikuś przy odwołaniu wszystkich ministrów i powołaniu ich kilkanaście minut później na nowo w ramach zagrania opozycji na nosie).

 

no i powtarzam - podobna sytuacja miała miejsce przy naturalizacji Emanuela Olisadebe - również nie mieszkał w Polsce ustawowych 5 lat, znajomość języka polskiego także nie należała do jego atutów, ale piłkę kopał lepiej niż wielu urodzonych w Polsce...

śmiem podejrzewać, że tak głośnej dyskusji jak "afera Rogera" nie wywołało to tylko dlatego, że notowania Aleksandra Kwaśniewskiego były dużo wyższe u wyborców/mediów/polityków wtedy, niż notowania Lecha Kaczyńskiego dziś (a także wczoraj, jutro i popojutrze ;) )

Odnośnik do komentarza
Dochodzę do wniosku, że rozgrywki międzynarodowe tracą sens. Bo są już coraz mniej międzynarodowe. Albo inaczej, narodowość traci znaczenie. Właśnie tym dawniej się różniły rozgrywki reprezentacji od klubowych, że nie grali w nich naturalizowani zawodnicy.

Ot będzie miało to sens kiedy będą to zawodnicy posiadający obywatelstwo od urodzenia. A nie nadane tylko dlatego, żeby grać. Bo, przy całym szacunku dla Rogera i jego gry :respekt: na grę dla Brazylii nie miał szans więc dostał koszulkę z orzełkiem. A Polska to nie śmietnik. Przynajmniej dla mnie...

niestety nie masz racji ==>dawniej

 

Zjawisko oriundich to zupełnie co innego niż dawanie obywatelstwa kolesiowi który z Polską ma wspólnego tyle ile Meler z Irlandią.

 

Czepiasz sie. Kolo dostal nasz paszport i dlaczego ma nie grac w reprezentacji naszego kraju?! Gdyby mu odmawiac gry to moglby sie poczuc jako obywatel RP trzeciej albo czwartej kategorii. A chyba nie jestes za przywroceniem ustaw norymberskich na naszym obszarze?!

 

Pisałem kiedyś na innym forum o zasadzie 2/3, którą należy wprowadzić. To znaczy: mamy trzy czynniki: miejsce urodzenia, narodowość matki, narodowość ojca. Jeśli mamy przewagę dwóch z nich nad trzecią, piłkarz ten jest automatycznie przypisany do danej reprezentacji. Sam paszport piłkarza nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza

Niemcy w pore sie zorientowali, ze swojakami nic nie osiagna i dlatego maja Klose, Kuranyi, Gomez, Podolski, Trochowski, Asamoah itd. :D

 

A powazniej, to odbija sie szkolenie - ta kilkunastoletnia nedza. Chcemy grac po Holendersku, ale my przeciez w ogole grajkow nie mamy do tego. Najlepiej to na przykladzie Hiddinka widac - po holendersku gra = gra techniczna = zawodnicy niewysocy z przodu, tacy 170-180 cm, z jednym "ciezkim dzialem". Ilu takich grajkow mamy ? Blaszczykowski ? To chyba jedyny Polak :D

 

Tak naprawde, zeby to jakos funkcjonowalo to Benhałer musialby zaczac trenowac wszystko od poziomu U-16 wzwyz. No i pozbyc sie raz na zawsze Zurawskich itp.

Odnośnik do komentarza
A co byś zrobił z takim np. Kuranym? Według tych kategorii nie mógłby grać w żadnej preprezentacji.

 

Nie nie, te przepisy obowiazywaly tylko jesli jest to mozliwe. W przypadkach wyjatkowych moglby sobie wybrac ale tez tylko 1 z 3: miejsce urodzenia, narodowosc ojca, narodowosc matki.

Odnośnik do komentarza
Akurat pod względem taktyczno-technicznym, to akurat Żurawski jest (a raczej był) na poziomie. Jego problem to słaby charakter - nie poradził sobie w Celticu, mimo iż umiejętności miał świetne, spalał się na kolejnych wielkich imprezach itd.

No takich bym tez odstrzeliwal tylko, ze ciezko na pierwszy rzut oka takich znalezc - trzeba zabierac na imprezy i sprawdzac :keke:;)

Odnośnik do komentarza
Akurat pod względem taktyczno-technicznym, to akurat Żurawski jest (a raczej był) na poziomie. Jego problem to słaby charakter - nie poradził sobie w Celticu, mimo iż umiejętności miał świetne, spalał się na kolejnych wielkich imprezach itd.

 

Żuraw chyba za późno odszedł z Wisły. Już zaczynała mu się parostopniowa równia pochyła. Gdyby odszedł sezon wcześniej mógłby dużo zwojować i do tej pory byłoby o nim głośno, a tak... W pierwszym sezonie trochę strzelił, a potem nie wydolił kondycyjnie i mentalnie. Już jest wolniejszy. Zobaczymy jak tam nasze inne młode gwiazdeczki będą grały :]

Odnośnik do komentarza
Tak, jasne, najlepszym rozwiązaniem problemu ujemnego przyrostu naturalnego jest nadawanie obywatelstwa piłkarzom, i to takim, którzy w najbliższej przyszłości wyjadą z Polski...

W USA żeby dostać obywatelstwo trzeba albo się urodzić na terenie USA albo spełnić wymagania. Ba, nawet Amerykanie zwiększają wymogi dla emigrantów. Pokaż mi ten wyjątek (a właściwie częste gęste wyjątki).

Milosnikiem prezydentury Lecha K. nie jestem ale obiektywnie rzecz biorac byla to jego jedna z najlepszych decyzji.
Skoro obiektywnie, wyjaśnij racjonalnymi argumentami dlaczego.

 

Co do nadawania obywatelstwa pilkarzom jako rozwiazanie problemu - ironizowalem (z uwagi na miernosc naszych rodzimych kopaczy) wiec nie bierz wszystkiego zbyt serio.

 

Co do USA - robia wyjatki dla osob, ktore z roznych wzgledow sa istotne dla USA (m.in. naukowcy, sportowcy). A, ze zwiekszaja wymogi dla szarej masy. To juz inna bajka.

 

Co do racjonalnych argumentow - jesli sie nie zgadzasz to raczej sam przedstaw swoja argumentacje.

 

Pisałem kiedyś na innym forum o zasadzie 2/3, którą należy wprowadzić. To znaczy: mamy trzy czynniki: miejsce urodzenia, narodowość matki, narodowość ojca. Jeśli mamy przewagę dwóch z nich nad trzecią, piłkarz ten jest automatycznie przypisany do danej reprezentacji. Sam paszport piłkarza nie ma znaczenia.

 

A co w sytuacji gdy koles urodzil sie w Polsce, matke ma Polke a ojca ma np. Ukrainca? Dlaczego ma byc automatycznie przypisany do reprezentacji Polski a nie do Ukrainy (a moze on chce grac dla faterlandu swojego ojca)?

Odnośnik do komentarza

Czekam na jasny przykład nadania obywatelstwa USA, a nie ogólnikowe daleko na Dzikim Zachodzie.

Co do racjonalnych argumentow - jesli sie nie zgadzasz to raczej sam przedstaw swoja argumentacje.
Czyli jak trzeba dać argumenty to już tylko pozostaje: Moja racja jest najmojsza?

 

@mugen, masz rację, prezydent może dać obywatelstwo komu chce, to jest jego przywilej. W przepisie jest mowa o wyjątkowych sytuacjach, a ja nic wyjątkowego w przypadku Rogera nie widziałem, trudno.

Odnośnik do komentarza
@mugen, masz rację, prezydent może dać obywatelstwo komu chce, to jest jego przywilej. W przepisie jest mowa o wyjątkowych sytuacjach, a ja nic wyjątkowego w przypadku Rogera nie widziałem, trudno.

 

No i wlasnie dlatego Prezydent nadaje obywatelstwo a nie dzieje sie to przez powszechna aklamacje czy referendum:)))

Odnośnik do komentarza
@mugen, masz rację, prezydent może dać obywatelstwo komu chce, to jest jego przywilej. W przepisie jest mowa o wyjątkowych sytuacjach, a ja nic wyjątkowego w przypadku Rogera nie widziałem, trudno.

OK, rozumiem. ale pozwolisz, że zadam pytanie - a czy widziałeś coś wyjątkowego w przypadku Olisadebe (poza brakiem przyzwoitego snajpera z polskim obywatelstwem)?

uprzedzając potencjalne pytanie - ja nie - dla mnie obie sytuacje są niemal identyczne i co najwyżej mocno naciągane a nie wyjątkowe.

 

żeby nie było niedomówień, z Kaczyńskimi jest mi tak samo po drodze jak z Kwaśniewskim, czyli wcale ;)

Odnośnik do komentarza
@mugen, masz rację, prezydent może dać obywatelstwo komu chce, to jest jego przywilej. W przepisie jest mowa o wyjątkowych sytuacjach, a ja nic wyjątkowego w przypadku Rogera nie widziałem, trudno.

OK, rozumiem. ale pozwolisz, że zadam pytanie - a czy widziałeś coś wyjątkowego w przypadku Olisadebe (poza brakiem przyzwoitego snajpera z polskim obywatelstwem)?

uprzedzając potencjalne pytanie - ja nie - dla mnie obie sytuacje są niemal identyczne i co najwyżej mocno naciągane a nie wyjątkowe.

 

żeby nie było niedomówień, z Kaczyńskimi jest mi tak samo po drodze jak z Kwaśniewskim, czyli wcale ;)

Owszem, było. W roku kiedy Oli dostał obywatelstwo były zmienione przepisy dotyczące właśnie nadawania obywatelstwa (wystarczy sprawdzić z którego roku mamy ustawę i w którym roku Oli otrzymał paszport). Jego myk polegał na tym, że dzięki prezydentowi załapał się na stare, trochę łagodniejsze, przepisy.

Ale i tak sprawa była strasznie naciągana i podobna do Rogera.

Odnośnik do komentarza
Celtic Glasgow chce kupić kolejnego Polaka! Po Arturze Borucu i Macieju Żurawskim gwiazdą mistrza Szkocji może zostać Mariusz Lewandowski!

 

Pomocnik Szachtara Donieck miałby być w Glasgow następcą reprezentanta Danii Thomasa Gravesena, którego "Lewy" bardzo przypomina stylem gry, a także mocną sylwetką i... fryzurą. Celtic wysłał już do Szachtara oficjalne pismo w sprawie kupna Lewandowskiego. Poinformował o tym dyrektor sportowy ukraińskiego klubu, Siergiej Pałkin.

 

- Według moich informacji o Lewandowskiego w tym momencie starają się tylko brytyjskie kluby: Celtic, Fulham Londyn, Middlesbrough i Everton. Plus dwa kluby z angielskiej drugiej ligi, ale to mniej poważne propozycje. W tej chwili jednak na biurku mam tylko jedno oficjalne pismo w sprawie transferu Polaka - z Celticu. Jestem w kontakcie z dyrektorem generalnym szkockiego klubu, który jest moim dobrym znajomym. My też wysłaliśmy pismo do Celticu, w którym pytamy ile szkocki klub jest w stanie zapłacić za Mariusza. Czekamy na odpowiedź i siadamy do rozmów - powiedział Pałkin w ukraińskim "Sport Expressie".

Mysle, ze Lewy w Szkocji poradzilby sobie bez problemu :)

Odnośnik do komentarza
A co w sytuacji gdy koles urodzil sie w Polsce, matke ma Polke a ojca ma np. Ukrainca? Dlaczego ma byc automatycznie przypisany do reprezentacji Polski a nie do Ukrainy (a moze on chce grac dla faterlandu swojego ojca)?

 

Ja mam znajomego ktory ma oboje rodzicow Polakow urodzil sie w Polsce a czuje sie Macedonczykiem i co? Ma miec mozliwosc gry w reprezentacji Macedonii? Nie. Prawo nie może być oparte o emocje, tylko o jasne zasady.

Odnośnik do komentarza
  • verlee poleca ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...