Skocz do zawartości

Shotgun blues


lad

Rekomendowane odpowiedzi

Im bliżej końca, tym goręcej – tym jednym, krótkim zdaniem można określić całe okienko transferowe w Finlandii. W Helsinkach również działo się sporo, Viikingit zaczynał się zbroić.

Selekcja piłkarzy wyglądała mniej więcej tak: VHS – mundial – VHS – mundial. Jednym okiem oglądaliśmy mistrzostwa, w których nie brakowało niespodzianek, a drugie oko bacznie przyglądało się kopaczom, mogącym trafić do naszego klubu.

Razem z Danem w końcu doszliśmy do consensusu, chwyciliśmy telefony i rozpoczęliśmy negocjacje.

 

Ponownie byliśmy zmuszeni sięgnąć do kieszeni, ale z pewnością pieniądze włożone w Mattiasa Karlssona (21, ST; Szwecja) kiedyś zaprocentują. Chłopak ma świetne umiejętności, a jego talent wymaga tylko oszlifowania. Za jego kartę zapłaciliśmy €5,000 Husqvarnie.

 

Jednak prawdziwy hit miał dopiero nastąpić. Tuż przed zmierzchem klubowy faks zaskwierczał, powarczał i wypluł z siebie dwie kopie dokumentu. W jednym momencie pomieszczenie stało się jakieś mniejsze, a podłoga znalazła się na suficie. Inter Turku złożył nam propozycję nie do odrzucenia. €160,000 w gotówce za Martikainena.

Gdy podłoga wróciła na swoje miejsce, podniosłem głowę, wymacałem papierosy w kieszeni, odpaliłem, zaciągnąłem się i wydusiłem „wysyłaj zgodę na transfer” w stronę sekretarki, która posłusznie zrobiła to, o co prosiłem.

 

Ossi szybko dogadał się z Interem, i w ten sposób straciliśmy kapitana. Ossi Martikainen (8-0-2, 7.38) był naszą największą gwiazdą, ale każdy ma swoją cenę. Nie mogłem odmówić.

Z klubem pożegnali się również niechciani Pasi Solehmainen (0-0-0, 0.00) i Aapo Raninen (7-0-1, 6.86). Obaj sprzedani za €1,000. Pierwszy do III ligi, a Aapo powędrował do naszego ligowego rywala – Rakuunatu.

 

Tymczasem czekał nas pucharowy pojedynek z dość łatwym rywalem. Wszyscy zgodnie twierdzili, że faworyt jest tylko jeden – wypadało to tylko potwierdzić na boisko. Pożonglowałem trochę składem, aby sprawdzić formę poszczególnych zawodników. Wszystko wypadło bardzo przekonująco.

 

Zaczęliśmy znakomicie, już pierwszą akcję udokumentowaliśmy bramką autorstwa Kunnasa. Później było już tylko lepiej, worek z bramkami się rozwiązał. Hat-tricka zaliczył Tuomainen, debiutant Karlsson również dołożył swoją cegiełkę, a strzelanie zakończył Kunnas strzałem z rzutu wolnego. Gospodarze odpowiedzieli tylko raz, za sprawą reprezentanta Kamerunu, Didiera – Sixa.

W tych mini – derbach byliśmy zdecydowanie lepsi, przy okazji śrubując rekord meczów bez porażki.

 

18.06.2006 Töölön, Helsinki; widzów: 1341 (!!!)

 

SC 6. rnd. Ponnistus [A] – [FD] Viikingit 1:6 (1:4)

1. K. Kunnas 0:1

5. J. Tuomainen 0:2

11. J. Tuomainen 0:3

33. A. Didier – Six 1:3

35. J. Tuomainen 1:4

62. M. Karlsson 1:5

79. K. Kunnas 1:6

 

MoM: Kristian Kunnas (DM; Viikingit) — 9

 

Viikingit: A. Laitinen — J. Hietanen, T. Tukia, T. Tainio, J. Terho — K. Kunnas © — J. Kallijärvi, J. Kauria (72. J. Peteri) — V. Malakeev — J. Mollberg (45. M. Karlsson), J. Tuomainen (45. K. Genberg)

Odnośnik do komentarza

Kadrowa rewolucja trwała. Ku mojemu zaskoczeniu po niechcianego w klubie Sergejeffa zgłosił się lider ekstraklasy – KuPS. Wyłożyli €2,000 i Tommi wyjechał do Kuopio.

 

Tymczasem do Helsinek przyjeżdżał ligowy outsider – KPV. Nie widziałem innego scenariusza niż trzy punkty, które były tylko na wyciągnięcie ręki, co starałem się wpoić swoim zawodnikom.

Jednak ostatnie wysokie zwycięstwo podziałało na nas dość dziwnie. Moi piłkarze byli kompletnie rozkojarzeni, nie grali swojego, notowali łatwe straty – coś zaczynało się dziać niedobrego.

Na szczęście spotkanie udało się wygrać, właściwie to wygrał je Tuomainen. Nowy gracz skierował piłkę do siatki gości dwukrotnie i sam ustalił wynik.

Jak okazało się po spotkaniu, 3. punkty dały nam 1. miejsce w ligowej tabeli.

 

22.06.2006 Vuosaari, Helsinki; widzów: 382

 

FD [9/26] Viikingit [2.] – [13.] KPV 2:0 (1:0)

27. J. Tuomainen 1:0

90. J. Tuomainen 2:0

 

MoM: Joni Tuomainen (ST; Viikingit) — 8

 

Viikingit: P. Katajamäki — J. Hietanen (45. A. Mäkelä), T. Tukia, T. Tainio, J. Terho (45. D. Rehn) — K. Kunnas © — J. Kallijärvi (68. K. Genberg), J. Peteri — V. Malakeev — T. Keisanen, J. Tuomainen

Odnośnik do komentarza

W pucharze wciąż sprzyjało nam wielkie szczęście. W 1/8 trafiliśmy na kolejnych amatorów – HPS.

 

10. kolejka ligowych zmagań oznaczała absolutny hit. Czekał nas wyjazd do wicelidera – VPS. Gospodarze byli faworytami do zdobycia ligowego tytułu, a piłkarze mieli na zdecydowanie innym, wyższym poziomie.

 

Przyjechaliśmy walczyć o remis, ale wracaliśmy z pustymi rękoma. VPS zagrało inaczej niż pozostali ligowcy, zaprezentowali futbol zdecydowanie pierwszoligowy. Dwa uderzenia najlepszego strzelca ligi, Santahuhty i mogliśmy się pakować. Co prawda próbowaliśmy złapać choćby kontakt z rywalem, ale brakowało przede wszystkim wykończenia.

Nasza seria 12 meczów bez porażki dobiegła końca – kiedyś musiała.

 

25.06.2006 Hietelahti, Haasa; widzów: 693

 

FD [10/26] VPS [2.] – [1.] Viikingit 2:0 (2:0)

5. M. Santahuhta 1:0

31. M. Santahuhta 2:0

 

MoM: Matti Santahuhta (ST; VPS) — 8

 

Viikingit: P. Katajamäki — J. Hietanen, T. Tukia, T. Tainio YC, J. Terho — K. Kunnas © YC — J. Kallijärvi YC (45. J. Kauria), J. Peteri (55. A. Qvist) — V. Malakeev — M. Karlsson YC (66. J. Tuomainen), K. Genberg

Odnośnik do komentarza

Kolejna ligowa kolejka oznaczała derby. Na Vuosaari przyjeżdżał nasz lokalny rywal – Atlantis FC, dość średnio (9. miejsce) się spisujący.

 

Moim jedynym problemem kadrowym było zastąpienie Kunnasa, który z powodu nadmiaru kartek musiał pauzować. Wybór padł na debiutanta, Bjälkeborna.

Jako, że derby rządzą się swoimi prawami zupełnie nie wiedziałem czego się spodziewać. Nie wiedziałem również, jak podziała na nas ostatnia porażka. Moje obawy jednak były bezpodstawne.

 

Rozpoczęliśmy tak jak zwykle, od blitzkriegu mojego autorstwa. Po raz pierwszy piłka zatrzepotała w siatce w 13. minucie (Karlsson), a na przerwę schodziliśmy prowadząc dwoma bramkami. Drugim strzelcem okazał się Tuomainen, który zdobył szóstego gola w trzecim meczu.

Po przerwie na boisku działo się więcej i ciekawiej. Graliśmy bardzo dobrze i dokumentowaliśmy swoją przewagę coraz bardziej. Na 3:0, bombą z dystansu, wyprowadził nas Bjälkeborn i wydawało się, że to koniec emocji. Jednak prawdziwy popis nieudolności dał Tainio. Najpierw przelogował naszego bramkarza, dając gościom honorowe trafienie, a następnie „zrobił” rzut karny, z którego ci również skorzystali. Sami stworzyliśmy niepotrzebną nerwówkę, na szczęście szybko zakończoną bramkami Karlssona i Tukki (z rzutu karnego).

 

28.06.2006 Vuosaari, Helsinki; widzów: 445

 

FD [11/26] Viikingit [1.] – [9.] Atlantis FC 5:2 (2:0)

13. M. Karlsson 1:0

41. J. Tuomainen 2:0

63. R. Bjälkeborn 3:0

66. T. Tainio sam. 3:1

71. M. Jokiperä rz.k 3:2

90. M. Karlsson 4:2

90.+2. T. Tukia rz.k 5:2

 

MoM: Mattias Karlsson (ST; Viikingit) — 9

 

Viikingit: P. Katajamäki — J. Hietanen ©, T. Tukia, T. Tainio, J. Terho — R. Bjälkeborn, J. Kallijärvi (45. J. Kauria), J. Peteri (45. A. Qvist) — V. Malakeev (7. M. Äijö) — J. Tuomainen, M. Karlsson

Odnośnik do komentarza

CZERWIEC 2006

 

Bilans: 6-0-1, 23:4

First Division: 1. [+4]

Suomen Cup: 7. rnd. vs HPS

Nagrody:

• Piłkarz miesiąca: 2. Vyacheslav Malakeev

• Menedżer miesiąca: 2. Krzysztof Błachuta

 

Finanse: €174,468 [+ €150,128]

 

Transfery (Świat):

 

1. Zvonimir Vukic (26, AMC; Serbia i Czarnogóra 25m / 5br) z Szachtara do Partizana, €4,800,000 ®

 

Transfery (Polacy):

 

1. Grzegorz Piechna (29, ST; Polska) z Korony do Partizana, €925,000 ®

 

2. Maciej Iwański (25, AMC; Polska 8m U-21 / 0br) z Zagłębia do Crvenej Zvezdy, €775,000

 

 

Ligi:

 

Anglia: —

Finlandia: FC Haka [+1]

Francja: —

Niemcy: —

Włochy: —

Norwegia: Rosenborg [+1]

Polska: —

Rosja: Krylja Sovetov [+2]

Szwecja: Elfsborg [+9]

 

 

Kolejnym zawodnikiem, który opuścił Vuosaari okazał się Joonas Sarelius (3-1-0, 7.33) sprzedany za €2,000 do AC Oulu.

Odnośnik do komentarza

Podbudowani wysokim zwycięstwem chcieliśmy równie dobrze wejść w nowy miesiąc. Okazja była niezła. Czekał nas wyjazd (notabene bardzo bliski) do 9. drużyny – PK – 35.

Skorzystać nie mogłem jedynie z Malakeeva, który odczuwał wciąż w kościach ostatni mecz.

 

Obie ekipy rozpoczęły mecz spokojnie, badając się nawzajem. Monotonię przerwaliśmy my, a konkretnie Karlsson, wygrywając pojedynek sam na sam z bramkarzem. Bramka padła tuż przed przerwą i do szatni schodziliśmy zadowoleni.

Druga połowa miała od początku identyczny przebieg. Powolne tempo i nagłe wyłamanie, tym razem autorstwa Jussiego Peteriego, któremu zeszło dośrodkowanie.

Nic nie zapowiadało emocji, które nas czekały. Najpierw w 77. minucie bramkę kontaktową zdobył Menekse. Cofnęliśmy się nieco do obrony i wydawało się, że dowieziemy zwycięstwo do końca. Tym bardziej, że chwilę przed końcem czerwony kartonik obejrzał gracz gospodarzy – Purio. Jednak PK pokazało jak gra się do końca, wyszła im jedna akcja i ukąsili nas w ostatniej minucie. Przetarłem oczy ze zdziwienia, a sędzia gwizdnął po raz ostatni.

Warty odnotowania jest powrót Keisanena, który jednak swojej szansy nie wykorzystał. Trybuny czekają.

 

2.07.2006 Myllypuron, Helsinki; widzów: 479

 

FD [12/26] KP – 35 [9.] – [1.] Viikingit 2:2 (0:1)

39. M. Karlsson 0:1

68. J. Peteri 0:2

77. Ü. Menekse 1:2

85. J. Puro (KP) czerw/k

90. T. Priha 2:2

 

MoM: Miikka Äijö (AMC; Viikingit) — 8

 

Viikingit: P. Katajamäki — J. Hietanen (62. A. Mäkelä), T. Tukia, T. Tainio, J. Terho — K. Kunnas ©, J. Kallijärvi, J. Peteri — . M. Äijö (45. K. Genberg) — J. Tuomainen, M. Karlsson (45. T. Keisanen)

Odnośnik do komentarza

Mistrzostwa świata dobiegały końca. Mistrzostwa na których nie brakowało niespodzianek, ale podium zaskoczeniem raczej nie było.

Najpierw odbył się mecz o 3. miejsce. W małym finale zmierzyły się reprezentacje gospodarzy – Niemiec i obrońców tytułu – Brazylii. Wygrali kanarkowi, a jedynego gola meczu zdobył Adriano.

 

Wielki finał był świadectwem wielkości europejskiej piłki. Naprzeciw siebie stanęły drużyny, które prezentowały podobny futbol. Francja i Włochy. Aby wyłonić zwycięzców i triumfatorów mistrzostw potrzebna była dogrywka, w której to „makaroniarze” okazali się skuteczniejsi. Gola na wagę złota zdobył Barzagli, a wcześniej trafiali Giuly z karnego oraz Andrea Pirlo.

 

Królem strzelców mistrzostw został reprezentant Niemiec, Miroslav Klose. Zdobył 7 bramek.

 

World Cup 2006:

 

1. Włochy

2. Francja

3. Brazylia

 

 

Wracając zaś do rzeczywistości, w Viikingit działo się niewiele. Spokojnie, upojeni pięknym fińskim latem, przygotowywaliśmy się do ostatniego meczu I rundy spotkań. Do Helsinek przyjeżdżał ligowy outsider – P – Iriot piastujący 12. miejsce.

 

W pierwszej połowie działo się niewiele. Obie drużyny nie grały porywająco, a jedyną rzeczą wartą wspomnienia była kontuzja Kalijärviego.

W szatni nieco zmroziłem gorące głowy moich zawodników i ten zimny prysznic podziałał zadowalająco. 5. minut po rozpoczęciu drugiej części objęliśmy prowadzenie. Ładnym, celnym strzałem z pola karnego popisał się Tuomainen. Ten gol odebrał nadzieję przyjezdnym, a nam dał możliwość luźnego prowadzenia gry. Nie planowaliśmy dalszej ofensywy, ale kibice obejrzeli jeszcze jedno trafienie. Z wolnego przymierzył Kunnas, i przekonującym zwycięstwem zakończyliśmy pierwszą rundę rozgrywek 2. ligi fińskiej.

 

9.07.2006 Vuosaari, Helsinki; widzów: 285

 

FD [13/26] Viikingit [1.] – [12.] P – Iriot 2:0 (0:0)

49. J. Tuomainen 1:0

89. K. Kunnas 2:0

 

MoM: Jussi Peteri (MR; Viikingit) — 8

 

Viikingit: P. Katajamäki — J. Hietanen, T. Tukia, T. Tainio, J. Terho — K. Kunnas ©, J. Kallijärvi (42. J. Kauria), J. Peteri — . M. Äijö (64. R. Bjälkeborn) — J. Tuomainen, M. Karlsson (45. K. Genberg)

 

 

| Pos   | Inf   | Team		   |	   | Pld   | Won   | Drn   | Lst   | For   | Ag	| G.D.  | Pts   | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 1st   |	   | Viikingit	  |	   | 13	| 8	 | 4	 | 1	 | 28	| 10	| +18   | 28	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 2nd   |	   | VPS			|	   | 13	| 8	 | 4	 | 1	 | 21	| 9	 | +12   | 28	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 3rd   |	   | FC Hämeenlinna |	   | 13	| 7	 | 4	 | 2	 | 16	| 8	 | +8	| 25	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 4th   |	   | Honka		  |	   | 13	| 7	 | 4	 | 2	 | 16	| 8	 | +8	| 25	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 5th   |	   | VG-62		  |	   | 13	| 6	 | 3	 | 4	 | 19	| 17	| +2	| 21	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 6th   |	   | PK-35		  |	   | 13	| 6	 | 2	 | 5	 | 19	| 17	| +2	| 20	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 7th   |	   | AC Oulu		|	   | 13	| 4	 | 5	 | 4	 | 14	| 11	| +3	| 17	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 8th   |	   | PP-70		  |	   | 13	| 5	 | 1	 | 7	 | 16	| 16	| 0	 | 16	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 9th   |	   | Atlantis FC	|	   | 13	| 4	 | 3	 | 6	 | 13	| 16	| -3	| 15	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 10th  |	   | OLS			|	   | 13	| 2	 | 8	 | 3	 | 13	| 17	| -4	| 14	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 11th  |	   | Rakuunat	   |	   | 13	| 3	 | 4	 | 6	 | 15	| 22	| -7	| 13	| 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 12th  |	   | P-Iirot		|	   | 13	| 1	 | 6	 | 6	 | 12	| 21	| -9	| 9	 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 13th  |	   | MP			 |	   | 13	| 2	 | 3	 | 8	 | 15	| 28	| -13   | 9	 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| 14th  |	   | KPV			|	   | 13	| 1	 | 3	 | 9	 | 3	 | 20	| -17   | 6	 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------|

Odnośnik do komentarza

W międzyczasie przyznano nagrody ubiegłych już mistrzostw.

 

• Najlepszy piłkarz mistrzostw:

 

1. Raúl (Hiszpania)

2. Xavi (Hiszpania)

3. Patrick Vieira (Francja)

 

• Najlepszy bramkarz mistrzostw:

 

1. Gianluigi Buffon (Włochy)

2. Fabien Barthez (Francja)

3. Edwin van der Sar (Holandia)

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

 

W Finlandii rozpoczynała się runda rewanżowa. W ramach 14. kolejki do Helsinek przyjeżdżała ekipa VG – 62, którą odprawiliśmy poprzednio 0:3.

Tym razem również nie miało być ciężko, ale przeżyliśmy chwile grozy. Wszystko zaczęło się dobrze i planowo, od naszego gola. Solową akcją popisał się Tuomainen, ale na przerwę schodziliśmy remisując.

Drugie 45. minut również rozpoczęliśmy udanie. Tym razem w polu karnym piłkę głową strącił Karlsson i dał nam prowadzenie. Niedługo później jednak goście zdołali wyrównać po raz drugi (fatalny błąd popełnił nasz golkiper). Viikingit pokazał jednak klasę, zagraliśmy ofiarnie i do końca, dokładając jeszcze dwa gole.

Po raz pierwszy zaczęto mówić głośno o możliwym awansie. Ale do tego jeszcze daleka droga – odpowiadałem reporterom.

 

13.07.2006 Vuosaari, Helsinki; widzów: 171

 

FD [14/26] Viikingit [1.] – [5.] VG – 62 4:2 (1:1)

23. J. Tuomainen 1:0

41. S. Petrescu 1:1

51. M. Karlsson 2:1

62. M. Takkula 2:2

71. M. Karlsson 3:2

86. T. Tukia rz. k 4:2

 

MoM: Mattias Karlsson (ST; Viikingit) — 9

 

Viikingit: P. Katajamäki — J. Hietanen, T. Tukia, T. Tainio, J. Terho (45. D. Rehn) — K. Kunnas ©, J. Kallijärvi, J. Peteri — . M. Äijö (63. K. Genberg) — J. Tuomainen (45. A. Qvist), M. Karlsson

Odnośnik do komentarza

Wyjazdowy mecz z 7. AC Oulu nie jawił się zbyt interesująco. Jechaliśmy po 3. punkty i z kompletem chcieliśmy wrócić do domu.

Początek należał zdecydowanie do nas, co udokumentowaliśmy tuż przed upływem 20. minuty. W polu karnym faulowany był Karlsson, a jedenastkę wykorzystał etatowy strzelec, Tukia.

Później jednak z minuty na minutę graliśmy słabiej, oddając pole gospodarzom, którzy szczególnie w drugiej połowie zagrali ciekawą piłkę. Złamać Viikingit po raz pierwszy udało się w 56. minucie, a drugi – bardzo szczęśliwie, z naciąganego wolnego – w 90. Przegraliśmy mecz, który powinniśmy w najgorszym wypadku zremisować.

 

16.07.2006 Castren, Oulu; widzów: 208

 

FD [15/26] AC Oulu [7.] – [1.] Viikingit 2:1 (0:1)

18. T. Tukia rz. k 0:1

56. J. Szpil 1:1

90. J. Pires 2:1

 

MoM: Mike Peltola (M C; Oulu) — 8

 

Viikingit: P. Katajamäki — J. Hietanen, T. Tukia, T. Tainio, J. Terho — K. Kunnas © (45. R. Bjälkeborn), J. Kallijärvi (67. J. Kauria), J. Peteri — M. Äijö — J. Tuomainen, M. Karlsson (45. K. Genberg)

 

Rzeczą, która zmartwiła mnie dotkliwiej niż porażka była kontuzja Katajamäkiego, który do gry wróci za miesiąc.

Odnośnik do komentarza

W kolejnej, 16. już serii spotkań czekał nas kolejny wyjazd. Tym razem udawaliśmy się do Espoo na mecz z tamtejszą Honką. Osłabieni brakiem pierwszego bramkarza, mimo wszystko byliśmy dobrych myśli, a ja zdecydowałem, że za Tainio do składu wskoczy Rehn.

 

Rzeczywistość jednak boleśnie kopnęła mnie w miejsce, o które w Helsinkach ostatnio bardzo dbano. Drugi bramkarz, Laitinen był zdecydowanie naszym najsłabszym ogniwem, wpuszczając dwie bramki po dwóch dośrodkowaniach. Wstrząśnięci takim obrotem sprawy, nie potrafiliśmy pograć sensownie i wyniku już nie dogoniliśmy.

Wracając do domu, w nieco grobowym nastroju, obgryzłem niemalże naskórek z palców, zastanawiając się, jak mogłem zapomnieć o zastępcy pierwszego bramkarza. Szykuje się miesiąc kłopotów.

 

23.07.2006 Tapiolan, Espoo; widzów: 210

 

FD [16/26] Honka [5.] – [1.] Viikingit 2:0 (2:0)

25. J. Saarinen 1:0

34. H. Vuorinen 2:0

 

MoM: Timo Etelämäki (D C; Honka) — 9

 

Viikingit: A. Laitinen — J. Hietanen, T. Tukia, D. Rehn, J. Terho — K. Kunnas ©, J. Kallijärvi (45. J. Kauria), J. Peteri — V. Malakeev (60. M. Äijö) — J. Tuomainen (45. K. Genberg), M. Karlsson

 

Jedynym wydarzeniem, które nieco rozgrzało zimną krew kibiców Wikingów był fakt, że Rosjanin – Malakeev, mógł się legitymować nowym, fińskim paszportem.

Odnośnik do komentarza

Mając łomoczące z tyłu głowy przypomnienie – zabezpieczenie przyszłości – raz po raz, sprowadzałem do Finlandii utalentowaną młodzież, mającą kiedyś tworzyć wielki Viikingit.

Poleceni przez scouta, przestudiowani przeze mnie, pojawiali się na Vuosaari. Jedni zostawali, inni odchodzili. Jednak prawdziwą burzę wywołał Richard Couchér (16, M C; Szwecja), którego z miejsca obwołano największym talentem 2. ligi. Swoimi umiejętnościami zachwycił również kibiców, którzy przyklasnęli mojej decyzji odwiedzając nas na porannym treningu. Również media napierały na mnie, bym powiedział coś więcej na temat Richarda.

 

R: Podobno Couchér to czysty diament, który wymaga tylko oszlifowania. Czy w związku z tym junior powalczy o miejsce w wyjściowym składzie? Czy widzi pan w nim następcę etatowego środkowego, Kunnasa?

 

K.B: Spokojnie, wszystko w swoim czasie. Richard ma potencjał, by być świetnym zawodnikiem, ale taki szum nie jest absolutnie potrzebny. Przed Couchérem jeszcze wiele tygodni, lub lat pracy.

 

R: Jaki jest cel Viikingitu na ten sezon? Zamierzacie walczyć do końca o awans? Zdobywacie coraz więcej kibiców, planujecie podbój Helsinek?

 

K.B: Viikingit nie ma celu, gramy o jak najwyższe miejsce w tabeli, bo chcemy grać jak najlepiej i najfajniej dla oka. Ilość kibiców rośnie, a to dopinguje nas do dalszej pracy, zawsze przyjemnie jest grać przy dopingu. Wszystkim fanom dziękuje za wiarę w nasze możliwości. Gramy dla Was, a Wy jesteście dla nas.

 

Bez żadnego echa przeszło zatrudnienie drugiego zawodnika, Janne Aholi (19, GK; Finlandia). Wysoki jak dąb (198 cm) bramkarz sprowadzony z myślą o przyszłej obsadzie naszej bramki. Może coś z niego wyrośnie…?

 

Kompletowałem również kadrę szkoleniową. Tony życiorysów i listów motywacyjnych codziennie przynoszone przez sympatycznego Tuomasa powoli zaczynały przypominać hałdę. Jednak przebrnięcie przez miliony liter, pozwoliło mi na sprowadzenie kilku fachowców. Ingemar Eriksson (47, Szwecja), Joakim Glahns (38, Szwecja) i Lars – Ove Klang (44, Szwecja) dołączyli, natomiast z klubem pożegnał się Alexey Zhukov, mający mierne pojęcie o swoim fachu.

Odnośnik do komentarza

Nieco podłamani dwiema porażkami, liczyliśmy na przełamanie w meczu z dość łatwym rywalem. Do Helsinek przyjeżdżało 8. PP – 70, i z pewnością nie miało w planach kompletu punktów.

Postanowiłem dać szansę młodemu Aholi, który zmienił w bramcę Laitinena. Na środek pomocy wrócił również Äijö, czyniący coraz większe postępy.

 

Moje drobne eksperymenty się opłaciły. Przez cały czas prowadziliśmy grę i ani razu wynik nie był zagrożony. Mądrze konstruowaliśmy akcje, a gdy można było strzelać – strzelaliśmy. Najlepiej i najcelniej robił to Karlsson, ustalając wynik jeszcze przed przerwą. Gładkie zwycięstwo było świetnym prognostykiem przed domowym meczem z Hämeenlinną.

 

30.06.2006 Vuosaari, Helsinki; widzów: 299

 

FD [17/26] Viikingit [2.] – [8.] PP – 70 2:0 (2:0)

17. M. Karlsson 1:0

33. M. Karlsson 2:0

 

MoM: Jari Lahtinen (D R; PP – 70) — 8

 

Viikingit: J. Ahola (45. A. Laitinen) — J. Hietanen, T. Tukia, D. Rehn, J. Terho — K. Kunnas ©, J. Kallijärvi (70. V. Malakeev), J. Peteri — M. Äijö — J. Tuomainen., M. Karlsson (45. K. Genberg)

Odnośnik do komentarza

LIPIEC 2006

 

Bilans: 3-2-1, bramki: 11:8

First Division: 1. [+0]

Suomen Cup: 7. rnd. vs HPS

Nagrody: —

Finanse: €115,533 [- €61,561]

 

Transfery (Świat):

 

1. Robinho (22, F C; Brazylia 22m / 6br) z Realu M. do Manchesteru Utd., €18,500,000 ®

 

2. Carlos Tevez (22, AM/F C; Argentyna 14m / 2br) z Corinthians do Chelsea, €18,250,000

 

3. Jaap Stam (34, SW, D RC; Holandia 66m / 3br) z Milanu do Ajaxu, €10,750,000

 

Transfery (Polacy):

 

1. Marcin Baszczyński (29, D/WB R; Polska 27m / 0br) z Wisły do Benfici, €1,800,000 ®

 

2. Jakub Błaszczykowski (20, D/WB/AM R; Polska 4m / 0br) z Wisły do Sunderland, €1,400,000

 

Ligi:

 

Anglia: —

Finlandia: AC Allianssi [+5]

Francja: Sochaux [+1]

Niemcy: —

Włochy: —

Norwegia: Start [+2]

Polska: Legia [+0]

Rosja: CSKA [+0]

Szwecja: Elfsborg [+11]

Odnośnik do komentarza

FC Hämeenlinna była jednym z zespołów, które walczyły o awans. Mecz rozgrywany w ramach 18. kolejki miał pokazać, kto tak naprawdę zasługuje na grę w wyższej lidze. Viikingit nie grał pod presją. Naszym celem był środek tabeli, który już dawno osiągnęliśmy. Teraz mogliśmy skupić się na zgromadzeniu jak największej ilości punktów i na ewentualnym awansie.

 

W składzie nie mieszałem, zmieniłem jednak bramkarzy. Wrócił Laitinen, gdyż stwierdziłem, że Ahola jest jeszcze zbyt nieopierzony i słaby psychicznie.

 

Rozpoczęło się dla nas znakomicie. Lekko sparaliżowana linia defensywy 3. drużyny nie zablokowała miękkiej centry Kunnasa, ani nie zdołała przeszkodzić w zdobyciu bramki Tuomainenowi.

Goście zagrali słabo, a naszą grę oglądało się z przyjemnością. Rozjechaliśmy przyjezdnych z sadystyczną przyjemnością na ustach, w dodatku co i rusz ośmieszając ich długim utrzymywaniem się przy piłce.

Hämeenlinna zawiodła moje oczekiwania. Spodziewałem się zaciętego widowiska, walczenia o każdą kępę trawy i gryzienia po kostkach. W zamian otrzymałem jeden z łatwiejszych pojedynków. W drugiej połowie dołożyliśmy jeszcze jedno trafienie, zamykając wynik i odskoczyliśmy na 4. punkty wiceliderowi – VPS.

 

6.08.2006 Vuosaari, Helsinki; widzów: 344

 

FD [18/26] Viikingit [1.] – [3.] FC Hämeenlinna 2:0 (1:0)

5. J. Tuomainen 1:0

71. K. Genberg 2:0

 

MoM: Jussi Peteri (M R; Viikingit) — 8

 

Viikingit: A. Laitinen (75. J. Ahola) — J. Hietanen, T. Tukia, D. Rehn, J. Terho — K. Kunnas ©, J. Kallijärvi (45. J. Kauria), J. Peteri — M. Äijö YC — J. Tuomainen (63. K. Genberg)., M. Karlsson

Odnośnik do komentarza

W ramach kolejnej ligowej kolejki wybieraliśmy się do Mikkeli, na mecz z ostatnią drużyną tabeli. Inny scenariusz niż kolejne 3. punkty zupełnie nas nie interesował i nie braliśmy go pod uwagę.

Wiedzieliśmy doskonale, że w tej fazie sezonu trzeba zbierać punkty. Już nie musieliśmy grać efektownie, pragnąłem efektywności, ale mimo wszystko do meczowej 18. powołałem dwóch debiutantów (Lyytikäinen i Kuortti), a na bramce wobec lekkiej kontuzji Laitinena stanął Ahola.

Nie pojechał z nami również Kallijärvi (18-0-5, 6.86), którego oddaliśmy za €16,000 do Honki. Jego miejsce zajął Kauria.

 

Sam mecz nie był porywającym widowiskiem, choć pierwsze minuty zapowiadały ciężką przeprawę. Gospodarze grali konsekwentnie, a ich kontry były bardzo groźne (po jednej z nich trafili nawet w słupek). Jednak z biegiem czasu to my przejmowaliśmy inicjatywę, co udokumentowaliśmy w 30. minucie za sprawą Tuomainena, dla którego było to 10. trafienie w sezonie.

MP otworzyło się, dając nam dużo większe pole manewru, co kończyło się wieloma sytuacjami pod ich bramką. Gospodarze nie pozostawali dłużni, ale nie potrafili zagrozić nieźle dysponowanemu Aholi. W drugiej połowie dałem zadebiutować Lyytikäinenowi, i był to debiut udany. Młody Fin nie dał się ani razu przejść po swojej lewej stronie, a i w ofensywie był bez zarzutu.

Najbardziej cieszyła mnie jednak dobra postawa Peteriego, który w drugim meczu z rzędu został obwołany najlepszym graczem. Nareszcie – chciałoby się powiedzieć.

Mecz kończyliśmy w 10. po tym jak kontuzji doznał Genberg, a ja wykorzystałem limit zmian.

 

13.08.2006 Urheilupuisto, Mikkeli; widzów: 163

 

FD [19/26] MP [14.] – [1.] Viikingit 0:1 (0:1)

30. J. Tuomainen 0:1

 

MoM: Jussi Peteri (M R; Viikingit) — 9

 

Viikingit: J. Ahola — J. Hietanen (64. Lyytikäinen), T. Tukia, D. Rehn, J. Terho — K. Kunnas ©, J. J. Kauria (45. V. Malakeev), J. Peteri — M. Äijö — J. Tuomainen YC, M. Karlsson YC (45. K. Genberg)

 

Kolejnym nowym juniorem sprowadzonym na Vuosaari stał się Armando Ibrakovic (17, D RL; Szwecja 1m / 0br U-21). Za sprowadzenie młodziaka dostałem pochwałę i kufel piwa od kibiców stołecznego klubu.

Odnośnik do komentarza

W Viikingit dało czuć się elektryzujące napięcie, znamionujące pobudzone oczekiwania ludzi bliskich klubowi. Kto przypuszczał przed sezonem, że nieznany Polak, pracujący w Finlandii dzięki znajomościom, wyprowadzi stołeczny klub na wyżyny? Prezes Tor w barwach Viikingit z dumą prezentował się na mieście, a mi pozostawało tylko doprowadzić ten stan rzeczy do pozytywnego końca. Zostało raptem 7. kolejek.

 

W 20. serii spotkań czekał nas wyjazd do 10. Rakuunatu. Musieliśmy zdobyć 3. punkty, bo jeżeli nie w takich spotkaniach, to kiedy?

Do składu wracał Katajamäki, ale nie zdecydowałem się na wystawienie go w pierwszej jedenastce.

 

Viikingit zagrał perfekcyjnie. PERFEKCYJNIE. Spłaszczyliśmy gospodarzy tak, jak walec miażdży asfalt, nie daliśmy im zupełnie pograć (poza jedną, jedyną sytuacją) i udowodniliśmy przed kim powinno się bić pokłony i błagać o najniższy wymiar kary! Błysnął Karlsson, który niedawno złożył podpis nad przedłużeniem kontraktu, jednak najlepszym na boisku okazał się Tuomainen, który do gola dorzucił również asystę.

 

20.08.2006 Kimpinen, Lappeenranta; widzów: 321

 

FD [20/26] Rakuunat [10.] – [1.] Viikingit 1:5 (0:4)

1. J. Tuomainen 0:1

17. M. Karlsson 0:2

23. M. Karlsson 0:3

35. K. Kunnas 0:4

72. H. Killi 1:4

78. K. Kunnas 1:5

 

MoM: Joni Tuomainen (ST; Viikingit) — 10

 

Viikingit: J. Ahola — J. Hietanen, T. Tukia, D. Rehn (45. J. Kuortti), J. Terho — K. Kunnas ©, J. J. Kauria (64. R. Bjälkeborn), J. Peteri (45. V. Malakeev) — M. Äijö — J. Tuomainen, M. Karlsson

Odnośnik do komentarza

W walce o Superpuchar Europy stanęły ze sobą dwie włoskie ekipy. Kolejne trofeum powędrowało na konto Milanu, który poradził sobie z Romą w stosunku 2:1. Bramki dla piłkarzy z Mediolanu zdobyli Seedorf i Schevchenko. Dla Romy honorowo trafił Totti, a nerwy poniosły Cufré, który w 90. minucie obejrzał czerwony kartonik.

 

W Finlandii zaś liga wchodziła w końcowy etap. 21. kolejka oznaczała przyjazd na Vuosaari 11. drużyny – OLS. Był to mecz do wygrania – do tego nie musiałem przekonywać absolutnie nikogo.

Do bramki wrócił Patajamäki, a w meczowej 18. znalazł się Keisanen.

 

Początek spotkania należał naturalnie do nas. Szybkie objęcie prowadzenia (Tuomainen) właściwie ułożyło mecz. Goście oprócz bezładnego kopania po nogach ograniczali się do defensywy, ale raz udało sprawić im się niespodziankę. W 30. minucie do wyrównania doprowadził Järvitalo wyskakując wyżej w polu karnym niż nasi obrońcy. OLS zabrakło paru sekund by na przerwę schodzić z satysfakcjonującym remisem. Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego w pierwszej połowie z rzutu wolnego przymierzył będący w świetnej formie Kunnas.

W drugiej połowie ułożyliśmy sobie grę, z rzadka nękając bramkę gości. Postawić „kropkę nad i” udało się na 10. minut przed końcem. Szarżującego Keisanena (postanowiłem go wpuścić na boisko wobec kontuzji Genberga) przewrócono w polu karnym, a jedenastkę wykorzystał Tukia.

Sierpień zakończyliśmy jako lider, będąc już bardzo blisko awansu. W klubie panuje iście elektryczna atmosfera, a Tor stracił już paznokcie obu rąk. Zostało niewiele.

 

27.08.2006 Vuosaari, Helsinki; widzów: 403

 

FD [21/26] Viikingit [1.] – [11.] OLS 3:1 (2:1)

11. J. Tuomainen 1:0

30. V. Järvitalo 1:1

45. K. Kunnas 2:1

79. T. Tukia rz. k 3:1

 

MoM: Pasi Katajamäki (GK; Viikingit) — 8

 

Viikingit: P. Katajamäki — J. Hietanen, T. Tukia, D. Rehn, J. Terho (45. A. Mäkelä) — K. Kunnas ©, J. Kauria (62. V. Malakeev), J. Peteri — M. Äijö — J. Tuomainen, M. Karlsson (45. T. Keisanen)

Odnośnik do komentarza

SIERPIEŃ 2006

 

Bilans: 4-0-0, bramki: 11:2

First Division: 1. [+0]

Suomen Cup: 7. rnd. vs HPS

Nagrody:

• Gracz miesiąca: 1. Kristian Kunnas, 2. Jussi Peteri

• Menedżer miesiąca: 1. Krzysztof Błachuta

Finanse: €115,050 [- €61,561]

 

Transfery (Świat):

 

1. Vincenzo Iaquinta (26, ST; Włochy 4m / 0br) z Udinese do Milanu, €16,000,000

2. Javier Mascherano (22, DM; Argentyna 15m / 0br) z Corinthians do Liverpoolu, €12,500,000

3. Andy Johnson (25, ST; Anglia 2m / 0br) z Crystal Palace do Portsmouth, €11,500,000

4. Albert Luque (28, AM L, ST; Hiszpania 16m / 2br) z Newcastle do Borussi, €11,5000,000

5. Sanli Tuncay (24, AM LC, FC; Turcja 34m / 6br) z Fenerbahce do Werderu, €10,000,000

 

Transfery (Polacy):

 

1. Arkadiusz Głowacki (27, D C; Polska 22m / 0br) z Wisły do CSKA Moskwa, €1,500,000

2. Maciej Terlecki (29, DM, AM C; Polska 1m / 0br) z Polonii do Korony, €1,100,000

3. Jakub Rzeźniczak (19, D RC; Polska 3m / 1br U-21) z Legii do Hannoveru, €1,100,000

4. Wojciech Łobodziński (23, AM RC, FC; Polska 2m / 0br U-21) z Zagłębia do Wisły, €725,000

5. Maciej Bykowski (29, ST; Polska) z Górnika Łęczna do Zagłębia, €425,000

 

Ligi:

 

Anglia: Arsenal [+4]

Finlandia: FC Haka [+2]

Francja: Nantes [+0]

Niemcy: Bayern [+1]

Włochy: Parma [+0]

Norwegia: Start [+0]

Polska: Legia [+3]

Rosja: CSKA [+5]

Szwecja: Elfsborg [+7]

Odnośnik do komentarza

@Gun – Dzięki, z interpunkcją u mnie fatalnie. :/

 

Do wyjazdowego meczu z 12. KPV przystępowałem już z nowym kontraktem na rękach. Po krótkich pertraktacjach z prezesem Huhtakangasem zgodziłem się na obniżkę pensji (ta praca to pasja, nie pieniądze) i przedłużenie umowy o kolejny rok.

Według zapewnień bossa, w przyszłym sezonie wydatki na transfery zamkną się w kwocie €70,000, a na wynagrodzenia dla piłkarzy pójdzie ok. €25,000.

Wiedziałem, że Tor tnie po kosztach, ale moja pozycja w klubie na razie nie pozwalała zabrać słowa w tych kwestiach. Przemilczałem sprawę, przytaknąłem głową i uścisnąłem rękę prezesowi. Zostaję w Finlandii.

 

Pojedynek nie okazał się specjalnie trudnym. Zagraliśmy swoje i wróciliśmy do domu, po drodze oglądając się za plecy, sprawdzając jak radzą sobie VPS i Hämeenlinna.

Otwarcie wyniku było dziełem Karlssona, który dobił obroniony strzał Äijö. Przed przerwą udało się podnieść prowadzenie, również za sprawą fantastycznego Karlssona.

Po zmianie stron obraz gry nie zmienił się, ale gospodarze potrafili wykorzystać moment naszej nieuwagi i zdobyć bramkę honorową. Niewiele im to pomogło, tym bardziej, że niedługo po złapaniu kontaktu z boiska wyrzucony został Torest, a nam pozostało grać z kontry. Jedną wyprowadziliśmy znakomicie, a wykończył ją Tuomainen, przybliżając nas do upragnionego celu.

 

3.09.2006 Kokkolan, Kokkola; widzów: 432

 

FD [22/26] KPV [12.] – [1.] Viikingit 1:3 (1:2)

27. M. Karlsson 0:1

41. M. Karlsson 0:2

51. J. Suutari 1:2

59. E. Torest (KPV) czerw/k

69. J. Tuomainen 1:3

 

MoM: Mattias Karlsson (ST; Viikingit) — 9

 

Viikingit: P. Katajamäki — J. Hietanen (45. A. Lyytikäinen), T. Tukia, D. Rehn, J. Terho — K. Kunnas ©, J. Kauria (45. V. Malakeev YC), J. Peteri — M. Äijö (67. R. Bjälkeborn) — J. Tuomainen YC, M. Karlsson

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...