Skocz do zawartości

Pieniądze to nie wszystko


tomba

Rekomendowane odpowiedzi

- Witamy na konferencji prasowej po meczu Pogoń Szczecin - Wisła Płock. Jest dzisiaj z nami menadżer zespołu z Płocka, Dawid Tomba. Możecie państwo zadawać pytania, tylko proszę o zachowywanie się na poziomie i zadawanie pytań po kolei.

 

[Wiktor Baran - Sport.pl] - Jak się Pan czuje po spadku z ligi? Czy nie wstyd Panu? Zawiódł Pan przecież masę kibiców, w końcu Wisła Płock to nie jest jakiś tam mały Polski klubik, tylko zespół z bogatą historią.

- Ujmijmy to tak... ja robiłem wszystko co w mojej mocy, niestety nie byłem w stanie przez pół sezonu zrobić coś z niczego nie mając żadnych funduszy na nowych zawodników. Cudotwórcom przecież nie jestem...

 

[Grzegorz Kozak - Gazeta Wyborcza] - Nie zgodzę się z Panem. Ten sam zespół sezon temu walczył o awans, dużych zmian w składzie nie było, więc i w tym powinno być podobnie.

- Tak, ale na prawdę ciężko jest zmienić styl gry drużyny pozostawiony po poprzednim menadżerze w tak krótkim czasie. Poprzedni trener wpajał swoim zawodnikom, że muszę się skupić przede wszystkim na obronie, ja natomiast preferowałem ofensywny styl gry i wyszło jak wyszło.

 

[Piotr Mazurkiewicz - Onet.pl] - Na prawdę było aż tak źle? W Gryfie Wejherowo miał Pan jeszcze słabszy zespół a mimo to potrafiliście wielokrotnie sprawić sensację, pokonać między innymi Górnik Zabrze czy Korone Kielce i odpaść dopiero z Legią Warszawa w pucharze Polski.

- Gryf to zupełnie inny klub. Tam wszyscy grają dla zabawy, dla własnej satysfakcji a nie dla pieniędzy. Niestety ale muszę to powiedzieć, zawodnicy Wisły lecą na kasę, nie mogłem im zagwarantować wyższych zarobków, dlatego też szatnia się podzieliła na tych co chcą grać i na tych co chcą pieniędzy.

 

[Leszek Turnał - Przegląd Sportowy] - Czyli zła atmosfera w drużynie była spowodowana brakiem pieniędzy?

- Może nie brakiem, w Płocku pieniędzy nie brakuje, jednakże prezes nie chciał absolutnie słyszeć o podwyżkach.

 

[Norbert Sosin - Fakt] - Ma Pan już jakieś plany na przyszłość? Zostaje Pan w Płocku czy składa dymisje?

- Dymisji nawet składać nie muszę, kontrakt z Wisłą miałem do końca obecnego sezonu. Prawdopodobnie umowa nie zostanie przedłużona.

 

[Dawid Krajczyk - Interia.pl] - A więc zmienia Pan klub. Dzwonił, pisał już ktoś do Pana?

- Będę z Wami szczery, kontaktował się już ze mną jeden zespół. Jest to drużyna która awansowała w tym sezonie do I ligi. Więcej Wam nic nie powiem.

 

 

- W tym momencie kończymy konferencję, bardzo dziękujemy za przybycie.

Odnośnik do komentarza

Miesiąc później...

 

- Witam, czy rozmawiam z Panem Dawidem Tombą?

- Witam, tak, a kto mówi?

- Jacek Czałpiński, prezes Stomilu Olsztyn. Załatwił Pan już wszystkie swoje sprawy w Płocku?

- Jeszcze nie, ale myślę, że w przeciągu tygodnia wszystko zamknę.

- Dobra, to kiedy mogę się Pana spodziewać w moim gabinecie?

- Myślę, że w następne środę.

- Tak późno? Wie Pan, że już w poniedziałek ma się odbyć pierwszy trening?

- Niestety nie wyrobię się z tym wszystkim wcześniej , muszę sprzedać mieszkanie i jeszcze dopełnić formalności związanych z moją umową z WIsłą.

- To mam odwołać ten trening?

- Nie, dlaczego? Chyba macie tam jakiś sztab szkoleniowy? Ktoś może za mnie go poprowadzić.

- Ekhem... nie mamy. Twój przyszły asystent złamał nogę, więc sam rozumiesz, że w tej sytuacji jest nie możliwe aby on poprowadził ten trening.

- A trenerzy?

- Po awansie do pierwszej ligi wszyscy przenieśli się do lepszych klubów.

- No to ładnie... dobra, przyjadę wcześniej.

- Widzimy się w niedziele w moim gabinecie?

- Tak, innej opcji nie ma. Do zobaczenia.

 

 

Niedziela, już u prezesa...

 

- Witam, przepraszam, że tak późno, nie miałem wcześniej transportu.

- W porządku, siadaj, przygotowałem już umową, brakuje tylko Twojego podpisu.

- Będę miał jakieś pieniądze na nowych zawodników?

- Niestety nie, musisz się ograniczyć do sprowadzania piłkarzy z darmo, chyba, że uda Ci sie kogoś sprzedać, to wtedy całą pozyskaną kwotę możesz wykorzystać.

- Ok, to o której ten trening?

- 12:30

- Dobra, będę. Lece do siebie, mam nadzieję, że pojawi się Pan także na tym treningu?

- Oczywiście, muszę Cię przedstawić drużynie.

- Do widzenia.

 

 

 

 

 

Football Manager 2013 13.3

Baza danych: Duża

Ligi: Anglia (3), Belgia (2), Brazylia (1), Bułgaria (2), Chorwacja (1), Finlandia (2), Francja (2), Hiszpania (2), Holandia (1), Izrael (2), Niemcy (2), Polska (2), Portugalia (2), Rumunia (2), Serbia (1), Słowacja (1), Turcja (2), Włochy (2)

Klub: Stomil Olsztyn

Odnośnik do komentarza

Tak jak pisał Super_Cwikla, była Rosja i nie wyszło to za dobrze. Po za tym w zagranicznych ligach można szybko zrobić potęgę europejską z cienkiego klubu, w Polsce nie jest to takie proste, żeby klub mógł walczyć w lidze mistrzów, tym bardziej taki klub jak Stomil.

 

************

 

Na treningu zapoznałem się z drużyną i muszę powiedzieć, że wygląda to na prawdę dobrze. Jest kilku bardzo młodych i zdolnych zawodników, jeśli będziemy solidnie pracować w tym sezonie to myślę, że nawet w następnym będziemy w stanie walczyć o awans do Ekstraklasy. Stadion Stomilu mieści aż 16,800 osób, więc jak na 1 ligę jest to dość sporo. Moim asystentem jest Adam Łopatko, razem z nim w sztabie szkoleniowym jest scout, Łukasz Laskowski oraz fizjoterapeuta, Mariusz Siergiej. Bez wątpienia jest to zbyt mała ilość członków i muszę się rozglądnąć za nowymi współpracownikami. Poniżej kadra zespołu:

 

 

Bramkarze:

 

Piotr Skiba (POL/30) - Bardzo doświadczony wychowanek Stomilu. Jak miał 22 lata wyjechał na podbój Anglii, ale nie poszło to po jego myśli i trzy sezony temu wrócił do Olsztyna. Bez wątpienia będzie naszym podstawowym bramkarzem.

Michał Leszczyński (POL/18) - Kolejny z wychowanków. Bardzo młody gracz, ale wygląda całkiem przyzwoicie. W tym sezonie raczej nie wygryzie Skiby, ale w przyszłości może być podstawowym zawodnikiem mojej drużyny.

 

 

Obrońcy:

 

Janusz Bucholc (POL/27) - Jedyny prawy obrońca w klubie. Dobry zawodnik, troszkę powolny jak na bocznego obrońce, ale myślę, że sobie poradzi.

Paweł Baranowski (POL/21) - Dobry, młody zawodnik który rozpoczynał karierę w Wigrach Suwałki. Być może będzie grał w pierwszym składzie, chyba, że uda mi się sprowadzić kogoś lepszego.

Paweł Głowacki (POL/28) - To będzie nasz podstawowy lewy obrońca. Wygląda na prawdę nieźle.

Kamil Hempel (POL/24) - Zawodnik wypożyczony z Miedzi Legnica. Jego nominalną pozycją jest lewa pomoc, ja jednak w nim widzę zmiennika dla Głowackiego.

Arkadiusz Koprucki (POL/27) - Jeden ze słabszych obrońców w klubie, będę próbował się go pozbyć.

Arkadiusz Mroczkowski (POL/17) - Zdecydowanie najmłodszy zawodnik, ma papiery aby zostać czołowym graczem. Zobaczymy co z niego wyrośnie.

Andrzej Niewilus (POL/23) - To on będzie stanowił parę środkowych obrońców z Baranowskim. Niestety, Andrzej jest tylko wypożyczony z Jagielloni do końca sezonu.

Rafał Remisz (POL/20) - Ma dopiero 20 lat, jednak nie wróżę mu kariery u nas.

Odnośnik do komentarza

Pomocnicy:

 

Tomasz Strzelec (POL/23) - Zawodnik bardzo słaby, nie mam zamiaru trzymać go w klubie.

Łukasz Suchocki (POL/25) - Najlepszy prawo skrzydłowy w zespole, mam nadzieję, że się na nim nie zawiodę.

Daniel Michałowski (POL/24) - Całkiem przyjemny gracz, na pierwszy skład nie ma co liczyć, ale będzie solidnym rezerwowym.

Michał Glanowski (POL/25) - Umiejętności jak na pierwszą ligę ma znakomite, oby tylko potwierdził to na boisku.

Piotr Łysiak (POL/19) - Ni to skrzydłowy, ni rozgrywający, ale ze względu na wiek zostanie w zespole.

Łukasz Jegliński (POL/25) - On ma pełnić rolę defensywnego pomocnika, chociaż wydaje mi się, że znajdę lepszego na rynku.

Dominik Kun (POL/19) - I na koniec najlepszy gracz! 19 lat, a jego umiejętności są bardzo dobre, bez wątpienia będzie stanowił o sile zespołu.

 

Notes: Nie mam lewego skrzydłowego.

 

 

Napastnicy:

 

Krzysztof Filipek (POL/26) - Znakomity napastnik - niestety za rok kończy mu się kontrakt a on nawet nie chce słyszeć o przedłużeniu, dlatego będę chciał go sprzedać.

Karol Żwir (POL/19) - Młody gracz, całkiem szybki. Zobaczymy co z niego wyrośnie.

Szymon Kaźmierowski (POL/25) - Ma bardzo dobre warunki fizyczne, ale nie wiem czy sobie poradzi na boisku.

Paweł Łukasik (POL/26) - Jakoś mi on nie odpowiada, postaram się go pozbyć.

 

Notes: Muszę zatrudnić conajmniej dwóch napastników którzy będą mogli od razu wskoczyć do pierwszego składu.

Odnośnik do komentarza

Co w nim złego? :P Szczerze mówiąc zaczynałem kilka karier przez ten czas gdy mnie tutaj nie było i gra Stomilem sprawiała mi największa przyjemność :)

 

***********

 

Udało mi się przeprowadzić kilka ciekawych transferów. Zacznijmy od tych co odeszli. Pierwszym z nich jest Tomasz Strzelec, który odszedł do Termalici Bruk-Bet Niecieczy, a na nasze konto wpłynęło 12 tysięcy funtów. Drugim - tak jak zapowiadałem wcześniej - jest Krzysztof Filipek, który wybrał Zagłębie Lubin. Niestety, zarobiliśmy na nim zaledwie 18 tysięcy. Trzecim, a zarazem ostatnim który opuściłem nasz klub jest Paweł Łukasik, za którego Jagiellonia zapłaciła aż 50 tysięcy.

 

Do klubu jako pierwszy przybył Adrian Traczyk, czyli przyzwoity defensywny pomocnik, były gracz ŁKS-u Łódź. Będzie rywalizował o miejsce w składzie z Jeglińskim. W ten sam dzień w Olsztynie powitaliśmy brazylijczyka, Jhonatana, lewo skrzydłowy który mam nadzieje będzie gwiazdą naszego zespołu. Trzecim transferem jest Jan Barański, bardzo młody i zdolny bramkarz z którym współpracowałem w Wiśle Płock. Na środek defensywy sprowadziłem Piotra Kulpake, który w swoich papierach ma już występy na poziomie ekstraklasy w barwach Polonii Warszawa oraz Polonii Bytom. Teraz czas na wypożyczenia, z Legii Warszawa przybył pomocnik, Patryk Mikita w którym upatruje zmiennika dla moich skrzydłowych. Nie mogło również zabraknąć napastników, pierwszym z nich jest Krzysztof Chrapek, zawodnik który nie zrobił wielkiej kariery w Lechu Poznań, ale myślę, że u nas w końcu odbuduje formę i zacznie grać na prawdę dobrze. Ostatnim transferem, a przy tym jednym za którego zapłaciliśmy jakiekolwiek pieniądze jest snajper, Tomasz Ogar, za którego Okocimski otrzymał 26 tysięcy. To on i Chrapek mają być odpowiedzialny za zdobywanie bramek w tym sezonie.

 

W sparingach szło nam bardzo nierówno. Zaczęliśmy od spotkania z Wisłą Płock, które wygraliśmy 2:0 a bramki zdobywali Suchocki oraz Jegliński. Następnie przyszła kompromitująca porażka z Concordią Elbląg 1:2, jedyny gol dla nas jaki padł w tym spotkaniu to bramka samobójcza. Trzy dni później gościliśmy na swoim boisku zespół z ekstraklasy, Lechię Gdańsk która dała nam lekcję footballu i ograła nas aż 1:5, honor naszej drużyny uratował Kaźmierowski. Na zakończenie okresu przygotowawczego pokonaliśmy Lech Rypin 2:0, a bramki zdobywali Jhonatan oraz Kulpaka. Ligę zaczniemy od bardzo trudnego spotkania, albowiem jedziemy do Krakowa, na mecz z tamtejszą Cracovią.

Odnośnik do komentarza

Cracovia: Pilarz - Struna Lacic (51' Kosanovic) Żytko Marciniak - Straus Steblecki Romanov Dijk (45' Zieliński) Zejdler (45' Bolijevic) - Yavruyan

 

Stomil: Skiba - Bucholc Niewulis Kulpaka Hempel - Traczyk Kun (59' Mroczkowski) Glanowski (85' Michałowski) Suchocki Jhonatan - Chrapek (85' Kaźmierowski)

 

Rozgrywki I ligi czas zacząć. Niestety nie mogłem w tym spotkaniu skorzystać z Ogara, który doznał kontuzji na 2 tygodnie, więc jako napastnik wystapił Chrapek. Od początku poszliśmy na wymianę ciosów z Cracovią, postanowiłem, że nie będziemy się kryć za podwójną gardą, tylko po prostu zagramy otwarty football. Opłaciło się to, bo już w 12 minucie Suchocki płaskim uderzeniem z 10 metrów pokonał Pilarza. Ciekawostką jest, że przy tej bramce asystował.... Skiba, który idealnie z piątki dograł do naszego skrzydłowego. Cztery minuty przed przerwą ponownie odważnie zaatakowaliśmy, Glanowski ładnie na skrzydle wypatrzył Kuna, ten znakomitym podaniem obsłużył Chrapka który w swoim oficjalnym debiucie strzela bramkę. Fantastyczny wynik do przerwy, ale to jeszcze nie koniec tego meczu. Po przerwie to Cracovia konkretnie przycisnęła i w 59 minucie Straus dośrodkował z rzutu wolnego na krótki słupek i uderzeniem z woleja Skibie szans nie dał Zieliński. Po tej bramce byliśmy troche zagubieni i zespół z Krakowa dalej atakował, ale My mieliśmy w tym meczu mur w postaci Skiby, który bronił znakomicie. Bardzo udany debiut w I lidze, oby następne mecze były podobne albo jeszcze lepsze.

 

28.07.2012 - Polska 1 Liga [1/34]

Stadion przy ul. Józefa Kałuży - 9,097

Cracovia Kraków 1:2 Stomil Olsztyn

12' Łukasz Suchocki 0:1

41' Krzysztof Chrapek 0:2

59' Michał ZIeliński 1:2

MoM: Piotr Skiba 8.3

Odnośnik do komentarza

Coś o tym wiem. Grałem chwilę Okocimskim, gdy zespół spisywał się tragicznie to on mimo wszystko potrafił co mecz strzelać bramki :)

 

*************

 

Stomil: Skiba - Bucholc Niewulis Kulpaka Głowacki - Traczyk Kun (73' Mroczkowski) Glanowski Suchocki Jhonatan - Chrapek (78' Kaźmierowski)

 

Zawisza: Kaczmarek - Lipiński Nawotczyński Skrzyński Petasz - Łukasik Drygas (45' Leśniewski) Strąk (45' Hermes) Wójcicki (51' Maka) Szczęsny - Abbott

 

Druga kolejka i drugi mecz z faworytem do awansu, tym razem naszym przeciwnikiem zespół Zawiszy Bydgoszcz, z którą stoczyliśmy walkę przed startem ligi o Łukasika. Niestety młody zawodnik z Warszawy wolał się przenieść do naszych dzisiejszych rywali. Zaczęło się od naszych ataków i już w 4 minucie wpadła bramka! Suchocki wycofał piłkę na 20 metr do Kuna a ten piekielnie mocnym strzałem nie dał żadnych szans Kaczmarkowi. W 9 minucie Abbott zachował się kompletnie bezmyślnie, w walce o górną piłkę z Kulpaką uderzył łokciem naszego obrońcę, co skończyło się czerwoną kartką dla byłego snajpera Ruchu Chorzów. Mimo gry w dziesiątkę Zawisza potrafił wyrównać, Łukasik przedłużył głową wybicie piłki przez Kaczmarka i oko w oko ze Skibą stanął Szczęsny, który nie mógł się pomylić. Minutę przed przerwą wyprowadziliśmy zabójczą kontrę, znowu w roli głównej Kun, tym razem popisał się kapitalnym 40 metrowym podaniem do Chrapka a ten uderzył pod poprzeczkę nie do obrony. Po przerwie od razu ruszyliśmy do ataku, tak aby zapewnić sobie trzy punkty. Udało się podwyższyć prowadzenie 5 minut po przerwie, kolejną bramkę zdobył Chrapek tym razem dobrym uderzeniem zza lini pola karnego. Sensacyjnie zaczynamy ten sezon, dwa mecze z faworytami i 6 punktów :)

 

04.08.2012 - Polska 1 Liga [2/34]

Stadion przy ul. Piłsudskiego - 3,500

Stomil Olsztyn 3:1 Zawisza Bydgoszcz

4' Dominik Kun 1:0

26' Damian Szczęsny 1:1

44' Krzysztof Chrapek 2:1

50' Krzysztof Chrapek 3:1

MoM: Andrzej Niewilus 9.0

Odnośnik do komentarza

Niestety w następnym meczu nie było już tak dobrze.

 

************

 

Dolcan: Bensz - Klepczarek (77' Dybiec) Cichocki Hirsz Sasin - Koziara Bazler Osoliński (56' Świerblewski) Kopczyński - Tataj Zjawiński (51' Wiśniewski)

 

Stomil: Skiba - Bucholc Niewilus Kulpaka (67' Koprucki) Głowacki - Traczyk (45' Michałowski) Kun Glanowski Suchocki Jhonatan - Żwir (61' Ogar)

 

Dolcan to główny faworyt do awansu w tym sezonie, w strasznie złym momencie przyszło nam z nimi grać, bo kontuzja Chrapka okazała się na tyle poważna, że wykluczyła go z tego meczu, a powracający po kontuzji Ogar nie był jeszcze w pełni sił. Na napadzie musiałem postawić na niedoświadczonego Żwira, co okazało się bardzo złym wyborem, bo cały mecz biegał po boisku bez celu. Niestety, tak jak każdy przywidywał to zespół z Ząbek atakował przez całe spotkanie, My nie potrafiliśmy zbytnio zagrozić bramke Bensza. Długo stawialiśmy opór, ale w końcu w 60 minucie Skiba skapitulował po dobrym uderzeniu z dystansu Koziary. Nie minęło nawet 10 minut a Dolcan podwyższył prowadzenie, tym razem Tataj popisał się kapitalnym zagraniem do wybiegającego sam na sam Świerblewskiego a ten bez problemu pokonał wychodzącego bramkarza. Mamy pierwszą porażkę w tym sezonie, zagraliśmy fatalnie w ataku, nie stworzyliśmy żadnej groźnej sytuacji.

 

08.08.2012 - Polska 1 Liga [3/34]

Stadion przy ul. Słowackiego - 661

Dolcan Ząbki 2:0 Stomil Olsztyn

60' Patryk Koziara 1:0

66' Damian Świerblewski 2:0

MoM: Marcin Hinsz 8.0

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...