Skocz do zawartości

Islands of Peace


łaziii

Rekomendowane odpowiedzi

W odstępie trzech dni mieliśmy rozegrać dwa arcyważne spotkania. Najpierw starcie na szczycie z Tampere, a później rewanż z Dynamem Kijów. Przeciwko United nie było miejsca na kalkulację i oszczędzanie kogokolwiek, bo nad wiceliderem mieliśmy ledwie trzy punkty przewagi. Do boju rzuciłem najsilniejszy skład, osłabiony jedynie pauzującym za kartki Petterem Isakssonem oraz zdradzającym niepewność i słabą kondycję psychiczną bramkarzem Vlkiem. Siła rywala była olbrzymia, a forma w lidze przynajmniej równie dobra. Gospodarze przystępowali do pojedynku z serią czterech kolejnych zwycięstw, a ostatni raz goryczy porażki posmakowali trzy miesiące temu, gdy ulegli nam 0:3 w Mariehamn.

 

Świadomi klasy rywala, rozpoczęliśmy ostrożnie. Godziliśmy się z początkowym naporem graczy Tampere i zamierzaliśmy dać im się wyszumieć. Wszystko potoczyło się zgodnie z oczekiwaniami, ale niespodziewanie udało nam się szybko objąć prowadzenie. W 12. minucie wyprowadziliśmy kontrę prawym skrzydłem, dośrodkowanie Cifera nieuchronnie zmierzało na głowę Pistone, ale włoskiego wieżowca wyręczył obrońca Saarelma i sam wpakował piłkę do siatki. Do końca pierwszej połowy mieliśmy jeszcze dwie okazje do podwyższenia wyniku i być może zapewnienia sobie kluczowej wygranej. Niestety zarówno Toplak jak i Pistone zmarnowali swoje szanse. Ten drugi może tego szczególnie żałować, bo golem mógł ukoronować wspaniały indywidualny rajd przez pół boiska. Mało kto podejrzewał, że nieco "rasiakowatego" Luigi stać na takie popisy.

 

Marnotrawstwo z pierwszej połowy zemściło się w drugiej. Prowadzenie utraciliśmy w 72. minucie, po znakomitym podaniu za plecy obrońców baskijskiego pomocnika Goienetxea’y oraz strzale najlepszego snajpera ligi Janne Torvikoskiego.

 

Remis też nas urządzał, ale ja zapragnąłem zgarnąć komplet punktów. W końcówce nakazałem bardzo ofensywną grę, dzięki czemu kibice obejrzeli wspaniałą wymianę ognia. Raz my mieliśmy szansę na zdobycie gola, a za chwilę to gospodarze „witali się z gąską”. Mocowanie dwóch godnych siebie rywali zakończyło się sukcesem miejscowych na sekundy przed upłynięciem doliczonego czasu gry. Znów podanie Goienetxea odegrało kluczową rolę, gdyż rozpruło naszą defensywę na pół i pozwoliło dwójce Malm-Mascarte zagrać z klepki. Wprowadzony z ławki Francuz zachował zimną krew i doprowadził ponad 10 tysięcy fanów do szaleństwa.

 

Veikkausliiga (kolejka 20/26), 23.08.2020

[2.] Tampere United - IFK Mariehamn [1.] 2:1 (0:1)

12’ Saarelma (sam.) 0:1

72’ Torvikoski 1:1

90+5’ Mascarte 2:1

 

MoM Mascarte (M L, Tampere) – 1 gol, nota 8

 

Widzów – 10 350

 

Nasza pierwsza w sezonie porażka okazała się brzemienna w skutkach. Na 6 kolejek przed końcem Tampere dzieli z nami fotel lidera i ma znacznie łatwiejszy terminarz. Nas czekają jeszcze trudne wyjazdy do TPS Turku i HJK Helsinki. To niesamowite, że mimo wspaniałej gry od początku rozgrywek możemy zakończyć sezon bez mistrzostwa.

 

| Poz   | Zespół            | M     | Z     | R     | P     | ZdG   | StG   | R.B.  | Pkt
| ---------------------------------------------------------------------------------------
| 1.    | IFK Mariehamn     | 20    | 15    | 4     | 1     | 45    | 10    | +35   | 49
| 2.    | Tampere United    | 20    | 15    | 4     | 1     | 48    | 20    | +28   | 49
| 3.    | TPS Turku         | 20    | 11    | 7     | 2     | 38    | 18    | +20   | 40
| 4.    | AC Oulu           | 20    | 9     | 5     | 6     | 31    | 28    | +3    | 32
| 5.    | MyPa Anjalankoski | 20    | 7     | 9     | 4     | 36    | 26    | +10   | 30

Odnośnik do komentarza

Po pechowej porażce z Tampere i ledwie dwóch pełnych dniach odpoczynku, obawiałem się o wynik rewanżu z Dynamem Kijów. Tuż przed pierwszym gwizdkiem kamery uchwyciły moje zafrasowane i zestresowane oblicze, które toczyło wewnętrzną walkę z narastającym pesymizmem. 45 minut później widzowie przed telewizorami zobaczyli mnie już w pełni zrelaksowanego, kroczącego do szatni z wypiętą dumnie piersią.

 

Tę metamorfozę zawdzięczałem moim podopiecznym, którzy zaserwowali najlepszą pierwszą połowę, jaką widziała alandzka ziemia. Słabi psychicznie goście już w 3. minucie stracili pierwszego gola, który odebrał im resztki wiary w awans do europejskiej elity. Później już tylko kopaliśmy leżącego, doprowadzając do szokującego prowadzenia 6:0 do przerwy. Ofensywny duet Pistone-Toplak siał spustoszenie w polu karnym, a skoro skutecznie wspierał go nawet stoper Rodrigues (1 gol i 2 asysty), a także zdezorientowani rywale (samobój i czerwona kartka), o wysoki wynik nie było trudno.

 

W drugiej połowie goli już nie obejrzeliśmy, ale nie miałem o to żalu do moich podopiecznych. Na stadionie trwała huczna fiesta i mało kto miał żądzę doświadczenia dwucyfrówki. Chwilę grozy przeżyliśmy w 63. minucie, gdy jeden z Ukraińców bezpardonowo zaatakował Ivana Toplaka. Chorwat padł na murawę i musiał zejść do szatni w asyście masażystów. Było niebezpieczeństwo kontuzji nogi, ale szczęśliwie okazało się być to jedynie stłuczenie. Tydzień odpoczynku w zupełności wystarczy.

 

Liga Mistrzów (3. runda kwalifikacyjna, mecz 2/2), 26.08.2020

[FIN] IFK Mariehamn - Dynamo Kijów [uKR] 6:0 (6:0), dwumecz 9:1

3’ Toplak 1:0

13’ Pistone 2:0

18’ Isaksson (kar.) 3:0

22’ Klaric (MIFK) n.g.

27’ Rodrigues 4:0

33’ Petrov (Dynamo) cz.k.

36’ Pistone 5:0

39’ Sakhnevych (sam.) 6:0

63’ Toplak (MIFK) ktz.

 

MoM Pistone (ST, MIFK) – 2 gole, 1 asysta, nota 9

 

Widzów – 6999

 

Za drugi w historii klubu awans do grupowej fazy Champions League otrzymaliśmy 4,4 miliona euro premii. O więcej będziemy zmagać się z Aston Villą, Racingiem Santander oraz Spartakiem Moskwa. Byłem bardzo zadowolony z wyniku losowania, bo łatwiejszej grupy nie było. Celem będzie zakończenie zmagań na przynajmniej 3. miejscu i dalsza gra w europejskich pucharach na wiosnę.

Odnośnik do komentarza

Porażka z United wywołała w was sportową złość :D grupa w LM łatwa, spokojnie z Hiszpanami powalczysz o awans do elity elit ! :D

 

Edyta podpowiada, że w sumie dobrze że w lidze masz tak silnego konkurenta, to mobilizuje was do ciągłego polepszania się, nie ma relaksu w kraju dzięki czemu możesz pokusić się też o sensacje w Europie :)

Odnośnik do komentarza

Dzięki za gratki, ale Wasz optymizm nieco mnie przeraża. AV to mistrz Anglii, a Racing regularnie melduje się w pierwszej "czwórce" La Liga. Podzielam zdanie Ironmastera - mogę wygrać grupę, ale równie dobrze skończyć jako ostatni.

@ Peżet - gdyby nie postawa Tampere, chyba już dawno uciekłbym z Finlandii. Przypomina mi się moja kariera w CM01/02, gdy grając Śląskiem przez wiele lat wymienialiśmy się mistrzowskimi tytułami z Groclinem. W międzyczasie dwa razy zdobyłem Ligę Mistrzów.

@ Ironmaster - pozostałe fińskie kluby już odpadły. Tampere z Valerengą, a TPS z Maccabi T-A.

-----------------------------------------------------------

 

Na fali sukcesu w Lidze Mistrzów, w podobnym stylu rozjechaliśmy krajowego rywala. Lekko kontuzjowanego Toplaka zastąpił Liçaj i zrobił to z wyjątkową godnością. Albańczyk w niespełna 20 minut zaliczył hat-trick oraz asystę przy trafieniu Klarica. Do przerwy prowadziliśmy aż 5:0, a przed podwyższeniem rezultatu w drugiej połowie w dużym stopniu powstrzymała nas czerwona kartka dla Pera Palmqvista. Szwedzki prawy obrońca wszedł obunóż w rywala i zasłużenie wyleciał z boiska.

 

Veikkausliiga (kolejka 21/26), 30.08.2020

[1.] IFK Mariehamn – KuPS Kuopio [8.] 5:0 (5:0)

1’ Liçaj 1:0

9’ Klaric 2:0

14’ Liçaj 3:0

18’ Liçaj 4:0

27’ Pistone 5:0

34’ Palmqvist (MIFK) cz.k.

 

MoM Liçaj (AM C, MIFK) – 2 gole, 1 asysta, nota 9

 

Widzów – 6668

 

W równolegle rozgrywanym meczu Tampere United mierzyło się na wyjeździe z FC Honką. Mocno trzymałem kciuki za piłkarzy z Espoo, ale niestety nie zdołali oni wywalczyć choćby remisu. Tak więc na górze tabeli bez zmian, ale to może zmienić się już po następnej kolejce. Wówczas wyjeżdżamy do Turku na mecz z trzecim w stawce TPS.

 

| Poz   | Zespół            | M     | Z     | R     | P     | ZdG   | StG   | R.B.  | Pkt
| ---------------------------------------------------------------------------------------
| 1.    | IFK Mariehamn     | 21    | 16    | 4     | 1     | 50    | 10    | +40   | 52
| 2.    | Tampere United    | 21    | 16    | 4     | 1     | 50    | 21    | +29   | 52
| 3.    | TPS Turku         | 21    | 12    | 7     | 2     | 41    | 18    | +23   | 43
| 4.    | AC Oulu           | 21    | 10    | 5     | 6     | 32    | 28    | +4    | 35
| 5.    | MyPa Anjalankoski | 21    | 8     | 9     | 4     | 40    | 29    | +11   | 33

Odnośnik do komentarza

Ostatnie dni sierpnia były utrapieniem. Telefony urywały się, skrzynka mailowa zapychała wiadomościami, dziennikarze ślęczeli przed klubowym budynkiem i zadawali masę pytań. Wszystko to dotyczyło ofert kupna napastnika Liçaja oraz prawoskrzydłowego Cifera. Dla mnie sprawa była prosta – każdy, kto zapłaci 7 milionów euro, może liczyć na pozyskanie jednego z moich asów. Żaden z interesantów nie był na tyle zdesperowany więc temat wydawał się rozwiązany. Niestety sami zawodnicy wszczęli raban i głośno domagali się sprzedania ich do bardziej znanych zespołów. Rzecz jasna pozostałem głuchy na te żądania, ale nerwów najadłem się co niemiara.

 

Humor poprawił mi Włoch Luigi Pistone, który wreszcie zgodził się przedłużyć umowę z MIFK. Nasz najlepszy snajper oczekiwał rozsądnej podwyżki i parafował kontrakt do 2022 roku. Radosnym momentem było też przybycie do Mariehamn nowego stopera, który miał zastąpić sprzedanego niedawno Ivo Aracica. Klodian Lala (20, DC, ALB u21 12/0) wpadł w oko mojemu skautowi, który radził natychmiast sięgnąć po Albańczyka. 20-latek ma wszelkie cechy, których szukam u środkowych obrońców- znakomite krycie, odbiór i wzrost połączony z doskonałą grą głową. Do tego wychowanek KF Tirana jest jednym z najszybszych zawodników, jakich posiadam w kadrze. Kosztował mnie 120 tysięcy euro, czyli 20-razy mniej niż uzyskałem za sprzedaż Aracica. Jedynym minusem jest fakt, że Lala nie może już zagrać w obecnej edycji europejskich pucharów.

 

 

Sierpień 2020

 

Bilans: 5-2-1, 24:6

Veikkausliiga: 1. [+0 pkt.], 52 pkt, 50:10

Suomen Cup: 7. runda – 4:1 z FJK

Liigacup: ćwierćfinał – 2:3 z FC Haka

Liga Mistrzów: 3. runda kwal. – 9:1 z Dynamo Kijów

Finanse: € 22,69M (+ € 5,77M)

Budżet transferowy: € 10,58M (€ 7,32M)

Budżet płac (rocznie): € 1,90M (€ 7,11M)

Nagrody: Piłkarz Miesiąca: Pistone; Bramka Miesiąca: Toplak vs. FC Honka (3.); XI Miesiąca: Friberg, Isaksson, Klaric, Toplak, Pistone

 

Transfery (Polacy): lipiec + sierpień

Marcin Stasiak (23, AM/FC, POL u21 7/3) [Zagłębie Lubin -> Lech] - € 3,4M

Hubert Mazurkiewicz (23, MRC, POL u21 12/1) [Lech -> Górnik Zabrze] - € 2,8M

Rafał Iwanicki (24, ST, POL 3/0) [Górnik Zabrze -> Besiktas] - € 2,6M

Sylwester Woźniak (23, ST, POL u21 7/8) [Lech -> Górnik Zabrze] - € 2,4M

Maciej Ostaszewski (29, SW/DC, POL u21 14/0) [Korona -> Jagiellonia] - € 1,5M

Piotr Wiśniewski (31, AMRC, POL) [Górnik Zabrze -> Bełchatów] - € 1,2M

 

Transfery (świat): lipiec + sierpień

Bohdan Hajek (26, AMR, CZE 20/2) [Celta -> Arsenal] - € 38M

Dietmar Berg (23, ST, GER 29/24) [Stuttgart -> Arsenal] - € 32M

Marco Perilli (26, GK, ITA 1/0) [Reading -> Celta] - € 32M

Umberto Rossini (21, ST, ITA 5/1) [Arsenal -> Celta] - € 29M

Allan (25, DL, BRA u21 5/0) [Valencia -> Juventus] - € 26M

Leonard Williams (26, DRC, RSA 31/1) [Genoa -> Milan] - € 25M

 

Ligi świata:

Anglia: Blackburn [+2]

Finlandia: IFK Mariehamn [+0]

Francja: Nîmes [+1]

Hiszpania: Celta [+0]

Niemcy: Stuttgart [+1]

Norwegia: Brann [+1]

Polska: Polonia Warszawa [+0]

Szwecja: Malmö FF [+0]

Włochy: Catania [+0]

 

Ranking FIFA:

1. Brazylia [+0], 2. Hiszpania [+0], 3. Francja [+0], …, 21. Polska [+0]

Odnośnik do komentarza

Do niezwykle trudnego wyjazdowego spotkania z TPS Turku, kluczowego dla losów naszego czwartego z rzędu i piątego w historii tytułu, pozostawały dwa tygodnie. Nie dla wszystkich jednak był to czas odpoczynku i spokojnego treningu. Kilkunastu moich podopiecznych wyjechało na zgrupowania reprezentacji oraz pierwsze mecze kwalifikacyjnego do argentyńskiego mundialu w 2022 r. Wydarzeniem na Alandach był debiut w fińskiej kadrze prawego obrońcy Martina Svenssona. To drugi po Mattiasie Larssonie wychowanek MIFK, który przywdział biało-niebieskie, narodowe barwy. Różnica między nimi jest taka, że błyskotliwy rozgrywający, który zimą bliski był przejścia z Napoli do Bayernu Monachium, zadebiutował w reprezentacji już jako gracz CSKA Sofia, a Svensson to wciąż aktywny piłkarz Dumy Alandów. Swoją solidną postawą przyczynił się on do zwycięstwa nad Bułgarią 3:2.

 

Polska rozpoczęła kwalifikacje od wyjazdowego zwycięstwa nad Armenią 2:0. Obydwa gole zdobył gwiazdor francuskiej Lique 1, Łukasz Kasprzak. Na początku września otrzymałem konkretną ofertę prowadzenia jego Olimpique Lyon, obecnych wicemistrzów kraju. To była najlepsza propozycja zmiany pracy, jaką otrzymałem w mojej trenerskiej karierze. Ponad pół miliona euro pensji, ogromny budżet, klub z tradycjami oraz wspaniali piłkarze z ofensywnym duetem Kasprzak-Neymar na czele. Wszystko pięknie, tylko dlaczego ta oferta nie pojawiła się w innym czasie? Nie mogę przecież zostawić mojej drużyny w przeddzień inauguracji grupowej fazy Ligi Mistrzów. Dlatego z ciężkim sercem odmówiłem francuskiemu gigantowi.

Odnośnik do komentarza

Ta z Lyonu była bardzo ciekawa. W kadrze są zawodnicy, którzy pozwoliliby mi już w tym roku powalczyć w Lidze Mistrzów. Ale cóż...

Kasprzak na życzenie.

--------------------------------------------------

 

TPS Turku bezpiecznie leżało na 3. miejscu w tabeli. Na lepszy wynik nie było już szans, ale to właśnie ten zespół miał odegrać kluczową rolę w sprawie mistrzostwa Veikkausliigi 2020. W kolejkach 22. i 23. do portowego miasta przyjechać miały wyżej plasowane MIFK oraz Tampere United i od wyników tych spotkań wiele miało zależeć.

 

Nas pierwszych czekało to trudne wyzwanie. Małe derby, jak nazywamy starcia z drużyną usytuowaną najbliżej Mariehamn, rozpoczęliśmy wspaniale. Już w 4. minucie dośrodkowanie z lewej flanki Appela wywołało spore zamieszanie w polu bramkowym TPS, w którym najlepiej odnalazł się Ivan Toplak. Ten wczesny gol wrzucił mecz na wysokie obroty i kibice obejrzeli znakomite widowisko.

 

Do końca pierwszej połowy mieliśmy znacznie więcej szans na podwyższenie wyniku, ale liczne próby Toplaka i Cifera kończyły się niepowodzeniem. Z czasem byłem pewien, że przeżyjemy nerwowy zwrot akcji, co już nie raz zdarzało się nam, gdy seryjnie marnowaliśmy dogodne okazje. No i sprawdziło się. W 68. minucie fenomenalne podanie Mikko Pajunena do balansującego na granicy spalonego Vardana Oganesyana i pewny strzał Ormianina dały gospodarzom wyrównanie. Od tego momentu zaczęła się szalona wymiana ciosów. Trzy minuty później kompletnie niekryty w polu karnym Toplak przyjął podanie Svenssona i uderzeniem z półobrotu dał nam ponowne prowadzenie. Odpowiedź Oganesyana padła 10 minut później, ale tej bramki nie byłoby bez niefrasobliwości Friberga i Vlka. Ten pierwszy był co prawda tuż obok ormiańskiego napastnika, ale nie zrobił nic, aby przeszkodzić mu w oddaniu strzału. Z kolei czeski bramkarz już miał piłkę w rękach, ale ta prześlizgnęła mu się po rękawicach, odbiła od słupka i jakimś cudem wpadła do siatki.

 

Ten remis mógł zaważyć o losach naszego 4. z rzędu mistrzowskiego tytułu. Po raz pierwszy od 2. kolejki mogliśmy spaść z fotelu lidera. Mogliśmy, ale dzięki ambicji, woli walki do końca i jeszcze jednemu błyskowi geniuszu Toplaka zdobyliśmy komplet punktów. W przedostatniej doliczonej minucie gry wywalczyliśmy rzut rożny, po którym nasz chorwacki gwiazdor skompletował hat-tricka. Oby za tydzień TPS miało więcej szczęścia i urwało punkty Tampere United.

 

Veikkausliiga (kolejka 22/26), 12.09.2020

[3.] TPS Turku - IFK Mariehamn [1.] 2:3 (0:1)

4’ Toplak 0:1

45’ Rodrigues (MIFK) ktz.

68’ Oganesyan 1:1

71’ Toplak 1:2

81’ Oganesyan 2:2

90+2’ Toplak 2:3

 

MoM Toplak (AM C, MIFK) – 3 gole, nota 9

 

Widzów – 7627

 

W równolegle rozegranym spotkaniu Tampere wygrało z FC Haka i wciąż dzieli z nami 1. miejsce w tabeli.

 

| Poz   | Zespół            | M     | Z     | R     | P     | ZdG   | StG   | R.B.  | Pkt
| ---------------------------------------------------------------------------------------
| 1.    | IFK Mariehamn     | 22    | 17    | 4     | 1     | 53    | 12    | +41   | 55
| 2.    | Tampere United    | 22    | 17    | 4     | 1     | 52    | 22    | +30   | 55
| 3.    | TPS Turku         | 22    | 12    | 7     | 3     | 43    | 21    | +22   | 43
| 4.    | AC Oulu           | 22    | 10    | 5     | 7     | 32    | 30    | +2    | 35
| 5.    | MyPa Anjalankoski | 22    | 8     | 10    | 4     | 41    | 30    | +11   | 34

Odnośnik do komentarza

Mimo wymęczonego zwycięstwa, nadal nie masz pewnego mistrzostwa, ale przynajmniej już pozbawiłeś złudzeń tę nieco lepszą ekipę z Turku :P Trzecie miejsce mają już raczej pewne.

Ciekawe tylko, kto wygra w tym roku, i dlaczego będzie to MIFK :D

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...