Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

Chce kupić jakąś książkę mojej dziewczynie.. Wiem, że możliwości mnóstwo.. ja jednak wiem, że to nie może być żaden romans, ani raczej żaden thriller lub horror.. Chciałbym coś co zapada w pamięć.. Książkę z której można coś wynieść i zapamiętać ;) Wszelkie sugestie mile widziane..

K-Pax? Dzieci Arbatu?

"Dzieci Arbatu" czytalem, ale czy to ksiazka na prezent? Tzn. chodzi mi o to z jakiej okazji jej ta ksiazke chcesz kupic i dla czego mam zapas w pamiec. Usiluje sobie przypomniec tutyl pewnej ksiazki ktora czytalem pare lat temu, ale jakos nie moge, ale sie postaram, tez zapada w pamiec.

Odnośnik do komentarza
Tak ci zapadła w pamięc ze az jej tytułu nie pamiętasz :P

No to pare lat temu czytalem, akcje pamietam, ale z tytulem ciezko.

W irlandii wtedy bylem i ktos to mial na mieszkaniu to pozyczylem i przeczytalem. Cos mi tam w glowie swita, ale na razie nie moge sobie tytulu przypomniec, ale sie bede staral.:)

 

EDIT:

A to moge cos innego polecic, tylko nie wiem czy to bedzie wlasciwe. Ksiazka Jana Nowaka Jezioranskiego "Kurier z Warszawy". Mam nadzieje ze tytulu nie pomylilem. Fajnie sie czyta i ciekawych rzeczy sie mozna dowiedziec.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Miałem ostatnio trochę wolnego czasu i odkryłem, że dwaj koledzy z akademika mają trochę książek z serii "Gwiezdne Wojny". Pożyczyłem sobie jedną-"Maska Kłamstw", autor: James Luceno :) Dużo w niej intryg snutych przez senatora Palpatina, mało walk, mimo to spodobała mi się. Przed czytaniem książki przeczytałem jej dwie recenzje i obawiałem się, że będzie trochę ciężka, nie za ciekawa, ale na szczęście przypadła mi do gustu.

Odnośnik do komentarza

Przeczytałem "Mroczne widmo" Terry'ego Brooks'a. Spodziewałem się, że będzie dodane więcej szczegółów, których nie było w filmie. Czytało się nawet miło, mimo że wiedziałem mniej więcej co się wydarzy. Najciekawsze były chyba wyścigi śmigaczy, przynajmniej dla mnie.

Odnośnik do komentarza
jeżeli jest ktoś zainteresowany polityką to gorąco polecam "Partie i systemy partyjne europy środkowej" pod red. Antoszewskiego i Herbuta. Niby taki podręcznik, ale bardzo fajnie napisany.

Nie sądziłem, że ktoś tu będzie polecał akademickie podręczniki, które pamiętam sprzed ok. 8 lat ;] Do tego redagowane m.in. przez promotora mojej pracy magisterskiej ;]

 

Ja ostatnio nieco zaszalałem w księgarni, czego efektem pojawienie się w domu dwóch tomów "Galeonów wojny" Jacka Komudy oraz "Lodu" Jacka Dukaja. Trochę literatury z kręgu fantastyki bywa wskazane. Obecnie jestem na etapie lektury (równocześnie) pierwszego tomu "Galeonów..." oraz "Opowieści z Dzikich Pól" tego samego autora.

 

Klimat drugiej pozycji bardzo zbliżony do awanturniczo-hulaszczych opowieści rodem m.in. z innych książek Komudy, np. "Diabła Łańcuckiego". Zaścianki, podjazdy, waśnie, szlacheckie opowieści, którym już przyprawiono łatkę "anty-Sienkiewiczowskiej" literatury, która odbarwia świat wspaniałej, walecznej polskiej szlachty, która choć czasem kłotliwa, to patriotyczna do bólu, a koniec końców jedni okazują się bohaterami, drudzy zdrajcami. Biel i czerń. U Komudy tych barw zdecydowanie więcej, co sprawia, że obraz literackich bohaterów (zdarza się, że mających swe historyczne pierwowzory) jest tak zróżnicowany. Czyta się przy tym bardzo dobrze, a osoba pewnego mieszkańca łańcuckiego zamku dodaje całej historii owej fantastycznej otoczki. Niezłe, jak na mój gust...

 

"Galeony..." natomiast to ucieczka Komudy od tematu drobnej, polskiej szlachty, toczącej swe spory na tle bieszczadzkich czy ruskich krajobrazów. Historia kapitana Arendta Dickmanna, który wstępuje w szeregi floty JKM Zygmunta Wazy, by stoczyć bój ze straszącym i mordującym marynarzy płynących do Gdańska Lewiatanem. Lektura nienajgorsza (kaszubski folklor i gwara chwilami naprawdę frapujące), choć chwilami niestety zbyt przewidywalne. Cóż, zobaczymy, jak się skończy ;]

 

A potem szybko drugi tom "Galeonów..." i początek zmagań z "Lodem" Dukaja. Bez mała 1000 stron lektury - będzie zajęcie na dłuższy czas ;]

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...