Skocz do zawartości

Wojsko


Pavel

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie za 100 pkt. do kogoś kto orientuje się w prawie.

Na podstawie jakich przepisów wykształcony lekarz w szeregach armii jest tylko... sanitariuszem? (taki mam wpis w książeczce wojskowej a na moje pytanie o ten fakt członkowie WKU zapętlili się, podzwonili gdzieś i koniec końców orzekli, że... tak jest i już).

Odnośnik do komentarza

Tak to jest jak niedokładnie czytam :)

 

Zaraz postaram się coś znaleźć

 

 

Na razie tylko to znalazłem

USTAWA

 

z dnia 21 listopada 1967 r.

 

o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej

 

Rozdział 4

 

Służba wojskowa studentów i absolwentów szkół wyższych

 

Art. 91. Ilekroć w ustawie jest mowa o "absolwentach szkół wyższych", rozumie się przez to poborowych, którzy złożyli egzaminy wymagane planem studiów, w tym egzamin dyplomowy, i uzyskali uprawnienia do otrzymania dyplomu.

 

Art. 92. 1. Absolwenci szkół wyższych są obowiązani, z zastrzeżeniem art. 93a i 95, do odbycia przeszkolenia wojskowego.

2. Obowiązkowi odbycia przeszkolenia wojskowego podlegają również absolwenci szkół wyższych, którzy ukończyli studia za granicą.

3. Absolwenci szkół wyższych będący żołnierzami rezerwy mogą odbyć przeszkolenie wojskowe na własną prośbę.

4. Rada Ministrów może nałożyć, w drodze rozporządzenia, obowiązek odbycia przeszkolenia wojskowego również na absolwentki szkół wyższych posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Przepis art. 48 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

 

Art. 93. 1. Przeszkolenie wojskowe absolwentów szkół wyższych odbywa się w jednostkach wojskowych w wymiarze do trzech miesięcy.

2. (96) Poborowych powołuje się do odbycia przeszkolenia wojskowego nie później niż w ciągu dwunastu miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia przez wojskowego komendanta uzupełnień o tym, że stali się oni absolwentami szkół wyższych.

2a. (97) W ostatnim dniu upływu okresu, o którym mowa w ust. 2, poborowych niepowołanych do odbycia przeszkolenia wojskowego przenosi się do rezerwy, o ile nie zostaną oni wcześniej przeniesieni do rezerwy na podstawie art. 46.

3. W sprawach odroczenia przeszkolenia wojskowego absolwentom szkół wyższych stosuje się odpowiednio art. 38-43, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. (98) Wojskowy komendant uzupełnień odracza absolwentowi szkoły wyższej, na jego wniosek, przeszkolenie wojskowe również wtedy, gdy bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął on naukę na studiach doktoranckich prowadzonych w systemie studiów dziennych. W takim przypadku poborowego powołuje się do odbycia przeszkolenia wojskowego nie później niż w ciągu dwunastu miesięcy od dnia uchylenia lub wygaśnięcia decyzji o odroczeniu. Przepis art. 42 stosuje się odpowiednio.

5. (uchylony).

6. (uchylony).

akty wykonawcze z Dz.U. i M.P.

 

Art. 93a. 1. (99) Studenci będący poborowymi, drugiego lub trzeciego roku studiów wyższych zawodowych albo trzeciego lub następnych lat jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych, mogą odbywać przeszkolenie wojskowe w czasie tych studiów.

2. Przeszkolenie wojskowe studentów odbywa się w jednostkach wojskowych.

3. Czas trwania przeszkolenia wojskowego studentów wynosi do sześciu tygodni.

4. Przeszkolenie wojskowe studentów odbywa się w jednym nieprzerwanym okresie.

 

Art. 93b. 1. Student może być powołany do odbycia przeszkolenia wojskowego, o którym mowa w art. 93a ust. 1, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

1) odbycie przez studenta przysposobienia obronnego, o którym mowa w art. 166a ust. 1, i zdanie egzaminu, o którym mowa w art. 166a ust. 3;

2) złożenie przez studenta, nie później niż w terminie jednego miesiąca od dnia zdania egzaminu, o którym mowa w pkt 1, udokumentowanego wniosku do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień o powołanie go do odbycia tego przeszkolenia;

3) przeznaczenie studenta przez wojskowego komendanta uzupełnień do odbycia przeszkolenia wojskowego;

4) potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Studentom, którzy zgłoszą się do pełnienia służby w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych, określonej w odrębnych przepisach, przysługuje pierwszeństwo odbycia przeszkolenia wojskowego, o którym mowa w art. 93a ust. 1, przed innymi studentami.

 

Art. 93c. Przeszkolenie wojskowe, o którym mowa w art. 92 ust. 1 i art. 93a ust. 1, kończy się egzaminem.

 

Art. 93d. Koszty związane z odbywaniem przeszkolenia wojskowego przez absolwentów szkół wyższych i studentów pokrywa się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Art. 93e. (100) 1. Studentów, którzy odbyli i zdali egzamin z przysposobienia obronnego studentów, o którym mowa w art. 166a ust. 1, oraz złożyli wnioski o powołanie ich na przeszkolenie wojskowe odbywane w czasie studiów, ale nie zostali powołani do odbycia tego przeszkolenia w terminie do dnia, w którym stali się absolwentami szkół wyższych, przenosi się do rezerwy z dniem, w którym stali się tymi absolwentami, o ile nie zostaną oni wcześniej przeniesieni do rezerwy na podstawie art. 46.

2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do poborowych przeznaczonych do odbycia przeszkolenia wojskowego w czasie studiów, którzy:

1) nie mogli być powołani do odbycia tego przeszkolenia z powodu niespełnienia wojskowego obowiązku meldunkowego, niestawienia się na wezwanie organów wojskowych w sprawach dotyczących powszechnego obowiązku obrony lub niepoddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym;

2) nie przyjęli karty powołania do odbycia tego przeszkolenia;

3) nie stawili się do odbycia tego przeszkolenia w miejscu i terminie określonych w karcie powołania.

3. Poborowi, o których mowa w ust. 2, którzy staną się absolwentami szkół wyższych, podlegają obowiązkowi odbycia przeszkolenia wojskowego na zasadach ogólnych.

 

Art. 94. 1. (101) Żołnierzy, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe, oraz studentów, którzy odbyli zajęcia wojskowe określone w art. 95 ust. 1, przenosi do rezerwy odpowiednio dowódca jednostki wojskowej lub wojskowy komendant uzupełnień.

2. W sprawach zwalniania żołnierzy z przeszkolenia wojskowego przed jego odbyciem stosuje się odpowiednio art. 87, 88 i 90a.

3. Studentów, którzy złożyli wniosek, o którym mowa w art. 93b ust. 1 pkt 2, i nie rozpoczęli przeszkolenia wojskowego z przyczyn wymienionych w art. 87 ust. 2 pkt 3, 6 lub 7, przenosi się do rezerwy z dniem, w którym stali się absolwentami.

 

Art. 95. 1. Studenci wyższych szkół morskich są obowiązani do odbycia zajęć wojskowych w czasie trwania studiów. Odbycie tych zajęć jest równoznaczne z odbyciem przeszkolenia wojskowego, o którym mowa w art. 93 ust. 1.

2. Zajęcia wojskowe są obowiązkowym przedmiotem nauki objętym planem studiów, prowadzonym w studium wojskowym będącym jednostką organizacyjną wyższej szkoły morskiej.

3. Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki morskiej, określa:

1) w drodze rozporządzenia, tryb przeznaczania studentów wyższych szkół morskich do odbycia zajęć wojskowych oraz czas i sposób ich odbywania;

2) organizację studium wojskowego;

3) programy zajęć wojskowych.

4. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i tryb pokrywania kosztów związanych z utworzeniem i działalnością studiów wojskowych, uwzględniając fakt pokrywania tych kosztów z części budżetu państwa właściwej dla ministra, któremu podlega szkoła, w ramach której funkcjonuje studium.

akty wykonawcze z Dz.U. i M.P.

akty wykonawcze z dzienników urzędowych

 

Art. 96. (uchylony).

akty wykonawcze z Dz.U. i M.P.

 

Art. 97. 1. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może zwolnić absolwentów niektórych szkół wyższych z obowiązku odbycia przeszkolenia wojskowego.

2. Studenci, którzy nie stali się absolwentami szkół wyższych, podlegają obowiązkowi odbycia czynnej służby wojskowej na zasadach ogólnych.

 

Art. 97a. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, tryb przeznaczania studentów i absolwentów szkół wyższych do odbycia przeszkolenia wojskowego, sposób powoływania na to przeszkolenie, rodzaje oraz sposób jego odbywania i zwalniania z niego. W rozporządzeniu należy w szczególności określić sposób i tryb postępowania organów wojskowych w zakresie wcielania do jednostek wojskowych w celu odbycia przeszkolenia wojskowego oraz wyznaczania i zwalniania żołnierzy odbywających to przeszkolenie ze stanowisk służbowych.

akty wykonawcze z Dz.U. i M.P.

 

Art. 98. (uchylony).

akty wykonawcze z Dz.U. i M.P.

 

Czyli na przeszkolenie wojskowe idziesz?

Odnośnik do komentarza

adamus ma racje to że masz odroczenie do czerwca 2009 nie zwalnia Ciebie z obowiązku przedstawienia nowego zaświadczenia za rok. To jest tylko do Twojej wiadomości oraz ich. Za rok, bądź jak przerwiesz zabawę ze szkołą pamiętaj że to właśnie szkoła jako 1 wysyła do WKU że już się nie uczysz i Twoje odroczenie do 2009 już jest nie warte świeczki

Odnośnik do komentarza
Dzieki za przypomnienie. wink.gif Studiowalem 3 lata na Politechnice i akurat o tym wiedzialem. ;]

 

Ale ja myślę, że oni chcieli Cię ostrzec przed traktowaniem tej szkoły (?) jako jedynie odroczki od wojska - tzn bycie na jednym zjeździe, wzięcie zaświadczenia i tyle Cię widzieli. Nie wiem jakie są tam przepisy, ale mojego kumpla wzięli w takiej sytuacji w kamasze już w zimowym poborze, bo szkoła dwie nieusprawiedliwione nieobecności (dwa zjazdy) potraktowała jak rezygnację - chyba według ich regulaminu - i wysłała zaświadczenie do WKU.

 

aha nie musi to być zaświadczenie, jeśli jest się studentem może to być pokazany indeks, w którym ma się wpis, że nadal się uczysz.

 

U mnie nie było pomiłuj - musiało być zaświadczenie, własnoręcznie podpisane przez rektora, nie panią z dziekanatu. Co więcej, miałem problemy gdy skończyłem dwuletnią policealną i starałem się o przyjęcie na studia - musiałem się grubo tłumaczyć, dowozić potwierdzenia zapłaty(!) za pierwszy semestr już we wrześniu, żeby zrozumieli, że przerwy w nauce nie mam :roll:

Odnośnik do komentarza
U mnie nie było pomiłuj - musiało być zaświadczenie, własnoręcznie podpisane przez rektora, nie panią z dziekanatu. Co więcej, miałem problemy gdy skończyłem dwuletnią policealną i starałem się o przyjęcie na studia - musiałem się grubo tłumaczyć, dowozić potwierdzenia zapłaty(!) za pierwszy semestr już we wrześniu, żeby zrozumieli, że przerwy w nauce nie mam :roll:

Zaswiadczenie przygotowuje zwykle pani z dziekanatu, ale bez podpisu rektora jest ono faktycznie nic nie warte - choc w mojej jednostce bez problemu wystarczyl by indeks, wiec to w sumie zalezy od tego na kogo sie trafi. W koncu w indeksie tez podpis rektora widnieje.

Odnośnik do komentarza

Właśnie sobie wracam z WKU. Dowiozłem im dyplom ukończenia studiów. I już na wstępie padło pytanie po co przyjechałem skoro nie dostałem żadnego wezwania ;] wyjaśniłem, że myślałem sobie, iż taki jest obowiązek każdego obywatela ;P babka oczywiście bez problemów przyjęła kopię dyplomu i powiedziała, że mam czekać do 2.11.08r na wezwanie do WKU i jeżeli do tego czasu nic nie przyjdzie to jestem automatycznie przenoszony do rezerwy ;) nice.

Odnośnik do komentarza
babka oczywiście bez problemów przyjęła kopię dyplomu i powiedziała, że mam czekać do 2.11.08r na wezwanie do WKU i jeżeli do tego czasu nic nie przyjdzie to jestem automatycznie przenoszony do rezerwy ;) nice.

Jezeli nic nie przyjdzie, to bedzie faktycznie nice i tylko skakac z radosci, ale co w odwrotnej sytuacji? I jakie sa szanse, ze nie dosytaniesz zadnego wezwania? :)

Odnośnik do komentarza
Dzieki za przypomnienie. wink.gif Studiowalem 3 lata na Politechnice i akurat o tym wiedzialem. ;]

 

Ale ja myślę, że oni chcieli Cię ostrzec przed traktowaniem tej szkoły (?) jako jedynie odroczki od wojska - tzn bycie na jednym zjeździe, wzięcie zaświadczenia i tyle Cię widzieli. Nie wiem jakie są tam przepisy, ale mojego kumpla wzięli w takiej sytuacji w kamasze już w zimowym poborze, bo szkoła dwie nieusprawiedliwione nieobecności (dwa zjazdy) potraktowała jak rezygnację - chyba według ich regulaminu - i wysłała zaświadczenie do WKU.

 

Jest aż tak źle ? :| ja właśnie w ten sposób traktuje swoje obecne studia, zapłaciłem za pierwszy semestr na uniwerku, z zamiarem przeczekania roku i spokojnego przygotowania się do poprawiania matury, ponieważ za rok celuje w bardziej ambitny uniwersytet ;). Byłem na pierwszych 2 zjazdach, a ostatnie 2 olałem i myślałem że będę miał spokój, teraz gdy przeczytałem tego posta, to powiem szczerze jestem w kropce :(.

Odnośnik do komentarza
babka oczywiście bez problemów przyjęła kopię dyplomu i powiedziała, że mam czekać do 2.11.08r na wezwanie do WKU i jeżeli do tego czasu nic nie przyjdzie to jestem automatycznie przenoszony do rezerwy ;) nice.

Jezeli nic nie przyjdzie, to bedzie faktycznie nice i tylko skakac z radosci, ale co w odwrotnej sytuacji? I jakie sa szanse, ze nie dosytaniesz zadnego wezwania? :)

Bo najpierw przychodzi powiadomienie a nie bilet ;) a jak takie coś przyjdzie to wtedy przyjeżdżam z dokumentami z magisterskich bo przecież dalej studiuję ;] zresztą dopytywałem się babki czy mam przynosić jakieś dokumenty ze studiów i powiedziała, że nie.

Odnośnik do komentarza
Dzieki za przypomnienie. wink.gif Studiowalem 3 lata na Politechnice i akurat o tym wiedzialem. ;]

 

Ale ja myślę, że oni chcieli Cię ostrzec przed traktowaniem tej szkoły (?) jako jedynie odroczki od wojska - tzn bycie na jednym zjeździe, wzięcie zaświadczenia i tyle Cię widzieli. Nie wiem jakie są tam przepisy, ale mojego kumpla wzięli w takiej sytuacji w kamasze już w zimowym poborze, bo szkoła dwie nieusprawiedliwione nieobecności (dwa zjazdy) potraktowała jak rezygnację - chyba według ich regulaminu - i wysłała zaświadczenie do WKU.

 

Jest aż tak źle ? :| ja właśnie w ten sposób traktuje swoje obecne studia, zapłaciłem za pierwszy semestr na uniwerku, z zamiarem przeczekania roku i spokojnego przygotowania się do poprawiania matury, ponieważ za rok celuje w bardziej ambitny uniwersytet ;). Byłem na pierwszych 2 zjazdach, a ostatnie 2 olałem i myślałem że będę miał spokój, teraz gdy przeczytałem tego posta, to powiem szczerze jestem w kropce :(.

wez pod uwage, ze uniwersytety zwykle nie spiesza sie tak z wyrzucaniem studentow i troche czasu zejdzie nim wylecisz, ale... jesli calkiem olejsz nauke i nie uda Ci sie zaliczyc pierwszego semestru to raczej nie licz, ze dotrwasz w spokoju do konca drugiego nie bedac juz studentem.

Odnośnik do komentarza

Jest aż tak źle ? :| ja właśnie w ten sposób traktuje swoje obecne studia, zapłaciłem za pierwszy semestr na uniwerku, z zamiarem przeczekania roku i spokojnego przygotowania się do poprawiania matury, ponieważ za rok celuje w bardziej ambitny uniwersytet ;). Byłem na pierwszych 2 zjazdach, a ostatnie 2 olałem i myślałem że będę miał spokój, teraz gdy przeczytałem tego posta, to powiem szczerze jestem w kropce :(.

wez pod uwage, ze uniwersytety zwykle nie spiesza sie tak z wyrzucaniem studentow i troche czasu zejdzie nim wylecisz, ale... jesli calkiem olejsz nauke i nie uda Ci sie zaliczyc pierwszego semestru to raczej nie licz, ze dotrwasz w spokoju do konca drugiego nie bedac juz studentem.

Czyli w praktyce dopoty, dopoki bedzie utrzymywal swoj status studenta na uczelni (nie wazne przy pomocy jakich oplat, warnkow, czy innych przeciagniec), ta nie nie bedzie miala powodow, aby powiadamiac o czymkolwiek WKU. Prosta sprawa. ;]

Odnośnik do komentarza

Jest aż tak źle ? :| ja właśnie w ten sposób traktuje swoje obecne studia, zapłaciłem za pierwszy semestr na uniwerku, z zamiarem przeczekania roku i spokojnego przygotowania się do poprawiania matury, ponieważ za rok celuje w bardziej ambitny uniwersytet ;). Byłem na pierwszych 2 zjazdach, a ostatnie 2 olałem i myślałem że będę miał spokój, teraz gdy przeczytałem tego posta, to powiem szczerze jestem w kropce :(.

wez pod uwage, ze uniwersytety zwykle nie spiesza sie tak z wyrzucaniem studentow i troche czasu zejdzie nim wylecisz, ale... jesli calkiem olejsz nauke i nie uda Ci sie zaliczyc pierwszego semestru to raczej nie licz, ze dotrwasz w spokoju do konca drugiego nie bedac juz studentem.

Czyli w praktyce dopoty, dopoki bedzie utrzymywal swoj status studenta na uczelni (nie wazne przy pomocy jakich oplat, warnkow, czy innych przeciagniec), ta nie nie bedzie miala powodow, aby powiadamiac o czymkolwiek WKU. Prosta sprawa. ;]

dokladnie :)

 

choc moze tez trafic na jakas uczelnie, gdzie wykopuja szybko, sprawnie i bez sentymentow - pewnie takie tez sa :]

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...